Duch Llana Estacada

Klasický příběh z Divokého západu, jehož hlavním protagonistou je tajemný "Duch Llana Estacada", který, zahalen do podivné masky, uprostřed noci přejíždí sem a tam pouští a trestá zločince svými střelami doprostřed čela... Román nese v sobě kromě prvků napětí i morální poselství o rovnosti ras a nutnosti boje za spravedlnost. Edice KOD, svazek 34. Ilustroval Zdeněk Burian. Kniha je také známa pod názvy - Duch prérie nebo Mezi supy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40898/duch-llana-estacada-4e3-40898.jpg 4.4532

Mezi supy 2.

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

Der Geist des Llano Estacado, 1888

Kniha Duch Llana Estacada

Richie1

Další z řady výborných mayovek. Tahle mi v hlavě zůstala díky zvláštnímu jevu "fata morgany", kdy se Duch Lllana Estacada zjeví přihlížejícím cválající po obzoru prérie vzhůru nohama. Klasický příběh o zločinu a odplatě s mnoha nejznámějšími postavami Mayových příběhů - knížka se mi líbila ještě o malinko více než Syn lovce medvědů. 85%

shatterhand

Samozřejmě totální klasika!

Nora759

Mám tuhle literaturu fakt ráda

špulo

Spolu so Synom lovca medveďov moja naj mayovka v detstve. Zrejme tomu pomohla zmena prostredia a vtipné postavy. Navyše, mne sa tieto knihy spájajú so skupinou Beatles, čo bola zas vtedy moja naj kapela. Prvých 7 albumov sme mali doma a pravidelne mi robili kulisu pre moje výlety s Karlom Mayom. Doteraz, keď počujem piesne ako Mr. Moonlight alebo Taxman, okamžite sa mi vybaví Yellowstone, púšť Llano Estacado, Hobble Frank, Tučný Jemmy, masser Bob...
Dovolím si krátky citát:
- Masser Bob veľmi dobre vedieť, čo treba robila! - zvolal černoch. - Masser Bob dotĺcť toho oplaniska až po smrtku!
Tomu sa hovorí preklad s láskou k autorovmu dielu. Howgh!

Charlie99

Volné pokračování Syna lovce medvědů. Boj banditů s tajemnou postavou, u indiánů známou jako Duch prérie.

TERRORDROME

Za mňa zatiaľ najlepšia Mayovka čo mám za sebou. Je to fakticky pokračovanie Syna Lovca medveďov, v ktorom sa znova stretávajú známe postavy aby si to rozdali so supmi Llana Estacada, teda banditmi operujúcimi na tomto kuse rozpáleného piesku. Nechýba opäť solídny slovný humor v podaní technických výrazov komoliaceho Hobble Franka a pochvalu si zaslúži dokonca aj Shatterhand, lebo tu toľko neexceluje a udržuje svoje všetkovediace polobožstvo v znesiteľných parametroch. Zvlášť by som vypichol scénu s tornádom a optickými efektami na horizonte, to malo hustú atmosféru. Ak by som teda mal do niečoho rýpnuť ( bez toho sa človek neobíde ), tak snáď príliš veľké množstvo postáv na malom priestore, kde sa mi javilo zbytočné privádzať na scénu naozaj každý charakter z predošlého dobrodružstva plus nové a rozdeliť ich do dvoch nezávislých tímov, až sa zdá že chudáci supáci sú takmer prečíslený hrdinami sťa by červenou armádou. Ale postavy sa rozhodne nepletú, takže pohoda. No a potom je tu onen duch s bizóňou hlavou, ktorého identitu som rozlúskol po prvom náznaku ešte niekde v zoznamovacích pasážach a ktorý mi tam prišiel tak nejak divne našróbovaný. Proste akoby navyše a dej by fungoval rovnako aj bez neho, ale aspoň majú Hobble Frank s Tučným Jemmym stále o čom polemizovať. Takže May dokáže keď chce. P.S. kniha Duch Prérie je tá istá len s iným názvom, Mayovky vyšli v priebehu vekov v toľkých odlišných vydania a edíciách že sa v nich ani veľký Manitou nevyzná.

ninano
26.12.2020

V dětství má oblíbená. :-)

Blue
23.10.2020

Svižná přímočará mayovka, dokonce i s prvkem tajemna. Celkově je to dobře namíchané, Old Shatterhand tu neexhibuje tolik jako v jiných příbězích, má tu méně prostoru než obvykle, Vinnetou přijíždí až na konec jako třešnička na dortu. Rád jsem si to po letech opět připomenul.