_Janina_ _Janina_ komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

No teda, to jsem nečekala. Čekala jsem knihu o alkoholismu, ale tohle... odporné, brilantně napsané, neodložitelná kniha. Autorka opět ukázala, že psát tedy rozhodně umí.

14.03.2024 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Karin Lednickou musím velmi pochválit. Dokázala ukázat život naprosto obyčejných lidí v naprosto obyčejném místě pro většinu národa, zároveň však důležitého pro celý region a poté zapomenutého. Opravdu krásně popsané životní osudy obyčejných lidí, natvrdo, bez přetvářky, denní dřina, lopota bez stěžování si, bez jistot, často bez kořenů... do toho nastíněné těžkosti 1. světové války, na které se už ve světle té druhé zapomnělo. Díky knize jsem se začala zajímat o region, něco si o něm nastudovala a třešničkou na dortu byl rozhovor s autorkou přímo z místa děje románu. Palec nahoru, opravdu často nevíme, jak lehké životy nyní máme.

27.03.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělá kniha, hrozná doba a výtečně napsané. Hloubka, jednoduchost, promyšlená dějová linka tragického osudu jedné rodiny, nicotnost jednotlivce, síla rodiny, bolest společnosti. Miluju autorčin styl popisování úplně obyčejných věcí, syrovost prostředí i skrytý hluboký cit daného okamžiku.

28.09.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha se mi moc líbila. Styl psaní jiný, zvláštní, deníkovitě-barvitý. Někdo zde uváděl, že mu vadilo předvídání a nakousnutí událostí na začátku kapitol, tak to mě vůbec, k příběhu to sedělo. Nebo snad nesrozumitelné věty, které někteří čtenáři nepochopili...tak ty jsem tedy neobjevila. Kdo má rád hlubší literaturu a jiný styl psaní, přijde si na své. Příběh samotný určitě zajímavý z pohledu německých obyvatel, četlo se samo. Za mě 5*

18.12.2019 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Poezie 19. století je poměrně náročná na četbu, ale musím ocenit její hloubku a to, jak si mistrně dokázal Mácha hrát se slovy. Popsal něco naprosto banálního tak abstraktně a hluboce, že to dostalo jinou dimenzi a krásu. Jsem ráda, že díky Výzvě jsem si Máj přečetla celý a znám víc, než jen povinné úvodní verše: "Byl pozdní večer, první máj..."

23.07.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Zpočátku jsem váhala, zda knihu vůbec začít číst, nudné popisování osudu nějaké stavby...ale rozhodně nelituji. Autor je Pan Spisovatel, lepší knihu jsem dlouho nečetla. Dokázal vdechnout život domu, něco, co jsem si vůbec neuměla představit, a to naprosto přirozeně, nenásilně, na pozadí tragédie naší země a osudu jedné rodiny.

18.07.2019 5 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Krásné, prosté, hluboké.

21.06.2019 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Tak tohle se povedlo. Opět jedna z knih, co mě naprosto pohltila a i přes nedostatek času jsem jí četla kdykoli to šlo. Amerika padesátých let, prudérnost doby, kriminální vyšetřování a docela dost duchařiny. K tomu dobře, chytlavě napsané. Palec nahoru.

21.03.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Čtivé, smutné, trefné, ze života, bez přikrášlování a líbivých slovíček. Kniha má spád, posloupnost, nemohla jsem se odtrhnout. Opravdu stojí za přečtení.

03.02.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční atmosféra viktoriánské Anglie je zachycena opravdu působivě. Autor se zbytečně nerozepisuje ve složitém popisu děje a postav, jak je u jiných jeho doby zvykem, kniha má spád, žádné zbytečné dialogy. Moc se mi líbila.

25.01.2019 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kniha neměla chybu. Napínavé až do konce, pěkně napsané, čitelné, děsivé... nejsem na rozsáhlé komentáře. Prostě si to přečtěte, stojí to za to.

24.06.2019 5 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Prostě Linda... skvělá, výstižná, přímočará, člověk má pocit, že tam s tou Kate opravdu je. Amišské prostředí je navíc neotřelé a dodává jejím krimi šťávu. Super!

17.04.2019 5 z 5

Provařená Provařená Simona Votyová

Moc pěkná kniha, která mě bavila a zaujala. Pěkně napsané, děj má smysl a posloupnost, otevírá témata ne úplně známá "normálnímu" člověku.

30.07.2019 4 z 5

Nebezpečná Nebezpečná Lucia Sasková

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Syrově popisuje svět duševně nemocných, který je pro nás "zdravé" velkou neznámou, psané čtivě, poutavě, opravdu zdařilý román. Doporučuji k přečtení.

19.01.2019 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Mě prostě ty její příběhy baví. Jak se začtu (což je prakticky hned), nemohu knihy odložit a tato obzvlášť táhla, potřebovala jsem vědět, jak to bude dál. Ano je tam krapet fantasy, ano ne vše odpovídá realitě, ale o tom to přece je, je to román, chcete-li číst 100 % realitu, sáhněte po životopisech. Poutavé, napínavé, ve smysluplných krátkých kapitolách, slušně napsané. Vše, co od takové knihy očekávám, jsem dostala.

27.03.2021 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Opět nezklamala, čte se prostě sama, i když na konci se to nějak moc rychle vše vyřešilo. Happy end :-)

23.07.2019 4 z 5

Dietnikum Dietnikum Blanka Hošková

Hezké, čtivé, ze života

15.05.2019 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Jedním dechem. Angela a Linda Castillo jsou hvězdy, jejich přímý smysluplný styl psaní kriminálek člověka nutí číst a číst a naprosto se ponořit do příběhu. Jednička s hvězdičkou :-)

04.05.2019 5 z 5

Kříž Romanovců Kříž Romanovců Robert Masello

Kniha se četla opravdu jedním dechem. Dobře napsané, napínavé, mělo to spád, Romanovci konspirace, ale proč ne. Přelínání jednotlivých dějových období bylo nenásilné, v pravý čas ukončené s napětím. Konec napínavý a prostředí neotřelé. Kniha je jasnou předlohou pro film. Doporučuji k přečtení.

04.04.2019 5 z 5

Pohřbená tajemství Pohřbená tajemství Linda Castillo

Komentáře moc nepíšu, ale teď musím. Jak mám Lindu ráda, teď mě nebavila. Styl psaní byl dobrý jako vždycky, ale děj teda slabota. Táhlo se to jako smrad, téměř celou knihu se až na dvě akce nic nedělo, pořád se probíralo to samé.... Co je oběť zač, jsem věděla dávno. Za mě nejslabší díl, poprvé dávám jen 3*.

03.02.2024 3 z 5