jana-cisarova jana-cisarova komentáře u knih

Papoušek v aspiku Papoušek v aspiku Eva Brabcová

Papoušekv aspiku je další humornou knihou od Evy Brabcové. Je volným pokračováním knihy "Papoušek na smetaně".
Vilma má nového partnera. Je jím veterinář Vladimír. Odstěhuje se s ním na venkov do chalupy, která má k normálnímu obydlí hodně daleko. Je to polorozpoadlá bouda. Vladimír plánuje rekonstrukci, ale náhle přichází se zprávou, že musí odjet na roční stáž do Londýna.
Vilma je z toho vyděšená, ale Vladimír jí vše dopředu naplánoval. Jeho kolegyni zvěrolékařku, která ji děsí svým drsným přístupem k životu, nakonec se stane její přítelkyní. Domluví jí řemeslníka na položení kachhliček do předsíně, kde je pouze udusaná zem. Jeho představa kachliček původem z nemocnice ji vytočí. Shání si je sama a nakonec přijde i o řemeslníka, který si při práci zlomí nohu. Květa jí zařídí jiného pracovníka, který práci odvede dobře.
Aby toho nebylo málo, přijíždí za ní její tatínek, který je velmi nepraktický a jen přivolává další problémy. Právě ve chvíli, kdy jim chalupa doslova padá na hlavu, vrací se domů Vladimír, který předčasně ukončil stáž v Londýně.
Kniha velmi humorná, moc se mi líbila.

14.09.2023 4 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Hrdinkou je Katka, patnáctiletá dívka, která bydlí s rodiči na zámku. Není žádná zámecká paní. Rodiče zámek spravují. otec je kastelán. Působí jako průvodci pro skupiny turistů.
Katka jim musí o prázdninách pomáhat. Sedí na pokladně, kde prodává vstupenky, pohlednice a různé upomínkové předměty.
Do zámku přijíždí pomocník pro jejího otce. Je jím student historie, Petr. Nejdříve si s Katkou příliš nepadnou do oka. Petr se rychle zapracuje a pak již samostatně provází skupiny turistů.
Katka se postupem času do něho zamiluje. Nadělá sama a společně se svou kamarádkou spoustu trapasů. Petrovi se chce za jeho nevšímavost pomstít. Způsobí tím malér, který je vlastně nedorozuměním, má však nepříjemné následky. Případ musí řešit policie a Katka má z ostudy kabát. Petr se však zachová jako gentleman, neboť poznal, že dívka je do něho zamilovaná. Na usmířenou jí posílá dárek s kopretinou.

14.09.2023 4 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Děj se zpočátku odehrává na prehistorické planetě Zemi, kam se Arthur Dent a jeho přítel Ford dostali. Bylo to údajně před dvěma miliony let, než vznikl život na zemi.
Arthur žil osaměle pět let v jeskyni. Pak se jednoho zářivého dne našel s přítelem Fordem.
Dalším sledem událostí byli vyhozeni na nějaké kriketové hřiště, kde bylo hodně lidí. Octli se v Anglii 80. let dvacátého století. Do zničení planety Země chybělo už jen málo času.
Potkali starce, který je vzal na kosmickou loď, která je měla přenést do jiné části vesmíru. Stihli odletět na poslední chvíli, kdy zasáhl Zemi zničující úder.
Překonali obrovskou mezihvězdnou vzdálenost a octli se někde v místě, které vypadalo jako velká výpočetní stanice.
Celá kniha vypráví neskutečné příběhy, které jen stěží dokážu popisovat. Třetí díl už zřejmě číst nebudu.

12.09.2023 2 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Co napsat do komentáře o knize tohoto charakteru? Upřímně, je to taková slátanina, jakou jsem ještě nečetla. Ale natolik dobrá slátanina, abych ji poctivě přečetla až do konce.
Hlavní hrdina, Arthur Dent, jediný přeživší obyvatel planety Země, a jeho tři přátelé, cestují kosmickou lodí Srdce ze zlata po různých planetách v čase a prostoru. Nejednou byli už mrtví, aby se čirým zázrakem znovu probrali k životu.
Hlad je zavedl až na samý konec galaxie, do restaurantu na konci vesmíru. Právě v tu dobu byl ohlášen konec vesmíru, po němž už mělo být jen Nic. Ale čtyři přátelé přežili, i když od sebe odděleni a děj pokračuje dalším dílem s názvem Život, vesmír a vůbec.

12.09.2023 2 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Po této knize jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy, a také z důvodu, že jsem ji měla doma v knihovně už delší dobu nepřečtenou. Moc se mi do ní nechtělo, slyšela jsem od kamarádky, že to není nic moc.
Celkem dobře se četla už od začátku, akorát mi chvíli trvalo zvyknout si na přechod popisu děje pokaždé, když se měnila osoba, která za sebe svůj příběh vyprávěla.
Alkoholička, nešťastně rozvedená a na bývalého manžela fixovaná Rachel, která zaplňovala svůj čas přejížděním z místa bydliště do Londýna, kde stále ještě údajně pracovala, přestože již dávno dostala výpověď. Bavila se sledováním soukromého života lidí v rodinném domku výhledem z okna vlaku.
Megan, která byla onou sledovanou osobou, již Rachel považovala za ženu šťastně provdanou a stále zamilovanou do svého manžela, se kterým ji vídala na terase domku nebo na zahradě z okna vlaku.
Anna, napohled šťastně provdaná za jejího exmanžela Toma, do kterého byla Rachel stále zamilovaná a do jejichž rodiny se až moc pletla, což Anna velice těžko nesla.
Jak moc se Rachelina vize osudů lidí, které sledovala, a kterým jejich štěstí záviděla, odlišovala od drsné reality, to pochopila až téměř na konci. Hodně toho však poznala už během prvních dnů, kdy ji zasáhla děsivá zpráva o neštěstí, které se stalo, a které mělo souvislost s ní samotnou.
Kniha plná vzrušení a zvratů, nemám problém ji ohodnotit pěti hvězdičkami.

11.08.2023 5 z 5

Romance u moře Romance u moře Jane Austen

Poslední román britské spisovatelky Jane Austinové. Psala jej až do závěru svého života, a už ho nestačila dokončit. Po letech jej dokončila spisovatelka australského původu, Marie Dobbsová.
Kniha mne od prvních stránek nějak moc nezaujala, i když jsem se bavila sledovacím talentem hlavní hrdinky, Charlotty Heywoodové, jiných mladých lidí a rodiny svých hostitelů, od nichž byla pozvána na prázdniny do malých přímořských lázní, Sanditonu.
Charlotta měla odvážného a bystrého sledovacího ducha. Její názory na obyvatele městečka a jeho hosty, jsou někdy až humorné. Špatně jsem se ale orientovala v množství osob, rodiny Parkerovy, Denhamovy a dalších hostů tohoto letoviska. Také mi šly na nervy neustálé vzdechy a popisy nemocí a neduhů, kterými "trpěli" především členové rodiny Parkerovy.
Zhruba od poloviny románu začíná být kniha čtivější a zajímavější. Objevil se nápadník, Sidney Parker, do kterého se velmi opatrná a konzervativní Charlotta zamilovala. Přišly na scénu další osoby, mladí pánové, dámy, a jejich osudy a romantické lásky vyšly na povrch.
Až ke konci se mi kniha zalíbila, myslím, že si zaslouží čtyři hvězdičky.

02.08.2023 4 z 5

Trosečníci z Vlaštovky Trosečníci z Vlaštovky Arthur Ransome

Oblíbený příběh o Vlaštovkách a Amazonkách rok po jejich seznámení na ostrově Divokých koček. Vlaštovky přijíždějí na prázdniny a očekávají, že Nancy a Peggy i kapitán Flint, je budou očekávat.
Jenže oni mají velký problém v podobě pratety, která se k nim zrovna v tuto dobu pozvala na návštěvu. Amazonky musí zůstat doma a věnovat se jí, nesmí tábořit na ostrově, musí se pravidelně vracet na obědy a večeře, někdy se ven nedostanou vůbec.
Aby bylo vše ještě komplikovanější, Vlaštovky hned třetí den jejich prázdnin ztroskotají a musí se utábořit na pevnině. Jejich kamarádky s kapitánem Flintem vždy najdou možnost, jak pratetě utéct a pomoci svým přátelům se záchranou lodi a utáboření se na pevnině v Údolí Vlaštovky, které objevili na své výpravě Titty s Rogerem.
Příběh opět plný skvělých zážitků a dobrodružství, jedna z mých nejoblíbenějších Ransomovek.

24.07.2023

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Kniha mne velmi zaujala od samého začátku. Vybrala jsem si ji v rámci čtenářské výzvy. Děj zahrnuje životní příběhy tří žen z jedné rodiny, které postihl podobný osud. Začíná v roce 1938 před zabráním Sudet, pokračuje Mnichovskou zradou, obdobím protektorátu, a vtáhne nás do krutých let druhé světové války.
Edita se rozchází se svou rodinou, kvůli tyranskému otci, který jí bere svobodu. Matka Irma se svému osudu nemohla vzepřít, neboť se provdala za Editina otce z nouze, jako těhotná, tedy zhanobená. Muž jí to dával celá léta znát.
Edita skončí stejně jako její matka těhotná, bez naděje na sňatek s přítelem, který jí zatajil, že je ženatý. Dvě děti, které v období dvou let porodí, svěří do péče své matky a sestry. Proto je nazývána kukačkou.
Kristýna, dcera Edity, kterou porodila v době války a svěřila ji své matce Irmě, se až po létech dozvídá o svém původu a o původu svého bratra, který byl prvním Editiným nemanželským dítětem. Toto rodinné tajemství se projeví až v poválečném období, kdy je Kristýně čtrnáct let.
Obdivovala jsem především Irmu, která toho za svůj život musela tolik zvládnout, tolikrát se obětovala pro druhé a opatrovala bezmocného manžela po mrtvici až do jeho smrti.

16.07.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Historický román ze 16. století jsem si ráda přečetla, neboť je to dílo mé oblíbené spisovatelky. Děj byl zpočátku trochu rozvláčný, než jsem si zapamatovala všechny osoby. Některé jsem si oblíbila, jiné právě naopak. Jan ze Zboře mi nebyl zpočátku příliš sympatický, když se choval tak odtažitě k Dianě, vdově po svém zemřelém bratrovi Vilémovi. Pochopila jsem ho, až když jsem poznala, nakolik jeho bratr vyčerpal rodinný majetek svým vstupem do francouzské armády a jeho žena, vdova, zůstala naprosto bez prostředků, závislá na jeho bratrovi.
Diana to neměla lehké, nenáviděl ji nejen hradní pán, ale i služebnictvo. To všechno se změnilo, když krajinu zasáhl mor, když byli přepadáni zločinnými bandami, a Diana se stala ošetřovatelkou a oporou všech. K jejich skoro stálým hostům patřili Janovi bratranci, Jošek a Zikmund, páni z Jedlové. V závěru došlo k nečekanému odhalení, kdo stál za vším, co se na hradu dělo.
Román se mi líbil, dobře se četl a měl velmi napínavý děj.

11.07.2023 5 z 5

Šest žen Jindřicha VIII. Šest žen Jindřicha VIII. Paul Rival

Kdybych se nepustila do čtení této knihy v rámci čtenářské výzvy, byla bych ji odložila. Jednak historické knihy nemám příliš v oblibě, snad jen takové, které mají romantický děj. Kniha se navíc špatně četla. Příliš malé písmo a na těsno nahuštěné řádky, proto jsem měla co dělat, abych každý den přečetla víc než deset stránek.
Nakonec jsem knihu dočetla, i když jsem musela nějaké zdlouhavé popisy politických událostí přeskakovat. Velmi negativně na mne působily zrůdné úklady, vraždy a mučení, kterých se král Jindřich dopouštěl ve velkém množství, nejen na svých nepřátelích, ale později i na těch, kteří byli dříve jeho přátelé. To, že dvě z jeho prvních žen, Kateřina Aragonská a Anna Boleynová, byly popraveny, když se staly králi nepohodlné a neporodily mu dědice, mne nanejvýš znechutilo. Být královou manželkou v té době byla cesta ke smrti v mladém věku.
Přesto jsem se dozvěděla něco z historie anglických králů a z jejich života, tedy přečtené knize dávám tři hvězdičky.

07.07.2023 3 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Druhá kniha od Lisy Reganové, kterou jsem přečetla v rámci čtenářské výzvy. Po Mizejících dívkách, které mne ze začátku vůbec nechytily, jsem tuto knihu četla s větším napětím už od prvních stránek. Detektiv Josie Quinnová vůbec nezklamala. Tady se prolíná děj s jejím vlastním příběhem z dětství, které měla velmi kruté, díky své matce. Teprve postupně zjišťovala, jak to bylo s její matkou doopravdy. Rozvíjelo se záhadné rodinné tajemství.
Od druhé poloviny, a postupem dalších stránek před koncem knihy, jsem už tušila, jak celý příběh dopadne, jak se vše rozuzlí, a jaká je její skutečná identita. Potěšilo mne, že ze všech nástrah a nebezpečí ztráty života, vyšla živá, a zlo bylo potrestáno.

23.06.2023 5 z 5

Karima Karima Soheir Khashoggi

Kniha se dobře četla, ale vadilo mi, že tam bylo velice moc politiky, tím byla moc obsáhlá. Romantického příběhu o zakázané lásce bylo jen málo.
Karima byla v dětství služebnou v bohaté rodině plantážníků a od dětství si byli blízcí s jejich synem Charlesem. V dospívajícím věku se zamilovali a prožili si spolu románek, po kterém otěhotněla. Charles neměl ve své rodině pro svou lásku pochopení. Pod vlivem alkoholu způsobil autenohodu, při níž zahynul.
Karima byla ve svízelné situaci, ze které jí pomohl bratr Omar. Našel jí ženicha, který byl ochoten si ji vzít i zneuctěnou. Narodila se dcera Nadia. Oba ji moc milovali. Při velkém požáru v Káhiře o ni přišli. Dítě se ztratilo a Karima, tenkrát už uznávaná zpěvačka, ji nikde nenašla. Našli ji manželé z Francie a odvezli si ji domů do Francie, kde ji adoptovali. Dali jí jméno Gabrielle.
Příběh je velmi rozvláčný díky popisovaným politickým událostem v Egyptě i na Středním Východě. V knize jsou popisovány události od roku 1940, a končí v roce 1990, kdy Gabrielle se dopátrá skutečné příčiny smrti své matky Karimy, která zemřela v roce 1983.
Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy. Celkově ji hodnotím na čtyři hvězdičky.

14.06.2023 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha mne zpočátku vůbec nezaujala. Děj byl příliš rozvláčný a těžko srozumitelný. Jakkoliv mi byla hlavní postava novináře Mikaela Blomkvista sympatická, nedělo se v první polovině knihy nic, co by mne zaujalo. Hackerka Lisbeth Salanderová dokázala vnést do děje trochu víc jiskry. Prvních sto stránek bylo utrpením poctivě přečíst, později jsem i přeskakovala. Zato od druhé poloviny knihy, kdy se už začalo něco dít a děj dostal ten správný styl detektivky, mi netrvalo víc než tři dny dočíst zbývajících dvě sta padesát stránek.
To, čeho jsem se dočetla po velmi dlouhém úvodu, bylo příliš drsné a otřesné. Martina Vangera bych vůbec nepodezírala. O zmizení Harriet jsem měla téměř jasno od samého začátku, jak to s ní dopadlo, tedy tímto rozuzlením jsem nebyla překvapená. Knize dávám po zralejší úvaze čtyři hvězdičky, ale za tu první polovinu bych dala sotva dvě.

06.06.2023 4 z 5

Únos zpěvačky Únos zpěvačky Martin Nezval

Kniha na mne zpočátku vůbec nezabrala. Zdála se mi jako hotová slátanina, které jsem ani pořádně nerozuměla. Do první poloviny jsem myslela, že ji odložím.
Prolínaly se v ní dvě události. Unesení zpěvačky Renaty Máchové, což jsem zprvu za únos nepovažovala. V druhé linii se jednalo o přijetí mladého zakomplexovaného kluka Marcela do redakce bulvárního tisku. Byl schopný donášet pikantní příběhy na zpěvačku Renatu, za což mu redaktorka Anna byla velice vděčná.
Na výsluní se dlouho neudržel. Příběh před koncem ukázal, čím byla domnělá ochrana zpěvačky před únosem. Šlo o skutečný únos, na němž si namastili kapsu ti, kteří zpočátku vypadali jako ochránci.
Styl psaní knihy mne však vůbec neuchvátil. Dávám dvě hvězdičky.

03.06.2023 2 z 5

Cena mého života Cena mého života Tina Okpara

(SPOILER) Velice smutná a působivá kniha o dívce, kterou si koupila jako otrokyni rodina slavného fotbalisty. Dětství prožila v Nigérii v rodině s láskyplnými rodiči a sourozenci. Po porodu sourozence ztratila maminku. Otec si brzy přivedl novou ženu, rovněž s dětmi. Machecha ji neměla ráda a konflikty narůstaly.
Otci bylo nabídnuto, aby Tinu svěřil do péče rodině Okparových, kteří ji chtěli adoptovat a odvézt do Francie. Tina se moc bránila, ale nepomohlo jí to. Byla odvezena do Paříže, kde ji čekalo ponížení, nucené práce v domácnosti, nedovolili jí chodit do školy, později byla otcem zneužívána a znásilňována a od matky bita a mučena.
Knihu jsem přečetla rychle, ale byla jsem znechucená podmínkami, do jakých se malá dívka dostala. Její životní příběh je k pláči, když si uvědomím, že stejný osud potkává i v dnešní moderní době tisíce dětí ze zemí třetího světa. Nikde nemají zastání, jejich majitelé a mučitelé je na svobodu nepustí.
Tina se nakonec s pomocí dobrých a laskavých lidí osvobodila, splnil se jí sen, aby žila život normální dívky, ale noční můra z jejího života v pekle rodiny Okparových, v ní navždy zůstala.

22.05.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Nikdy dřív jsem ještě nečetla knihu o drogové závislosti. Příběh Christiany byl děsivý, když se stala závislou na hašiši již ve dvanácti letech a ve třinácti na heroinu. Osud její a všech jejích nezletilých kamarádů a kamarádek, kteří se k heroinu dostali, je nešťastný od samého začátku. Způsob, jakým si museli na drogu vydělávat, byl otřesný a nechutný.
Přestože se snažila několikrát podstoupit odvykací kůru, vždy se vrátila tam, odkud přišla. Nepomohly ani záchytné stanice, léčebny, ze kterých utíkala, ani zprávy o smrti jejích dřívějších kamarádů. Matka si s ní nevěděla rady, dokonce ani otec, který si ji vzal později k sobě.
Dobrý byl závěr, že se na konci knihy dostala k příbuzným na venkov mezi normální lidi, dochodila základní školu a snažila se znovu nepadnout. Nevím, zda jí mám věřit, že se návykové látky zbavila napořád.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale po podobných se už dívat nebudu.

18.05.2023 3 z 5

Návrat do českého pekla Návrat do českého pekla Barbora Koudelková

Bára se vrací do rodného Česka, ale její životní situace už od samého začátku neslibuje nic dobrého. Má jediného kamaráda, který je pro ni ochotný přijet do Vídně na letiště. Začíná boj s úřady o identifikační doklady dětí. Bez nich nedostane žádnou finanční dávku, aby měli z čeho žít. Nemá trvalé bydliště. Musí se pokořit před matkou, aby mohla aspoň krátce žít v bývalém domově. Stále je pronásledována věřiteli, kteří se nechali nachytat a poslali do Afriky nemalé finanční částky, na které jim ona sama podepsala směnky.
Svůj příběh zveřejní nejdříve v časopise pro ženy, poté se jí nabídne možnost vystoupit v televizi. Je stále někým oklamávána. Nemá kam se s dětmi uchýlit. Trpí hladem a nedostatkem peněz, nevhodným ubytováním. Když někomu uvěří, ukáže se, že naletěla. Skrývá se, musí s dětmi žít v nepříznivých podmínkách, až se octne úplně na dně a pokusí se o sebevraždu. Je zachráněná, ale tímto skutkem přichází o děti.
Než se její život začne měnit k lepšímu, stane se mnoho věcí, ponejvíce nepříjemných.
Od knihy jsem neočekávala nic lepšího, žádné lepší životní vyhlídky pro Báru název knihy nesliboval. Ani tady, když byla zpátky v Česku, se nezbavila své naivity, a znovu několikrát naletěla a doplatila na svou důvěru.

05.05.2023 4 z 5

Záhada zadního pokoje Záhada zadního pokoje Katarína Gillerová

Kniha, která mne zaujala svým vyprávěním o tajemství jedné rodiny. Autorka vypráví paralelně dva příběhy, jeden ze současnosti, druhý z padesát let staré minulosti.
Kristina prožila těžkou životní tragedii, která ji velmi psychicky zasáhla. Po ní zažila další zklamání, než se objevil muž, kterého si zamilovala a jejich vztah se zdá velmi krásný a nadějný. Přesto odjede na měsíc pryč z Bratislavy, do domu svých prarodičů, kde si chce utřídit myšlenky.
Dům má své staré tajemství. Je v něm jeden pokoj, o kterém se nesmí nikdo zmínit. Kristina pátrá po tom, co se v tom pokoji stalo. Najde deník jedné ze svých tet, která zemřela ve dvanácti letech.
Kristina se pouští do pátrání po tom, co se tenkrát stalo. Matka i dvě tety, matčiny sestry, mlčí. Jak dlouho bude trvat, než objeví rodinné tajemství, než přinutí tři žijící sestry prolomit jejich mlčení.
S vyřešením starého rodinného prokletí, zbavení se viny každé z nich, se uzavírá i Kristinin příběh lásky a poznává, že muž, kterého miluje, je ten, se kterým si dovede představit svou budoucnost.
Krásně napsaná kniha, kterou nelze odložit, dokud není přečtena celá.

01.05.2023 5 z 5

Manžel, který štěká, taky kouše Manžel, který štěká, taky kouše Alena Jakoubková

Šestnáctiletá Soňa otěhotní, a rodiče ji pošlou k tetě Lucii, kde má porodit a dítě musí dát k adopci.
Ze zoufalství přijme pomoc staršího muže, který jí nabízí, že se o ni postará, pokud se dítěte vzdá a v den její plnoletosti se s ní ožení. Musí mu slíbit, že žádné děti mít spolu nebudou.
Byl velmi bohatý. O Sonju je postaráno, rodiče už nikdy nechce vidět a žije si jako v bavlnce. Do té doby, než se objeví žena, která jí přináší zprávu o její dceři, po které léta tesknila.
Její život se následně změní. Musí se vzdát manžela, kterého milovala, který neúprosně trval na tom, že nikdy žádné děti nebudou.
Hezká kniha, velmi čtivá, hodnotím plným počtem hvězdiček.

29.04.2023 5 z 5

Záhadné vody Záhadné vody Arthur Ransome

Sourozenci Walkerovi se dočkali příjezdu tatínka, komodora Walkera, který má nastoupit místo v Shortly. Rodiče věřili, že bude mít aspoň týden dovolené, tak naplánovali výpravu pro celou rodinu do neznámých míst, které jim doporučil Jim Brading a půjčil jim na výzkumy svoji loď. Vzápětí přichází rána v podobě příkazu prvního lorda z admirality, aby se tatínek okamžitě dostavil do Shortly. Ukázalo se, že plánovaná cesta odpadá, neboť na celý další týden mají rodiče hromadu práce a zařizování.
Rodiče moc mrzí, jak jsou děti zklamané, tak jim zajistí odvoz na Hastrmanovi do neznámých Záhadných vod, kde se utáboří na jednom ostrově, v krajině uprostřed bažin, ostrůvků a zálivů, které se mění několikrát za den s přílivem a odlivem. Děti mají za úkol zmapovat ostrovy, pevninu a okolí záhadných vod, než pro ně rodiče přijedou. To ještě netuší, že maminka pozvala na tuto výpravu i Nancy a Peggy Blackettovy.
Spřátelí se s místním hochem, který patří k divochům, kteří si říkají Úhoři, mají tajná hesla a totemy. Děti se pak skamarádí i s ostatními divochy, kteří jim pomáhají s mapováním a výzkumem Záhadných vod. Nejmladší sestřička Bridget je nadšená, když si ji vyberou za lidskou oběť na jejich divošské slavnosti. Užijí si i Amazonky, hlavně Nancy, kterou válčení baví víc než mapování.
Děti zažijí hodně dobrodružství. S mapováním terénu musí pospíchat, nevědí ve který den pro ně rodiče přijedou se záchrannou lodí. Dokážou toho víc, než si mysleli, za to ale vděčí svým novým přátelům.
Kniha je velmi zajímavá, čtivá. Líbí se mi přístup rodičů k dětem, jak rozumí jejich hrám a dokážou se vžít do jakékoliv situace a hry, jakou si děti vymyslí.

21.04.2023 5 z 5