Sedmikostelí

Podtitul: Gotický román z Prahy Kniha je oslavou Prahy, její gotické architektury a svým způsobem je obžalobou moderní doby, které se k odkazu předků chová hůře než macečsky. Čte se jedním dechem, ačkoliv tempo vyprávění není nijak strhující. Do příběhu jsou vkládány poznámky o architektuře, minulosti a drsné přítomnosti. Pra... celý text

Podtitul: Gotický román z Prahy

Kniha je oslavou Prahy, její gotické architektury a svým způsobem je obžalobou moderní doby, které se k odkazu předků chová hůře než macečsky. Čte se jedním dechem, ačkoliv tempo vyprávění není nijak strhující. Do příběhu jsou vkládány poznámky o architektuře, minulosti a drsné přítomnosti. Prakticky od počátku tušíme, kdo by za tím mohl stát, jsou nám známy i důvody a leckdo je přijme. Odbočky od děje, které jsou v knize časté děj neruší, ale příjemně doplňují. Hrůznost některých scén jen dává tušit konec, který je stejně překvapivý jako celá kniha.

2. vydání (dotisk) méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1031/sedmikosteli-1031.jpg 3.9353
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Argo

evelýny
včera

Kniha mi byla doporučena mojí ,,šéfovou". A protože v ,,Sedmikostelí" se denně pohybuji, tak mě upoutaly popisy této lokality - byly fantaskní a přesto tak reálné. Bohuže příběh samotný pro mě skrývat té fantazie moc.
,,Šéfová" snad promine, ale já knihu dočetla jen z úcty k ní.
Je to moje první kniha od tohoto autora a zatím zůstane i poslední.

Jediné, co si z této knihy pamatuji je jednorožec na patologii. A to si budu pamatovat ještě dlouho. Pro mě hodně velká fantazie.
Kniha je tak ,,jiná", že toto musím ocenit jednou hvězdou navíc.

Vikina333

Vůbec mi knížka nesedla. Vůbec nepochopím oblibu tohoto autora. Druhá kniha od Urbana a poslední.

Hecate23

Knize bych snad vyčetla jen z mého pohledu zdlouhavý popis památek. Nejsem z Prahy a popisovaná místa neznám, měla jsem tudíž problém se do děje zcela ponořit. Jinak námět i děj mi přišel velmi zajímavý, kniha určitě stojí za přečtení, obzvlášť jestli jste z Prahy.

azeret.1

Z knihy jsem rozpacita, znovu bych si ji rozhodne neprecetla... Za me pro "neprazaka" zajimavy popis stare Prahy a nahlednuti do prazske minulosti... Jinak pritazene za vlasy...

elenai

Nejspíš nedokážu tuto knihu adekvátně ohodnotit. Bylo to s ní jako na houpačce, místy jsem text hltala jak Otesánek mamku s taťkou, místy jsem se musela přemlouvat, abych kapitoly nepřeskakovala. Jak již někdo napsal, je celkem očividné, kdo je vrahem, ale konec byl pro mě jako rána kladivem.

Atanone

Po Hastrmanovi další literární bonbónek. Až se budu chtít odměnit,přečtu si ji znova.
Krásné,poetické,mrazivé,střelené a přitom tak hrozně hluboce lidské.

greetchen

Mé první setkání s Urbanem. Protože reklamy na jeho knihy mě s velkou pravidelností míjí při jízdě na eskalátorech, když mi v knihovně padlo oko na obálku knihy s jeho jménem, rozhodla jsem se ho zkusit. Jeho příběh má zvláštní atmosféru, je hutný, někdy se čte trochu ztěžka, ale přitom má okouzlující poetičnost a něčím vás okouzlí a vtáhne. Donutí vás při procházce Prahou koukat na město jinak a hledat pozůstatky dob minulých i s jejich mrazivou historií. V současné české literatuře rozhodně zajímavý a osobitý autor, možná ne pro každého, ale bylo to příjemně mrazivé setkání.

Šárka_D

Místy přitažená za vlasy a plná nepřehledných popisů, místy naivní a předvídatelná, ale celkem fajn čtivá knížka na pár večerů. Pozitivum: Naladí k návštěvě popisovaných kostelů.

FofrNožka

Ke knížce jsem byla vlastně navedena :) Zprvu (pouze první odstavec) mě květnaté popisování prostředí rušilo a bála jsem se zda-li ji vůbec dočtu. Leč druhým odstavcem jsem se do knihy "zažrala". Nakonec jsem se v podrobných popisech našla, Albertov, Karlák, Kateřinskou, Viničnou, Na Bojišti... jsem procházela / někdy spíše prolétávala na přednášky. Přesně jsem si vybavila sezení v příkré posluchárně Hlavova ústavu ( i ony těžké černé závěsy). Schody na Albertov z ulice Ke Karlovu jsem (vlastně jsme) většinou sbíhali na poslední chvíli, to když se honily minuty do začátku přednášky. A podzimní šustění listí jsem tak znovu slyšela. Schody z Apolinářské byly nejkrásnější v předlétí. Ačkoliv my jsme spíše hleděli do skript a po okolí se moc nerozhlíželi.
Děj napínavý, vážně mě zajímalo jaké "strašné" jméno vypravěč vlastní, že se za něj stydí. Krásně namixované dějiny, architektura, kriminalistika, tajemno v jednom. Moc se těším a držím palce, aby se záměr zdařil a kniha byla zfilmována

veverka@ořech

Autor v mnohém navazuje na gotické romány psané od poloviny 18. stol. v době preromantismu a romantismu. Oblíbené byly především v Anglii - proto jedna z postav románu čte Otrantský zámek.
V díle nechybí tajemno, nadpřirozené jevy, horor - morbidní popisy vražd. Děj je situován do prostředí Nového Města pražského, především do kostelů, které se tam nacházejí. Popisy kostelů jsou prokládány úvahami o architektuře a historických událostech, které vedly k necitlivým zásahům a přestavbám původně gotických staveb.
Autorův vyprávěcí styl je velmi čtivý, psaný krásnou a květnatou češtinou. Popisy staré Prahy jsou působivé. Jsem zvědavá, jak bude tento román působit na filmovém plátně.

Majdule

Urbanovo Sedmikostelí je psáno zvláštním, velmi obrazným jazykem, plným poetických přirovnání a situačních črt. Mnoha znaky odkazuje ke gotickým románům, byť jejich znaky pitoreskně upravuje k obrazu svému. Po poutavém začátku sledujeme retrospektivně osudy hlavního hrdiny, outsidera a smolaře neschopného navázat plnohodnotný vztah a trpícího komplexem z vlastního jména. A právě tady ztrácel příběh dech a atraktivnost. Navíc když se příběh vrátí k podstatě, působí častěji než je únosné nedotaženě a dokonce nevěrohodně. Nevěřila jsem hrdinovi, žánru ani příběhu. Můj dojem vylepšilo zakončení, sice nebylo uvěřitelnější než zbytek příběhu, ale bylo čisté a stylové. Ale je tu něco, co tuhle knihu vytahuje z průměru. Autorův geniální cit pro místo. Jeho popisy Prahy jsou doslova milostným vyznáním a současně pozvánkou k návštěvě jedné magické pražské čtvrti.

HáTa94

Z této knihy mám doopravdy rozporuplné pocity. Líbil se mi styl, jakým je napsaná, ale zároveň jsem trpěla u všech zdlouhavých popisů. Možná tomu přispěl fakt, že Prahu neznám, ale do těch popisů se mi pokaždé podařilo zamotat jak do pavoučí sítě. Kolikrát jsem chtěla četbu vzdát.
Z příběhu jsem měla stísněný pocit. Detektivka, historie, „mystérie“… Nevím, nedokážu si to nikam zařadit. Každopádně mi od začátku bylo jasné, kdo má vraždy na svědomí. Z toho fanatismu, nebo jak to mám nazvat, kterého se člověk dobere na konci knihy – i když náznaky knihou probleskují, mi teda moc dobře nebylo. Stačila mi ta představa, čeho by byl, nebo je, člověk schopný. Slepá víra v obrácení běhu času – od pokroku vedoucího (ne vždy) k užitku, k dobám dávno minulým, spravedlnost oko za oko, nebo spíše stavba za život…
Takže, shrnu-li to, knize dávám hvězdičky za styl, jakým je psaná a za chvíle, které ve mně vyvolávaly napětí. Ale rozhodně se nestydím napsat, že se mezi mé oblíbené knihy nedostane. I přesto jsem zvědavá, pokud se tak někdy stane, jak bude vypadat filmové zpracování, které je již několik let odkládáno.

theale
27.12.2016

Zvláštní knížka. Velmi se mi líbilo prostředí staré Prahy, z vyprávění si člověk, který je v popisované oblasti někdy pohyboval, opravdu krásně vybaví, kde se hrdina nachází. Nicméně příběh jako takový mě nebavil.

Susan94
07.12.2016

Mé očekávání nebylo valné, ale tuhle knížku není radno podceňovat. Ten úžasný styl psaní, to bylo asi to nejlepší, hned potom tak zajímavý popis Prahy. Ach.... Trochu horší, byl život Květoslava a jeho životní trable. Vraždy jako takové jsou popsány zajímavě, nicméně jsem měla nejradši popisy Prahy a ty jeho výjevy, kdy se dostal do jiné doby.

TipsyChipsy
22.09.2016

Tento román mě zasáhl přímo do srdce. Snad je to tím, že se delší "polovinu" svého života pohybuji na Praze 2, mám ráda magii těchto míst. Mám ráda historii i architekturu a tím, že někdo píše přesně o těch kostelech, které jsou většinu roku bohužel zavřené veřejnosti, tím si mě úplně získal. Román obsahoval spoustu informací o jednotlivých gotických kostelech Prahy 2 a to jsem úplně hltala. Román beru jako hold kráse a kouzlu Prahy 2 a myslím, že hodně lidí těmito místy prošlo, protože je tam mnoho vysokých škol, i koleje, menza, nemocnice, porodnice a musí to mít stejně jako já... A že když stojím na Karlově náměstí, cítím se tak dobře, je to místo, kde kdysi byl kostel Božího těla, který vycházel z umístění božího hrobu v Jeruzalémě, protože Karel IV. koncipoval plán ulic Prahy 2 jako Jeruzalém. I když jsem racionální člověk, tahle metafyzika mě fascinuje. Autor se mi strefil do mých citů k těmto místům a odpouštím mu podivný až sadistický děj a divný milostný příběh. Dávám nejvíc hvězd.

Skip
04.08.2016

Děj této knihy se odehrává v zajímavém prostředí pražského Nového města. Naprosto se shodnu s názorem autora na prznění gotických staveb v období baroka. V té době byla spousta krásných staveb zničena, ač stojí dodnes. Kdybych se mohl vrátit v čase, chtěl bych vidět Prahu ještě předtím, něž prdlo v kouli husitům a začali bořit, co mohli. Co se týče samotného děje knihy, tak ten mě nijak zvlášť nenadchl a chvílemi mi přišel až poněkud fantasmagorický.

iluliacross
18.06.2016

Bohužel - zklamání. Přišlo mi to jako na horské dráze. Velice čtivé, svižné pasáže střídané nudnými popisy kostelů, výčty ulic, sáhodlouhé monology postav, které se zjevily odnikud někde. Chvílemi jsem se přistihla, že čtu velice povrchně. Vraha znáte všichni hned od začátku, o to větší zklamání bylo, když se moje domněnka zcela potvrdila. To, co mě u knihy drželo, byla naděje na nějaký zajímavý konec. Ale bohužel. Celá kniha mi přišla zbytečně zdlouhavá, ač nemusím rychlé svižné thrillery plné akce, tady mi přišly popisné pasáže až nekonečně dlouhé. U Urbana jsem na jistou nepravděpodobnost příběhu zvyklá, ale tady to dovršil konec, respektive Epilog, který byl až absurdní. Je možné, že jsem celý ten koncept knihy vůbec nepochopila, v tom případě se na mě nezlobte, ale co se Urbana týče, daleko raději budu doporučovat Hastrmana nebo Michaelu. Sedmikostelí nemělo špatnou myšlenku, ale celkové provedení mi moc nesedlo.

Claudius
24.03.2016

Jedna z knih, které jsem si ke čtení vybral dle náhody a ke kterým jsem přistupoval s velkými obavami, ale která si mě získala a kterou jsem dočetl bez nejmenšího problému. Největší strach mi nahnaly slibované rozsáhlé pasáže popisující gotickou architekturu. Ovšem vzhledem k tomu, že vypravěč příběhu je nadšenec do gotiky a my celý příběh sledujeme jeho očima, nepůsobí tam tyto popisy nijak rušivě. Naopak, skvěle se tam hodí a čtenáři přijde přirozené, že se milovník architektury pozastaví a obdivuje kostel. A co je hlavní, příběh neustupuje popisovým pasážím, naopak, je jimi příjemně prolnutý a dodává příběhu kouzlo.

Vilas1979
27.02.2016

Nadšen a okouzlen Mlýnem na mumie, hledal jsem knihu podobného rázu. Narazil jsem na Miloše Urbana a protože jeho knihu Sedmikostelí jsem dostal od nejmenovaného eshopu jako dárek, byla to jasná volba pro seznámení s tímto spisovatelem. Nu, styl je to rozhodně jiný, zcela chybí hrátky s jazykem, vypravěč vypráví příběh s odstupem času, věcně, skoro až bez emocí, věty jsou jednoduché, lakonické. Povaha vypravěče, jenž je naprostým opakem hédonisty Durmana, mi však byla natolik sympatická, že jsem zvědavě četl dál. Trošku mi připomínal hlavní hrdiny z některých povídek Edgara Allana Poea, nesmělé podivíny a životní outsidery se zvláštními zálibami, ten strohý styl, jímž je kniha psána, se k němu vlastně dokonale hodil a snad to tak autor i zamýšlel. Stejně jako v Mlýnu na mumie, vyšetřování vražd není až tak důležité, kniha je spíše vyznáním autorovy lásky ke gotice, ústy hlavních hrdinů se nám dostává rozsáhlé přednášky o historii pražských kostelů a je ventilován odpor ke všem postgotickým slohům. Myšlenky na první pohled kontroverzní, ale rozhodně hodné k zamyšlení. Závěr mne velmi mile překvapil.

Makropulos
19.02.2016

Podivná myšlenka, krásné popisy Prahy a jejích budov a úžasný jazyk mi dokázaly, že knihy Miloše Urbana stojí za to číst.

Janek
29.01.2016

Podiv(uhod)ný Urbanův text, který má pro mě velké kouzlo i díky tomu, že žiju v Praze a mám ráda prostory prázdných kostelů.

Keddie
15.01.2016

Trochu zklamání. Kniha se celkem vleče, často zabíhá k popisu pražských zákoutí. Hlavní myšlenka a závěr určitě zajímavý, ale to kolem je trochu hůře čitelné.

Pistácie
02.11.2015

Opravdu nevšední počtení. Miloš Urban má svůj osobitý styl psaní, který se nezapře. Měla jsem co dělat. abych se občas neztrácela a vše pochopila tak, jak bych měla. Ale i tak hodnotím dílo velmi kladně. Bavilo mě. Konečně jsem po delší době sáhla po něčem jiném, než je romantika a relaxační literatura. Autora a nejen toto dílo, ale třeba i "mrtvý holky" jsem četla a mohu jen doporučovat dál.

Futurama
17.10.2015

Druha kniha od autora a stale stejny pocit.
Krasna prace s jazykem, neotrele obraty, dlouhe a vasnive popisy nezivych veci a budov....proc ne.
Mam spis problem s tim, ze mi jeho styl psani pripada samoucelny, jako kdyby se autor prilis unasel sam sebou a schopnosti stylizace a na to dojizdi prirozenost a nasledne ctivost a touha hltat kazdou dalsi stranku.

stopni
29.09.2015

Velice zdařilý horor z prostředí současné Prahy, kterému jistě přijdou na chuť milovníci staré architektury, především gotiky.... ;-) V knize se prolíná několik dějových linií, a proto čtenář musí bedlivě sledovat a rozlišovat, co se v příběhu děje a co již jsou jen Švachova vidění - velice tuto mystifikaci oceňuji....
Sedmikostelí řadím k Urbanovým povedeným knihám, které si milovník historie a tradic nesmí nechat ujít.... :-) Vřele doporučuji....

Kvothe
16.09.2015

Miloš Urban si skvěle rozumí s jazykem, a k tomu je to velmi dobrý a zkušený vypravěč. Zároveň má ale problém s psaním dialogu, který u něj působí prkeně a uměle, při představě některých dialogů v reálu (resp. samozřejmě ve fiktivním světě, který Urban vytvořil) mi bylo mnohdy do smíchu. Také je v této knize znát, že se vyprávění dlouho a velmi dobře rozjíždí, autorovi se daří držet atmosféru jakéhosi neurčitého tajemna, postavy jsou zajímavé a čtenář chce vědět jak se jejich osud vyvine, ale od určitého bodu je všechno jasné a zdá se, že to pocítí i sám Miloš Urban. V tu chvíli najednou zrychlí a jeho vyprávění ztratí smysl i v intenci jeho fiktivního světa. Konec je pak, omlouvám se, naprosto nesmyslný, protože ve světě, který Urban popisuje a ve kterém se pohybuje po celou dobu knihy není možná existence toho, co je popsáno v epilogu.

Třeba v jiných jeho knihách podobný problém není, ale já už žádnou z nich asi číst nebudu. Sedmikostelí mě k tomu nemotivuje.

Isew
21.08.2015

Většinou knihy nehodnotím, když je nedočtu, ale tady udělám výjimku. Nuda. To je to jediné, co mi v souvisloti s touto knihou vytane na mysli. Všeobsažná nuda. Ztráta času. Myslela jsem si, že Sedmikostelí (mimochodem moc pěkný název knihy) bude čtivější. Anotace knihy mluví o tom, že odbočky od děje, které jsou v knize časté, děj neruší, ale příjemně doplňují. No, mne tedy rušily tak moc, že knihu nedám. Život je příliš krátký. A dobrých knih je tolik, že je nikdy nepřečtu všechny. Tak proč ztrácet čas s knihou, která za to nestojí. Sedmikostelí odkládám s čistým štítem. Dala jsem knize několik šancí. Jsem za polovinou, tak moc je vidět, že jsem to chtěla dočíst. Ale další odbočka od děje mne dovedla k poznání, že o nic nepřijdu, když se ke knize už nevrátím.

TerezD
17.08.2015

Kniha mi moc nesedla. S mírným přemáháním jsem ji dočetla do konce. Hlavně mi nevyhovovaly dlouhé popisy pražských kostelů u nich jsem opravdu trpěla. Konec mi připadal unáhlený a trošku divný.

Sorrow
09.05.2015

S každou další přečtenou knihou od něj, jsem více a více zamilovaná do jeho stylu. To, jak umí klást jednotlivá slova za sebe je prostě óda na český jazyk a pro mě pohlazení po duši (např. "Měsíc se pohádal s nocí, ač měly slavit úplněk; tma se černala bezedněji než všechny předchozí.") Nicméně, co se obsahu týče, jsem celkem překvapená, že zrovna tahle má tak vysoké hodnocení - mně přišla oproti jiným průměrná.

Burák
16.03.2015

Nedočteno. I když jsem se na knížku těšila, žánr mi sedne a dle recenzí a anotace jsem věděla, co mám asi čekat, nedostala jsem se ani do půlky. Škoda.