izfnp izfnp komentáře u knih

Lekce lásky Lekce lásky Suzanne Enoch

Mám tak trošku maratón Enochovej romancí, a táto jedna vyčnieva z radu hlavne vďaka úžasne cynickému, sarkastickému, bezohľadnému Lucienovi, kterého uštipačné poznámky ho radia na prvé miesto v rebríčku autorkiných dokonalých šľachticov. Knižka je možno zbytočne dlhá, ale príbeh je pekný, opät' v niečom iný, a tie dialógy sú tu proste skvelé! :)

19.03.2020 4 z 5

Anglický hrdina Anglický hrdina Suzanne Enoch

Pekné zakončenie série, ktoré autorka poňala inak, a tým ho ozvláštnila. Hrdinovia tejto knihy zaujali už v predchádzajúcich dieloch, takže bolo príjemné si o nich prečítať. Trochu menej romantiky a viac dobrodružstva mi nevadili.

19.03.2020 3 z 5

Londýnský prostopášník Londýnský prostopášník Suzanne Enoch

Moja obľúbená časť série, za čo môže neprekonateľný markýz. Niektoré pasáže tu boli síce za akoukoľvek hranicou reálnosti, ale to nevadí, pretože táto šteklivá knižka je hlavne o oddychu a odreagovaní sa od každodennej reality. A to plní božsky.

19.03.2020 4 z 5

Pokořený svůdce Pokořený svůdce Suzanne Enoch

Príjemná jednohubka, moja prvá od autorky. Historické romance som nečítala už peknú riadku rokov, a pritom kedysi to bol moj obľúbený letný žáner. V karanténe som však po knižke siahla a priznávam, že spustila vodopád autorkiných románov. Páči sa mi, že Enochovej hrdinky majú hlavu, názory a často aj ostré jazyky. Jej hrdinovia sú zas presne takí, o akých chcete v tomto žándri čítať: zdanlivo nepoučiteľní, no inak dokonalí šľachtici, ktorí sa zmenia kvôli láske. Humor, láska, trocha (pomerne cudnej) erotiky a sypmatickí hrdinovia. V žánre touto knihou nie je čo pokaziť :)

19.03.2020 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Moja prvá zbierka poézie, ktorú som si prečítala šťastnou náhodou a na moje veľké potešenie v angličtine. Musím povedať, že ma autorkine verše dostali. Koncept, ako je kniha poskladaná, vývoj, ktorý s autorkou prežívame a emócie, ktoré zo stránok a ilustrácií plynú, to všetko robia z Mlieka a medu veľmi silný zážitok.

09.02.2020 4 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Čo sa príjemnej literatúry pre mladých o mladých týka, Green patrí k špičke. Autor mal opäť čo povedať a opäť tak učinil extrémne citlivo. Táto knižka rezala hlbšie, než obvykle autorove príbehy režú. I cez svoju ťažšiu tému sa však čítala ľahko a ja som rada, že som sa k nej po dlhej dobe dokopala.

29.01.2020 3 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Knižka je nádherná po formálnej stránke, bola radosť držať ju v rukách. Jednotlivé príbehy boli príjemným spestrením v mojej knihovničke, pripomínajúc klasické, nie moderné rozprávky. Žiaľ, klasické rozprávky sú zaujímavý, no vcelku neľúbivý formát. Nedá sa však poprieť, že Trnitá řeč i Bardugo ako autorka majú niečo do seba.

29.01.2020 3 z 5

Nôž Nôž Jo Nesbø

Ďalšia podarená nesbovka so všetkými proprietami, čo k tomu patria. Myslela som si, že od polovice knihy poznám vraha, že som prekukla samotného veľkého Nesba, dokonca mi autor na konci i naznačil, že sa nemýlim - a potom ma odrovnal pravdou. Neviem, či súhlasím s rozhodnutím autora "chcem napísať ďalšiu knihu, tak svoju postavu hodím do najhoršej situácie", možno by som Harrymu priala už zaslúžený pokoj... na druhú stranu ma jeho príbeh tak baví, že autorovi odpustím ten sadizmus :D

Nôž je perfektne vystavaná detektívka, v ktorej sa prelína dostatok príbehov a podpríbehov na to, aby čitateľ netušil, ktorá bije, a zároveň to celé dávalo zmysel. Tradičné postavy i príbehoví navrátilci zohrávajú svoje úlohy dokonale a Harry tento raz stojí pred iným typom úlohy. Nejde tak o klasické vyšetrovanie, ale to vlastne u Nesba nejde nikdy. Čo sa týka samotného záveru, najskôr som bola naštvaná, že páchateľ je vyfabrikovaný pre čo najväčší efekt, no potom mi došlo, že to vlastne dáva zmysel a že som to mohla vedieť - čož je pre detektívku najlepší možný výsledok.

Musím uznať, že Nesbo to opäť dokázal - opäť ma prikoval do stoličky, emočne i mentálne ma potrápil a svoj príbeh logicky (i keď možno zbytočne) posunul krásne ďalej.

24.11.2019 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Posledné diely to majú ťažké. A čím lepšia je celá séria, tým väčšie očakávania čitateľ má. A tak ani ukočenie mojej najmilovanejšej knižnej fantazy nie je tým najlepším, čo séria ponúka. Maas to však mala premyslené a i do posledného dielu vdýchla niečo, čo žiadny predchádzajúci nemal. A možno len úžasne spojila všetko, čo predchádzajúce diely mali... Veža úsvitu bola ešte posledným hravým "odreagovaním", ktoré autorka perfektne načasovala, než v poslednom diele zvážnela - a to s obrovským rešpektom k svojim charakterom i čitateľom. Kráľovstvo popola možno nie je najlepším dielom, je však uspokojivým epickým zakončením. Hlavne však ide o dramaticky najvyspelejší autorkin počin a ja jej za to tlieskam.

28.10.2019 5 z 5

Zmije Zmije Bex Hogan

Priemerne vymyslená i napísaná záplietka, ktorá sa našťastie odohráva v originálnom prostredí a rýchlo odsýpa. Motívy, s ktorými autorka pracuje, sme videli už inde a v lepšom, ale pár vecí ma na príbehu i prekvapilo. Všetko je tu podané vcelku polopatisticky a psychológia postáv pôsobí hrozne detsky, ale vo výsledku som knihe ochotná odpustiť mnohé nedostatky, pretože je primerane dlhá a príjemne dobrodružná.

30.09.2019 3 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Niektoré príspevky, ktoré možno nájsť na stránkách tejto knihy, naozaj stoja za to. U mnohých sa človek usmeje, pokrúti hlavou či sa zamyslí. Od autoriek si cením hlavne nápad, ak sa však chceme baviť o niečom hlbšom, nie som si istá, že ma ich odkaz presvedčil. Je to každopádne atypický štýl čítania, vo svojej podstate zábavný.

23.08.2019 3 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Príjemný návrat do sveta Kroník. Opäť veľmi prepracovaný, pomerne hĺbavý, hovoriaci mnohé, so sympatickými postavami a zaujímavým prostredím. Viac romantiky mi nevadilo, vzťah hlavných hrdinov bol kľúčovým prvkom príbehu a organicky zapadol do rozprávania tak, že nebol rušivý. Kvality prvej trilógie však toto rozprávanie nedosiahlo. Na druhý diel sa každopádne náležite teším :) 75 %

23.08.2019 4 z 5

Věž úsvitu Věž úsvitu Sarah J. Maas

Dlho som sa odhodlávala, nejak som sa nevedela dostať do nálady čítať príbeh Aelin bez Aelin. Bolo mi samozrejme jasné, že môj čas raz príde a ja knižku zhltnem - pochybujem, že by Maas mohla šliapnuť vedľa. Ale muselo to prísť samé. Až to na mňa pár týždňov pred vydaním posledného dielu prišlo. A? Príbeh mi doslova utiekol medzi prsty. A ja opäť raz tlieskam.

Autorka nás presunula na iný svetadiel, do exotickej Antiky, do ktorej sa vydávame s hrdinom, ktorému Maas schválne cestu nespravila jednoduchú, aby nám v tomto diely ukázala, že jeho pôsobenie je pre celý príbeh oveľa dôležitejšie, než sme si mysleli. Spolu s Chaolom cestuje doteraz nenápadná postava Nesryn, ktorá je mužskému hrdinovi dokonalým protikladom a nemožno jej nefandiť. Najviac v knihe ale zaujmú nové postavy kráľovskej rodiny a samozrejme aj liečiteľky z Torre - ku ktorej má čitateľ okamžite blízko vďaka jej minulosti s našou drahou kráľovnou Terrasenu.

Nové prostredia, nová kultúra, nové fantastické tvory, nové tajomstvá, nové lásky, nové zistenia a extrémne zaujímavý príbeh, ktorý do série priniesol niečo nové takto pred jej koncom. Diel, ktorý sa v rámci ságy nestratí.

23.08.2019 5 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Zaujímavý vstup do série. S autorkou som sa zoznámila v príbehu Anny, ktorý bol zvláštnou jednohubkou pre staršie mladšie publikum. V tejto sérii je autorkin štýl veľmi podobný, avšak pre mňa akosi neprístupnejší. Zmätok medzi postavami som napokon nemala až taký, skôr som mala problém komukoľvek fandiť - asi preto, že v príbehu sa toho deje veľa a niektoré veci je potreba budovať, na čo mnohokrát nie je čas. Nutno však uznať, že autorka i na malom priestore dokáže črtať motivácie postáv a ich rozostavenie na šachovnici je zaujímavé. Plus celý svet ostrova sa mi páčil, je to niečo nové, feelingom rozprávkové, ale bacha, hovorím o rozprávke na štýl Grimmovcov :) V druhej polovici ma to začalo baviť výrazne viac a napokon musím povedať, že táto knižka stojí za ten pomalý štart - skrátka stojí za to. 70 %

23.08.2019

Jeden temný trůn Jeden temný trůn Kendare Blake

Súhlasím, i pre mňa je tento diel lepší než prvý. Štýl rozprávačstva autorky mi nesadol a celú prvú knihu trvalo, než som si naň zvykla - čo mi sťažoval fakt, že príbeh neponúkal mnoho dôvodov, prečo postavám fandiť. Tieto neduhy sa v dvojke do veľkej miery stratili a ja som knihu doslova zhltla. Baví ma to, baví ma ten svet (zaujímavý už v jednotke, tu prehĺbený), bavia ma prekvapenia, ktorých má autorka v rukáve niekoľko, baví ma, že takmer nikdy netrafím, ako sa veci vyvinú, a strašne ma zaujíma, ako to celé dopadne. 80 %

23.08.2019

Protivníci Protivníci Marissa Meyer

Marissa Meyer vytvorila ďalší veľmi sympatický, živý a na žáner pomerne originálny svet, v ktorom rozohrala hru plnú akcie a zvratov. Charaktery bavia stále rovnako, čitateľ už sa medzi nimi toľko nestráca, spoznáva politický a sociálny systém o niečo lepšie a hlavne - príbeh baví. Akcia autorke ide, je priehľadná, čtivá, avšak nie je to len o nej - príde rad i na charaktery, ich vývoj, ich pocity a motivácie. Dvojka ma teda bavila tak ako jednička, romantická linka bola veľmi šikovne zapracovaná do deja a ústrednej dvojici bolo ľahké ako jednotlivcovom i ako páru držať palce.

Páči sa mi, že postavy nie sú čiernobiele a že i vďaka tomu totálne netuším, čo čakať od posledného dielu, myslela som, že k veľkému odhaleniu identity ústrednej dvojice príde už tu a ono nič. Je toho teda mnoho, čo treba stihnúť v trojke, ale verím, že Meyer to zvládne. Teším teším :)

30.06.2019 4 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Celá kniha je veľmi pekná, námet je zaujímavý a spracovanie citlivé. Levithan do knihy vložil množstvo myšlienok a pozorovaní o živote, mladosti, rodine, priateľstve, láske, a práve pre tie ma kniha bavila najviac. Hlavné postavy A a Rhiannon sú sympatické a človek im fandí, ale keď som si v závere knihy uvedomila, že happy end sa konať nebude a že život A pravdepodobne nikdy k happy endu ani nedospeje, ostala som zmätená a úprimne neviem, ako sa ku knihe postaviť. Každopádne odporúčam, na poli YA kníh ide o extrémne podarený a originálny počin, ktorý sa so svojou ťažkou tématikou popasoval statočne. Every Day je príbeh, ktorý to najdôležitejšie hovorí medzi riadkami - a rozhodne má čo povedať.

20.01.2019 4 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Nádherne horskosladký, poetický i realistický zážitok. Emočne i umelecky vyspelá kniha na hranici lyriky. Na príbeh nazeráme očami citlivého rozprávača, s ktorým prežívame jeho zmätok, túžbu i zvedavosť, chápeme bôľnu extázu prvej lásky i jeho rodiacu sa sexualitu idúcu za hranicu pohlavia. Eliovo rozprávanie je sebestredné, avšak úprimné, pochopiteľné a omamné. Autorovi sa zároveň prirodzene darí sprostredkovať genius loci talianskeho vidieka. Nie je to kniha pre každého, nie je dynamická, nie je o veľkolepých zážitkoch. Je o pocitoch, atmosfére, okamihoch. Užije si ju najmä vnímavý čitateľ, ktorý sa rád nechá uniesť kultúrou, umením a emóciami. Čo sa mi však páčilo najviac, je idea, pocit: že život je o zážitkoch, slepej odvahe, vedení a sebapoznávaní; je plný otázok, chutí a krásy; raní, miluje i odpúšťa...

03.01.2019 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Nikam sme sa neposunuli, ale i tak oceňujem, že sme mali možnosť nahliadnuť na osudy milovaných hrdinov v dobe pokoja a sviatkov. Nakoľko som knižku prečítala zrovna v období zimného slnovratu a Vianoc, vcelku mi padla do nálady. Feyre a spol. sú partia, o ktorej si rada prečítam i v tejto podobe.

24.12.2018 3 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

I poslednému dielu série k dokonalosti čo to chýba, avšak stále veľmi príjemne hreje moje srdce fanúšika nenáročnej fantasy. Páčila sa mi nekompromisnosť autorky v otázke romantickej linky i mystičnosť príbehu, ktorá sa tiahla v pozadí celou trilógiou. Autorka však na málo muziky spotrebovala vcelku dosť papiera, čo je škoda, najmä s ohľadom na takmer neexistujúcu gradáciu v druhej polovici knihy a na zrýchlené tempo záveru. Samotné posledné kapitoly však nehodnotím negatívne - dynamické striedanie pohľadov bolo na výsosť zaujímavé a vrcholu série dodalo na energii. Je fakt, že Letopisy nikdy neboli príliš akčné - ide skôr o hĺbavý príbeh, ktorý extrémne sympaticky pracuje s hlavnou hrdinkou a kultúrami, do ktorých sa dostáva. Pearsonovej sa podarilo vytvoriť krásny, fantaskný a epický svet, do ktorého som sa rada na tri diely ponorila.

10.11.2018 4 z 5