Venuše v kožichu

Klasické erotické dílo autora, jemuž vděčí masochismus za své jméno. Příběh mladíka Severina, který se natolik zamiluje do krásné Wandy von Dunajew, že si přeje stát se jejím otrokem. Wanda jeho přání zpočátku nechápe, záhy však v podobných praktikách najde zalíbení a trýzní Severina s rostoucí rafinovaností. Čím je ale Severinovo utrpení větší, tím více jím Wanda opovrhuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24354/venuse-v-kozichu-O5F-24354.jpg 3.972
Literatura světová, Romány, Erotika
Vydáno, Volvox Globator

Venus im Pelz, 1870

Kniha Venuše v kožichu

Knišíl
29.02.2020

"Náš nihilistický estetik má přece jen pravdu: skutečné jablko je krásnější než namalované, a živá žena je krásnější než kamenná Venuše." (s. 84)
Nejedná se o erotickou novelu, ale o kvalitně napsanou psychologickou sbírku postřehů mezi vztahem pána/paní a otroka/otrokyně. Napsáno v polovině 19. století a v duchu soudobé prózy Sacher-Masoch čaruje se slovy při popisech přírody a "hry" mezi ženou v kožichu a vypravěčem. Příběh sice tam je, ale jeho narativní dynamika pokulhává, avšak nesporný přínos díla pro psychologii sexuality nelze opomíjet. Jedna z knih, která podle mě je známa především svým vlivem na pozdější autory a psychology, než že by se sama drala na literární vrchol.

Miranda
28.12.2018

Jelikož jsem byla absolutně okouzlena stejnojmenným filmem od Romana Polanského, bylo nutností přečíst si i předlohu pro tento film. Vždy závisí na celkovém úsudku právě to, vidíte-li dříve film, nebo čtete-li dříve knihu. Někdy mi ve filmu spoustu věcí chybí, jindy mě film zaujme více než kniha, někdy naopak. Někdy jsem naštvaná, protože knihu autor nepochopí/nevnímá a natočí film, který jí rozhodně neodpovídá (např. Sněhulák a Hlídač č. 47 - i když Hlídač byl krásný film, ale ta myšlenka byla mimo, šlo tam o pomluvu a ne o skutečnost!). Tohle je však jiný případ. Polanski do svého filmu dal mnohem víc, než je v téhle knize, kterou se inspiroval, a příběh je jiný, zajímavější, kouzelnější. Kniha nebyla špatná, občas ale taková těžkopádná. Nejsem žádná feministka, tak mě nenadzvedlo ze židle to, že autor nepovažuje za sobě rovné ženy a muže, vzhledem k tomu, že v tehdejší době se ženám nedostávalo vzdělání. Na stránkách 48, 64 a 72 jsou skutečně skvostné postřehy o kočkách, o ženách a o lásce. To si někam opíšu. Celkově je ale kniha, jak se dozvíte z doslovu, především o autorově celoživotní úchylce/vášni/touze a vzhledem k tomu, že sepsal tento román, máme i my tu možnost do této jeho zvláštní potřeby proniknout a snad mu i porozumět. Zvláštností je konečné "uzdravení", kterého se samotnému autorovi v životě nepodařilo dosáhnout, možná snad i po tom toužil - ale toho, jací jste, jaké máte touhy, se podle mě nikdy nezbavíte. Rozhodně jsem ráda, že jsem knihu přečetla, byla v ní řada pasáží, která mi připomněla film a situace ve filmu, myslím, že bez této knihy by můj zážitek s filmem nebyl úplný. Leopolda obdivuji v tom, že své touhy neskrýval a sepsal je (určitě mu to i pomohlo), ale je mi smutno, hlavně z těch doslovů, když si o něm přečtete, že ten člověk snad nikdy nebyl šťastný - ale možná se tak cítil dobře, kdo ví.

eliska2669
05.11.2018

Hrozně boží kniha, plná paradoxů až k zbláznění. To, jak Severin chce, aby ho podváděla, trpí a je smutnej, ale vlastně to chce, prostě WTF, ale miluju to. Je to geniálně napsaný, sex je popsanej tak, že tam vlastně vůbec není, takže to není žádných padesát odstínů, naopak je to velmi decentní.
Je to legenda. Taky miluju způsob, jak jsem se k ní dostala, náhodně jsem na ní narazila v malém bazaro-blešáku v jihočeských lesích za deset korun. A jsem za to fakt vděčná.

switch.man
05.04.2018

... je hlupákem ten, kdo chce žít svůj sen?

Nomia
05.02.2018

Ač se jedná o erotické dílo, tak neočekávejte žádné explicitní sexuální scény. Jedná se spíše o milostný příběh/zpověď jednoho zoufalce, který je zmítán chtíčem a poblázněností k ženě a zároveň touhou nechat si o ní pořádně napráskat.

Jak už to tak bývá - fantazie a realita jsou trochu někde jinde. Drahý pan Severin zřejmě úplně nepromyslel svá přání a tužby a proklatě se mu vymstila. Krásná léčba šokem.

Knížka je útlá, čte se snadno, nicméně je to spíš taková kuriózní chuťovka. Žádné větší sympatie nevzbuzuje ani slaboch Severin, ani krásná bestie Wanda.
Co z toho všeho plyne? Bacha na ženské a pozor na to, co si přejete. :)

Amalberga
21.11.2017

Padesát odstínů šedi bez zbytečných keců. Deníkové zápisy mi přišly trochu zmatené, úplně na sebe logicky nenavazovaly. Kniha mne nijak zvlášť nezaujala, ani nenadchla, nepřišla mi ničím nadprůměrná.

majxik
05.01.2017

Hezky se čte, jen ten hlavní hrdina je fakt mešuge, o to lepší že je to založeno na příběhu, který se stal autorovi. Přečtení můžu doporučit přečíst.

ehoos
31.01.2015

Pozor na to, co si přeješ. Klasický vzorec, ale výborné ztvárnění. Postavy jsou neobvykle živé, vezmeme-li v úvahu děj knihy. Moc se mi líbila. Číst v metru vřele doporučuju ;)

Božský milenec
Božský milenec