Radost z víry

Radost z víry https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153729/radost-z-viry-153729.jpg 5 5 4

Benedikt XVI. k nám nadále promlouvá jako papež, kterému na srdci ležela víra každého křesťana. V této knize, která čerpá z jeho homilií, katechezí a promluv, vysvětluje a osvětluje základní pilíře křesťanské víry. Jeho hluboká a zároveň prostá slova podněcují k promýšlení křesťanských pravd, ale také k hrdosti na to, že patříme mezi křesťany. Prohloubené znalosti pak vedou k radostnému prožívání své víry a inspirují k důvěrné modlitbě.... celý text

Literatura světová , Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Paulínky

La Gioia della Fede , 2011

mirektrubak
30.08.2021 4 z 5

„Maria se na nás obrací a říká: Měj odvahu žít doopravdy s Bohem! Pokoušej se o to! Neměj z něho strach! Měj odvahu riskovat ve víře! Měj odvahu riskovat v dobru! Měj odvahu jít do rizika jménem čistého srdce! Odevzdej se Bohu a pak uvidíš, jak se právě díky tomu tvůj život rozšiřuje a prosvětluje, uvidíš, že to rozhodně není nuda, ale cesta plná překvapení, protože nekonečná dobrota Boží je vždycky nevyčerpatelná.“

Četl jsem už dříve dvě Benediktovy encykliky a docela často se probírám i jeho promluvami. Takže mi toho mnoho v této kompilaci myšlenek bylo povědomé. Ale vůbec mi to nevadilo. Vlastně naopak, největší potěšení jsem měl tam, kde jsem narazil na pasáž, kterou jsem si už dříve oblíbil a zapamatoval. Bylo to, jako bych se po čase znovu setkal s přítelem, kterého si vážím, a ujistil se, že stále zastává stejné postoje, že je stále tím, na koho se mohu spolehnout a o koho opřít. To bylo moc hezké.

Radost z víry svým názvem neklame. Přestože Svatý otec ze stránek občas varovně zvedl prst a občas svými myšlenkami zasvítil do těch částí mého křesťanského života, kde jsem už dlouho neuklízel, tak převládají poselství o lásce a její zásadní důležitosti pro náš život. A také o naději a nutnosti nežít sami pro sebe. Měl jsem radost ze čtení a čtení umocňovalo moji radost z víry. Užitek i požitek, zase jednou.

„Bůh učinil svět, aby existovalo nějaké místo, kde by on mohl rozdávat svou lásku a odkud by mohla zaznívat láskyplná odpověď na tuto jeho lásku. Pro Boha je srdce člověka, jenž mu odpovídá, důležitější než celý nesmírný materiální kosmos, který nám bezesporu umožňuje spatřit něco z nezměrné a nepředstavitelné Boží velkoleposti.“

68mario
28.02.2019 5 z 5

Až encyklikou „O křesťanské naději“ jsem pro sebe jako autora objevil Josepha Ratzingera … a to jsem si myslel, že nikdo druhý mne už nedokáže svými úžasnými myšlenkami a schopností jejich srozumitelného vyjádření okouzlit tak, jako Romano Guardini … Přiznám se, že sice ne vždy stíhám a daří se mi udržet nit – mnohdy ne, ale pasáže kde intelektuálně stačím, mne vždy velmi bohatě odměňují … a ty pak s požitkem rozjímám … Stejně tak tomu bylo i s tímto dílkem…
„Ano, věřím, že svět a můj život neexistují jako souhra slepých náhod, nýbrž pocházejí z věčného Rozumu a z věčné Lásky, jsou stvořeny všemohoucím Bohem…“ (převzato z obalu)

Janek
15.05.2013 4 z 5

Výborná kniha jako pomůcka k mnoha meditacím. Pro mě byl nejvíce podnětný především závěr, tedy kapitolky o smrti a věčném životě.

Vojslava
12.04.2013 5 z 5

Typicky benediktovské promluvy, kde si přišla na své má teologická i literární část mé čtenářské duše. Je to věčně aktuální téma, navíc krásně přeložené, takže skutečně doporučuji k přečtení. Nečekejte teologický výklad, ale hezké reflexe témat vyznání víry.