janka2000 janka2000 komentáře u knih

Eleanor a Grey Eleanor a Grey Brittainy C. Cherry

Opět téma první lásky spojené s bolestí. Eleanor v dětství zemře maminka a Gray ji je oporou, když Grayovi zemře manželka osud to chce, že se Eleanor stane jeho chůvou. Podle mě kniha až tak není o lásce, jako je o přátelství. Někdy člověk prostě potřebuje kamaráda, který se za něj postaví a je tu pro něj stůj, co stůj. Předvídatelný poutavý děj s mnoha zvraty. Část děje se odehrává nevinně v dětství a část v dospělosti.

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Úžasné napsaný román o vypočítaném a chladnokrevném studentovi. Kniha je o morálce a její absenci, o společnosti a deviaci, ale taky je o lidských osudech. Velmi propracovaný děj syrově napsaný rozhodně stojí za přečtení.

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Fantastický příběh odehrávající se v Moskvě v minulém století. V první části jsem dost plavala, ale druhá část knihy byla poutavá a skvělá. Kniha patří mezi klasiky a velmi oblíbená díla. Upřímně bych řekla, že bych jí dříve nedokázala ocenit. Člověk musí k některým knihám dorůst.

Láska a tetování Láska a tetování J. D. Hawkins

První láska. Očividně pro mnohé je těžký ji překonat. Když ji znovu potkáte, přece to není jen tak. Jenže se nejdřív musí člověk vyrovnat s minulostí.
Čtivý příběh o naivní hodné holce a špatným klukovi. Předvídatelný, ale jako oddychovka potěší.

Amélie a tma Amélie a tma Petra Neomillnerová

Dětská kniha o zesnulé Amélii a žijící Markétě. O tom, že přátelství je důležité. Hrdinky se střídají po kapitole ve vyprávění. Ilustrace jsou nádherné. Taky jsem byla nadšená na odkazy na místa z Prahy nebo na prvky z mého dětství (ICQ...). Celkově je kniha velmi milá a jako dítě bych ji zbožňovala.

Sociologie Sociologie Anthony Giddens

Tohle je pravá sociologická bible. Najdete tu vše, co potřebuje znát ke studiu. Je skvěle a přehledně strukturovaná. Naleznete v ní mnoho příkladů z praxe, dat, ale i myšlenek k zamyšlení. Prostě must have každého sociologa.

V utajení V utajení Danielle Steel

První kniha od autorky mě překvapila svou komplexností. Nejprve se seznamuje s životem tajného agenta, pak se seznamuje s nějakým životem dcery velvyslance. Oba jsou tak nějak zničení, když se potkají ve Francii, je to jak osud. On ji má zachránit, ale není to ona, kdo ho drží pohromadě?
Skvěle zpracovaný poutavý příběh, který není až moc krutý ani až moc romantický. Na jednu stranu se to zdá místy až absurdní, ale na druhou stranu proč by se to nemohlo stát?

Syn Syn Jo Nesbø

Super čtení od Jo Nesba, který vlastně nikdy pořádně nezklame. Dobře propracovaný příběh s mnoha postavami, s mnoha úhly vyprávění. Někdy se v tom ale člověk trochu ztrácel, ale pak se stejně našel. Sonny je fakt super kladná postava (změna od sebedestruktivního HH), jen s hloubkou pochybností a výčitek Šimona Kéfase jsem trochu bojovala.

Někdo jiný Někdo jiný Laura Kneidl

První díl byl rozhodně lepší, postavy už byly až moc komplikované a pomalý děj tomu nepřidal. Autorka sice píše o zajímavých tématech jako je třeba život s cukrovkou nebo stále aktuální rasismus, ale vše je jinak dost předvídatelné.

Dítě Bridget Jonesové Dítě Bridget Jonesové Helen Fielding

Tenhle díl Bridget už mi nesedl. Až moc komplikací, levného humoru a trampot. Přestože jsem se docela bavila, docela lituji, že jsem spíše nesáhla po jiné knize.

28.09.2022 2 z 5

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Román je velmi propagovaný na internetu, tak jsem se rozhodla ho zkusit. Tahle young adult jednohubka byla skvělá a zároveň trochu málo. Velmi se mi líbilo, že to nebyl klasický příběh o tom, jak se někdo zamiluje do někoho slavného a sveze se na jeho oblíbenosti. Bylo spíš o opaku. Jak je těžké prorazit sám, jak je těžké někoho nezneužít, neublížit a nevyhořet či do toho nespadnout. Hlavní hrdinka mi velmi sedla, Riley je prostě správná holka, ale Julian mi moc nesedl. Jsem zvědavá na další díly, třeba se blíže seznámíme se zajímavou postavou Ethana.

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Čekala jsem romantický příběh z malebné krajiny šumavské, ale kniha je spíš vesnická kronika v období, kdy Šumavu napadli broučci, kteří zničili celé lesy. Je o lidské chamtivosti, selském rozumu a pletkách.

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Biografie o velké osobnosti a ženě, která změnila svět pouhým oblékáním. Coco je neuvěřitelná žena, kterou máte možnost díky knize poznat už od malička. Zjistíte, co z osobního života ji ovlivnilo a inspirovalo k její značce a stylu. Zároveň ji poznáte hloubš na osobní rovině, kdy se ukáže jako hrdá žena, která byla však velmi opuštěná.

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

První díl série o démonech a strážcích od oblíbené autorky románů pro ženy. Tahle série není tak dobrá jako její předchozí knihy, ale autorka prostě fakt umí psát, takže se kniha čte zcela sama a pobaví. V mnohém se podobá jiným knihám, ale zároveň má dobré napětí a špetku svého. Je to příběh o dobru a zlu a o tom, že někdy to není tak jednoduché a že záleží na úhlu pohledu a výkladu.

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Kniha vypráví o 29leté Hannah, která nevydrží na jednom místě, ale když se přestěhuje do rodného Los Angles, rozhodne se zůstat. V momentě, kdy potká svého bývalého přítele a první lásku, se příběh rozdvojuje dle toho, zda se rozhodne s ním obejít či nikoliv. A od tohoto momentu je kniha zajímavá. Hannah pozná dvě lásky, projde si krizemi, promluví si s rodinou, ale obě linie dopadnou vlastně úplně stejně. To, co člověk potřebuje, je štěstí. Přestože je kniha v některých ohledech předvídatelná, tak mě v mnoha momentech doopravdy zaujala. Je to lehké čtení, které dle mého má, co nabídnout.

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Moje první setkání s autorkou, které se poměrně vydařilo. Vůbec jsem nevěděla, co čekat, a proto jsem přes počáteční zklamání pokračovala ve čtení, což stalo za to. Příběh je velmi dobře zpravovaný, má mnoho postav, které jsou výborně promyšlené. Kniha má i hlubší myšlenky, což vždycky ocením. Ale něco mi tam chybělo.

Policie Policie Jo Nesbø

Desátý díl krimi série o HH nás přivádí k vraždám policistů, kteří byli zavražděni na místech jiných vražd. Harry sice nepracuje u policie, ale k případu se připojí a kniha končí dořešená nedořešená. Tenhle díl se mě docela dotkl, protože zemřela má oblíbená postava, což mě docela rozhodilo, ale Nesbø se s tím nepáře. Celkově se mi díl líbil, přestože je to jeden z těch slabších.

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Devátý díl HH nás posílá opět do Osla, kam Harry přijede s tím, že chce vyšetřovat smrt na drogové scéně. Harry sice chlastá, momentálně není s Rachel, ale rodina je pořád na předním místě, a proto musí rozplést tuto zápletku. Jenže to není tak jednoduché, což nám ukazuje příběh popsaný z pohledu jedné zabité postavy.

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Sedmý díl série přivádí Harryho opět k sériovým vraždám, přičemž obětí spojuje pouze fakt, že jsou to provdané ženy. Příběh se Harryho dotýká blízce, protože je do něj zapletená jeho kolegyně a pak i Rachel. Tohle je přesně ten typ děsivé drsné severské kriminálky, o kterých se mluví.

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Šestý díl přivádí Harryho na stopu vrahovi, který přirozeně mění podoby. Ukáže se však, že vrah byl najatý na vraždu bratra zavražděné. Vše se komplikuje a konec je proto překvapující víc než jindy. Dostáváme se do prostředí Armády spásy, které skrývá jedno velké tajemství.