V ráji šumavském

Koupit

Na osudu rodiny zámožného sedláka Podhamerského ukazuje autor, jaké zlo napáchaly lehkomyslnost, furiantství a malá prozíravost lidí v době broučkového ráje.

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44576/v-raji-sumavskem-44576.jpg 4.5178

Kniha V ráji šumavském

mira.l
17.11.2021

I v dnešní době čtivý příběh furiantství, pýchy, několika milostných pletek několika osob ze šumavských hvozdů, zasazený do doby "broučkového ráje" a jejich poměrně rychlého pádu.

evineckY
23.09.2021

Vyznání Klostermana Šumavě a jejím lidem, které tam zaznělo, mi bralo dech. Těžký život a dřína na horách a k tomu lakota a zloba.

Aletka
14.09.2021

Tak se zamýšlím nad vydáním této knihy ve formě e-knihy díky Městské knihovně Praha. To je super, člověk si s sebou na dovolenou na Šumavě nemusí brát kufr knih, stačí mu jedna čtečka. Ale proboha! Když už se někdo dělal v e-knize s poznámkami pod čarou, měl to udělat pořádně a opravdu odkazované pojmy vysvětlit. Zde to vypadá jako osobní poznámky editora, když on sám narazil na něco, čemu nerozuměl. Také by bylo lepší nepoužít v těchto poznámkách pod čarou soudobý hovorový jazyk, kontrast s jazykem knihy je drásající.

Lothar.777
21.06.2021

Moc pěkně napsané. Žádný stromy nerostou do nebe...Kdo chce víc, nemá nic... Kůrovec není novinka... Lidi vždycky byli hloupí a neviděli dál... Na každou svini se vaří voda. V mnoha ohledech pasuje i na dnešní dobu a určitě má co říct.

Andrea864
15.05.2021

Moc hezká kniha. Příběh poutavý, psaný krásnou češtinou. Napadá mě přísloví Pýcha předchází pád. Atmosféra vyprávění jako vždy skvělá.

zdenaR
10.02.2021

Krásnou češtinou popsaný život na Šumavě koncem 19. století, těžký život tamních lidí.
Musím přiznat, že je to můj teprve první román od autora, ale věřím, že si najdu čas i na jeho další knihy.
V covidové době si alespoň tímto způsobem připomenu krásy Šumavy.

Eva2424
07.02.2021

Šumavským rájem zde má spisovatel mimo jiné na mysli nečekané bohatství, které místním přinesla těžba dřeva postiženého kůrovcem. Hlavním aktérem je tentokrát pyšný sedlák a jeho čtyři děti. Pýcha, láska, vášeň, závist, ale taky obětavost, nesčetně životních situací a mnohé archetypy lidských postav. Děj je poměrně dramatický na pozadí mistrně vykreslených nálad šumavské přírody. Knihu jsem přečetla na jeden zátah, abych se dozvěděla, jak se příběhy rozmotají. Malinko mi to všechno připomínalo Larsenův Kámen mudrců, opravdu moc krásné.
Cítila jsem tam i paralelu k dnešné blahobytné době a naší všeobecné rozmazlenosti.

R47
06.02.2021

Víc než osudy mě bavily autorovy popisy krajiny a vlastně ironické komentáře doby, která byla rájem. Šlo o dobu, kdy se na Šumavě poprvé objevil ten zlatý brouček.