Janadvorackova Janadvorackova komentáře u knih

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Jak už tu někdo psal, začátek se musí přetrpět. Trvalo, než se příběh začal ubírat důležitým směrem. Ale bohužel ani dál to není nijak veselé čtení.

30.12.2023 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Druhý díl se mi zdál o trochu lepší. Víme víc z historie, i když osmdesátileté období se mi na zapomenutí všeho zdá krátké, puberťáci se chovají na svůj věk rozumněji, až na to, že mě místy vytáčely myšlenkové pochody typu: "já ho hrozně chci, ale musím se vrátit domů. Nebo že bych tu zůstala a nějak to přetrpěla? A trpím vůbec?" Ale chápu, že to k tomu patří. Přiběh zachraňuje i košatější děj.
Ačkoli jsem další díly neplánovala, když se naskytnou, zvědavost zvítězí.

30.12.2023

O myších a lidech / Na plechárně O myších a lidech / Na plechárně John Steinbeck

Zatímco druhá novela je delší a košatější, první víc zasáhne.

29.12.2023 4 z 5

Svatba duchů Svatba duchů Peter May

Čínskou sérii mám ráda. Má atmosféru a interakce mezi těmi dvěma jsou super. Líbila by se mi další knížka z tohoto prostředí.
Námět povídky je poměrně hnusný, tedy ne v případě, že se rituál udělá správně. Ovšem tady se to trochu zvrtlo, a tak chápu, že to autor použil.

29.12.2023 4 z 5

Šťastná za všech okolností Šťastná za všech okolností Ivanka Devátá

Některé knížky paní Deváté jsou vtipné, některé jen trochu humorné a některé průměrné. Ideální je, když každá obsahuje všechny tyto ingredience, ale ne vždy se to povede. I tak se čtou dobře.

28.12.2023 3 z 5

Strašidelný dům / V noci svatojanské Strašidelný dům / V noci svatojanské Edward Lytton Bulwer (p)

Vrzající dveře, otisky dětských nožek, divné zvuky a tichý smích ve stínech, ledový průvan jako dech smrti :). Jojo, hned bych tam šla bydlet :).

28.12.2023 3 z 5

Posmrtná predace Posmrtná predace Vilém Koubek

Aááá... ch! Teprve druhá kniha, ve které se kočička, mám ráda kočičky, páč jsou hravé a hezké, hebké a přítulné... dopustí ohlodání lidského obličeje... hlavy, prostě měkkých částí.

Mimo toho jsem byla dosti překvapena z podoby alternativní budoucnosti, možná doby "až já budu babka," ačkoli nevím, jestli bych to brala...

Vincent dostane "zakázku." Práci pak hledá v podivné napodobenině důchodcovského nebe - městě ve městě, kde staříci žijí dlouho a "šťastně." Říkala jsem si, že na to, jak moc chlastá, bude hrozně nepoužitelný, ale to on ne. Sice se kolem něj začnou hromadit mrtví, ale práci ku podivu odvádí - za bedlivého dozoru bodyguarda. A kočky :).

28.12.2023 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Dobře odsýpající příběh zasahující do dvou časových ronin, které spojují případy ztracených a zabitých dětí.

28.12.2023 4 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Parádně vystavěný detektivní příběh.
Vraha jsem tušila až dýl.

27.12.2023 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Čtivý historický příběh s nejen lechtivou tématikou. Dokonce byl postaven na skutečném základu :). To můžu.

27.12.2023 4 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Cecily je taková ambiciozní, ale na druhou stranu děsně sockovitá novinářka, které má článek o známém horolezci doslova zachránit život. V práci jí dají dostatečně najevo, že pokud nevyleze na osmitisícovku a nepřinese o tom článek, nemá už v práci co dělat.
A tak si na googlu najde, co do hor potřebuje, děsně se zadluží a doufá.
Cecily s doposud nic moc zkušenostmi z horolezením, jedním tajemstvím a odhodláním se vydá do mrazivých končin.
S horolezcem a partou jeho druhů si projdou cestičkou aklimatizací, podivných nehod a tajemných úmrtí.
Fajn bych její šerpa a náznak budhistického mysticismu.

Uf. Autorka v doslovu píše, žd ona sama dokonce na nějakou horu vylezla a právě tento zážitek ji donutil už nad hranicí osmi tisíc metrů vzít notýsek a začít dělat poznámky. Ale podle toho, jak děsně se mi příběh nelíbil, jsem měla dojem, že trpěla hypoxií i doma u pc.

Asi bych si raději přečetla její skutečný příběh, než za vlasy přitažený podivný chaos.

27.12.2023 1 z 5

Jeruzalémský masakr motorovou pilou Jeruzalémský masakr motorovou pilou Ondřej Neff

Hádám, že tady jen "známé jméno" šperkovalo JFK sérii, která by se ale bez tohoto dílu úplně klidně, hravě a bez problémů obešla. Nápad dobrý, vtipný. Dokonce jsem to nevědomky četla na Štědrý den, a to se počítá :), ale vůbec mi to nezapaddalo do celku, který jsem doteď zanala.

27.12.2023 1 z 5

Jedu dál Jedu dál Blanka Matragi

Je to x let, co jsem načapala otce, jak čučí na módní přehlídku paní Matragi. Podívala jsem se na něj nechápavě, načež z něj vylezlo, že "znal její mámu." Paní Blanka v knize píše, že její máma prodávala ve stánku. No a můj táta tam chodil. Jo, mám část příbuzných ve Světlé a "tam kolem." Táta se tam učil, potkal tam mámu, ale paní Blanku prý neznal. No, jsou od sebe tři roky a neučili se ani stejný obor.
I máma při pohledu na jeho zaujetí a brblání o "zlatých ručičkách a talentu" prohlašuje, že "bude určitě divnej," ale dál to nekomentuje.
Ale otec má pravdu, protože podle toho, jak svou cestu autorka v knize popisuje, se musela otáčet od rána do večera. A jo, na to nemůžete být lempl, takže pořekadlo o zlatých ručkách, v jejím případě v kombinaci s představivostí a talentem, bude platit.

23.12.2023 4 z 5

Venuše v kožichu Venuše v kožichu Leopold von Sacher-Masoch

Čtenářka Nomia o pár komentíků níže to napsala krásně :). Ano, měla jsem stejný dojem.

22.12.2023 3 z 5

Pán stříbrné růže Pán stříbrné růže Ludmila Vaňková

Vzhledem k tomu, že mám knihy autorky ráda, je mi moc líto, že jsem se nedokázala začíst. A následně vlastně příběh plynul jen setrvačností.

20.12.2023 2 z 5

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Tomáš Forró

Svědectví, které by se jisté části obyvatel, která hlásá "něco o nacismu" nelíbilo. Ale protože nikdo není svatý a žádná ze stran úplně čistá, jsem vlastně s knihou spokojena, pokud to jde takhle napsat.
Pohledu na začátek konfliktu ze všech stran si moc vážím.
Copak asi dělají... náhodní hrdinové dnes?

20.12.2023 5 z 5

Jestli vůbec někdy Jestli vůbec někdy * antologie

Povídky z doby před revolucí jsou skvělé, rozmanité a většinou dobově depresivní.

17.12.2023 5 z 5

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

Hrajou deskovky, moc nepracují, žijí s rodiči, kterým na domácnost vůbec/moc nepřispívají, jsou trochu sobečtí, ale neuvědomují si to, přičemž tohle je důvod, proč byste je utloukli. Ale nejsou hloupí, tedy většinou, v knize ne. K životním událostem přistupují tak, jak přicházejí, ale nastanou-li problémy, nevědí si s nimi rady. Nebo hned si rady nevědí. A časem se to vyřeší.
Jednoduchý příběh, který se může stát hloupý, ale není.
Akorát netuším, proč je Paul hladový...

17.12.2023 2 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Nenadchne, neurazí. Některé události mají asi zmást čtenáře, ale víc zmatená mi přišla vyšetřovatelka :). Bohužel jsem zápletku rozpletla dřív než ona.

16.12.2023 3 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Prima zakončení rodinných peripetií. Musím si ale pamatovat, že nemám poslouchat knihu na veřejných místech, protože mám tendenci se tlemit.

15.12.2023 5 z 5