Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Kdo by skutečně sáhl po knize s představou parfémem ovoněného čtení, bude zklamán. Už v úvodu všechno smrdí. Ulice, lidé, hřbitovy a trhy. Vzduch a voda, výčepy, jatka a koželužny. Různé dílny smrdí také. A o jednotlivých částech člověčích těl ani nemluvě. Autor pachy života popisuje barvitě, vstupuje tím do světa vůní, které v příběhu zaujímají první místo. To nejdůležitější v životě tvora, který se jako by vezme odnikud.

Vrah se narodil na rybím trhu. Vypadl ze své matky mezi vnitřnosti, rybí hlavy, krev a hnus ulice. Co s ní a s ním také bylo dál, se dozvíte.
Kdybych si po shlédnutí filmu nepředstavovala hlavního hrdinu jako člověka, po setkání pouze s knihou by jím jisto jistě nebyl. Je beztvarý, nezajímavý, přesto všudypřítomný. Je jako stín žijící pouze v noci, co klepe na dveře a čeká, kdo ho pozve dál.
Osobnost bez osobnosti s absolutním čichem, abych tak řekla... Jako máte lidi s absolutním sluchem. Tak tento tvor najde zálibu v míchání parfémů. Ale touha po výučním listě stojí na zkaženosti. Klasická drogerie ho fakt nezajímá. Jeho vášní je uchování pachu věcí - živých i neživých. Za každou cenu.
Tahle zajímavě napsanou postavu jsem dlouho nepotkala. Ale ve skutečnosti byste na něj narazit nechtěli.

08.08.2023 4 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Poutavé na této knize je, jak humorně vypráví o věcech, u kterých by se většina našinců osobně asi nesmála.

Celou věc kolem věčného zachraňování druhých zemí krásně shrnuje poslední věta anotace:
"Všichni nakonec chtěli pro ty druhé to nejlepší... jen vůbec nechápali, po čem ti druzí opravdu touží."

16.04.2023 5 z 5

Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Válka světů a jiné příběhy z neskutečna Herbert George Wells

Stejně bych chtěla být svědkem chaosu, který onehdá vyvolalo rozhlasové čtení -:))).

Dnes příběh už nepřekvapí, ale stejně je to nostalgie :). Snad jedno z prvních děl, které jitřilo představivost nejen budoucích sci-fi spisovatelů a nutilo lidi koukat ke hvězdám s otázkou: "Copak tam asi je?"

Ráda vzpomínám na devadesátá léta, kdy jsem objevovala tuhle a jiné staré scifárny.

14.06.2022 3 z 5

Zmizelá Šumava Zmizelá Šumava Emil Kintzl

Zajímavé příběhy, ráda bych taková stará místa navštívila.
Neměla bych nic proti žít v lesích, na samotě, někde zalezlá :).

30.05.2021 5 z 5

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Asi uměla z každé minuty vytěžit maximum, aniž by o tom nějak extra dumala.
Věci se děly a ona byla zrovna v jejich středu.
Ze začátku mi přišla strašně divná. Dítě vs. nevím, co s ním. Neznalost toho, že když se ušpiní oblečení, vypere se. Nepůsobila na mě jako ženská, spíš jako nějaké zvířátko, jehož se kdosi ujme a dá mu jíst.
Proto mě pak docela mile překvapila její snaha všechno dohnat. Je ovšem možné, že si její sestra "příběh o Edith" kapku přibarvila.
Nedokážu soudit více, měla jsem pouze takový dojem.
Kniha jako taková je zajímavá a věcná.

07.05.2021 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Tady autor trochu kouzlil :). Jedna linie příběhu se odehrává v zákopech a nemocnici za druhé světové války. Sleduje příběh několika norských vojáků. Z té doby - nic veselého.
Druhá linka se odehrává v současnosti, tedy na konci dvacátého století (současnost vzniku knihy) v Norsku.
Harry řeší případ nečekaného nákupu jedné "zvláštní" zbraně, sleduje dění kolem skupiny rasistů, ochranu důležitých státních příslušníků a částečně zabíhá i do událostí z minulých příběhů.
Červenka je sice ptáček, ale také to může být něčí přesdívka. Tím nic neprásknu.
Když jsem se do příběhu zaposlechla, ubíhal strašně rychle a nedal mi pokoj, dokud jsem celá divoká a zpocená až za ušima, nedoběhla na pěkně zamotaný konec.

23.03.2020 5 z 5

"Plakali pro otrávenou zem."
Běhal mi z toho mráz po zádech.
Některá svědectví byla neskutečná. Jak někteří lidé nevěděli. A ani poté nechápali. Považovali radiaci za "něco jako bůh, když je neviditelná." Fakt síla.

24.12.2019 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Dobré to bylo. Předchozí díl se mi nelíbil vůbec, tento nabral prima tempo a držel si ho do konce.
Akorát jsem předvídala "věc kolem Rose" a některá odhalení přišla docela lehce. Ale asi tomu věřím :) a dám i další díl série. Ta partička je sympatická.

30.11.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tragi-komické. Asi tak.
V každé rodině by se našlo pár podobných osudů - podnikavec, záletník, koketky, obětavé mamky, rváči a ochmelkové, smutné osudy, děti s nenaplněnými plány.
Jako bych si prohlížela album.

14.10.2019 3 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Sbírka povídek s vánoční tématikou. Některé jsou vlastně docela vtipné, ale všechny mají pachuť takové lidské zoufalosti a snahy, smutku a neporozumění.

29.01.2023 4 z 5

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Maličko alternativní s otázkou: "Jak by mohly naše životy vypadat, kdybychom měli možnost konfrontovat lidství s existencí umělé formy života nápadně se podobající člověku?
Zvnějšku. A co zevnitř?

Sice mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, ale pak to byla jízda.
Chvílemi se může zdát, jako by příběh někam odbočil a vy nevíte, kam a proč. Ale ne. Směr je jasný, příběh silný a hrdinové děsně sympatičtí. Všichni.

07.07.2022 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

To by mě zajímalo, jestli autor, když je ten kastelán, to má stejně :).
Nemohla jsem se od toho odtrhnout.

Po náhlém skonu bývalého kastelána se na zámek jednou takhle na podzim dostaví další. Ke stavbě náleží několik stálých zaměstnanců, kteří působí, jako by tam snad žili dřív, než se zámek začal stavět. Alespoň Valerie na mě tak působila. O jejím muži mám jinou představu.

Takřka okamžitě se kolem hlavního hrdiny začne projevovat věc, která je všem hradům a zámkům vlastní - začne strašit. Jenomže ani on, ani čtenář netuší, jestli je to tak, nebo jestli jenom všem nestraší... ve věži. Nebo v parku.

Několik krásně na sebe navazujících událostí - jako z deníku - mě donutily si postesknout, proč jsem sakra nestudovala cestovní ruch, abych na takových místech mohla alespoň provádět :).
I když... to je dneska už celkem jedno.
Hrozně by mě to bavilo, včetně sov a netopýrů v knihovnách a divných písní, které si broukají malé děti, psů a hromady kostí.

30.09.2021 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Šmudla potká ve fitku princezničku. Ta má doma dokonalého manžela, pochopitelně prachatého fešáka, všeuměla a dvě rozkošné dětičky (šedou myšku a spratka). Ale šmudla prožila v minulosti strašně moc zlého a touží si to vynahradit, zahojit se, vtírnout se, protože si to pochopitelně zaslouží :). Jako každá, žejo. Použije k tomu jakože doslova všecky ženské zbraně :).
A pak všichni zjistí něco, co vědět nechtěli.
Pan dokonalý zjistí, princeznička taky a šmudla se až do konce nepřestane divit :).

Bylo to trochu předvídatelné, ale dobře napsané, napínavé a dávkované pozvolna. Kniha má tři části. První z pohledu šmudly, druhou vypráví princeznička a třetí to dokonale rozsekne.

Akorát by mě zajímalo, jestli mají všichni boháči takové divné choutky :), abych se příště, až se budu ve fitku bavit s nějakou princezničkou náhodou nerozhodla, že bych chtěla být její kamarádka. Protože kdo ví, ženským se líhnou v hlavách šílené nápady, kecají spolu v šatně, půjčují si mycí prostředky, všelijak se očumují a hups, už si plánují nějaká ta setkání, žejo :).

04.07.2021 3 z 5

Toulky českou minulostí 3 Toulky českou minulostí 3 Petr Hora-Hořejš (p)

Počteme si o událostech v letech 1526 až cca 1630, i když zmiňován je i konec třicetileté války roku 1648.
Skončila vláda Jagelonců a přivtírli se nám sem Habsburkové. A už nás neopustili.
V minulosti se však stalo několik událostí, které mohly dějiny trochu okořenit a tento zmiňovaný rod i ze země vypakovat.
Například kdyby bitvu na Bílé hoře neovládl chaos a vůdci vedli, jak měli/mohli...
Je zajímavé číst o dějinách trochu i způsobem "co by bylo, kdyby." Líbí se mi obsáhlost téhle série. Knihy obsahují, krom událostí domácích, i výčty událostí ve světě. Autor nezapomíná na známé osobnosti té doby a přináší i zpravodajství stylem: "zatímco se u nás dělo to a tohle, narodil se tento malíř, onomu hvězdáři bylo náct a v Americe se zakládaly první osady..." Je pak velmi snadné historii vnímat trochu současněji.

Mně dějepis bavil vždycky. Mívali jsme učitelku, která nám barevnými křídami na tabuli kreslila průběhy bitev :). Vyžívala se ve ztvárňování vozových hradeb, bitevních plánů a různých, jak to říct, mocenských posloupností. Pyramida a v ní: král - měl pod sebou tyhle lidi a těchto pět byli pěkní zmetci :). Samozřejmě ji necituji, ale její snaha o podrobnost mi vytanula na mysli při poslechu.

Například jsem si dlouho myslela, že Zimní král byl pěkný chudák, když vládl jeden rok a litovala jsem ho. A on to byl přitom týpek, který zdrhl z bitvy, tedy moment, bitva začala, když on obědval. Poté se "tam jel podívat," a když viděl, že se situace vyvíjí jaksi podivně, nechal si zbalit kufry a dvůr a odjel ze země. Nejspíš měl jen jedny kalhoty a v nich naděláno...
Raději ale nesoudit, nebo mě to čeká také, že.
Co lidem té doby běželo hlavou, se stejně nedozvíme, ale tahle série nám to může alespoň přiblížit.

06.02.2021 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Jako jít po ulici a na chvíli být v kůži všech, které potkáte :).

Styl zvláštní. Musíte přijmout jiný způsob vyprávění, jinak se vám kniha líbit nebude. Ale jak do toho zapadnete a všímáte si detailů, najednou jste fakt... v kůži všech.

Líbily se mi ty přechody: "William je v kanceláři, jeho si teď všímat nebudeme. Nepůjdeme třeba za služkou? Ne, za tou ne. Co dělá manželka?"
Jako bych stála v předsíni, viděla hemžící se služebnictvo a osazenstvo domu a rozhodovala se, s kým pokecám :), koho si všimnu, komu vlezu do pelechu :).
Věta je jen v uvozovkách, nejde však o citát. Zhruba ale tak vyprávění plyne.

09.02.2020 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Wow, to čučím.
Autora neznám a tuto knihu jsem vyštrachala zřejmě ze seznamu některého zdejšího uživatele a připsala na seznam k přečtení. Knihu jsem slyšela. Přes 170 stop, tyjo. Zježila se mi srst, když jsem to viděla na playlistu. Ale při poslechu mě jakékoli pochybnosti přešly. Bylo to výborné.

Hrdina má (ne)příjemnou vlastnost "být držka," což je strašně super. Jen v kontextu dob, v nichž žil, se to rovnalo sebevraždě. Ale on na to jaksi... kašlal, abych byla slušná.
Protože, když za jeden život stíháte tolik věcí, na malichernostech nezáleží. Lidé, kteří se dokážou rozčilovat kvůli blbostem, nic neprožili. Asi tak.

Bohužel až pozdě jsem si uvědomila, že některé citáty by bylo hezké si zapsat. Hrdina si též hodně psal. A pak si to nastrkal do tuby v análním otvoru... v kriminále. No co, když to není kam dát? A jsou-li to věci, k nimž lnete, zadek je v tomto případě jediné bezpečné úložiště -:))).
Takže jsem nakonec ráda, že jsem si nic nevypisovala. Zdraví méně škodlivé bude si příběh znovu poslechnout.
Časem.
Třeba až zase budu řešit blbosti.

22.01.2020 5 z 5

Vyhnanie Gerty Schnirch Vyhnanie Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Pohled z druhé strany a vlastně ne. Jen víc takových.
Sice rozumím tomu, že se po válce Češi takhle chovali, zároveň mi to nedává smysl. Nepřemýšleli, přesto ano. Hledali viníky v národě, ne v jednotlivcích, protože jednotlivec je taková malá měrná jednotka. Raději nenávidět všechny...
Poslouchala jsem audio, které bylo načteno dobře. Jen jsem z toho místy měla pocit chaosu. Ale byl to dojemný a dobře napsaný příběh.

28.12.2019 4 z 5

Autorka popisuje věci, které jsem buď věděla, nebo mě vzhledem k mentalitě oné společnosti nepřekvapují.
Ale popisuje to tak zajímavě, že vlastně nemám co kritizovat, zpochybňovat.
Difím se, že se dokázala ovládat, aby neřekla něco, co by k ní stáhlo nechtěnou pozornost.

07.03.2023 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Všechno se opakuje. Po přečtení tohoto fakt nemám důvod myslet si, že někdy bude líp.
Popisovaná budoucnst je ale snad ještě horší, než současná... realita.

16.04.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Autorka by mohla přidat další svědectví. Údajně jich má ještě pár v rukávu.
Ta v knize zmiňovaná jsou různorodá, díky čemuž nabízejí pohled ze všech stran a společenských vrstev.

Kdysi jsem s ní viděla nějaký rozhovor, tuším, v "Prostoru x...?" Zdál se mi, jak to říct, až moc moderovaný - jako by z obou sran. Neptejte se mě na vysvětlení dojmu... Kniha ale můj první dojem změnila, což je fajn, ne?

11.11.2021 5 z 5