Mayday

Mayday https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5633/mayday-5633.jpg 4 469 81

Nejnovější supermoderní nadzvukový letoun Straton – 797 má za sebou již několik úspěšných letů. Na jeho palubě se kromě jiných cestujících nachází i John Berry – sportovní pilot dvoumístných letadel. Let probíhá klidně, ale během několika okamžiků se změní v tragédii. Americká armáda totiž provádí tajný test nové zbraně – rakety Phoenix – C7. Kvůli utajení o něm ví pouze několik lidí, což znamená, že posádka Stratonu nemá o testu ani tušení. Peter Matos, pilot, která má střelu vyzkoušet, si nešťastnou náhodou splete Straton s cvičným cílem. Raketa prorazí trup letadla a způsobí silnou dekompresi. V důsledku podtlaku mají všichni cestující poškozený mozek a jsou stále agresivnější. Jediný, kdo srážku ve zdraví přežije, je John Berry, dvě letušky a dva cestující. John Berry se ujme řízení letadla. Když se Matos dozví, že omylem zasáhl Straton, jeho velitel mu rozkáže, aby letoun sestřelil, protože jinak by se o testu dozvěděly sdělovací prostředky. Matos se stále nemůže rozhodnout, ale když zjistí, že Straton někdo řídí, rozhodne se počkat... Berry se zatím spojí s letištěm, ale to mu úmyslně dává špatné instrukce...... celý text

Prey
06.04.2024 3 z 5

Tak jasně, že je to napínavé. Tolik záporáků na jeden let! Jak to asi dopadne? Až opakované čtení a dostatek kyslíku vyjevují, že je to brak, přehnaný a plný klišé. Zkuste raději Let číslo TPA 545 od Crichtona. (Čteno v překladu Zdeňka Hrona.)

baji42
01.03.2024 5 z 5

Strhující napínavý román. Na knihu jsem se vždy celý den těšila Zasloužených 5* a vřele doporučuji!

Carpinus-CZ
01.01.2024 4 z 5

Nadprůměrná knížka z mého oblíbeného prostředí leteckých katastrof ...

heavy66
09.11.2023 5 z 5

Výborný román! Vždy, když se děj začíná v dobré obracet, objeví se neřešitelný průšvih, který hlavní hrdina obratem vyřeší, ale hned se objeví průšvih další, ještě větší.....
Při prvním čtení jsem obracel stránky tak rychle, až začínaly doutnat. Pár let jsem odmítal vlézt do jakéhokoliv letadla, včetně dětského kolotoče! Filmová adaptace se nepovedla vůbec. Jediný klad byl, že zločinného právníka nahradili atraktivní, naštěstí stejně zločinnou právničkou!

roubrt
27.10.2023 5 z 5

Vůbec netuším, kde se u nás doma v knihovně tato kniha objevila. Prostě tam jednou byla, opotřebovaný paperback v angličtině. Nikdo z rodiny se k tomu nehlásil a dodnes nehlásí. Po nějaké době jsem se do ní podíval a už se neodtrhl. Strašně mě bavily jednotlivé charaktery. Ať už ty v letadle, nebo na zemi. Při vzpomínce na epizody z prostoru letadla a posádky mě mrazí a svírá ještě nyní.

RoBertino27
31.03.2023 4 z 5

Kniha je zajímavá v tom, že existují dvě verze. Původní s prehistorickým vybavením by ve zběsilém technickém rozvoji neobstála, tak přišla nová verze, náležitě "vytuněná". Poznámky doprovázející vydání před rokem 1989 jsou krajně irelevantní vzhledem k tomu, že excesy mezi civilním a vojenským letectvím existovaly a pokud by "soudruzi" chtěli něco tajit, tak by spíš Mayday s ohledem na konflikt letu KAL 902 s bulharskými stíhačkami či incident na Sachalinu (KAL 007) na náš trh nikdy nepustili - třebaže i neposkvrněný západ také měl své černé tečky - například let IR 655 nebo Avitavia 870. A to jsou jen střípky v dlouhém seznamu. Block má sice některé mírně plagiátorské sklony (Hailey: Let do nebezpečí), ale umí strhnout a vybudovat dramatickou situaci, z níž vychází těmi méně očekávanými dveřmi.

petulik330
18.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Letadlo plné cestujících k tomu nepovedený vojenský test... to vše zamíchejte a vznikne vám tato skvělá kniha plná napětí.
V knize sledujeme osudy cestujících v poškozeném letadle a také chování vojáků i pracovníků aerolinek.
Kniha byla místy dost stažitelná. Hlavně tam kde byly popsáni cestující, kteří se nevyhnuly dekompresi.

Arev122
09.10.2022 5 z 5

Román, psaný jako fikce o nehodě v letadle plném lidí, ale s amatérským pilotem na palubě. Velmi pěkně jsou popsány záporné postavy, které pro svoji ctižádost a osobní zisk neváhají zlikvidovat lidské životy.

Čmeláček
02.06.2022 5 z 5

Tak tohle je už klasika. Čte se ale ještě pořád hodně dobře a kniha je napínavá jak kšandy :))).

Meda77
07.11.2021 4 z 5

Klasický Block. Ranveje, napětí, akce, piloti, letušky a letadla s KŘIDÉLKY. Blockova tvorba se točí kolem leteckého provozu, letadel a napínavých a i katastrofických příbězích. Píše pěkně, vypravěčsky a umí udržet u děje. Příjemné, napínavé čtení.. Doporučuji.

Irsaf
07.10.2021 4 z 5

Ze začátku jsem myslela, že knížku odložím…
Předčítání se mi nelíbilo…
Ale byla jsem zvědavá…
Bylo to napínavé…
Akorát ta hudba v audioknize byla vážně děsná…

Gibis
21.09.2021 5 z 5

Vzpomínám, jak jsem tuto knihu hltala jako náctiletá, před nějakými pětatřiceti lety a jak jsem z ní byla u vytržení. Strhující příběh, který nejde odložit!

Dela111
20.09.2021 5 z 5

Tento vynikající thriller u nás mohl vyjít už před rokem 1989 pravděpodobně přesně z těch důvodů, které uvádí kap66. A jak píše mnoho dalších, byla to tehdy nevídaná pecka, protože podobných knih tady moc nevycházelo. Patřila jsem mezi ty šťastné vlastníky této knihy a vzhledem k brožovanému vydání jsem byla v duchu zoufalá z každé další žádosti o půjčení. Zájemců bylo dost. Kniha to přežila, dodnes ji vlastním, ale bohužel je na ní vidět, že byla čtená mnohokrát :-).
Je to strhující napínavá četba, která nejen v době vydání, ale ještě i teď dokáže čtenáře pohltit. V mé knihovně patří k těm nadčasovým, které bych nedala :-).

kap66
16.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Bodejť by to u nás nevyšlo už před rokem 89, to je kritika kapitalismu jako hrom :-)! Armáda, pojišťovna a letecká společnost se mezi sebou předhánějí v tom, kdo je větší hajzl, jejich pohlaváři předvádějí ve vnitřních úvahách i promluvách své černé duše lačné zachovat zisk a dobrou pověst. Prošpikované letadlo si občas dělá, co chce, protože z původních 300 lidí a něco má na palubě tělo i se zdravým mozkem jen tolik lidí, jako je prstů na jedné ruce, a z nich jen jeden umí SNAD TROCHU něco takového řídit.
Pěkně jsem si poslech té hry rozdělila: 1 díl = 1 den = 1 šlapání na rotopedu. Jasně že to dopadlo tak, že nohy makaly jak o závod a uteklo to při poslouchání náramně, ale hned poté jsem seděla a poslouchala dál. Urvat se od toho nedalo!
Samozřejmě je potřeba brát tu knížku s nadhledem a trochou shovívavosti. Ale já si to užila.
(A – pozor, obří spoiler: počet zachráněných netvoří ani setinu. Odmítači happy endu, nepřijde vám, že tady se váš sen vlastně splnil?)

Kochy84
09.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Tohle byl ukázkově skvělý brak! Dlouho jsem se u žádné knížky tak nebavil.
Ono to vyšlo v takovém odporném paperbacku, a snad co jsem na světě tu knížku máme doma, několikrát jsem po ní sáhl, ale zase ji odložil neotevřenou s tím, že to bude kravina. Až nedávno se někde někdo zmínil, že je to klasika a že to přece všichni už četli. Tak jsem to taky konečně otevřel.
Zápletka je tak klasická jak jen může být. Je to trochu jako Let do nebezpečí ("není mezi cestujícími lékař? Nebo pilot?"), Taky musí do kabiny přijít někdo, kdo létal maximálně na nějakých malých letadlech a teď má ovládat "něco jako Concorde ale ještě větší a lepší." A větší a lepší je celá knížka!
Jak se u toho Haileyho všichni spojili, aby letadlo zdárně přistálo, tady se všichni snaží, aby pokud možno nedoletělo, protože by to znamenalo vysoké pojistné plnění. Už důvod, proč k nehodě, při které letadlo přijde mimo jiné o piloty je zajímavý - omylem zasaženo cvičnou střelou. Jako takový bonus musi hrdina, který převezme řízení, zvládat něco jako zombie apokalypsu na palubě, protože když přežijete totální dekompresi, poškodí vám to mozek. Ano, je to tak blbý až je to geniální a skvěle se to čte. Doufám, že to někdo zfilmoval.

magnolia
20.06.2021 5 z 5

S touto knížkou mám spojené 3 věci: 1.už jsem pracovala v knihovně a mohla se dostat k "podpultovkám" od knihkupce 2. bylo to tenkrát velmi napínavé čtení, zvláště některé scény 3. od té doby si rozmýšlím, komu a jestli vůbec soukromou knížku půjčím (poté, co jsem novou knížku půjčila jednomu členu volejbalového oddílu a on ji půjčil dál, a pak se mi vrátilo ušmudlané cosi - no, byla to svým způsobem osvěta - pro některé určitě:) Hodnocení nechám plné, i když dnes už by to asi tak nebylo.

milary
19.06.2021 5 z 5

Nebylo a nebylo to v knihovně k mání. Ostatně nebyly k mání dlouho ani knihovny :(. A tak jsem na Audiolibrixu sáhla po Buriánkově desetidílném zpracování z roku 1984.

Plzeňská inscenace měla svého času úspěch a také několik repríz. Pak ale došlo nešťastnou náhodou k poškození, či spíše nevratné ztrátě části záznamu, než... se ukázalo, že si celou sérii kdysi natočil soukromý audiofil, a díky němu se podařilo po více než třiceti letech Mayday zkompletovat a vrátit zpět k posluchačům. Docela dobrodružná historie.

Já to nikdy předtím nečetla. Na začátku mi přišla trochu strojená interpretace , ale jakmile se děj rozjel, - mha přede mnou, mha za mnou - už mě napětí do konce neopustilo.
Řekla bych, že u takhle skvěle napsané klasiky z thrillerových vod, která je ještě pořád v porovnání s knihami na podobná témata ve hře o žluté triko, nedává dvakrát smysl nimrat se v technických detailech, procentu uvěřitelnosti a rozebírat, zda je zastaralá a proč. Je lepší si ji prostě užít. Anebo ji zkrátka nečíst.

Happy end? Ten mě drásá zejména tam, kde se usilovně snaží prodloužit agonii nějaké bezbřehé blbosti. U knížek jako Mayday přimhouřím oko a skousnu ho. Jak jinak by to taky mělo skončit, že? :))

janina66
14.06.2021 5 z 5

120% SUPER.
Je to nadčasová kniha. Poslouchala jsem ji jako audioknihu. Dokonale namluvené, doplněné zvuky letadla, stíhačky, vody a skřeků lidí v letadle. Poslechem této knihy jsem nadšená, moc se mi líbila a užila jsem si ji. Mohu jen doporučit. Film jsem nikdy neviděla, stačí mi tato top kniha.

Allena24
31.05.2021 5 z 5

Docela jsem byla překvapená, že se mi dobře vybavuje děj. I proto dávám 5*.
Mimochodem film je na čsfd momentálně hodnocen 28%.

draka
25.05.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem si přečetl tuto napínavou a čtivou knihu, které ani čas neubral na zajímavosti daného tématu.