Augustin Zimmermann

Augustin Zimmermann

Augustin Zimmermann, hlavní protagonista novely, jejíž děj se odehrává v šedesátých letech devatenáctého století, představuje až archetypální model nešťastného člověka. Zatímco svět kolem něj prodělává prudké změny průmyslové revoluce, produkuje a prosperuje, jeho rodina se potýká s existenční krizí, jež se v důsledku jeho alkoholismu a bezútěšného pokusu uspět v novém světě, stále zhoršuje. Augustinova nevyjasněná minulost, podivný neklid a lstivá povaha vrhnou temný stín na celou rodinu, která zabředává do stále větší beznaděje a propadá se hlouběji na společenské dno, odkud není cesta zpět. Děj tragicky vyvrcholí v tehdejším vyhoštěném pražském Josefově, místě bídy, jež byl po staletí uzavřeným židovským ghettem. Novela debutující prozaičky Zuzany Kultánové je inspirována skutečným příběhem Augustina Zimmermanna a jeho dětí, autorce se však podařilo na pozadí historických událostí a kulis staré Prahy zachytit nadčasový příběh o bláhové touze hlavní postavy vymanit se ze své přirozenosti a temných vášní, jež mají za následek řadu osudových chyb....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293881/augustin-zimmermann-NsH-293881.jpg 4.250
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Kniha Zlín

fnoudek

hóóódně syrový příběh.
...dětem i Augustinovi budou ještě chvíli růst nehty, než se zastaví i to.

Jana283

Jedna z nejdepresivnějších knih, jaké jsem četla. Musela jsem ji na několik dní odložit než jsem sebrala sílu ji dočíst. Syrově posaný totální rozpad osobnosti alkoholika i jeho rodiny, který táhne na samé dno všechny kolem sebe. Absolutní beznaděj. Napsáno velmi pěknou češtinou.

InaPražáková

Těžké čtení a těžké hodnocení. Stejně jako měl Zimmermann pozitivní chvíle a dlouhé pády, měla dobré a chabé stránky celá kniha. Škoda moderního (místy dokonce anachronického - výraz lolitka ve druhé polovině 19. století ještě nikdo neznal) a nemístně odborného jazyka, pokud je vnitřní řeč dělníků psaná jazykem vzdělance, vzdaluje mě to procítění jejich bídy. Velký důraz a hodně prostoru je věnováno rodinné psychologii a opět - je popsána příliš bezchybně, příliš přímočaře, jako výklad z odborné učebnice. A kdyby si snad čtenář ani pak nebyl jistý, proč Františka bije své děti a proč ji děti neposlouchají, následuje často vysvětlení uvozené "a proto". Ne úplně zanedbatelný počet chyb technických (redaktor občas zaspal) mě také mrzel.
A přitom umí Kultánová vymýšlet neotřelé metafory a krásně pracovat s paralelami, popisy vidin a přeludů jsou opravdu živé a popis postupného úpadku až na úplné dno strhující.
Vcelku - historická věrnost je vynikající, ale postavám jsem nedokázala věřit, že nejsou jen umělé neživotné ilustrace z lekce dějepisu.

cecetka

Nemuzu dat 5* Bylo to tak depresivni a frustrujici. Hrozny pribeh :-(
Tohle fakt nebylo cteni pro me. Ale chapu, ze kniha byla ocenena, protoze je skvele napsana.
Tato kniha patri do tzv. tezke literatury. Hodne tezke.

KrystofJuzko

Je až zarážející, jak ušlechtilým jazykem se dá napsat takto drsný příběh. Bezvýchodný život alkoholika, jež s sebou dolů stahuje i svou rodinu, mě zaujal více než většina knih, co se mi letos dostaly do ruky. Je nutné vyzdvihnout i mistrovský popis Prahy na pozadí průmyslové revoluce 19. století.

Augustin Zimmermann je doopravdy skvostem české prózy jednadvacátého století.

katrinna

Kniha se mi bohužel nelíbila a to především proto, že mi přišlo opravdu zbytečné neustále opakovat (i když jinými slovy) všechny negativní vlastnosti hlavního hrdiny. Poté, co jsem si to přečetla již poněkolikáté, se podobná charakteristika objevila zase o pár stránek dál znovu. Tak nevím, možná to tak někomu vyhovuje, ale mě už to přišlo zbytečně moc. Stejně tak popis toho, jak to má žena hl. hrdiny težké. Pořád a pořád dokola. Knihu jsem několikrát odložila, ale abych mohla být objektivní v hodnocení, tak jsem ji dočetla. Pořád jsem doufala, že v ní najdu něco, co mě přeci jen přiměje nechat si ji a po čase se k ní vrátit, ale bohužel se tak nestalo.
Ocenit ale musím vylíčení bezútěšné doby i prostředí, ve kterém se postavy pohybují. Bohužel to ale můj celkový dojem z knihy nevylepšilo.

hs777

Nádhernou, noblesní češtinou popsán tragický příběh sobeckého, zatrpklého a zlého Augustina Zimmermanna a jeho rodiny, tolik krásných slov a vět, které stejně nedokáží skrýt prázdnotu a temnotu jeho duše. Letošní Cena Jiřího Ortena Zuzaně Kultánové patří právem.

V28

Možná povinná četba pro ty, kteří si dnes stěžují na to, jak je život těžký.
Vždycky tu budou lidi jako Augustin Zimmermann, lidi kteří vždy budou dávat vinu ostatním za svůj zpackaný život a nezbývá než doufat, že jen málo z nich, ho dokáže zakončit tak šíleným způsobem. Opravdu temné, ponuré a bezútěšné čtení, ale také skvěle zachycená atmosféra chudých čtvrtí Prahy té doby. V knize najdete i spoustu dalších informací o Praze devatenáctého století, takže rozhodně doporučuji. Od narození žiju na Žižkově, ale o této události a případu A. Zimmermanna nebo o tom, že se Žižkovu a Vinohradům říkalo Viniční hory, jsem nevěděl vůbec nic. Díky autorce a budu se těšit na její další knihy.
Pro ty, kdo chtějí ještě víc informací super odkaz u komentáře Nartaya

Locika

Temné, ponuré, bezútěšné... O to víc, že autorka vycházela ze skutečných příběhů.

Torey

Vynikající čtení! Dokonale popsaný vnitřní svět alkoholika a popis rozpadu osobností obou manželů. Navíc zasazeno do historického kontextu a prostředí "naší" Prahy. Super!

lencin

Bezútěšné, absolutně bezútěšné. Vyborná prvotina popisující polovinu 19.století v dělnické a chudinské Praze.

Artie

Je možná dobré pátrat po reálném předobrazu příběhu, ale na tomto fóru takové příspěvky fungují jako spoiler (Alilka, Nartaya).

Janek
20.10.2016

Chudoba, špína a beznaděj... a je jich tolik, až vám zalezou pod nehty. Zuzana Kultánová má podmanivý styl, přesto se mi zdála novela místy zbytečně natahovaná (aby to stačilo na knížku). Možná by textu prospělo, kdyby byl proškrtán a zbylo by z něj pouze na povídku.

Alilka
08.10.2016

Na to, že je to drsný příběh, čte se kniha velice dobře, díky elegantnímu stylu autorky.
Když pátráte po předcích, začne vás zajímat historie. Přiznám se, že po této knize jsem sáhla proto, že mě zajímá vše z té doby. Baví mě objevovat jak naši předkové žili. Augustin Zimmermann, je temná, smutná kniha o osudu jedné rodiny, která je inspirovaná skutečnou událostí, která byla mnohem horší než jak je popsaná v knize. Myslím ale, že se začínající spisovatelce Zuzaně Kultánové podařilo v její prvotině dobře popsat a vystihnout dobu, ve které se tento děj odehrává a přiblížit čtenáři jak se to všechno tenkrát asi odehrálo. Jediné co mě zarazilo při čtení této knihy bylo, že na tu dobu měla rodina nějak málo dětí, nevím proč tuto skutečnost spisovatelka změnila, protože ve skutečnosti měli dětí pět. V knize jsou uvedeny jen dvě děti.
Samozřejmě jsem po přečtení knihy pátrala na netu, jestli neobjevím nějaké informace o této skutečné události, a objevila.