IvcaK98 IvcaK98 komentáře u knih

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Tak konečně k nám do Čech dorazila tato drsná dechberoucí fantasy, která nás nalákala svou dobře znějící anotací a prvními kapitolami, které dávají příslib slušného kousku. Toho se ale nedočkáte.
Hlavní hrdince je osmnáct let, je štíhlá, děsně chytrá a jak jinak než i neobyčejně krásná. Přesto dokáže porazit kteréhokoli soupeře. Každý se do ní ihned zamiluje a kdo ne, tak ten žárlí na její schopnosti. Prostě dokonalost sama. Samozřejmě nechybí milostný trojúhelník, kdy nad vražedkyní slintají hned dva žhaví kluci, no kdo by nechtěl být jako ona. Nudného děje, naprosté předvídatelnosti a celkové demenci zápletky si ani nestačíte povšimnout, jak je Celaene okouzlující.
Odpad si stále schovávám pro naprosté literární dno, Skleněný trůn se mu však nebezpečně blíží. Co mi neleze do hlavy, je nejen vysoké hodnocení ale i celková popularita např. u jiných autorů. Naprostá šílenost.

19.12.2015 1 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Moje bezpostřední reakce reakce na dočtení knížky byla taková, že jsem si ji pročítala ještě další týden (a upřímně, táhne se to doteď). Jestli tohle není důkaz o kvalitě, pak už nevím co. Nejde o to, jestli takových knížek byly napsány desítky (byly), ani o to, že je to romantika jako blázen, která mi většinou nesedí (teď trochu kecám, někdy je to přesně to, co potřebuji). Je to o tom, že nějaký svazek papíru, vymyšlený od začátku až do konce a bezpochyby na několikrát upravovaný ve mě probudil natolik silnou reakci, že mě nezajímá pravdivost ani uvěřitelnost knížky, ani že žádný Nastya ani Josh ve skutečnosti neexistují. Pro mě jsou to skutečné osoby, skutečná garáž, lavečka i židle, které sice nikde na světě nenajdete, ale zkuste si tvrdit, že nejsou. Protože ony jsou. Sama nevím kde, jak a proč, ale prostě odmítám uvěřit, že žádný Josh, Sluníčko ani Drew není. Ne, prostě ne.

06.04.2014 5 z 5

V ringu V ringu Katy Evans

!SPOILER!
Klišé mi nevadí. Druhého Travise Maddoxe přežiju (aspoň že tato autorka přiznala, že Remington Tate a jemu podobní trpí poruchou). Ale to, že téměř celých 320 stránek popisuje nadrženost hlavní hrdinky, a to díky velmi slabé slovní zásobě pořád dokola těmi samými frázemi, už je moc. Musím uznat, že jednou jsem se opravdu z plna hrdla zasmála, a to popisu Remyho, který zněl: „Je to ten nejsilnější muž, jakého jsem kdy viděla, a jsem si velmi dobře vědoma toho, že hluboko v mých genech a DNA je vetkána přirozená touha po zdravých potomcích. A s tím přichází potřeba pářit se s tím nejdokonalejším samcem mého druhu." Pane. Bože.

12.06.2014 2 z 5

Úžasný příběh, za jehož kvalitu vděčíme hlavně dokonale vykreslené postavě Taity, který vypraví tak naprosto úchvatným způsobem, že vás zcela pohltí a ani vám nepřijde, že má knížka nějakých sedm set stránek :) Možná by se už na první straně hodilo varování velkým písmem, abyste se Řeky bohů rozhodně nedrželi jako pohledu do historie, ale „jenom" jako nádherného vyprávění z doby dávno minulé, která má ale takové kouzlo, že se v ní dneska lidé neustále šťourají a snaží se dozvědět pravdu. Řeka bohů není o pravdě, ale o lásce, která tu byla i před těma několika tisíci lety a je tu dodnes.

01.05.2014 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Na tento zázrak jsem byla hodně zvědavá a měla od něho velké očekávání, které bylo víc než naplněno. Říkala jsem si, že je to taková sázka na jistotu - už jenom ta anotace je dojemná. Jaké bylo moje překvapení, když se z knížky vyklubalo svěží, vtipné a inspirující počtení, díky kterému jsem si nádherně zpestřila svátky. Příběh měl všechno, co si od kvalitní literatury slibuji. Největší problém, který při čtení knížek zažívám, je, že mi nesedne hlavní hrdina a nedokážu se s ním ztotožnit. To mi tady opravdu nehrozilo. Milá, zábavná a extravagantní Louisa Clarková nemůže být nesympatická snad nikomu. Stejně tak Will, Nathan a ostatní postavy krásně doplňovaly celé vyprávění. To, jestli je konec tragický, nebo se za ním skrývá osvobození, už záleží na každém z nás, rozhodně byl ale emotivní a myslím, že úplný "happyend" by tomu neslušel. Ke konci jsem měla oči zaslepené slzami, což je u mě opravdu něco. Než jsem tě poznala na mně rozhodně udělalo silný dojem a stoprocentně se ke knížce ještě minimálně jednou vrátím :)

13.01.2014 5 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Knížka, od které jsem moc nečekala a tolik toho dostala. Styl, zápletka, postavy,... Konečně jsem našla dystopii, která na mě nebyla příliš drsná, ale také v ní nešlo jenom o romantiku (i když té bylo na to, že autor je chlap, taky dost). Hlavní hrdinové mi sednuli. Pro mě je nejpřednější, že byli odvážní a nedřepěli někde v koutě (jako bych to udělala já). Cassie mi nesnesitelná rozhodně nepřišla, naopak se, alespoň podle mě, chovala jakžtakž logicky. Možná jsem nesnesitelná já.

10.01.2015 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Kolem Eragona se vznáší jaksi všudypřítomná reklama, která nás upozorňuje, že ho napsal již patnáctiletý (!) kluk. Na jednu stranu je mi to upřímně jedno, rozhodně bych žádnou knížku nechválila jenom proto, že na to, že to napsal někdo v patnácti letech, je to dobré. Nesmysl. Na druhou stranu, já jsem ohromně pyšná, když dokážu sesmolit slohovou práci na dvě A4, která má hlavu a patu a dá se o ní alespoň s přimhouřením oka (nebo raději obou) prohlásit, že má zápletku. Takže už za tohle klobouk dolů. Ale jak jsem řekla, Eragon žádné takové mhouření očí nepotřebuje, příběh nejen že má hlavu a dokonce i tu patu, ale má i výborně sestavený a ještě lépe napsaný prostředek, kdy jenom zavřete oči a už se vidíte desítky metrů nad zemí, jak plachtíte na dračích křídlech a uháníte vstříc Eragonovu dobrodružství, elfům, trpaslíkům, drakům a ra'zakům,...A jen tak na závěr, takový šok, jaký jsem zažila poté, co jsem na obrazovce poprvé spatřila filmového Eragona (s blonďatým melírem!) asi jen tak nezažiju. Prosím, nenechte se odradit filmem a dejte šanci knížce, protože ve skutečnosti není ani z poloviny tak tlustá, jak vypadá :))

26.06.2014 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Musíte se prokousat nudnějším začátkem, kdy ještě nejsou jasné všechny časové souvislosti, ale výsledek stojí za to :-) Romantika jako taková mi nevadí, spíš nemám ráda styl, kterým autorky těhle knížek píšou, protože upřímně, občas se to vyrovná slohovým pracím dětěm ze základky. To rozhodně neplatí o Jojo Moyesové, protože ta prostě umí. Tím, že rozdělila příběh do dvou linií si mě knížka získala a i když ani jedna z hlavních hrdinek mi nebyla nijak zvlášť blízká, bez problému jsem se do nich vžila. Jejich problémy naštěstí řešit nemusím, ale bylo zajímavé vidět to ze dvou různých pohledů ( Ellie, která je zamilovaná do ženatého a Jenny, které naopak vlastní manželství braní na cestě k lásce ) a upravit si obrázek na osoby z mého života, které si podobnými záležitostmi prošli a stále procházejí. Není nutné srovnávat s Než jsem tě poznala, protože ano, je to slabší, ale Poslední dopis od tvé lásky je také starší, takže jde vidět, že se autorka posunula dál a já už teď čekám na její další počin :-)

06.04.2014 4 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Colleen Hoover je úžasná v tom, že její postavy prostě musíte zbožňovat. Četbu jsem si náramně užila a pro mě osobně překonává i sérii Bez naděje. Konečně autorka, která umí zpracovat zajímavé náměty ze života a podat je tak, že vás kniha baví i dojímá zároveň :-)

14.02.2015

Mayday Mayday Thomas H. Block

Absolutně ne můj šálek kávy. Nebýt doporučení coby nejnapínavější knížka vůbec, k Mayday bych se asi nedostala, o autorovi bych v životě neslyšela. A to by byla škoda. Protože už delší dobu ve mě žádný thriller nevyvolal takovéhle pocity. Napětí. Strach. Mráz po zádech. Do letadla bych teď nějakou dobu nenasedla ani za zlatý prase. !SPOILER! Přikláním se k názoru, že si T. H. Block mohl odpustit ten nepatřičný hollywoodský happyend. Ale odpouštím mu to :-)

20.08.2014 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Popelka kyborg? Ha. Ha. Ha. Upřímně se sama sobě nedivím, že jsem se knížce tak dlouho vyhýbala. Možná proto, že mám úctu ke klasice. Možná proto, že se bojím nových věci. Anebo proto, že to zní jako totální slátanina. Nakonec mě ale přemohla zvědavost, já se do toho pustila a světe div se, ono to funguje. Příběh se naštěstí nemotal jenom kolem Popelky a jejího střevíčku (umělé nohy?), ale autorka si s novým dystopickým světem pěkně vyhrála a i když mě žádný zvrat moc nepřekvapil, čtení jsem si užila a nemůžu se dočkat dalšího dílu. Ne, vážně, opravdu mě zajímá jak zkombinuje Popelku, Červenou Karkulku, Růženku a další s kyborgy, měsíčňany a podobně. Bratři Grimmové a Charles Perrault se možná obrací v hrobě, já ale smekám. Mně se to líbí.

02.08.2014 4 z 5

Past Past Lauren DeStefano

Jak už tady několik čtenářů zmínilo, trošku nevyužití potenciálu. Nápad to má, děj to má, ale plochost hlavních postav to celé pohřbí. Zaujalo mě to natolik, že jsem si přečetla i druhý díl, abych zjistila, že trojka pravděpodobně nevyjde, takže pokud se moje angličtina nezlepší o takových 100%, konec se asi nedozvím. Nejdivnější je, že mě to až tak moc nemrzí.

14.05.2014 4 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Pro mě existují různé stupně toho, jak moc se mi knížka líbí. Může mě bavit, můžu se k ní ještě několikrát vrátit, může mě úplně pohltit...A to se zrovna podařilo téhle mladé, ale bezpochyby talentované autorce. Od Kostičasu jsem se nedokázala ani na chvíli odtrhnout a znáte to : „Ještě jednu kapitolu..." a najednou je nad ránem a já mám napuchlé oči únavou. Okamžitě jsem začala "gůglit", kdy má vyjít další díl, jestli autorka napsala ještě něco... Prostě mánie. Knížku rozhodně DOPORUČUJI. Upřímně se mi moc nelíbí, že autorku nazývají "druhá Rowlingová". Mají stejnou národnost, píší sedmidílnou sérii ve stejném žánru, dokázaly oslovit čtenáře - no tím ta podoba asi tak končí. Samantha Shannon má jiný styl, píše úplně z rozdílného prostředí a myslím, že tahle propaganda jí může spíš ublížit, než pomoci.

10.05.2014 5 z 5

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

Už ani nevím, kolikrát jsem něco podobného četla. Občas jsem měla dokonce pocit, že autorka vykrádá dílo někoho jiného. Andělé, hlavní hrdinka=vyvolená, samozřejmě nějaký ten „bad boy", který se jako zázrakem změní a přeformuluje se na toho nejzamilovanějšího a nejdokonalejšího kluka pod sluncem. No. A. Co. Mě to bavilo a ostatní ať se jde bodnout :-)

01.05.2014 4 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Škoda že Mayovky už jsou záležitostí minulou a čte je čím dál tím méně mladých lidí. Kdybych se k nim dostala dnes, nic moc by mi to neřeklo, ale vyrůstat na Vinnetouovi? Krásné dětství :-)

26.04.2014 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Moje první (a rozhodně ne poslední) kniha od autorky, která mě příjemně překvapila. Příběh je napínavý, má spád a na rozuzlení jsem si musela počkat až do poslední kapitoly. Během čtení jsem co pár stránek střídala teorie, konec mě ale stejně dostal :)

13.01.2014 5 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Už jsem chtěla dát upírům a vlkodlakům sbohem, když jsem narazila na tuhle sérii. Hlavní hrdinka je více než sympatická, děj rychle odsýpá a mně najednou bylo líto, že jsem na poslední stránce :) Líbí se mi, že je Mercy silná, chytrá a odvážná, ne nějaká fňukna, za kterou všechno udělají chlapy. Tak to má být ;-)

04.01.2014 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Nejslabší díl trilogie, přesto důstojná tečka na závěr :)

20.09.2013 4 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

Když knížku berete jako pohádku, (která ale obsahuje víc pravdy než leckterý příběh pro dospělé,) pět hvězdiček si opravdu zaslouží :-) Po dlouhé době jsem si něco koupila z oddělení pro děti a rozhodně nelituji. Musím ale přiznat, že za to částečně může i obálka, která je navržena nádherně a ke knížce se dokonale hodí. A tak to má být, poutavá obálka + zajímavý název je přesně to, co k tomuto skvělému kousku přitáhne co nejvíc lidí ;-)

09.03.2015 5 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Nic proti filmům, vážně. Naopak, jsem jejich dost velký fanda a některých si považuji stejně tak jako mých oblíbených knížek. Ale jako správný bibliofil i já dám desetkrát radši přednost knižní předloze, ve které oproti filmu prožijete silnější emoce a mnohem lépe se vcítíte do hlavního hrdiny, jehož myšlenky tu máte černé na bílém popsané na téměř čtyři sta padesáti stranách. To se podaří málokterému režisérovi, přenést ducha knížky na plátno tak, aby se film vyrovnal, nebo se svou kvalitou alespoň přiblížil předloze. Pro ty, co film Gejša neviděli, vám to řeknu na rovinu. Nepovedlo se. A potom se stane, že vás dvě hodiny nudy odradí od několikanásobného počtu hodin strávených příjemným čtením, které i přes svou mírnou rozvláčnost pohladí na duši. Není to typicky čtivá kniha, u které se bavíte od první až do poslední stránky. Spíše oceníte určité momenty, kdy ucítíte, jak vám cosi tlačí na srdce a vy se ztrácíte ve slovech, díky kterým Sajuri, Předseda a ostatní vystupují z papíru, nabývají rozměrů a přestože vám žádný herec nevtlačí do povědomí jejich přesnou podobu, vy je dokážete popsat lépe, od jejich charakteru až po barvu očí, která je pro každého jiná a přesto pro každého stejně skutečná.

23.06.2014 5 z 5