Janek Janek komentáře u knih

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak tohle ne. Začátek byl slibný, ale brzy se to zvrhlo. Zajímavé téma, ale chabé, stylisticky nevyzrálé zpracování.

18.03.2024 1 z 5

Bůh je mrtev, nic není dovoleno Bůh je mrtev, nic není dovoleno Tereza Matějčková

Velmi inspirativní eseje dokazující, že humanitvní vědy mohou mít velký přínost pro úvahy o celospolečenskémd dění. Zvlášť když myslitelé dokážou aplikovat v současnosti to, co nastudovali. Dle mého soudu to Tereza Matějčková dokáže výborně. Popularizuje humanitní vědy a zároveň motivuje k hlubšímu přemýšlení o (nejen) současných krizích, trendech, problémech i příležitostech.

19.02.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Velké zklamání, způsobené možná i špatným překladem. Spíš než o román jde o motovační slohovou práci. Neustálé odkazy na filozofii a rádoby moudrá motta a metafory mně - milovnici filozofie - lezly krkem. Hlavní postava neměla šanci se jakkoli vyvíjet, protože do nových životů skákala z ničeho, bez jakékoli osobní historie. A později i s vědomím, že má šanci uniknout. Jak pak může být odpovědná za jeden konkrétní život? Jen deprese, marast a zmar - možná to má lákat k dalšímu čtení, mně ale chyběla postava, do které bych se dovedla vcítit. Příběh mi přišel povrchní a bez katarze. Myšlenka možná dobrá, ale provedení chabé, vůbec mi to nedrželo pohromadě. Škoda.

17.02.2024 2 z 5

13! 13! Pavel Tomeš

Nejlepší povídková kniha s přílohou, kterou jsem kdy četla. :)

10.02.2024 4 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Sci-fi v žádném případě není můj favorizovaný žánr a ani můj věk už dávno neodpovídá kategorii young adult. Ale ten příběh je tak dobře napsaný, že strčí do kapsy spoustu napínavých titulů pro dospělé. Hodně věcí zůstává nedovysvětleno (vím, že se jedná o první knihu ze série). Dějových zvratů bylo na můj vkus zbytečně moc a nedaly se předvídat, proto ubírám jednu hvězdičku. Ale za vykreslení atmosféry kniha zaslouží 100 %.

22.05.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Velmi příjemné čtení, kniha se zajímavým tématem. Závěr byl bohužel hodně přestřelený a mně vadí, když čtenář nemá ani maličkou šanci odhalit skutečnost, která nakonec s celým příběhem tak zamává. Pointa vlastně odkazuje k tomu, co teď - zdá se mi - musí scénáristi nacpat úplně všude, tak jsem nakonec vlastně ráda, že se celá kniha netočila jenom kolem toho.

22.05.2023 4 z 5

Žena a muž v rodině Žena a muž v rodině Pavla Loucká

Vyborný rozhovor o tom, jak nesamozřejmé, komplikované a důležité jsou vztahy v našich rodinách.

22.03.2023 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Stylisticky skvěle napsaný/přeložený slaďák, naivní romantický příběh z mafiánského prostředí, který postrádá sebemenší uvěřitelnost.

10.12.2022 1 z 5

Důvěrná sdělení Důvěrná sdělení Jan Vodňanský

To je nádhera!

01.12.2022 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Linda Castillo

Na základě doporučení jsem četla pouze tuto knihu ze série. A i když mi některé střípky chyběly, tomu zásadnímu v příběhu jsem rozuměla. Styl i překlad hodnotím na výbornou, i příběh byl dobře koncipovaný - nechyběly emoce ani napětí. Ale proč, proč ten přestřelený závěr jak ze špatného amerického filmu? Poitnu beru, ale schopnosti náčelnice ze všeho se oklepat, nepřežitelné přežít a dotáhnout celou záležitost do konce... to už má k uvěřitelnosti hodně daleko. Škoda toho závěru.

01.12.2022 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Dle mého názoru zatím nejsilnějsí, nejbolavější a nejautentičtější příběh, který nám Petra Dvořáková předložila. A protože se hlásím právě k té církvi, v níž hlavní hrdina nenašel domov, a protože jsem pracovala v církevním prostředí, napadalo mě při čtení stále totéž: ano, tohle by se klidně mohlo stát, takhle by to opravdu mohlo vypadat. Příběh je skutečně silný, ale naštěstí ani titul nechce být senzační. A tak se nejen hrdina, ale také čtěnáři musí postupně prokousat k bolavé pravdě, která osvobozuje. Ostatně i Ježíš Kristus říkal, že pravda nás učiní svobodnými (Jan 8,32).

01.12.2022 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Čtivá kniha s originální procházkou po nedávné historii. Velká škoda, že nadpisy kratičkých kapitol prozrazují, co se bude na nadcházejících řádkách dít. Čtenář je ochuzen o jakékoli překvapení,

28.11.2022 4 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Proč srovnávat se Saturninem? Není to Saturnin. Pobaví a rozesměje, co víc si čtenář může přát.

23.11.2022 5 z 5

Každá věc ať dospěje na své místo Každá věc ať dospěje na své místo Sylvie Richterová

Pozoruhodná kniha, která by neměla uniknout vaší pozornosti.

23.11.2022 5 z 5

Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte Zdeněk Matějček

Užitečná, přehledná a inspirativní kniha nejen pro prvorodiče.

23.11.2022 5 z 5

Na konci světa. Úvahy a glosy o povaze naší současnosti Na konci světa. Úvahy a glosy o povaze naší současnosti Jiří Pehe

I když to není příjemné čtení, Jiří Pehe umí psát a uhodit hřebík na hlavičku. Jeho texty lze jen doporučit.

Jako bychom dnes zemřít měli Jako bychom dnes zemřít měli Miloš Doležal

Příběh P. Josefa Toufara je pozoruhodný a silný, o tom snad nelze pochybovat. Popularita knihy dle mého názoru svědčí o tom, že silné životní příběhy přitahují, a je také oceněním poctivé práce M. Doležala, který předkládá na jednom místě obrovské množství informací o životě člověka i kněze Toufara. Ale kde končí historie a začíná legenda? P. Josef Toufar je občas prezentován jako světec, který už nepáchne člověčinou. A kniha na některých místech je spíše kronikou než čtivým ("popularizačním") textem.

19.11.2022 4 z 5

Nejšťastnější batole v okolí Nejšťastnější batole v okolí Harvey Karp

Dobrý, přehledný a čtivý návod zejména pro prvorodiče. I když si myslím, že není tak jednoduché uvést všechny rady do praxe.

23.09.2022 4 z 5

Chrám i tvrz Chrám i tvrz Pavel Eisner

Must have pro všechny milovníky češtiny.

22.07.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bdolezalka mi svým komentářem docela mluví z duše.
Největší problém s Bílou Vodou mám hlavně proto, že lze jen velmi těžko rozeznat, kde končí historická fakta a začíná fikce. (Něco málo autorka osvětluje v závěru knihy, ale to už je pro mě pozdě.) Téma románu je jistě zajímavé a přitažlivé. (Kdo jsi bez viny, hoď po (katolické) církvi kamenem.) Ale v příběhu je zamotáno tolik postav - tolik tragických lidských osudů, že lze jen těžko uvěřit tomu, že by se něco takového mohlo opravdu stát.
Text není čtenářsky přívětivý, neuškodilo by mu, kdyby byl o 200 stránek kratší.
Tolik ke kritice, měla jsem evidentně až moc velká očekávání.
Na druhou stranu je třeba dodat, že mnohé pasáže knížky byly skutečně čtivé a ponoukaly k přemýšlení. Nicméně příběh - který jsem postupně skládala jako puzzle - mě ve svém celku nechával docela chladnou.

01.06.2022 3 z 5