jana-cisarova jana-cisarova komentáře u knih

Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Vila Adriana: sladkobolný příběh nenaplněné lásky Jana Císařová

Sladkobolný příběh nenaplněné lásky je napsán podle skutečné události. Hlavní hrdinové a někteří z dalších jsou osoby skutečné, nikoliv vymyšlené. Místo, kde se příběh odehrál je naopak vymyšlené. Internátní škola Vila Adriana, kde hlavní hrdinka Diana prožívala svoji nenaplněnou lásku, ve skutečnosti neexistovala. Částečně se děj vyvíjí v kamarádských vztazích mladých dívek na internátě, částečně v městečku, kde měla Diana trvalé bydliště.
Její příběh je z velké části pravdivý, jsou tam jen některé dodatečné události, které se odehrály jinak, než je popisováno. Byla jsem vtažena do děje, který prožívala Diana a její láska, o málo starší hoch Petr, která jí změnila život navždy. Jako všechny moje napsané a vydané knihy, i tuto miluji a mám ji znovu a znovu již po několikáté přečtenou.

11.01.2024 4 z 5

Velká šestka Velká šestka Arthur Ransome

Velká šestka je příběhem šesti přátel z Klubu Lysek na konci letních prázdnin. Tom a hoši ze Smrti a slávy očekávají příjezd jejich kamarádů Dicka a Dorotky.
Jožka, Bill a Péťa se těší, že budou moci na Smrti a Slávě přespávat.
Než přijedou jejich kamarádi Dick s Dorotkou, odváže někdo motorový člun, který kotví blízko jejich lodě. Všichni si myslí, že je to jejich dílo. A proč ne, když jejich starší kamarád Tom už jednu loď na jaře odvázal?
Lodí je odvázáno víc, ne jenom v jejich vesnici, ale i v těch dalších, a to vždy, když tam v tu dobu je Smrt a sláva. Naštěstí Dorotka pochopí, že někdo to na kluky hraje, aby je očernil a dostal je pryč z řeky.
Záškodník je vypátrán díky jejímu smyslu pro detektivní činnost a hoši ze Smrti a Slávy jsou očištěni.
Kniha se mi líbila stejně, jako všechny Ransomovky, i když jsem v ní postrádala Vlaštovky a Amazonky.

06.01.2024 5 z 5

Čas pampelišek Čas pampelišek Jarmila Dědková

Dětská knížka, kterou jsem náhodou objevila v knihovně u seniorů. Dobře se četla, jsou to pro mne vzpomínky na dobu dospívání, které zapadají do stejné doby, o které se mluví v knížce.
Šestnáctiletá Kateřina má své dívčí problémy, jak s rodiči, tak se spolužačkami, se školou i se svým klukem. Cítí se být "jiná" než ty druhé. Milovala svoji babičku, která měla chaloupku na venkově v krásné přírodě. Bohužel babička předčasně zemřela a Kateřina se cítí osamělá. Posléze však najde cestu ke svým rodičům i spolužačkám. Přehodnotí svůj vztah k Dušanovi, spřátelí se s Jirkou, který ji pronásledoval od tanečních, kterého nechtěla, ale nakonec poznala, že je to kluk s dobrou a upřímnou povahou, na rozdíl od Dušana. Knížka si zaslouží plný počet hvězdiček.

01.01.2024 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Tento díl se mi podařilo přečíst celkem brzy, i když začátek šel trochu ztuha. Bylo v něm moc náhlých překvapení. Navíc opět se opakovalo to, co u předchozích dílů. Jednalo se o osobu blízkou z řad vyšetřovatelů. Tentokrát to nebyl nikdo z příbuzných detektiva Josie, ale jejího blízkého přítele Noaha.
Nemohu říct, že by byl děj nudný a nezaujal mne. Ale první tři díly z této série byly určitě zajímavější a napínavější. Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Dávám čtyři, neboť spisovatelka dobře píše a dovede děj zpestřit dalšími nečekanými událostmi.

30.12.2023 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Ke knize mám nějaké výhrady. Musím přiznat, že nemám ráda knihy s nadpřirozenou tématikou. Jinak ale šlo o příběh zajímavý a čtivý. Musím však souhlasit s jinými komentáři, že kus děje mohla autorka vypustit, že kniha byla dost rozvláčná.
Petr, který se vrací do rodné vesnice v Orlických horách do domku po svých rodičích, mi byl sympatický. Stejně tak, jako jeho sousedka a rodinná přítelkyně paní Urbánková, i jeho kamarádka z dětství Helena. Už méně sympatické mi byly některé další osoby z jejich spolku.
Petr ztratil v dětství svého nejlepšího přítele Vojtu, který jednoho dne zmizel a nikdy se nenašel. Jejich společná kamarádka Helena byla šťastně vdaná a měla dceru Karolínu. Petr zjistil, že on a její dcerka Kája, mají nějaké společné zážitky, které se váží k dávno ztracenému případu. Brzy po jeho
příjezdu se začínají dít podivné věci, které vedou k jeho přesvědčení, že musí zjistit, co se tenkrát s Vojtou stalo. Zaplétá se do složitých situací, ze kterých bude pak těžko hledat cestu.
Konec knihy mne trochu víc rozhodil. Nebyla jsem si jistá, jak to ve skutečnosti dopadlo, i když to zřejmě dobře autorka nastínila. Chyběl mi nějaký přesvědčivě napsaný konec.

22.12.2023 4 z 5

Divoké prázdniny Divoké prázdniny Jan Procházka

Hezký a dojemný prázdninový příběh dvanáctileté Lenky. Odehrává se v 60. letech minulého století, v době kolektivního hospodaření v socialistickém zřízení.
Lenka měla o prázdninách své povinnosti. Musela pomáhat mamince na statku ve slepičárně. V poledne nosila oběd a pivo s cigaretami otci do pískovny.
Její srdce bije pro hřebce Prima, kterému říkají Strakáč. Je to jankovitý kůň, nikdo ho nedokáže zkrotit. Jen Lenku poslouchá a je jí oddaný. Ona ví, proč je ke kočímu tak vzpurný. Je to zlý člověk, bije ho, trápí hladem a žízní a rád by ho poslal na porážku.
Lenka je citlivé děvče, velice oddané. I přes varování rodičů ke koni chodí, chrání ho a ošetřuje, dokonce mu zachrání život, aby nebyl poslán na jatka. Její odvaha a oddanost je nakonec oceněna rodiči i správcem statku. Strakáč se z lásky a oddanosti k ní uklidnil, a mohou si ho na statku nechat.

10.12.2023 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

(SPOILER) Tato čtvrtá kniha, která pojednává o detektivu Josie Quinnové, se mi ze všech dílů líbila nejmíň. Začátek, a vlastně celá polovina knihy, měla pomalý děj, který mne nezaujal natolik, jako události z Mizejících dívek, Dívky beze jména a Matčina hrobu.
Na začátku byly sice tři vraždy, ale úsilí Josie a jejího kolegy Noaha, nebylo korunováno ani částečným úspěchem. Poté, když se objevila jejich zmizelá kolegyně Gretchen a přiznala se k vraždě mladého studenta, který byl zastřelen na příjezdové cestě k jejímu domu, věděla Josie od samého začátku, že na sebe vzala vinu za někoho jiného. Dlouho trvalo, než se skutečně začalo něco dít a děj začal být napínavější.
Od druhé poloviny jsem četla již rychleji a posledních zhruba sedmdesát stránek už téměř bez odložení knihy. Uznávám, že děj byl také hodně napínavý, určitě i zajímavý, akorát ten začátek a první polovina knihy to zkazily.

07.12.2023 3 z 5

Kam čert nemůže…nastrčí manžela Kam čert nemůže…nastrčí manžela Alena Jakoubková

Kniha se lehce četla, na podobné téma jich však už bylo od autorky více. Šestnáctiletá zamilovaná Zuzana se dá pochopit, ale nepochopím přístup jejích rodičů. Jistěže měli o ni strach, aby nedopadla s mužem o 15 let starším špatně. Jejich konečné zavržení vlastní dcery už bylo ranou pod pás.
Zuzka si pomohla jen do zlaté klece, která ji po několika letech začala dusit. Dušan byl zpočátku hodným a vzorným ochráncem své mladé ženušky, později se ukázal být jejím diktátorem. Když se chtěla vymanit a zařídit si život podle svého, zapudil ji. To jí pomohlo prosadit si svůj styl života.
Celkově hodnotím příběh na tři hvězdičky. Odpočinková četba.

30.11.2023 3 z 5

Lařin příběh Lařin příběh Beate Hellmann

Obsáhlá kniha, která je náročná na zapamatování si všech postav hlavních hrdinů, kteří se zde vyskytují. Jelikož jsem nečetla první díl, „Dvě ženy“, musela jsem si postavu Lary formovat po částech, jak v jednotlivých úsecích knihy o sobě mluvila a celou svoji minulost prozrazovala. Mezitím se prolínaly příběhy dalších osob.
Michael si u mne zpočátku žádné sympatie nezískal. Jeho rodinný život byl pod úroveň. Se ženou Aileen jednal jako s onucí, jenže ani ona neoplývala sympatiemi. Její obětavá, ponejvíce však sobecká láska k němu, byla až stupidní.
Ve vztahu k Laře se mi Michael už zamlouval víc. Jeho životním přáním bylo najít ženu, která by se lišila nejen od jeho manželky, ale vlastně od všech ostatních žen. Takovou ženu našel v Laře.
Přes všechny překážky, které se jim stavěly do cesty, si svou lásku uhájili. Stálo jich to ale spoustu trápení a nejistot. Lara byla žena vrcholně nešťastná. Neměla štěstí na muže, první tři partneři ji opustili a po každém zbyla rána v srdci. Její těžká nemoc, kterou v mládí překonala, v ní zanechala obavu, že by se kdykoliv mohla vrátit. Projevila se jako žena neskutečně silná a bojující.
Zpočátku se mi kniha četla dost obtížně a postupovala jsem jen velmi pomalu. Až ve druhé části se to změnilo, děj byl stále zajímavější, a poslední kapitoly jsem přečetla už bez odložení knihy.

27.11.2023 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

(SPOILER) Kniha Zdeňky Bezděkové popisuje osudy českého děvčátka, které bylo za války odvlečeno do Německé Spolkové Republiky na převychování. Dali jí jméno Leni a žila v rodině Freiwald.
Celá léta cítila, že s ní není něco v pořádku. Měla matku Rosu, které říkala Ledová královna, bratra Raula a babičku Matyldu. Otec Raul prý zemřel jako hrdina ve válce. Leni si v podvědomí vybavovala rodiče, kteří vypadali jinak. Matka Rosa jí řekla, že když jí byly čtyři roky, byla dlouho v nemocnici. Vzpomínala jen mlhavě na krásnou panenku, které říkala Nina, na klobouček, který nosila. Když se na tyto věci ptala matky nebo babičky, kde jsou, odpověděly jí vyhýbavě.
Když jí bylo jedenáct let, doslechla se ve škole od spolužaček nějaké narážky na její původ. V sousedství se vyskytl případ, kdy byl rodině odebrán chlapec, kterého odhalili jako „ukradené dítě“. Zjistilo se, že pochází z Československa.
Leni sama vypátrá svoji totožnost. Musí se ale obrátit na někoho, kdo jí pomůže, aby se dostala domů ke své skutečné mamince. Zpočátku to vypadá beznadějně, není v seznamu pohřešovaných, nikdo ji nehledá. Nakonec pomůže hodný pan učitel a americký voják. Leni se dozvídá své skutečné jméno „Alena Sýkorová“ a vlak ji odváží do rodné země, kde ji čeká její skutečná vlastní maminka.
Knihu jsem četla už v dětství, i tenkrát mi připadala smutná, stejně jako teď. Jsem ráda, že příběh Leni skončil dobře, jako i dalších dětí, které se po válce v Německu našly a dostaly se domů do vlasti.

23.11.2023 5 z 5

V příboji osudu V příboji osudu Hedwig Courths-Mahler

Rosmarie cestuje se svým otcem z Japonska, kde působil z pověření své firmy. Zároveň s nimi cestuje jeho mladý kolega doktor, který se velmi dobře zapracoval a měl jeho sympatie. Rosmarie s Heinzem našli v sobě zalíbení. Její otec se bohužel musel podrobit operaci, kterou nešlo odložit, a rozhodl se absolvovat ji v jednom sanatoriu v Honolulu, kde parník končil cestu, a ostatní cestující pokračovali jinou lodí.
Mladí lidé byli nešťastní, že se musí rozloučit. Heinz jí věnoval jako talisman prsten, který dostal od matky na smrtelné posteli. Oba mladí lidé to pokládali za tajné zasnoubení.
Na lodi byla mladá žena, která se do Heinze zamilovala a usilovala o něho. Uchýlila se k podvodu. Jméno Rosmarie mohlo být zneuctěno a hrozilo, že se mladí snoubenci k sobě nedostanou.
Příběh z doby začátku minulého století se mi líbil, dávám mu čtyři hvězdičky.

08.11.2023 4 z 5

Jezero snů Jezero snů Lisa Kleypas

Zajímavá a čtivá kniha. Oblíbila jsem si postavu Zoë, která měla milou a obětavou povahu, s jakou láskou se starala o svou babičku Emmu, která ji vychovala. Nyní byla Emma nemocná s postupující demencí a Zoë jí oddaně opatrovala a ošetřovala.
Bratři Nolanovi, Sam, Mark a nejmladší Alex, zahořklý cynik, který opovrhoval vším hezkým a poctivým. Lásku pokládal za přežitek, která je jen pro pošetilé osoby. Od takového citu se musí držet co nejdál. Jeho jedinou přítelkyní byla láhev whiskey. Jeho životním postojem zamávala až událost, kdy se po jeho boku objevil duch. Nejen, že on jediný ho dokázal vidět, ale také ho slyšel mluvit.
Když se seznámil se Zoë, zasáhl do jeho života pořádný šok. Nechtěl si přiznat, že se zamiloval. Zoë ho přitahovala a ji samotnou Alex přitahoval, přestože věděla, že je to darebák, od kterého se musí držet co nejdál.
Duch měl v přítomnosti Alexe svou vlastní úlohu. Hledal milovanou ženu, se kterou měl vztah před svou smrtí. Díky Alexovi mohl zjistit, kým byl a kdo byla jeho velká láska.
Konec knihy a vyústění příběhu mne moc nenadchlo. Jakkoliv nemám ráda duchařské příběhy, tento se mi zdál celkem neškodný, někdy až docela vtipný. Co se však stalo na konci, už zavánělo mystifikací a okultismem. Přesto se mi děj knihy líbil, dávám jí čtyři hvězdičky.

05.11.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Vždycky mne zajímalo, odkud se vzalo tolik řeckých přistěhovalců v naší zemi. Museli se sem dostat ještě v době, kdy jsem byla dítětem, nebo ještě nebyla na světě. V mládí jsem poznala několik Řeků. Byli mi sympatičtí, ale neuvažovala jsem o tom, odkud přišli a proč.
Při čtení této knihy mi bylo mnoho prozrazeno. Nevěděla jsem, že tito lidé byli tady internováni a neměli na výběr, zda tu zůstanou, nebo se mohou kdykoliv vrátit domů. Překvapilo mne, že komunistům záleželo, aby zastávali ty samé ideje jako oni, aby se nesnažili navázat známosti s lidmi z jiných kapitalistických zemí, dokonce ani se netoužili vrátit zpět do Řecka. Měla jsem za to, že všichni si mohou dobrovolně odjíždět na prázdniny či na dovolené do své původní země, případně tam kdykoliv zůstat. To, že nemají svůj vlastní pas, ani ho nemohou získat, neboť neměli ani české, ani řecké občanství, mne ani nenapadlo. Nedovedla jsem to pochopit.
Při čtení knihy jsem se dozvěděla, že situace se pro ně změnila až po změně státního zřízení v naší zemi po roce 1989. Kniha se mi moc dobře četla. Jsem moc ráda, že jsem na ni narazila.

29.10.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

(SPOILER) Ema se snaží dovolat své kamarádce, která jí neodpovídá na volání ani na zprávy. Naďu postrádá i její přítel, Jiří Vodňanský, se kterým mnoho let žila u nich ve mlýně. Po nějaké době mu přijde zpráva z neznámého čísla, že odjela do ciziny, že se vrátila ke své matce do Srbska. Toto sdělení nemůže přijmout Ema, je si jistá, že Naďa zmizela někde tady, že se jí něco stalo.
Dva dny od jejího zmizení je nalezeno tělo utonuté ženy. Od začátku je zřejmé, že šlo o vraždu. Vyšetřování se ujímají dva detektivové, Emin bývalý přítel Honza a manžel její známé, Tomáš. Všechno jejich snažení se soustředí na vyšetřování této vraždy. Eminy obavy o život kamarádky Nadi jdou stranou.
Ema se sama chopí pátrání na vlastní pěst. Netuší, do čeho se zamíchá. Brzy se zjistí, že všechno je jinak, než se zdálo.
Vyšetřovatelé Tomáš a Honza zpočátku nechápou složitost situace. Nad ztrátou Nadi se moc nepozastavují, vyšetřování vedou jen kolem vraždy Pavly Míkové, hledají jejího vraha. Kdyby se do pátrání nevložila Ema, nedošlo by k poznání, jak závažná situace nastala, kolik lidí je do ní zapleteno.
Děj knihy byl dost náročný na pochopení. Příliš mnoho postav, hodně spletité případy, dvě vraždy, únosy, ke konci nejasné vysvětlení, co se dělo ve mlýně u Vodňanských, odkud byly mladé dívky, které Ema viděla v bazénu, co se s nimi dělo. Ani konec nebyl dobře vysvětlený a ukončený, kam zmizel bratr Jiřího Vodňanského.
Přesto jsem knihu přečetla v rekordním čase, po necelých třech dnech. Měla jsem k ní výhrady, hodnotím něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, kloním se k té nižší hodnotě.
!!!! SPOILER !!!!

16.10.2023 3 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Po mnoha letech jsem Smrt na Nilu přečetla podruhé. Nějak jsem pozapomněla, kdo ve skutečnosti zavraždil bohatou a krásnou Linnet Doylovou. Naštěstí tu byl významný a známý detektiv Hercule Poirot, který se vydal na cestu lodí po Nilu, kde si chtěl užít dovolenou. Nebylo mu to dopřáno. Octl se uprostřed dění, které vyústilo vraždou mladé krásné ženy. Podezřelých bylo mnoho. Se svým přítelem Racem měli moc práce vyloučit osoby, které nebyly podezřelé a sledovat ty podezřelé. K jedné vraždě přibyla druhá, a ani to nebyl konec. Celkem tři vraždy, a zdálo se, že všichni podezřelí jsou mimo možnost obvinění. Co ale ti, kteří byli od začátku bráni jako lidé se stoprocentním alibi?
Před koncem jsem si už vzpomněla, kdo vraždil.
V rámci čtenářské výzvy jsem si knihu ráda znovu přečetla, neboť byla doma a na dosah.

13.10.2023 4 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

Na začátku tohoto dílu řeší náčelnice Josie Quinnová podivnou změnu povahových rysů a nálady u svého snoubence Lukea. Vzápětí se dozví o přepadení a zranění známé ženy, které byl unesen právě narozený chlapeček. Pouští se do pátrání po novorozeněti. V ten samý den je v domě jejího snoubence Lukea objevena neznámá dívka, která je vyděšená a nepamatuje si ani své jméno, ani co se jí stalo. Brzy zjišťuje, že se pohřešuje i její snoubenec Luke.
V tomto dílu se to jen hemží nalezenými mrtvolami, podezřeními, kdo za těmi vraždami stojí, kde zmizel Luke, a jestli je opravdu čistý a není zapletený do kriminální činnosti.
Kniha se dobře četla, napínavý děj nutil, abych ji neodložila, dokud se nenašel vrah, který měl únos dítěte i zmizení Lukea na svědomí. Josie opět vítězí, i za cenu nesmírné únavy a vyčerpání. Její kolega poručík Noah Fraley jí po celou dobu stojí po boku a snaží se ji přinutit k odpočinku. To by ale nebyla Josie, aby nedovršila své pátrání až do konce, dřív než odpadla.

12.10.2023 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Přestože o Japonsko a jeho kulturu jsem se nikdy nezajímala, začetla jsem se do této knihy v rámci čtenářské výzvy. Její autorka, Anna Cima, ji napsala jako svoji první knihu.
Zpočátku jsem dobře nechápala druhou část s názvem Šibuja. Teprve po přečtení několika stránek jsem pochopila, že se jedná o fikci, kterou si sedmnáctiletá Jana prodloužila svůj měsíční pobyt v Japonsku, ze kterého se jí nechtělo vrátit se domů. V této části knihy se potuluje po tokijské čtvrti Šibuja, aniž by se z ní dokázala dostat ven. Jana je jako duch, nikdo ji nevidí, nefunguje jí mobil, s nikým se nemůže dát do řeči. I v dalších částech, kdy se k vyprávění o Šibuji a mladé Janě spisovatelka vrací, probíhá všechno stejně.
V Praze na filozofické fakultě studuje čtyřiadvacetiletá Jana obor japanologie. Zajímají ji japonští spisovatelé a nejvíce Kijomaru Kawašita, o kterém by se chtěla co nejvíce dozvědět, ale nemůže o něm najít nic bližšího. V hledání zapomenutého spisovatele jí pomáhá starší spolužák Viktor Klíma, se kterým se brzy spřátelí. Najdou jeho povídku „Milenci“, kterou společně překládají.
Líbily se mi překlady jeho povídek, zvláště „Milenců“, ve kterých spisovatel vlastně vypráví svůj vlastní příběh. O něm je také psáno v Doslovu, kde se čtenář může dozvědět všechno o Kijomaru Kawašity, vlastním jménem Satoši Ueda, jeho životě a díle.

04.10.2023 4 z 5

...a muž ti vládnout bude ...a muž ti vládnout bude Milena Tomešová

Velmi čtivá kniha o mladé ženě, která ve svém deníku popsala hrůzy a temná svědectví o domácím násilí, které na ní páchal její muž. Byl to člověk, který má povolání, u kterého si může zařídit pro sebe všechna plus, dokonce i nedostižitelnost trestu a odhalení takového jednání, jakého se dopouštěl na Gabriele. Byl povoláním soudce, na kterého nikdo nemohl.
Zvlášť velké zklamání jsem zažila v její vlastní rodině. Matka jí nechtěla věřit, že se to zlé u nich doma děje. Nedovolala se žádné pomoci, ani u sociálních služeb pro matky s dětmi, ani u policie, neboť tam všude sahaly prsty jejího muže trýznitele. Nepomohlo ani ublížení na těle, se kterým musela do nemocnice. Muž o ní všude tvrdil, že je alkoholička, a vše si způsobila vlastní neopatrností.
O tom, jak u nás funguje pomoc týraným ženám se raději nebudu rozepisovat. Oběti se jen těžko dovolaly pomoci. V dnešní době je to snad už o něco lepší, než bylo v devadesátých letech, kdy se odehrával její příběh.
Knížce dávám plný počet hvězdiček, i když tam byly popisy událostí, nebo jejího chování vůči tyranovi, které bych raději ani nečetla.

27.09.2023 5 z 5

Sršeň Sršeň Vita Jamborová

Detektivní román, který se odehrává na malé vesnici na Slovensku. Bývalý policista Peter se stane svědkem nálezu mrtvého těla svého kamaráda, který zemřel na alergický šok po útoku sršňů. Aspoň tak byla smrt mladého podnikatele Martina prezentována.
Peter má však od samého začátku pochybnosti, že muž zemřel následkem útoku sršňů. Pouští se do pátrání, aby dokázal, že šlo o naplánovanou vraždu. Ve svém pátrání nachází hodně starých skrytých tajemství, která se dotýkají nejen jeho známých a sousedských vztahů, ale dokonce i jeho rodiny.
Román se dobře četl, děj byl napínavý. Knihu jsem na dlouho nemohla odložit, dokud jsem ji nedočetla do konce.

22.09.2023 5 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Tento díl se už dal docela dobře číst. První dva díly jsem měla potíže dotáhnout do konce a musela jsem dost přeskakovat.
Stopařův průvodce galaxií, díl Sbohem a díky za ryby, byl zajímavější, neboť se udál opět na planetě Zemi. Ta původně měla být zničena, ale najednou se znovu objevila.
Hrdinou je Arthur Dent, který přiletěl na Zemi v kosmické lodi a vrátil se do svého původního domu, kde dříve bydlel. Časově se to neshodovalo, pryč ve vesmíru byl asi osm let, zatímco na Zemi uplynulo jen několik měsíců.
Snaží se pokračovat tam, kde tenkrát přestal. Jenže potkává dívku, Fenchurch, která je velmi zvláštní, do které se zamiluje. Několikrát se mu ztratí, aby ji zase pak zázrakem našel.
Příběh popisuje jejich romantická dobrodružství a tajemství, které oba mají a pomalu do nich ten druhý proniká. Jeho přítel Ford Prefect z minulých dílů se tu také občas objeví, ale stále cestuje v kosmické lodi a přelétá. Octne se i na Zemi, aby se potkal s Arthurem a Fenchurch a pomohl jim odletět ze Země na kosmické lodi do jiného místa galaxie.

19.09.2023 4 z 5