Pán stříbrné růže

Pán stříbrné růže https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/569/bmid_pan-stribrne-ruze-aTs-569.jpg 4 103 12

Vilém z Landštejna série

Vilém z Landštejna patřil k nejmocnějším českým pánům na začátku vlády Lucemburků a stal se oprou Karla IV. Na jeho korouhvi stříbrně zářila růže slavného jihočeského rodu Vítkovců a byla vidět v mnoha bitvách. V prvním manželství s vášnivou rusovlasou Rakušankou Elisabetou zažil Vilém mocenský vzestup, ve druhém čelil rodinným sporům, ale jeho o mnoho let mladší druhá žena mu byla velkou oporou. Ona byla přední dvorní dámou královny Blanky a on prvním mužem království, ale až po svém císaři, kterému zůstal vždy neochvějně věrný.... celý text

Janadvorackova
20.12.2023 2 z 5

Vzhledem k tomu, že mám knihy autorky ráda, je mi moc líto, že jsem se nedokázala začíst. A následně vlastně příběh plynul jen setrvačností.

Ladislav73
31.05.2023 5 z 5

Vilém z Landštejna se znakem stříbrné růže v erbu byl součástí významného českého rodu Vítkovců. V období posledních Přemyslovců a prvních Lucemburků se aktivně zapojil do politiky Českého království a v tomto období častých mocenských změn, se snažil vystoupit co nejvýše v mocenském žebříčku.
Z tohoto období máme jen kusé listinné informace a popisy dobových kronik, častokrát poznamenané osobním názorem autora kroniky i s občas nepřesnou interpretací.

Proto jsem rád, že jsem díky ČV jsem objevil tuto knihu.
Příběh Viléma z Landštejna je velice zajímavý, protože ho psal sám život. Díky autorce jsem se také dozvěděl mnoho historických souvislostí, které lemovaly život tohoto významného českého šlechtice.
Určitě si přečtu i pokračování.

Luigi1
27.12.2020 5 z 5

Opět paní Vaňková nezklamala.

Rony70
21.12.2020 5 z 5

Tato kniha, jejímž hlavním hrdinou je Vilém z Landštejna, se mi hodně líbila. I když u prvních 20 stran jsem se hodně nudil a uvažoval jsem o jejím odložení. Pak se ale děj rozjel. Trochu jsem si zase rozšířil obzory o šlechticích z 13. a 14. století a osvěžil si historii z doby Jana Lucemburského a Karla IV. Navíc je tato kniha i dobře srozumitelná, což se o všech knihách paní Vaňkové říct nedá. Takže doporučuji jak těm, kteří mají rádi historii, tak těm, kteří mají rádi dobrodružství a dobu rytířů.

Hanule942
29.03.2020 5 z 5

Ludmila Vaňková mě nikdy nezklame. Přečteno jedním dechem.

DuncanIdaho
01.03.2019 5 z 5

Pěkná, čtivá kniha, která popisuje kus našich dějin. Jak přesný a pravdivý je tento popis, nechám na odborníky. Mne jen udivuje, že všichni hlavní hrdinové milovali své manželky. Ve středověku byla, přece, žena jen nástroj pro uzavírání spojenectví. Knize bych vytkl jen to, že tam nebyly žádné letopočty. Takže v čase se šlo orientovat jen podle dobře známých a významných událostí té doby.

Prateri
24.02.2019 4 z 5

Mám radši hrady (i ty zřícené) než načančané zámky. Hrad Landštejn, když jsem ho po prvé viděla, mi doslova vyrazil dech - poctivý, hrdý, majestátní. Zrovna tak na mne působil i jeho pán Vilém z Landštejna v knize Pán stříbrné růže. Šlechtic, který vzbuzuje sympatie svými postoji a následným jednáním. Kniha je plná historických postav a osob k dotvoření děje. Chvílemi jich bylo ažaž, a všude všemocná politika. Ale mám radost, že žiju v kraji, kde kráčel, nebo spíše cválal na koni, pán stříbrné růže (Třeboň, Lomnice, Nové Hrady, Borovany, Ledenice, . . .)

Str. 402: Můj otec, který zemřel ještě předtím než ses narodil, to řekl tehdy dobře. - Teď už jsme, dá Pánbůh, zakotvili, porodí-li Eliška Přemyslovna Janu Lucemburskému dědice. Zůstaň mu věrný. To bude teprve skutečný přemyslovský král.

Věrný Vilém z Landštejna Karlovi IV. byl.

Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Výborná kniha, opět samostatná, není součástí žádné série. Landštejnové byli velmi významnou šlechtickou rodinou, ale ve škole se o nich bohužel učí málo. Moc se líbí, jak paní Vaňková pracuje s historickými fakty a s umem sobě vlastním do nich vpašuje nějaký ten historický drb, ktery rozvádí dál, což přidává knize na zajímavosti. Zase jsem se nemohla odtrhnout a pročetla celou noc až do rána.

Moggie
25.06.2016 1 z 5

Z knih této autorky o středověké historii Čech je tato jedna z nejhorších. Přílišné množství postav, díky nimž se člověk jen těžko orientuje, kdo je zrovna na scéně, autorka přelétá od postavy k postavě, takže si k nim nestihneme utvořit žádný vztah a mnohdy ani nepochopíme, čeho se scéna vlastně týká (zvlášť když někdy odkazuje k jejím knihám předchozím).

Selinute
10.12.2015 4 z 5

Četba knížek paní Vaňkové mě přivedla k tomu, že musím v příštím roce osobně navštívit alespoň některé ze známých hradů "pánů z erbu růže" - Landštejn, Rožmberk, Nové Hrady, Jindřichův Hradec.... Jo, a knížka, tak ta byla opět dobrá.

ivetamerth
04.01.2015 3 z 5

Příběh mě moc nezaujal, zatím nejhorší s knížek, které jsem od autorky četla.

kanicka
03.06.2011 5 z 5

kniha, která krásnou formou románu zpracovává osudy Českého šlechtice Viléma z Landštejna nelze k ní napsat jiné než kladné hodnocení.