Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Námořní bouře Námořní bouře Andrew Mayne

Kdyby to byl film, připadal by mi jako klišovité filmové béčko.
Hrdinka byla děsně zdatná a drsná.
Příběh šel, ale celek mi přišel nalinkovaný. Skoro žádné zvraty, prostě scénář a nedej bože, že by se něco pokazilo. Vše tak "dokonalé..."

25.07.2024 3 z 5

Proces proti dvanácti miliónům Proces proti dvanácti miliónům Bohuslav Šnajder

No... kdo by to řekl?
(Tolik k "rozuzlení.")...

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Anotace trochu kecá, ale co už.
Příběh sleduje osudy dětí, konec konců i dospělých.
Přežívají, mají hlad, riskují a jednoduše jsou...

Koukám a co nevidím Koukám a co nevidím Ivanka Devátá

Další kopec vtipných zamyšlení.
Autorku čtu ráda. Pohybuje se v prostředí, které je všem blízké a pokládá otázky, na které kolikrát ani nechceme znát odpovědi :). Ale ona nám to stejně řekne.

22.07.2024 3 z 5

Sedm věží Sedm věží Sara Baume

Vytáčela mě jejich lhostejnost, ale o tom to svým způsobem vlastně je.

22.07.2024 4 z 5

Neviditelná Praha Neviditelná Praha Gustav Meyrink (p)

Středověká pražská mystika?
Možná, ale přestože jsem zaznamenala pár hezkých námětů, tajemných náznaků... povídky mě nebavily.

22.07.2024 1 z 5

Na divokém venkově Na divokém venkově Eva Grestenbergerová

Rozmanité rodinné příběhy známe všichni. Ne každý je umí popsat.
Tady se povedlo vykreslit pár křehkých, ale většinou ujetých vztahů v rámci příbuzenstva.
Že hlavní hrdinka domů dorazí tak trochu "šílená," tomu dává hezký nádech, protože se ptáte, kdo z nich je vlastně normální :).

22.07.2024 3 z 5

Matka noc Matka noc Kurt Vonnegut Jr.

Autorův styl moc nemusím.
Tady mě zaujal námět.

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Povídky měly zajímavé náměty, ale hrozně nedotažené konce.
Většinou bez výrazné pointy.
Ale zase jako celek knihu hodnotím jako poměrně originální.

16.07.2024 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Prostě nářez. Scifistickej mazec, nehoráznej. Masakrálně po vesmíru rozlezlej příběh největší, v poslední době mnou cloumající.
Prostě jsem plna dojmů, suďte mě.

14.07.2024 5 z 5

Rodiny a rodinky Rodiny a rodinky * antologie

Nevšední pojetí docela všedních situací, které ale někdy vyústí v rodinné odloučení, nedorozumění, trauma, přijetí nedobrého, nebo když jsem tak nad tím uvažovala, klidně i v mord :).
Prostě život je jako bonboniera :).

P.S. (ta z letadla se mi nelíbila), zbytek byl fajn.

14.07.2024 3 z 5

21 dní 21 dní Adriana Krnáčová

Půjčeno od kolegyně, která ač nemá rakovinu, v kníze našla spoustu užitečných rad pro zvládání nedobrých životních situací.

A jo, pár rad tam je, ale vesměs vás tyto myšlenky napadnou, až když řešíte nějaké trable. Nebo když jste nemocní jako autorka.

Ta se svěřuje i osobně a popisuje situaci v rodině, mezi přáteli a hlavně mluví o vztahu s ex, který se k ní zachoval nechutně.
A za to, ať shoří v pekle, zmetek.

14.07.2024 3 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Jsem trpělivá - čtu další díly, i když se mi vlastně nelíbí.
A náročná - nebaví mě divné příběhy, které by vlastně mohly kopírovat nějaké skutečné životní situace.
Ale až při čtení té série zjišťuji, jak strašně pitomé to je. Takhle se fakt lidé chovají a přemýšlejí?
Ne v mém vesmíru.

30.06.2024 1 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Slušný nářez. Divím se, že tihle ostře sledovaní lidé kompletně nepatří do tajného klubu sériových vrahů.
Honí je novináři. Skoro nikam nemůžou sami...
A nedivím se ani, že Harry nějaké zadostiučinění našel v armádě, kde ho brali trochu jako normálního týpka.
Máma nebyla jediná, koho ztratil.
Při čtení jsem si říkala, kolik "zaručených" zpráv z médií bylo fakt pravdivých. Ty hyeny si rády vymýšlejí.

30.06.2024 5 z 5

Zakázané pohádky Zakázané pohádky Alexander Nikolajevič Afanasjev

Kolem údu a vylomenin s ním spojených se toho nakecá :).

Co se stane dál Co se stane dál * antologie

Na první pohled obyčejné příběhy.
Na druhý zjistíte, jak neobyčejná je vlastně realita.

Katovny a mučírny Katovny a mučírny Vlastimil Vondruška

Příjemná prezentace práva útrpného a prostředí, v němž se vynucovalo.
Nádherné popisy ponurých prostor šatlav a mučíren. Představy o smrtících i nesmrtících formách trestů.
A zajímavé historické zmínky (žranice ve vězení v Kutné Hoře). Ráda bych věřila, že si ji užil i jeden z mých předků, který tam byl v kole lámán (tedy jako před tím).
Katovské řemeslo bylo zajímavé, načichlé nejen smradem krevním, ale i pravidly svázáno a od běžného lidského hemžení kapku odšoupnuto... velká škoda, že se nedochovalo.

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Zajímavé prostředí.
Hlavní hrdinka není pinda. Je praktická a sympatická. Někam jde a zhruba i ví, kam asi :).
Vedlejší hrdinové jsou rozmanití a "je s nimi řeč."
Romantika je dávkovaná pěkně a vkusně.
Akorát autorka je asi unešená z jistého typu chlápka a toho furt servíruje :). No ale proti gustu...
A furt se tam jí.

28.06.2024 3 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Ty bláho, to je masakr.
Pokud se zrovna necítíte v životě dobře, duševně zdráví a šťastní, tak vás čeká trochu mučeníčko.
Analogií se svými životy a zážitky v nich se nevyhnete a polovina vás bude frustrovat.

28.06.2024 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Hvezdu za cokoladu, jinak me to nebavilo.

23.06.2024 1 z 5