Panenka

Panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193250/bmid_panenka-JQP-193250.jpg 4 660 157

Jack Caffery série

< 6. díl >

Mo Hayder nastavila laťku děsivého thrilleru výš než kdokoli jiný. Ta laťka teď ovšem byla překonána. Jí samotnou. Psychiatrickou léčebnu Beechway paralyzuje strach: mezi pacienty se šíří davová hysterie a zaměstnanci raději předstírají nemoc, než aby chodili na noční služby. Prastarými chodbami léčebny totiž za nocí obchází Maud, letitý přízrak zakrslé ženy, která si vybírá nahodilé oběti a silou své pokřivené vůle je následně dožene k drastickému sebepoškození nebo dokonce k sebevraždě. Také Joe Le Grande pociťuje tíseň. Jako koordinátor zodpovídá za hladký chod léčebny, avšak i on začíná podléhat vlivu přízraku. Navíc se zdá, že po kontroverzním propuštění problémového pacienta Issaka Handela začala Maud rozsévat hrůzu i po okolním kraji. Na pokraji zoufalství se Joe obrátí o pomoc na detektiva Jacka Cafferyho. Ten se ale zrovna věnuje docela jinému případu a navíc se mu nechce věřit báchorkám o jakémsi přízraku. Počáteční skepse ho však opustí ve chvíli, kdy spolu s Joem odhalí detaily o minulosti propuštěného Issaka Handela...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Domino
Originální název:

The Poppet , 2013


více info...

Přidat komentář

Ráčkajda
05.04.2024 5 z 5

Knížky Mo Hayder mají trochu pomalejší rozjezd, ale pak je to jízda. Tento díl nebyl moc děsivý, ale nevadilo to, pachatele jsem tušila a překvapil mě celkem laskavý konec.

Iva B.
22.02.2024 4 z 5

Po Rituálu jsem se do další knížky zdráhala pustit.. ale udělala jsem dobře, výborně napsaný thriller. Začátek sice pomalejší, ale pak to odsýpalo. Nakonec tu sérii asi dočtu.


Ivan F
06.11.2023 3 z 5

Mo Hyder písala, na rozdiel od iných spisovateľov krimi románov, veľmi dobre, najmä pútavo. Moje predchádzajúce stretnutia s jej tvorbou boli z hľadiska jej pisateľského štýlu pomerne dobre prijateľné. Horšie to už bolo so samotnou vyšetrovacou linkou a hlavne s nesympatickými postavami, vrátane samotného inšpektora Jacka Cafferyho - teda aspoň pre mňa, neviem, ako pôsobili na iných. Už predtým bol v jej románoch okultizmus a voodoo a to na mňa pôsobí vyslovene odpudzujúcim dojmom. V knihe "Panenka" sa objavil pre mňa ďalší nepríjemný prvok a to je linka s duševne chorými, ich ošetrovateľmi a psychiatrickou liečebňou. Dohromady je to niečo, čo ma pred začatím čítania negatívne naladí a kazí mi to zážitok z čítania. Ako celok je to veľmi dobre čitateľné, no zároveň to vyvoláva pocit sklamania, pretože kniha vo mne po prečítaní nezanechala žiadnu emóciu, okrem pocitu premárneného času.

baji42
27.10.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaný thriller. Možná lze vytknout trochu pomalejší rozjezd, ale pak kniha nabývá čím dál větší rychlost, je velice napínavá a čte se jedním dechem.

monte
07.08.2023 3 z 5

První polovina knihy byla zdlouhavá, druhá polovina napínavá

MartinProtschke
26.05.2023 5 z 5

Tahle knížka byla od začátku trochu jiná, nemohl jsem se srovnat s trochu jiným stylem, ale pak mě to chytlo a musel jsem hltat každou stránku. Líbilo se mi, jak se zdánlivě nesouvisející osudy různých lidí, začaly propojovat. Těším se na poslední díl.

Vendas
06.03.2023 5 z 5

Napínavá krásná kniha.

Pavlina50
20.02.2023 5 z 5

Po Rituálu, který mě zas tak moc nenadchl, tentokrát Mo Hayder opět ve své vrcholné formě.
Podle úvodu knihy jsem očekávala až skoro horor, ale velice brzy se to změnilo ve standardní, ale hodně dobře promyšlený thriller.
Určité nadpřirozeno se sice celým příběhem náznakově prolíná pořád, ale vzhledem k tomu, do jakého místa je příběh zasazen, působí vlastně docela přirozeně a vcelku i očekávaně - v psychiatrické léčebně by se člověk asi neměl divit vůbec ničemu…
Tip na pachatele mi tentokrát vyšel, tím pádem mě pointa zas až tak nepřekvapila, nicméně vůbec mi to nezabránilo si čtení dostatečně užít, což se taky opravdu stalo. Paráda.

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Thriller z psychiatrické léčebny. Kniha mne zaujala díky mimořádně povedené odpudivé obálce (anglické vydání), ale nakonec je to jen mírně nadprůměrný thriller. Trpí hlavně roztahaným úvodem, trvá 225 stran, než inspektor vůbec začne vraždy v blázinci vyšetřovat, předtím jen sledujeme na střídačku ošetřovatele v blázinci a jeho milostné a rodinné problémy a policejního inspektora, jak řeší dozvuky předchozího případu, což se nakonec ukáže úplně zbytečným.
Další knihy ze série už číst nebudu.

kallisto
28.09.2022 5 z 5

Tady Mo zabodovala na plné čáře. Ne nadarmo je kniha nejlépe hodnocená z celé série. Znalost předchozích dílů usnadní orientaci v Caffereyho dějové lince, ale hlavní příběh skvěle pracuje s atmosférou, drobnými gesty a charaktery, které dokreslují celý mollový akord této knihy, to celé lehce zalité sirupem mysteriózního akcentu. Ode všeho tak akorát a skvěle to spolu ladí.

kristie
02.08.2022 5 z 5

Čekala jsem, že se kniha o něco déle poveze na vlně přízraku strašícím v léčebně. Ale i když je poměrně brzy jasné, jak to s tím přízrakem je, kniha je stále napínavá. Několik dějových linií se střídá a obzvlášť ke konci mi přerušení té linie, kterou jsem právě četla dost lezlo na nervy. Jenže každá část měla svoje otázky, které je třeba zodpovědět a tak se tohle roztrpčení opakovalo po každé kapitole. Nakonec do sebe všechno pěkně zapadne. A ač pro mě nebylo celkové rozuzlení překvapením, ukončení Issakova příběhu mi to vynahradilo.

MisakCZE
21.07.2022 3 z 5

Další pěkný krimi příběh, tentokrát z prostředí psychiatrické léčebny, mistrně vyřešen Jackem Cafferym. Velká část knihy je věnována nové postavě Joeovi, nedostatek prostoru určeného pro JC a BM je alespoň částečně kompenzován posunutím děje v případu MK.
Doporučuji přečíst fanouškům druhé série American horror story a těm, kterým nesedl "Chodící muž".

mataj
17.07.2022 4 z 5

Čtivá a napínavá detektivka odehrávající se (mimo jiné) v prostředí psychiatrické léčebny. Nicméně ne všechno je tak, jak se to jeví, takže nechybí ani nečekaný a překvapivý závěr.

Jiho226
30.03.2022 4 z 5

Čtivá,napínavá kniha.Prostředí psychiatrické kliniky je pro tento žánr jako stvořené,umocňuje tajuplnost a temnotu děje.

HYPNOS88
20.01.2022 4 z 5

Řekl bych taková "oddechovka" mezi krimi thrillery. Čtivé to bylo, ale některé pasáže takovým zvláštně naivním YA způsobem.

Antaki_Thorin
23.12.2021 4 z 5

Může mi někdo vysvětlit, proč jsem si jako první knihu vybrala šestou ze série? :-) Hmm? No, nevadí.
Čtivý, strašidelný příběh. Napínavý, překvapivý závěr. Doporučuji.

Aivlis
12.07.2021 odpad!

Po knihe som siahla na základe recenzií. Budem asi jedna z mála, ktorá knihu popsuje. Nič ma na tej knihe nezaujalo - ani hlavné postavy Joe a Melanie; nič tak strašne brutálne, aby som sa bála, som nenašla, štylisticky o ničom, nezaujímavo vylíčený dej. Od tejto autorky si už určite nič neprečítam. Za mňa strata času.

Leona333
14.04.2021 4 z 5

Skvěle vybrané místo, kde se děj odehrává. Díky výborné fabulaci, si autorka pohrává se čtenářovou myslí, až do samého závěru knihy. Jen mohla mít kniha trochu méně stránek. Některé věci mi v ní přijdou trošku zdlouhavé, místy nezáživné. Proto jsem, bohužel nemohla dát plný počet hvězdiček.

Bulldog
24.03.2021 5 z 5

Tahle kniha u mě zabodovala jak s dějem, prostředím tak čtivosti.. není co víc dodat a rozhodně doporučuji.

mol378
25.01.2021 4 z 5

Napínavé, čtivé, poměrně brutální. V tomto žánru lehký nadprůměr. Až mě zase posedne touha po krvi, dám si od ní určitě nášup. Na odreagování.

Štítky knihy

psychiatrické léčebny thrillery psychologické thrillery lékařské thrillery

Autorovy další knížky

Mo Hayder
anglická, 1962 - 2021
2014  84%Panenka
2003  87%Ptáčník
2015  91%Vlk
2009  77%Rituál
2013  88%Unesená

Kniha Panenka je v

Právě čtených8x
Přečtených913x
Čtenářské výzvě47x
Doporučených53x
Knihotéce350x
Chystám se číst285x
Chci si koupit66x
dalších seznamech4x