Janek Janek komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Moyesová umí. Píše svižně, s nadhledem o věcech vážných, s nimiž mnoho lidí nemá přímou zkušenost. Díkybohu, že autorka takto nabourává mnohé předsudky, díkybohu, že její text má tolik vrstev. Přesto se mi zdá, že na konci už zbytečně tlačí na pilu, text by (dle mého názoru) zejména v poslední čtvrtině zasloužil trochu proškrtat.

26.02.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Silný, nádherně budovaný příběh o síle slov, o tíži vzpomínek, o lásce a přátelství, o vině a odpovědnosti.

22.02.2016 5 z 5

Co v mých knihách není Co v mých knihách není Viktor Emil Frankl

Nadhled a smysl pro humor - i to jistě může dát životu smysl a člověku sílu, navzdory všemu, co prožil. Skvělý text.

17.02.2016 5 z 5

Sedm sebevražd Sedm sebevražd Martin Koláček

Skvělý nápad, horší provedení a (bohužel) ještě o dost horší korektury textu...

12.02.2016 3 z 5

Dopisy od Olgy Dopisy od Olgy Ivan M. Havel

Velmi náročná kniha, která mi přiblížila život ve vězení více než cokoli jiného. A tím vězením nemyslím jen vězení v pravém slova smyslu. Myslím jím život v českých zemích před listopadem 89.

09.02.2016 5 z 5

Ostrov v bodě Nemo Ostrov v bodě Nemo Jean-Marie Blas de Roblès

Tohle asi není knížka pro každého, ale kdo vydrží, bude odměněn.

04.02.2016 5 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Podiv(uhod)ný Urbanův text, který má pro mě velké kouzlo i díky tomu, že žiju v Praze a mám ráda prostory prázdných kostelů.

29.01.2016 4 z 5

Modernita a holocaust Modernita a holocaust Zygmunt Bauman

Děsivé.
A na mnoha místech myslím zbytečně upovídané.

24.01.2016 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Fenomenální.

23.01.2016 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Já jsem se v podzemí toho metra mnohokrát beznadějně ztratila. Nechybělo tomu napětí ani správně ponurá, temná atmosféra, ale vlastně mě nechávalo zcela chladnou, kam hrdina celou tu dobu jde a jestli dosáhne svého cíle.

18.01.2016 3 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Provokující kniha, která jistě vypovídá o současném světě, o dění v Evropě. Ale to je vše. Literárně mě autor nijak zásadně neuchvátil.

15.01.2016 3 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Fantastická, otřásající a dost děsivá procházka do lidského nitra.
A obdivuhodný autor Philip Zimbardo, zářný příklad, který ukazuje, jak je důležité přijmout vlastní odpovědnost, přiznat vlastní vinu. Co platilo v době konání vězeňského experimentu ve Stanfordu, to platí i dnes.

10.01.2016 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Zajímavé, ale přecejen bych uvítala, kdyby byly kapitolky/povídky buď více provázány, nebo úplně samostatné. Pokud měl být oním propojovacím motivem motiv střelné zbraně či střelby v podstatě v každé kapitole, nezbývá než konstatovat, že právě tento motiv mě velmi rozčiloval. Jinak skvělé mé první (a jistě ne poslední) setkání s tímto autorem.

30.12.2015 4 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Zdá se mi, že v samotném závěru autor zbytečně tlačil na pilu. Ale i tak velmi slušných pět hvězd.

21.12.2015

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Další z těch šílených knížek, které jsou tak šílené, že je musíte dočíst až do poslední tečky.

15.12.2015 4 z 5

Einsteinova krev Einsteinova krev Philip Sington

Skvělý, mnohovrstevnatý román, který zdaleka nemluví jen o Einsteinově krvi. Jen ten závěr se mi zdál zbytečný.

12.12.2015 5 z 5

Husákovy děti aneb Mistrovství světa ve lhaní Husákovy děti aneb Mistrovství světa ve lhaní Marcel Deli

Skvělý text, pro mě ještě lepší než Hrdý Budžes.

05.12.2015 5 z 5

Čtvrtá ruka Čtvrtá ruka John Irving

Každý román, který jsem napsal, začíná velkým "co kdyby..." (J.I., Poděkování, Čtvrtá ruka)

A celý ten román je tak absurdní, tak šílený, že jsem ho musela dočíst až do konce, i když pořád moc nevím, co si o tom všem vlastně myslet. Nutno podotknout, že v listopadu 2015 byly mnohé textové pasáže vskutku aktuální.

22.11.2015 4 z 5

Ostrov včerejšího dne Ostrov včerejšího dne Umberto Eco

Skutečně náročný Eco. Musím přiznat, že mě Eco docela štval, jak si se mnou pohrával. Ale stálo to za tu dřinu. Pro mě asi nezajímavější část - holubice jako symbol.

08.11.2015 4 z 5

2666 2666 Roberto Bolaño

Hlavně se mě neptejte, o čem to bylo. Náročný, hutný text, který mi chvilku připomínal Eca, jindy Kafku, poslední (dle mého názoru nejlepší) část se mi zdála jako vystřižená z Plechového bubínku.
Fantastický překlad mě nutil číst stále dál, i když jsem se mnohokrát ztrácela, jak se na scéně objevovaly další a další postavy, aby jen o pár stránek dál nenávratně zmizely.
Jsou knihy, které se nečtou jen proto, abychom se dozvěděli, "jak to dopadne".
2666 je jednou z těchto monumentálních knih. Doporučuji.

24.10.2015 4 z 5