Janek Online Janek komentáře u knih

Sebevražda Sebevražda Tomáš Garrigue Masaryk

Dnes už asi nemá smysl probírat se všemi statistickými daty, ale jako ukázka dobové studie je to velmi inspirativní, podnětné čtení.

05.11.2016 4 z 5

Hledání dokonalého jazyka v evropské kultuře Hledání dokonalého jazyka v evropské kultuře Umberto Eco

Eco nepochybně ohromuje neuvěřitelnou šíří rozhledu, ale pro mě jde o příliš náročné čtení. Coby vystudovaná bohemistka jsem při exkurzi do historie často ztrácela sebevědomí. Tahle kniha vyžaduje velmi trpělivého a pozorného čtenáře.

01.11.2016 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Jak to bývá u klasických kultovních knih, jsem zase - zřejmě kvůli příliš velkým očekáváním - trochu zklamaná. Není to můj úplně oblíbený žánr a ani film jsem neviděla, takže nemůžu srovnávat. V Kmotrovi je nepochybně spousta skvělých, svižně psaných míst, ale také na můj vkus mnoho zbytečných odboček s příliš mnoha postavami. Kniha se mi zdá zbytečně dlouhá, natahovaná.

22.10.2016 4 z 5

Augustin Zimmermann Augustin Zimmermann Zuzana Kultánová

Chudoba, špína a beznaděj... a je jich tolik, až vám zalezou pod nehty. Zuzana Kultánová má podmanivý styl, přesto se mi zdála novela místy zbytečně natahovaná (aby to stačilo na knížku). Možná by textu prospělo, kdyby byl proškrtán a zbylo by z něj pouze na povídku.

20.10.2016 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že stylisticky není tahle kniha skutečně žádný zázrak. Ale rozumím tomu, že ve své době vyvolala rozruch i oprávněnou pozornost.

15.10.2016 3 z 5

Introverti v církvi Introverti v církvi Adam S. McHugh

Ano, jsem introvertka. A tohle je velmi zajímavý vhled do církevního prostředí, byť jde o úplně jiné prostředí, než je to, ve kterém se pohybuji já/ve kterém se pohybujeme tady v Čechách. Inspirativní pro mě byly zejména úvahy o legitimitě požadavků na vůdce společenství. Ne, všichni vůdci nemusí být nutně extroverti.
citace:
"...Většinu lidí v dnešní době nezajímají hlavně vaše odpovědi; okamžitě si k vám však vytvoří vztah, když se najdou ve vašich otázkách a bojích." (s. 196)

09.10.2016 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Bjørk má výborný styl, umí psát dialogy a skvěle stupňovat napětí. Tentokrát se mi ale zdá, jako by se případ vyřešil sám od sebe, členové vyšetřujícího týmu se jen potáceli od ničeho k ničemu, respektive z místa na místo za stopami, na jejichž objevení neměli prakticky žádný podíl. V centru pozornosti tentokrát stály spíše osobní problémy detektivů než pachatel vraždy a jeho motiv. Autor píše podle stejné šablony jako v knize V lese visí anděl - ano, autor psát umí, ale už mě tím neoslnil tak jako napoprvé.

08.10.2016 3 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Originální příběh a senzační styl. Prolínající se příběhy mnoha postav, které z různých důvodů touží poznat pravdu. Kniha nejen o tom, jak je důležité znát svou identitu.

02.10.2016 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Ostrá sonda do lidského nitra, knížka, ze které během čtení i dlouho po něm běhá mráz po zádech.

26.09.2016 5 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Fascinující, uchvacující, náročná četba.

20.09.2016 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Ale ano - ono je to čtivé a hodně napínavé, jenže zároveň úplně zbytečně překombinované a veeeeeeeeeelmi zdloooooooooouhavé.

19.09.2016 4 z 5

Starý král ve vyhnanství Starý král ve vyhnanství Arno Geiger

Je to výborná kniha, jen jsem zřejmě měla až příliš velká očekávání a zbytečně jsem ten text četla v chvatu.

19.09.2016 4 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Senzační, skvěle přeložený thriller, na kterém jsem si smlsla.

12.09.2016 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Čtivě a velmi originálně vyprávěný příběh. Je jen škoda, že druhá část je na mnoha místech příliš zdlouhavá a že v samotném závěru autorka dle mého názoru úplně zbytečně tlačí na pilu. Takhle vyhrocený a patetický závěr mě opravdu nerozbrečí.

09.09.2016 4 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Senzační!

06.09.2016 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Obsahově i stylisticky jedna z nejlepších českých knih, které jsem v posledních letech četla. Bravo.

05.09.2016 5 z 5

Zrcadlo a maska Zrcadlo a maska Jorge Luis Borges

Náročná, velmi inspirativní kniha, ke které se určitě ještě minimálně jednou vrátím, jako jsem se vrátila k Meyrinkovu Golemovi.

27.08.2016 5 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Velmi zvláštní kniha s podivuhodnou atmosférou, která se dostane až pod kůži. Souhlasím s komentářem níže (Marbo).

17.08.2016 4 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Ale ano - ono je to napínavé a čtivé, ale příliš málo uvěřitelné - příliš přelidněné a překombinované.

15.08.2016 3 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Senzačně napsaný a velmi zajímavým způsobem vyprávěný příběh, ze kterého běhá mráz po zádech. Možná je těch drsných a dramatických sond do rodinného bahna v současné době až moc; tenhle text ovšem nepochybně stojí za přečtení.

12.08.2016 5 z 5