Augustin Zimmermann

Augustin Zimmermann, hlavní protagonista novely, jejíž děj se odehrává v šedesátých letech devatenáctého století, představuje až archetypální model nešťastného člověka. Zatímco svět kolem něj prodělává prudké změny průmyslové revoluce, produkuje a prosperuje, jeho rodina se potýká s existenční krizí, jež se v důsledku jeho alkoholismu a bezútěšného pokusu uspět v novém světě, stále zhoršuje. Augustinova nevyjasněná minulost, podivný neklid a lstivá povaha vrhnou temný stín na celou rodinu, která zabředává do stále větší beznaděje a propadá se hlouběji na společenské dno, odkud není cesta zpět. Děj tragicky vyvrcholí v tehdejším vyhoštěném pražském Josefově, místě bídy, jež byl po staletí uzavřeným židovským ghettem. Novela debutující prozaičky Zuzany Kultánové je inspirována skutečným příběhem Augustina Zimmermanna a jeho dětí, autorce se však podařilo na pozadí historických událostí a kulis staré Prahy zachytit nadčasový příběh o bláhové touze hlavní postavy vymanit se ze své přirozenosti a temných vášní, jež mají za následek řadu osudových chyb....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293881/big_augustin-zimmermann-NsH-293881.jpg 4.1122

Kniha Augustin Zimmermann

Pekky

Je to jak z ruska - zmar, násilí, chlast, bolest a smrt, jen zasazený do židovský Prahy před První válkou. Pro dočtení jsem potřeboval velký přesah.

poulet

Zaslechla jsem kdysi dva strašně dobře přečtený díly na Vltavě a od tý doby jsem na tu knížku myslela. Když jsem se k ní konečně dostala, přesně splnila, ba dokonce předčila, má očekávání nastavená audiem. Ta atmosféra. To, jak to bylo napsaný. Depka teda příšerná a pominu-li závěr, mohlo se toho víc dít, ale celkově hrozně zajímavej, neobvyklej počin, kterej se (alespoň mně) výborně četl. Závidím autorce, že umí takhle psát a že jí vůbec napadlo takhle zpracovat tohle téma. Dobrý!

ujira
09.11.2021

Velmi mne překvapila mladá autorka, která se pustila do tragické historické novely a depresivní námět zpracovala bohatým jazykem a postavy vykreslila syrově, ale plně a krásně.

AndreaCekanova
14.09.2021

Smutné a depresivní. Autorka dobře vystihla prostředí, postavy a jejich démony. Způsob jakým Zimmermann a jemu podobní přemýšlejí, je zde velmi věrohodně vykreslen. Co mi vadilo, byly nepřesnosti, kterými se novela odlišovala od skutečných událostí, které popisuje.

JP
03.05.2021

Naturalismus. Alkoholismus. Nudismus. Eghhh, ne, tak se neoznačuje nuda. Jestli tohle je strop naší současné literatury, tak vězte, že i Jirka Babica přináší víc stylu a šťávy (koneckonců je to mistr rétor). Ale tohle je vážně nuda. Cena Jiřího Ortena je asi jako Cena Gumové kachničky, něco, co si prostě založíte a dostanete to víc za námět, než za skutečné literární kvality textu. Současná česká produkce je taky tak nějak do počtu a být podprůměrnej mainstream, co nic nepřináší, mdlej, vydýchanej, je normou. Sorry, jako, ale tohle je vážně velký špatný. Jestli Zimmerman, tak jedině Jára.

LaDela
05.04.2021

90%
Ano, připomíná to Zolu a je to opravdu dobré. Konec byl překvapení. Knížka útlá, ale bože, nedá se to číst na jeden zátah, člověk si musí odfrknout od toho všeho zmaru.

Anne_and_books
26.02.2021

Tento počin aspiruje na nejvyšší hodnocení - svým jazykem, prostředím, příběhem. Ode mě ho ale nezíská, z plytkého důvodu charakteru hlavního hrdiny Augustina. V novele rezonuje celá řada témat - chudoba, ztráta základních lidských hodnot, (ne)láska či přijmutí nevlastního dítěte. Chvíli doufáte, že se situace alespoň trochu zlepší k lepšímu, ale v povědomí stejně víte, že to bude jen horší. Přitom Zimmermann (z mého pohledu) není žádný chudák, alespoň na začátku měl šanci se z celé situace vyhrabat a nestáhnout sebou své blízké. Jenže jeho morální zkaženost, přístup k životu a vidění světa mu v tom zabránilo. Vždycky trpím, když se jednání jednoho člověka, zrcadlí v dalších (jinak nevinných) lidech, obzvlášť když jde o děti. Přečteno jedním dechem a za pár let si hodlám popisem života zkaženého člověka projít znovu.

lubtich
03.08.2020

Něco tak depresivního a sžírajícího jsem nečetl snad nikdy (když neberu v potaz Inventuru Kamila Boušky, to je ale zas úplně jiný kafe).
Místo vyždímání profláknutých historických událostí se Kultánová rozhodla děj situovat do nenápadné doby, nenápadného místa. Už jen za tohle velkej plus, z 60. let 19. století není děl přespříliš.
Naturalisticky líčena atmosféra je v naprostém konstrastu s barvitým jazykem. Tolik nápaditých příměří a metafor, stylistické žně (v přiměřené míře).

Konečně všichni sedí u stolu, tiše obšívá malé drobné knoflíky připomínající uschlé ploštice. Uschlé ploštice nikdy nebudou stačit na jejich obživu.

Dobromysl, to je pro něj pouze název byliny.

Chmurná hnusná atmosféra. Chudoba, bezmoc, ztráta nejzákladnějších hodnot, chybějící láska mezi členy rodiny. Tolikrát v knize Zimmermannovi přejete, ať už se z toho vykope, i přes jeho morální prohnilost. I přes pokřivenost celé rodiny doufáte, že se něco stane a bude líp. Místo toho jde všecko stále víc do kopru, s každým rozhodnutím až do nejtužších kořínků této byliny.
Asi v polovině jsem se začal obávat repetetivnosti, že z toho nelze vykutat více. A ono ejhle. Další rozvinutí i marginálních postav, vzpomínky na mlynářku.
Výtečná psychologie postav. Střídání promluv (jak to říct ohrabaně - myšlenky ve třetí osobě) tomu svědčilo. Třeba u takového kameníka byl velmi akurátně nastíněn pohled samotného čtenáře - je mu Zimmermanna líto, ale zároveň ví, že je to člověk ohavný a že dopadne prachbídně.
Perfektní sugestivní novela, co dodat víc, chci takovýchto historických děl víc!