Čtvrtá ruka

Čtvrtá ruka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2293/bmid_ctvrta-ruka-mUN-2293.jpg 4 525 78

Román Čtvrtá ruka si klade zajímavou otázku: Jak má člověk poznat, že se mu zdá o jeho vlastní budoucnosti? A odpověď zní: Budoucí věci si lze představit, jen když člověk spí nebo je zamilovaný... Zpravodaje jisté newyorské televize postihne během natáčení reportáže v Indii tragická nehoda - doslova v přímém přenosu, před zraky milionů televizních diváků, mu levou ruku ukousne lev. Známý bostonský specialista zatím čeká na příležitost provést podobnou transplantaci. Za této situace se ozve jistá dáma z Wisconsinu a "nabízí" ruku svého manžela - ten by ovšem musel nejprve zemřít. Jenže manžel je živý, relativně mladý a zdravý muž. Tak začíná desátý román Johna Irvinga. Zprvu připomíná humoristickou satiru anebo dokonce erotickou frašku, jeho závěr je však stejně realistický a dojímavý jako kterákoli z jeho dosavadních knih. Román je klasickou ukázkou Irvingova autorského stylu a nacházíme v něm jeho oblíbená témata, současně však nabízí pronikavý pohled na to, jak významnou roli v lidském životě hrají "druhé šance" a ochota ke změně.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

The Fourth Hand , 2001

jaroiva
jaroiva
17.03.2024 4 z 5

Nebylo to pro mě tak zajímavé jako předešlé knihy, které jsem četla od autora, ale i tak mě to bavilo. Trochu pokleslá zábava, ale jo, dalo se. Jen těch zmiňovaných erekcí by bývalo mohlo být míň.

Majto
Majto
01.02.2024 3 z 5

Typická Irvingovka so všetkými absurditami, divotvornosťami, dejovými zvratmi, postavami, ktoré by bez svojej podivnosti vyzerali nereálne.... Ber alebo sa ani nepokúšaj. Pri tomto autorovi sa nedá len trochu ho zbožňovať abo len trochu ho neznášať. Čtvrtá ruka nepatrí k vrcholným knihám, no isto ani k podpriemerným či odpadu. Je to skrátka román Johna Irvinga a to je jeho hlavná charakteristika.

Zouhee
Zouhee
04.11.2022 2 z 5

Tak Irvinga mám ráda, ale... Nebýt toho, že mi knihu četl můj milovaný pan Mrkvička, bych ji nikdy nijak a za žádnou cenu nezvládla. Nudné, divné, bez čehokoli, co by mě opravdu zaujalo a těšila se na další stranu. Chodila jsem v průběhu čtení mimo místnost a vůbec mi to nijak nevadilo, vlastně šlo jen o ten hlas, který mluvil.

DriftBooks
DriftBooks
20.04.2022 5 z 5

Mám portfolio autorů, od kterých kupuji vše, co vyjde. Irving mezi ně patří. Jeho styl, jeho úhel pohledu je mi blízký. Mám rád celý ten jeho potrhlý svět plný bláznivých postav a kuriózních příběhů. Po Čtvrté ruce jsem sáhnul proto, že jsem si už nevybavoval, o co v knize jde. Ale po prvních řádkách jsem byl hned zpátky. Zpátky v šapitó cirkusu Irving. Lev právě ukousl ruku slavnému reportérovi…

Irvingův styl mám prostě rád. Čtvrtá ruka je takovou klasickou groteskou. Plná vtipných a nečekaných scén. Bizarního sexu. Extravagantních lidí… Irvingova síla je právě v detailech, v tom, jak si umí pohrát s každou i drobnou podivností svých postav. V tom jak se tyto podivnosti potkávají s jinými podivnostmi. A tato setkání jsou až absurdně podivná. Celá ta mozaika šíleností je ale nakonec zábavným čtením.

Příběh, coby dokonalý a bláznivý létající koberec, je utkán z několika klubek pestrobarevné vlny. Můžete se válet na jeho hřejivém povrchu a nechat si čechrat vlasy větrem. Anebo se můžete do těch klubek zamotat a hledat začátky a konce. Můžete si utkat koberec nový… Irving vám poskytne spoustu materiálu. Tu naznačí více, tu méně… Každá linie příběhu vás zavede do jiného světa…

Irvingova kniha je prostě opět jeden velký cirkus. Čtenář sedí v hledišti a sleduje s otevřenou pusou jednotlivá čísla. Létající akrobaty bez zajišťovacích sítí. Lvy, žeroucí reportéry. Klauny, kteří si hrají na doktory. Doktory, co mají klaunské nosy. Sličné jezdkyně na koních. Slony i opice… A celý ten pestrý kaleidoskop víří a vibruje. Dechovka duje pochodové písně… A v zákulisí se rodí a umírá láska…

L.Helena
L.Helena
07.03.2022 4 z 5

Audiokniha
Dřív jsem Irvingovy knihy hodně četla, i když v paměti mi asi zůstaly jen Svět podle Garpa a Pravidla moštárny. Čtvrtá ruka patří mezi typické Irvingovky - absurdní situace, u kterých nevíte, zda je to humor nebo tragika, bizár či realita, nevíte, jestli vás postavy baví nebo děsí. Od závěru jsem čekala trochu víc, ale i tak to bylo celkově příjemné poslouchání.

Janina2609
Janina2609
20.02.2022 3 z 5

“Zapomeň na to, co bylo: Začíná nový zápas.”

Kdysi dávno jsem četla Modlitbu za Owena Meanyho a strašně se mi líbila. Čtvrtá ruka je psána v podobném duchu, líbila se mi také, ale už ne tolik. Myslím si, že ani první jmenovaná by dnes, s odstupem času, ode mne nezískala plný počet, stejně tak jako Čtvrtá ruka. Výstižný je závěr anotace knihy-je o druhé šanci a ochotě ke změně:
“Žil docela spokojeně(…) a říkal si, že na profesionálním nezdaru záleží právě tak málo jako na profesionálním úspěchu. Hlavní je, jak si uspořádáte život.”

carbici
carbici
03.12.2021 3 z 5

Příběh zajímavý, situace absurdní, postavy uvěřitelné, ale stejně jsem se útlou knihou prokousávala měsíc. Ani pár dnů po dočtení se nemůžu rozhodnout, zda/jak moc se mi knížka líbila.

kika 13
kika 13
10.11.2021 1 z 5

Tak další knížka do výzvy splněná

dr.horrible
dr.horrible
23.09.2021 4 z 5

Ľahké čítanie. Hádam, že aj v rámci Irvingovej tvorby (zatiaľ ju poznám iba z filmov, čítal som predtým len jeho debut).
Prvá polka je trochu slabšia, než si tie postavy a prostredie (novinová redakcia, New York) obľúbite. Špeciálny úspech u mňa zožala epizódka s Angie. Skvelá vedlajšia postava, výborne premyslené detaily s vtipnou koncovkou. A od kapitoly na chate Vás to dostane do správne melancholickej nálady a tie občasné, drsné vtípky už ani nevnímate. Tri a pol.

4xbabča
4xbabča
24.08.2021 4 z 5

Docela zajímavý příběh, pohledného novináře, který během své reportáže přijde o levou ruku, ale přesto žije život mladého muže se všemi přicházejícími někdy opravdu podivnými příhodami. Kniha je moc hezky napsaná a určitě stojí za přečtení.

Horal123
Horal123
07.07.2021 4 z 5

Řekl bych typická Irvingovka, která je plná různých absurdních situací. Až na ten závěr, který byl na Irvinga poměrně velký slaďák.

soupik2012
soupik2012
03.07.2021 4 z 5

Naprosto bizarní příběh o fetišistickém uctívání levé ruky. Patrick je sukničkář z jedné televizní zpravodajské redakce. Žije nevázaně a života si užívá. Po nehodě, která se mu přihodí během jednoho natáčení, se mu ozve jistá Doris a nabídne mu k transplantaci ruku svého manžela. Ten však dosud ještě žije. Pan Irving rozehrál bizarní frašku, která je plná vtipných nápadů. Nicméně se v knize najdou také některé nudnější pasáže a tak knize nemohu dát plný počet bodů, přestože je tak originální, že na ní budu ještě dlouho vzpomínat a nevylučuji, že se k tomuto příběhu ještě někdy v budoucnu vrátím. Audioknihu načetl pan Ladislav Mrkvička. Byla to milá vzpomínka na tohoto velmi charismatického herce s nezaměnitelnou barvou hlasu.

Marhulka14
Marhulka14
25.04.2021 5 z 5

John Irving je jeden z mých oblíbených autorů. Knihu jsem četla už někdy před 20 lety a přiznám se, že na děj jsem si vzpomínala jen velmi mlhavě. Tentokrát jsem zvolila audioknihu, a musím říct, že pan Mrkvička ji namluvil excelentně!
Mám ráda styl Irvingova psaní a tak i tato knížka se mi moc líbila a její přečtení jen doporučuji!

MíšaS.
MíšaS.
22.04.2021 2 z 5

Irvinga mám ráda, ale tady jsme se nějak nesešli, bohužel. Kniha plná bizarních postaviček, které ovšem působí velmi reálně, což mám u Irvinga ráda, ale nemohla jsem se dostat do děje, nemohla jsem se začíst a ke konci jsem se i nudila.

boticelli
boticelli
04.04.2021 5 z 5

No nemilujte tato absurdní, roztomilá panoptika, co vymýšlí mistr Irving! Hlavní hrdina, fešáček s ukousnutou rukou a jeho turbulentní milostné eskapády (óóó) mě rozveseloval skoro až do konce! Limonádovo-dojemný závěr asi kdekoho potěšil, já se však víc bavil jeho nevinně zhýralým životem!

evineckY
evineckY
27.03.2021 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, která nebyla vůbec špatná a k tomu moc pěkně namluvená. Špetička fantazy o napraveném novináři, který skákal z postele do postele a vinou nehody se něco přihodí. Ale samozřejmě i jeho zasáhne amor a napraví se.

Jaruš7
Jaruš7
23.03.2021 4 z 5

Příběh o šanci.
Když si osud zamane zasáhnout do života uprostřed úspěšné kariéry pohledného reportéra drsnou hříčkou, která popularitu znásobí, pak je změna nevyhnutelná.
Hořkost ztráty není tím hlavním problémem, ale odolat nabídkám coby rozsévač genů je to, co musí dát na váhy pro šanci na rozcestí života.
Audiokniha, skvěle načtená L. Mrkvičkou.

Mirin1349
Mirin1349
26.02.2021 3 z 5

Na můj vkus to bylo bizarní až moc. První půlka mi přišla vyloženě ujetá, naštěstí ta druhá to trochu zachránila. Nebýt tam té míry úchylnosti a fetiše byla by kniha ale asi zase nudná a ničím nevýrazná. Rozhodně tam nebylo nic, co by mě nutilo číst pořád dál, spíš jsem to už prostě jen celé chtěla mít za sebou. Nějak mi prostě celkově nesedla.

iška
iška
25.01.2021 4 z 5

Nebude to titul, který si u autora zařadím na špičku, ale je to dobrý. Perfektně vykreslené postavy, včetně hlavního hrdiny, o kterém nelze říci, že by byl na ženské, jen prostě pasivně přijímá, že jdou ženy po něm.... výchozí situace je až absurdní, ale co z toho autor dovedl vytvořit ..... smekám.

Ivaksa
Ivaksa
11.12.2020

Banální styl, hodně vulgarit které mají být vtipné, ale i tohle někoho baví...