Janek Janek komentáře u knih

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

První část, Skála, byla tak senzační, až se stala nepřekonatelnou. Poslední část série se mi zdála dlouhou dobu o moc lepší než Muž z ostrova Lewis (a zase na mě fungoval ten popis drsného prostředí), ale - závěr byl šíleně a zbytečně zalidněný a překombinovaný, jako z amerického filmu. Škoda.

08.08.2016 4 z 5

Rothschildova flaška Rothschildova flaška Petr Šabach

Myslím, že Hrabalových kvalit Šabach touto knihou ani zdaleka nedosahuje, přesto je to - jako obvykle u Šabacha - opět skvělé čtení. I když trochu bláznivé.

07.08.2016 4 z 5

Rozšíření bitevního pole Rozšíření bitevního pole Michel Houellebecq

Tohle je Houellebecq přesně podle mého gusta. Nemám a nemusím mít stejný světonázor, ale literárně je to skutečně vycizelované - na několika málo stránkách najdeme skoro všechno, všechnu hořkost a zmar současného světa, znechucení lidí, kteří zrovna moc nevědí, co se sebou. Jistě to není jediný možný/"správný" pohled na skutečnost, ale jako výpověď o světě, v němž žijeme, je i tento pohled třeba.

05.08.2016 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Zdá se mi, že tento román je k velké škodě čtenářů poněkud zapomenutý, opomíjený. Jistě jsem četla i mnoho lepších válečných románů, tento ale v každém případě stojí za pozornost. Už kvůli tomu závěru.

03.08.2016 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Pořád jde o výborné čtení, ale to, co mě tolik okouzlilo ve Skále, na mě v tomto případě už nefungovalo.

28.07.2016 4 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Velmi svérázná a provokativní kniha, ze které mám dost rozporuplné pocity. Ale evidentně to za to stálo, když jsem ji dočetla až do konce...

25.07.2016 3 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Přečetla jsem zatím 4 knížky, ale stále se nedostavilo žádné extra nadšení z Pratchetta. Ono je to čtivé, Pratchett má skvělé nápady a jeho texty jsou do češtiny nepochybně skvěle přeložené. Ale. Zdá se mi, že je to pořád totéž - mnoho postav a mnoho dílčích epizod, uniká mi hlavní dějová linka i jakýkoli přesah, který by mi umožnil si pasáže z konkrétního dílu zapamatovat i po přečtení. A tak je (v mém případě) asi i jedno, jestli ty knížky budu číst za sebou tak, jak byly psány, nebo na přeskáčku, nebo vůbec...Ono mi to všechno splývá.

06.07.2016 3 z 5

Nejspanilejší ze všech bohů Nejspanilejší ze všech bohů František Koukolík

Jedna z nejnáročnějších, ne-li nejnáročnější kniha, co jsem kdy četla. Pro člověka, který neví prakticky nic ani o lidském mozku, ani o neurovědě, je zde myslím až příliš mnoho obrázků, grafů a terminologie. Přesto všechno je to skvělé a velmi inspirativní čtení, které připomíná mimo jiné i mnoho zajímavých, přelomových experimentů.
Takto jsem se seznámila s texty Františka Koukolíka a jsem si jistá, že to zdaleka není naše poslední setkání.

03.07.2016 4 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

I když nejsem moc sběhlá v četbě tohoto žánru, "Já, robot" je knížka podle mého gusta. Povídky jsou spolu navzájem provázané a jejich pořadí vůbec není náhodné (kniha senzačně graduje); zároveň je každá povídka skvěle vypointovaná a může být čtena i samostatně. A co mě na knížce nejvíc zaujalo, je neúprosná logika, které se autor i čtenáři musí držet, aby mohly být zachovány tři robotické zákony. Skvělá knížka. Klasika, kterou by měl přelouskat každý.

02.07.2016

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Zatím moje třetí knížka od Pratchetta (Barva kouzel, Lehké fantastično, Čaroprávnost) a podle mého názoru jednoznačně nejlepší. Přesto mám asi příliš velká očekávání, a tak zatím převažuje spíš zklamání, toť úděl uctívaných autorů. Asi dám Terrymu ještě šanci, ale k tomu, abych se stala jeho fanynkou, mám zatím ještě docela hodně daleko...

27.06.2016 4 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Obsahově by to pro mě vlastně bylo docela zajímavé a podnětné - jen kdyby ta knížka nebyla tak strašně ukecaná a chaotická, jen kdyby si autor nebyl tak moc jistý svou (a jenom svou!) pravdou. Asi je to do značné míry "jen" úmyslná provokace, ale mně ta forma zkrátka nesedla. Snad proto, že jsou mi skepse i cynismus tak moc vzdáleny.

15.06.2016 3 z 5

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Přiznávám, že (zatím) nesdílím všeobecné nadšení z knížek Terryho Pratchetta - snad že mi nesedne ten žánr, možná že mám malou představivost. Je to bezesporu skvěle přeložené, najdou se v těch textech jistě velmi vtipné průpovídky a narážky na všechno možné... Ale vlastně mě Úžasná Zeměplocha moc nebavila, zdá se mi, že je to pořád dokola totéž.

11.06.2016 3 z 5

Groteska Groteska Kurt Vonnegut Jr.

Proti zelené smrti, proti trudomyslnosti. Haj hou.

09.06.2016 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Po Sítích Petry Dvořákové další výborná knížka ze života - nejen ze života (ne)sebevědomých žen, ale také ze života mužů, manželských i mileneckých párů... Text je čtivý, propojování textu nápadité. Doporučuji.

05.06.2016 5 z 5

Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla Hannah Arendt

Ne, tuhle knihu skutečně není snadné dočíst. Ale stojí to za to - ten text vás přiměje koukat se na (druhou světovou) válku novýma očima.

02.06.2016 5 z 5

Ferdydurke Ferdydurke Witold Gombrowicz

Inu - byla to jízda, až mi z toho jde hlava i zadnička kolem. Ne, asi jsem to úplně nevstřebala, ale pro tu radost ze čtení dávám 4 hvězdičky.

29.05.2016 4 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Golem - kniha, ke které jsem se po mnoha letech vrátila, až na druhý pokus jsem ji dočetla do konce. Kniha, kterou stojí za to přečíst, i když je tak těžké (a pro mě prakticky nemožné) ji pochopit.

25.05.2016 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Co na to říkám? "!" 8-)

18.05.2016 3 z 5

Portnoyův komplex Portnoyův komplex Philip Roth

Dva texty se mi při čtení Portnoyova komplexu připomínaly více než často: Irvingův Svět podle Garpa a McEwanova Betonová zahrada. Nicméně k tolik potřebnému, osvobozujícímu nadhledu a hořkému pousmání mě přiměl pouze Alexův příběh.

17.05.2016 4 z 5

Vyvolený Vyvolený Thomas Mann

Thomas Mann (v překladu Jitky Fučíkové) nádherným, květnatým, a přesto úsporným jazykem aktualizuje oidipovský mýtus. Je to příběh tísnivý i dojemný, naštěstí je tu ale také nevyzpytatelný vypravěč, který s nadhledem komentuje dramatické dění, aniž by cokoli ubíral na jeho síle. Už to není hrůzu nahánějící a ochromující fatalismus, důležitá a nejdůležitější je víra v hříšného člověka, který bude činit pokání. Fantastické čtení.

15.05.2016 5 z 5