Sedmikostelí

kniha od:


Koupit

Podtitul: Gotický román z Prahy. Kniha je oslavou Prahy, její gotické architektury a svým způsobem je obžalobou moderní doby, které se k odkazu předků chová hůře než macečsky. Čte se jedním dechem, ačkoliv tempo vyprávění není nijak strhující. Do příběhu jsou vkládány poznámky o architektuře, minulosti a drsné přítomnosti. Prakticky od počátku tušíme, kdo by za tím mohl stát, jsou nám známy i důvody a leckdo je přijme. Odbočky od děje, které jsou v knize časté děj neruší, ale příjemně doplňují. Hrůznost některých scén jen dává tušit konec, který je stejně překvapivý jako celá kniha. 2. vydání (dotisk)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1031/sedmikosteli-0AI-1031.jpg 3.8546
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (108)

Kniha Sedmikostelí

Přidat komentář
elcapitano
09. října

Knihu jsme si doma přečetli celou nahlas - autorova práce s jazykem, bizarní fantazie, vypjaté popisy.. krása. Půjdem na procházku Novým městem a budeme smát barokním stavbám až se budeme za bachratá břicha popadat. Detektivní zápletku bych vůbec neřešil, slouží jen jako barvitá a temná kulisa vyšším cílům :)

Euphrasia
25. září

Kniha na mě působí celkově takovým bizarním dojmem... Popisy Nového města pražského jsou nádherné, člověk má úplně chuť si tam hned udělat výlet. Ale samotná detektivní zápletka je trošku slabší. Ačkoliv je pravda, že úplný závěr knihy je pak (stejně jako třeba u Hastrmana) vcelku nečekaný.


Laféeverte
23. září

Na začátku se kniha pomalu rozjíždí, autor se snaží (podle mě občas trochou moc na sílu) vytvořit tu správnou trochu děsivou a podivnou atmosféru gotického románu... Pak začne linka detektivní, která tajemnost jen umocňuje. Ovšem hlavnímu hrdinovi neskutečně dlouho trvá, než si dá dvě a dvě dohromady. Stejně tak jeho přístup k vlastní osobě se časem stane tak trochu nevěrohodným... A ten konec... Přesto jsem to přečetla jedním dechem. A poslední poznámka:Gmund s Prunslikem mi hodně připomínali Wolanda a Kravinkina z Mistra a Marketky, včetně toho jejich ubytováni... Jako byt v Sadové ulici.

Penicuik333
22. srpna

Za mě naprosto nevyužitý a promrhaný potenciál. Chybí mi soudržnost a ucelenost. Kniha obsahuje spoustu zajímavých poznatků o Praze, ale děj působí poslepovaně, přechody mezi jednotlivými epizodami a událostmi jsou nemotorné. Hlavní hrdina je krajně nesympatický. Autor skáče od historické až téměř literatury faktu k thrilleru, frašce, detektivnímu románu, bildungrománu, úvaze, ...

esma
21. srpna

Architektonická linka zajímavá, ale jinak jsem se v příběhu dost ztrácela…
Možná příště.

jprst
23. července

Dlouho jsem na tuto knihu v místní knihovně čekal, ale vyplatilo se, tohle já prostě mohu číst kdykoliv a podezírám autora, že dobře ví, jak nás čtenáře jeho knih nakrmit.

Ziriath
20. července

Knížka pro specifického čtenáře, a tím já jsem. Do určité míry totiž s (autorovými) názory na barokizaci gotických staveb a na moderní architekturu souhlasím, a že i když nevěřím, tak nemohu než se pochechtávat u kasulových oken co jsou jak mokvající otevřené rány v gotickém zdivě nebo zprznění gotické flétny barokní bečkou a u svatého obecního mouly či odporné piety, protože já sama se znechuceně odvracím od kostelů s vymlácenými kružbami a barokní klenbou místo lomené a ráda vidím, když jsou gotické stavby uvnitř až šaškovsky barevné, protože tak to původně bylo.
Detektivní linka je popravdě slabá a asi každému brzy dojde, že to nebyl zahradník, přijde mi, že hlavní je zde bavit a zprostředkovat myšlenku byť fanatickým způsobem. Závěr je poněkud extremistické vylití vaničky i s dítětem, jaké můžete znát už z Hastrmana, ale je možné, že zde to samotný autor nebral vážně, koneckonců napsal i knížku celou o autech..

jfialova
08. června

Oceňuji krásný poetický styl psaní, to už se dnes málokdy vidí. Atmosféra knihy je také originální a jedinečná, podivínský outsider Květoslav tam hezky zapadá. I přesto, že se jedná o poněkud rozpolcenou osobnost, autor jí připravil roli jak se říká "na tělo" a po řadě frajírkovských a namachrovaných detektivů je to zajímavá změna. Konec je nicméně až tak bizarní, že musím hodnotit jen 3 hvězdičkami, tam už to moc ulítlo. Na tuzemsko velmi dobrý počin.

1

Doporučujeme

Magie pro každého
Magie pro každého
Velký král Přemysl Otakar I.
Velký král Přemysl Otakar I.
Kniha zvláštních nových věcí
Kniha zvláštních nových věcí
Kukačka
Kukačka