Sedmikostelí

kniha od:


Koupit

Podtitul: Gotický román z Prahy Kniha je oslavou Prahy, její gotické architektury a svým způsobem je obžalobou moderní doby, které se k odkazu předků chová hůře než macečsky. Čte se jedním dechem, ačkoliv tempo vyprávění není nijak strhující. Do příběhu jsou vkládány poznámky o architektuře, minulosti a drsné přítomnosti. Prakticky od počátku tušíme, kdo by za tím mohl stát, jsou nám známy i důvody a leckdo je přijme. Odbočky od děje, které jsou v knize časté děj neruší, ale příjemně doplňují. Hrůznost některých scén jen dává tušit konec, který je stejně překvapivý jako celá kniha. 2. vydání (dotisk)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/1031/sedmikosteli-0AI-1031.jpg 3.8488
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno · Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (94)

Kniha Sedmikostelí

Přidat komentář
padola
04. říjnaodpad!

Byl to boj. Takovou slátaninu jsem už dlouho nečetla. Popisy kostelů a historie jsou moc zajímavé, i jsem si poznamenala, kam se chci podívat, až budu příště v Praze. Ale prosím ne v detektivce, nebo dokonce hororu. Kniha je rozvleklá, chybí ji napětí, často jsem se přistihla, že mi myšlenky utíkají jinam, pasáží, kde jsem se dokázala začíst, bylo jenom pár. Dočetla jsem snad jenom proto, že jsem se chtěla dozvědět, co že to teče Olejářovi z uší.

mol378
18. září

Sedmikostelí a Lord Mord - dva černé pražské romány, oba skvělé, nevím, který se mi líbí víc. Autor zná historii, z té vychází a v Sedmikostelí nám předkládá vizi návratu hluboko do ní - jako odezvu k přetechnizovanému světu, v němž přestává být místo pro člověka a jeho duchovno. To vše charakteristickou absurdní formou. Škoda, že film podle tohoto románu, který chce natočit Jiří Strach, nebude patrně natočen nikdy. Z finančních důvodů. Ale při četbě běží čtenáři znalému Prahy před očima jeho vlastní film a kdykoli jdu Resslovkou, dívám se po díře v zábradlí, zaplněné uťatou hlavou...

InaPražáková
11. září

Moje první setkání s Urbanem byl rozhodně nezvyklý zážitek a zůstal mi z něj silný dojem, že nic divnějšího jsem nikdy nepotkala.
Že moderní doba kazí vkus a charakter, to je oblíbené literární a filosofické téma setrvale už od antiky. Ale neznám nikoho, kdo by řešení pojal tak doslovně, tak totálně, to si nedovolili ani autoři utopií. Ve službách svérázné myšlenky jde děj, který by jinak neobstál. Policejní pseudovyšetřování se nepodobá realitě ani náznakem, hrdinovo objevování se posouvá berličkami vykonstruovaných náhod, dialogy šustí papírem. To i podivná sbírka postav se dá omluvit inspirací gotickými romány, na které se autor odvolává, na mě to bylo přesto za hranou, příliš tlačení na pilu v míře naturalismu i grotesknosti. Barvité popisy pražských krás mě potěšily a rozhodně jsem se nenudila, ale s trochou zlomyslnosti mám chuť Sedmikostelí řadit jako svérázný příspěvek k myšlenkám New Age a všech ostatních hnutí, která hlásají návrat ke komunitě, přírodě... nebo kamkoliv jinam.

Jezinkabezinka
25. srpna

Krásný popis gotických kostelů u kterého jsem měla chuť se zvednout a jít se projít Novým Městem. Bohužel to by stačilo na malou stať a ne na román, který ze začátku vypadal rozvlekle, pak trochu slibně a od půlky nudně a jen čirá zvědavost mne donutila dočíst to do konce, závěr bych označila za bizár - asi proto, že nemám ráda mix různých žánrů: realistický román, detektivka, fantasy nebo přímo scifi?

terimila
22. srpna

Moje první a za mě nejlepší urbanovka. (Nevím, jestli je to moje diagnóza, že jsem vždy z nově objeveného dobrého autora paf a nic dalšího už se tomu wow efektu nevyrovná... nebo jestli jsem tak dobrá, že intuitivně sahám po tom nejlepším... :) Ale tady se to opět potvrdilo. Perfektní dílo. Vtahující atmosféra studené podzimní a zimní Prahy se vším jejím mizejícím kouzlem (okolí Karlova je fakt jedno z mála míst v centru, která mám upřímně ráda a kde se dokážu toulat dlouhé hodiny), nechutně odpudivý skutky a vraždy, komický a pitoreskní figurky a postavičky... a nakonec z toho ve snově podivným šejkru vyleze neuvěřitelnej (i když, vzhledem k předcházejícímu ději vlastně i uvěřitelnej) a značně děsivej závěr. Tak nějak si vlastně představuju postapokalyptickej svět v našich končinách. Fuj. A potlesk, teda.

Plaknel
31. července

Dlouho jsem si knihu chtěla přečíst - vzhledem k tomu, že ji chce Jiří Strach zfilmovat. Jsem zvědavá, jestli k tomu někdy dojde, tak koho obsadí do rolí a jak to bude celé vypadat.
Kniha se mi docela líbila, i když si možná ne všechny čtenáře získá.
Pár výtek bych i měla.

zlovlk
24. července

Urban oplývá téměř všemi atributy, které jsou mi u tvůrce sympatické: má bohatý a nápaditý jazyk, píše o neobyčejně vzrušujících tématech jako historie, vraždy, milostná dobrodružství, konspirace, architektura, svůj svět zalidňuje bizarními, deformovanými a zvrhlými postavičkami; a konkrétně Sedmikostelí je navíc situováno do nejkrásnějšího města Evropy (čímž přirozeně myslím Úštěk). Tak proč jsou jako celek přinejmenším tyhle sedmikostelecké uzeniny pro má ústa nepoživatelnější než polévka z žížal?

Především je to asi způsobeno tím, že celý román je jen sledem naprosto náhodných a na sílu uplácaných epizod – už po několika desítkách stran mě přepadl dojem, že to autora opravdu silně nebaví... anebo možná, že by sice rád psal a ví, jak na to, jenže neví, o čem vlastně. Pravděpodobně proto do děje po způsobu marnotratného generála vrhá nové a nové motivy, které odněkud vyčetl (nejspíše u pánů Browna, Eca a Poea) a které se mu zdají dostatečně poutavé a „gotické“. Se stejnou marnotratností je pak opouští, nevyužívá a nechává odumřít. Že tímto způsobem nemůže vzniknout nic, co by stálo za námahu spojenou s luštěním podivných znaků zvaných písmenka, to asi dá rozum. Proč jsou ty postavy takové, jaké jsou? Proč se dějí věci, které se dějí? Proč inzerovat tajemství, když jeho rozluštění je vždy hloupé a banální?

Abych nezapomněl: přirozeně nesmí chybět ani rádoby-erotický vztah s nakousnutíhodnou ženou, svádějící svými obnaženými vnadami neschopného a nezajímavého hlavního hrdinu, a to bez většího příběhového opodstatnění. Vážně začínám mít pocit, že pro české spisovatele mužského rodu existuje jakási tajná podzemní centrála, která jim tyhle oslizlé nápady vnucuje do mozku prostřednictvím nějakého telepatického cerebra; započalo to Hrabalem a přes Párala a Viewegha jsme se dostali až k těmto hlubinám. Jsem nicméně ještě mladý, a tak doufám, že se časem třeba dožiju populárního českého autora uchopujícího romantiku a sexualitu mezi mužem a ženou trochu originálnějším nebo odvážnějším způsobem.

Dáma s hrnstjm
08. července

Milostné vyznání gotické Praze. Vyznání, které se neštítí kolem sebe rozdávat ostré rány a sem tam uštědřit pořádný kopanec husitství a baroku. Hlavní postava povahou nesnesitelná, ale svým obdarováním úžasná. Prolínání minulosti a současnosti vyřešeno fantasticky! Detektivní zápletka je celkem podružná a rozuzlení předvídatelné, ale o to v knize vlastně vůbec nejde. Konec je krásný. Utopický, ale krásný. Kniha mě moc bavila a při čtení jsem si doplnila spoustu znalostí, ale nebude to čtení pro každého - sympatie ke středověku a gotice výhodou!