Ferdydurke

Kniha Ferdydurke patří k nejdůležitějším dílům světové literatury 20. století. Dílo, jež předběhlo svou dobu (v Polsku vyšlo ve 30. letech) vyjádřením absurdity světa zachycené zcela ojedinělým tvárným způsobem, dostávají čeští čtenáři snad jako poslední v Evropě. Nakladatelství Torst vydáním základní Gombrowiczovy knihy navazuje na svou edici dvou svazků autorova deníku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14015/ferdydurke-KDb-14015.jpg 4.266

Ferdydurke (1937)

Vydáno:, Torst

Kniha Ferdydurke

kristleko
07.08.2018

Formálně a jazykově vytříbená, a přitom čtivá a zábavná modernistická hříčka o (ne)dospělosti a (ne)zralosti, o školáctví a kantorství, o měšťáctví a venkovanství, o gymnazistkách, čeledínech, zadničkách, držkách, lýtkách, pučících zelených poupatech a dalších nepravděpodobných tématech. „Na poloviční cestě svého života jsem se ocitl v temném lese. A nejhorší bylo, že ten les byl zelený.“ Noční můra třicátníka Josefa se stává realitou, poťouchlý profesor Pimko ho zakleje do podoby pubertálního zelenáče, který se vrací do středoškolské lavice, podlehne kouzlu moderní gymnazistky a prchá na venkov, ani tam se však své „nasazené zadničky“ zbavit nedokáže. Hodně záleží na tom, kdy tuto knihu čtete – její absurdní zákruty si užijete daleko více, když už nejste tím nevyzrálým gymnazistou, kterým se Gombrowicz celou dobu vysmívá, neboť „zralí lidé se ničeho neštítí víc než nezralosti a nic také víc nenávidí“. Pokud se naladíte na stejnou notu jako autor, tak vás čeká výjimečný zážitek, po kterém máte chuť začít bouřlivě tleskat. (9/10)

VesmirnaOndatra
27.07.2018

Kniha, z ktorej má Platón v hrobe erekciu.

Predstavte si, ako archetyp otca, materstvo (a veci mu predchádzajúce) a obavy z dospievania sedia za tým, čo robí stôl stolom a prekvapivo konkrétne pojedajú nedeľnú obedovitosť, abstrahujúc pri tom od čerešní v podstate kompótovitosti. Ak si to predstaviť neviete, tak to asi nebude kniha pre vás.

1 hviezda dole za niektoré štylistické figúry, ktoré ma dosť otravovali.

LenysekC
19.05.2017

Nemůžu. Prostě nemůžu dál. Ještě jednou uvidím slovo zadnička a skočím z okna v přízemí.

Seteh
18.03.2017

Bohužel musím jít proti většině. :( Za mě prostě ne. Vůbec se mi to nelíbilo, nic to ve mně nezanechalo, styl psaní mi byl dost protivný. Nemám žádnou chuť pokusit se od tohoto autora přečíst ještě něco dalšího.

holkaslebkou
24.02.2017

libůstka! radost! pitomá infantilní zadnička! moc formy! lidé konstruováni konstrukcí!
Vytváříme formu my, nebo forma vytváří nás?

Gombrowicz mne dokáže unést a držet do chvíle, kdy přečtu poslední větu knihy (a vlastně ještě dlouho potom). Naprosto jedinečný autor. Ráda bych dala pět hvězd, ale když si vzpomenu na čtenářský zážitek, který ve mně zanechal Kosmos či Pornografie... Ferdydurke je na tom o něco hůř. Jen o malounko, o nepatrnou část - o jedno moderní lýtko!

Gracian1964
31.08.2016

Toto bola moja druhá kniha od Witolda G. Prvá bola Pornografia, ktorá mi dala oveľa viac zabrať. Ferdydurke je omnoho čítavejšia a svižnejšia. Autor má svojský, originálny štýl vyjadrovania, na ktorý som už bol zvyknutý z Pornografie. Ale bola to teda jazda, moje nervy. Divné, čudné, pitoreskné, šialené, absurdné a desivé. Trčí z toho kafkovčina jak sviňa. Profesor Pimko, Štikas, Kopyrda, mladá gymnazistka, rodina Mládkových, tetička, strýček, lýtka, lýtka, lýtka, všadeprítomné zadničky, držky, ksichty, čeledíni...šla mi z toho hlava kolem...tak na Jozífka teda dlho nezabudnem...dokonca sa mi to aj rýmuje, a to všetko kvoli Witoldovi, ha....

Janek
29.05.2016

Inu - byla to jízda, až mi z toho jde hlava i zadnička kolem. Ne, asi jsem to úplně nevstřebala, ale pro tu radost ze čtení dávám 4 hvězdičky.

Katela
07.01.2014

"...nahoře visela strašlivá, úprosná, zenitální zadnička..."
Již po prvních slovech mě kniha připoutala a nepustila mě do slova posledního. Autor vytvořil neuvěřitelný koktejl stylů, zamíchal nám do něj i výtažek z Kafky a Schulze a vytvořil neuvěřitelně lahodný a tajemný nápoj. Pokud si potrpíte na symboliku a absurditu, je pro vás dílo jako stvořené!