Janek Janek komentáře u knih

Přítomnost a nesmrtelnost Přítomnost a nesmrtelnost Gabriel Marcel

Náročné, ale velmi podnětné čtení.

18.05.2013 5 z 5

Radost z víry Radost z víry Joseph Alois Ratzinger

Výborná kniha jako pomůcka k mnoha meditacím. Pro mě byl nejvíce podnětný především závěr, tedy kapitolky o smrti a věčném životě.

15.05.2013 4 z 5

Jak to vlastně bylo? Jak to vlastně bylo? Julian Barnes

Především ve druhé části knihy jsem byla trochu zmatena, není vždy snadné identifikovat, kdo zrovna vypráví. Přesto knihu velmi doporučuji - klasický Barnes, provokatér, který - když si ho zamilujete - asi nikdy nezklame.

11.05.2013 4 z 5

Snílci Snílci George MacDonald

Asi jsem se moc těšila. Na můj vkus více než únostné množství přírodních motivů, nepřehledný prostor...

01.05.2013 3 z 5

Flaubertův papoušek Flaubertův papoušek Julian Barnes

Julian Barnes - provokatér, který mě asi nikdy nepřekvapí tím, že by mě přestal překvapovat. :)
Text Flaubertova papouška mě uváděl do značných rozpaků, neboť Flaubert nepatří k mým literárním láskám. Stále jsem chtěla vědět, co je pravda a co výmysl, to se mi ale moc nedařilo. Dokonalá literární provokace. Stojí za přečtení.

20.04.2013 4 z 5

Hruškadóttir Hruškadóttir Jana Šrámková

Podle mého názoru jde o velmi silnou výpověď o dnešní společnosti. Kniha není zbytečně upovídaná, Šrámková jde na dřeň a zdá se mi, že mnohem více říká mezi řádky. Bez patosu píše o emocích, o samotě a bezbřehé touze zakotvit.

01.04.2013 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Mám z té knihy docela rozporuplné pocity, možná jsem měla příliš velká očekávání. Zdá se mi, že z putování do minulých životů se dalo vytěžit mnohem více. Možná můj největší problém tkví v tom, že nevěřím v minulé životy, ale... literatura je literatura. Nejsilnější mi nakonec přišly popisy samotného mučení ve věznici. Svoboda mezi zdmi vězení a závěrečné pohrdání katem.

30.03.2013 4 z 5

Pohlédnout do slunce Pohlédnout do slunce Julian Barnes

Dlouho jsem nečetla tak zvláštní a provokativní knihu. (Ne)důvěryhodná Paměť a Smrt (sebevražda) - zřejmě zásadní autorova témata. Doporučuji. Stejně jako další knihy - Vědomí konce i Žádný důvod k obavám.
Myslím, že literatura provokaci potřebuje.

22.03.2013 4 z 5

Tři tváře anděla Tři tváře anděla Jiří Pehe

Výborný, mnohovrstevnatý text. O andělovi se mi dokonce dvakrát zdálo.

27.02.2013 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Negativní teologie jako na dlani. Nádhera. I šest let po konverzi. :)

07.02.2013 5 z 5

Hejno bez ptáků Hejno bez ptáků Filip Doušek

Autorovi patří můj obdiv za práci s jazykem, za skvělá přirovnání, za neotřelé metafory... Nicméně po dočtení převládá spíše zklamání, že v záplavě slov se ztratilo sdělení, díky němuž bych mohla o celém textu dále přemýšlet. Zdá se mi, jako by v textu (k mé lítosti) bylo i mnoho laciných tezí, které bohužel nakonec nic nespojilo.

01.01.2013 2 z 5

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Výborná, úsporně psaná kniha, která nutí k dalším čtením. V závěru si snad nelze nepoložit otázku: četla jsem dost pozorně? Nevodil mě autor (respektive vypravěč) celou dobu za nos?

15.07.2012 5 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Podle mého názoru nejlepší a nejsmutnější Šabachovo dílko. Doporučuji!

13.07.2012 5 z 5

Smrt morčete Smrt morčete Ladislav Fuks

Povídky "Mí černovlasí bratři" už jsem znala z jiného výboru. Dostala mě "Cesta do zaslíbené země".

19.08.2011 5 z 5

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

Melancholici se budou mít...

30.05.2011 4 z 5

Bílé na černém Bílé na černém Ruben David Gonzalez Gallego

Myslím, že o happy endu by se dalo polemizovat, ale doporučuju, je to skvostný literární zážitek.

07.03.2011 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

První část byla skvělá, druhá podle mého názoru už zbytečně překombinovaná.

28.12.2010

Labuťáček Labuťáček Jiří Andreska

K téhle knize mám zvláštní vztah - vyhrála jsem ji při soutěži ještě ve školce a je to také jediná má výhra. A bylo to krásné čtení, k té knize jsem se mnohokrát vracela.

30.11.-0001

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

První kniha o filozofii, kterou jsem četla. A bylo to mé důležité probuzení. Napřed jsem přelouskala Sofiin svět z knihovny, hned poté jsem si koupila vlastní knihu a začala jsem číst okamžitě od začátku. Ke knize jsem se po letech ještě asi dvakrát vrátila. Doporučuji.

30.11.-0001

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Věřím v Boha a hlásím se ke katolické víře, Bůh této knihy se mi ale zdá příliš sladký a bezproblémový. Nevadí mi, že je taťka černoch, nevadí mi, že je to žena. Vadí mi, že je to příliš ukecaný Bůh. Takovéto pojetí Boha zdálo se mi spíše komické než motivující.

30.11.-0001 odpad!