hroubek hroubek komentáře u knih

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Dokud jsem neslyšel, že to sourozenci Wachowski točí, tak jsem knihu Atlas mraků neznal. Poté co jsem viděl film, jsem byl doslova nadšený a netrvalo to dlouho a musel jsem si koupit knihu. Kniha je nádherně napsaná a čte se moc dobře, krom jednoho příběhu nebo spíše, segmentu. Tím segmentem je Orison Sonmi-451, který je napsaný formou výslechu a je velmi těžký na představivost a propracované detaily utopické budoucnosti. Zbytek segmentů je pak o dost přehlednější a veskrze i lehčí na představivost. Tím neříkám, že jsou lepší, než ta složitější část, ale říkám tím, že se lépe čtou. Ostatně každý segment má své rozličné tempo, styl jakým je napsán a různorodé hrdiny. Přesto mají spoustu věcí společného jako kvalitu, zajímavost, gradaci, zvraty a působivý děj, od kterého se jen tak neodtrhnete. Atlas mraků je výborná kniha, která se mi opravdu moc líbila a doslova miluji posledních pár odstavců knihy.

28.06.2015 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Můj největší problém s knihou je ten, že jsem film viděl několikrát, než jsem četl knihu. Film je skvělý a totéž mohu říci i o knížce, kterou jsem přečetl jedním dechem a jsem z ní nadšený. A o to více jsem neustále srovnával knihu s filmem. Film je jiné médium, než kniha. A proto se ve spoustě důležitých momentech liší a rozhází se s předlohou. Dost o filmu, kniha je důvod proč tohle píši. Neil Gaiman napsal nádhernou pohádku, která není přímo pro děti, a nejspíše bude bavit více dospělé, přesto je správně kouzelná jako klasické pohádky. Gaiman se nebojí ukazovat dospělé věci(smrt jednorožce, milování nebo zabíjení), ale na druhou stranu se nebojí být dětský a psát krásný příběh o lásce jedno snílka a spadlé hvězdy. Pokud máte rádi pohádky a dobré příběhy, tak rozhodně tuto knihu zkuste, jelikož je moc hezká.

21.06.2015 5 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Je to mnohem lepší, než film. Na film jsem se těšil, a když jsem ho viděl tak mě zklamal. Knížka je mnohem lepší, ale i tak se nejedná o nějak extra zábavné čtení. V knížce jsou momenty, kdy jsem četl a dost často mě ucházel význam té dané konverzace. Mám rád, když je něco složitěji napsané, ale nemám rád, když si někdo honí ego a snaží se filozofovat, nad zbytečnými věcmi. O to více jsem ocenil klidné segmenty knížky(pohřeb, rozhovor v kadeřnictví, zastávka u milenky). Chápu, že někteří mají tento typ knížek rádi, já ale ne. Cosmopolis není špatná knížka, má své dobré momenty, ale místy je to fakt nuda.

17.06.2015 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Kdysi jsem viděl film, který mě opravdu dostal. Pak jsem dlouhou dobu chodil kolem knihy, kterou jsem si chtěl koupit. Na konec jsem jí koupil kamarádce k Vánocům, takže jsem z ní nic neměl, o několik let později jsem měl to štěstí, že jsem jí i já sám našel pod stromečkem. Do knihy jsem se pustil s velkým nadšením, jelikož už jsem byl připravený na styl vyprávění od Johna Irvinga(Poslední noc na Klikaté řece, Dokud Tě nenajdu). Na víc mě tento příběh byl svým způsobem nejbližší a přišel mě o trochu více "jednoduší" a lépe stravitelnější. Irving tady nějak extra zbytečně necestuje kolem světa a ani nestřídá tolik míst, celé to pak působí mnohem ucelenějším dojmem. Dost se mi líbilo jak se přes doktora Larche dostáváme k samotnému Homerovi, jehož příběh je dost zajímavý, strastiplný a hodně nádherně napsaný. Líbily se mi vedlejší postavy jako je Candy, Wally nebo postava Melony. Je to nádherně napsaná knížka, která se čte doslova jedním dechem, a které nechybí něco hlubšího co si budete pamatovat i dlouho po přečtení.

12.06.2015 5 z 5

C C Tom McCarthy

Ke knize jsem přistupoval s čistým štítem a o to více mě bavila. Kniha není jednoduchá, zvláště co se týče odborného popisování strojů, techniky atd. a vyžaduje dost pozornosti. Když, se s tímto poperete, tak dostanete zajímavý příběh, se zajímavou postavou, v zajímavých situacích a časech. Tom McCarthy si doslova hraje se čtenářem a několikrát ho zavede do slepé uličky, jen proto, aby následně zboural zeď do úplně jiné ulice, do které jsme nechtěli jít. V průběhu čtení jsem čekal, že začne spisovatel vysvětlovat některé záhady, ale to se bohužel nestalo. Trochu mě mrzelo, že nevyužil špiónskou tematiku naznačenou v závěrečné části knihy(jako například, že onemocnění v závěru mu mohla způsobit Laura, protože si myslela, že je špion). C je dobrá kniha, která nezaujme všechny a její tempo nemusí sednout každému, ale kdo se do knihy začte, tak ten bude spokojený.

10.06.2015 4 z 5

Dokud tě nenajdu Dokud tě nenajdu John Irving

Tuto knihu jsem četl po Poslední noci na Klikaté řece, a tak nějak už jsem tušil jakým způsobem Irving vystaví příběh. Dokud tě nenajdu je mnohem složitější knížka, než jsem čekal, a to zejména, protože se ze začátku odehrává ve významných evropských přístavech a městech. Je zde až moc informacích, jednorázových zajímavých postav, které pomáhají dotvářet atmosféru dané části knihy(prostitutky, zákazníci, tatéři mezi, kterými je i slavný tatér Sailor Jerry). Navíc se knize seznamujeme se světem tetování a tatéru(což se mi líbilo), herectví, divadlo, scenáristické psaní a i natáčení filmů či klasické hudby s náboženskou tématikou. Kniha je nadupaná tématy, myšlenkami a zkrátka je toho tady až moc. A o to více jsem si cenil částí, kdy vyrůstá Jack s Emmou a formuje svůj život a dospívání(první herecké výstupy, zápasení, zneužívání uklízečkou, vztahy se staršími ženami či osamostatnění). Jack a Emma jsou zajímavé postavy a Irving s nimi pracuje perfektně a dokáže jejich příběh vytěžit na maximum. Totéž bych mohl říci i o závěrečné části, ve které se Jack setká s otcem a odhalí pravdu. Dokud tě nenajdu je krásná knížka, která toho má v sobě opravdu hodně a mě mrzí, že tam toho je tolik, jelikož to ztrácí tempo a některé momenty nemají takovou sílu jakou by mohly mít.

03.06.2015 4 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Johna Irvinga jsem si oblíbil hned po první přečtené knížce, kterou byla Poslední noc na Klikaté řece. Nevěděl jsem co od knihy dostanu a o to více jsem byl překvapený s jakou výstavbou příběhu přišel Irving. Kniha je rozprostřena na několik desítek let a různých částí amerického východního pobřeží a Kanady. Samotný příběh chytne hned a já jako čtenář jsem četl s nadšením, jelikož mně Irving neustále překvapoval či dojímal. A hlavně jsem si užíval do detailu propracovaný příběh, který v průběhu knihy krásně graduje. Po smrti jedné postavy, jako by knížka ztratila tempo, jelikož už nebylo kam se hnát a utíkat. Příběh jede do své konce pomalu a jistě a je cítit, že se autor chtěl rozloučit s postavami hezky v klidu, jelikož mu na nich záleží. Poslední noc na Klikaté řece je nádherný román plný detailů a perfektně napsaných postav.

03.06.2015 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Norské dřevo je první knížka, ve které jsem se seznámil s tvorbou od Haruki Murakamiho, a nutno podotknout, že lepší knížku na seznámení s tímto japonským spisovatelem jsem si vybrat nemohl. Norské dřevo je zajímavě napsaná knížka, která v sobě má příběh o velké lásce, utrpení, bolesti a nekonečné ztrátě, mezi kterou hlavní hrdina Tóru prochází. Všechno a všichni odchází jen hlavní hrdina zůstává a přežívá. V knížce je dost dobře vykresleno pomíjivost času a vzpomínek. A díky tomuto faktu je pak prosba od Naoko naprosto logická a svým vlastním zvráceným způsobem nádherná. Knížka možná působí depresivně a melancholicky, zvláště v kontrastu s nádhernou japonskou přírodou, i tak lze o ní říci, že má v sobě spoustu pozitiva. V knížce jsem si doslova zamiloval postavu Reiko a její příběh jak skončila v léčebně. Norské dřevo je nádherná knížka, která se mě velmi líbila a jsem moc rád, že jsem si čí přečetl a tím se seznámil s Murakamim.

03.06.2015 5 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Už je to trochu dlouho co jsem tuto parádní knížku četl a pár detailů mě už uteklo, přesto si stále pamatuji, že mě knížka moc bavila. Bylo to dáno hlavně tím, že jsem před knihou viděl film, který mě pomáhal se orientovat v ději, jelikož je tady dost hodně postav, které ne vždy mají velkou roli v příběhu. Dost se mi líbilo, že se příběh netočí jen kolem Smileyho, ale i kolem jiných dost zajímavých postav. Osobně jsem si oblíbil Jima Prideauxu, jehož příběh mě dost bavil. Samotné Smileyho pátrání a vyšetřování je pomalejší, a než se čtenář dostane do příběhu, tak to trochu trvá, a právě o to více je pak kniha působivější a krásně graduje. Je napínavá, tajemná, plná intrik a zrad a poctivé špionážní a detektivní práce. Je to náročná knížka a já se těším až se k ní vrátím a přečtu si jí znovu.

03.06.2015 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tak tohle mně vůbec nesedlo. Čekal jsem klasický romantický příběh z viktoriánského anglického venkova. A místo toho jsem dostal příběh o pomstě s velmi rozporuplnými postavy a motivy. Není to moc záživné čtení a myslím si, že to podruhé číst nebudu.

31.05.2015 3 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Zajímavě napsaná knížka, která krásně ukazuje, jak se lidé vyrovnávají s něčím co nedokážou pochopit. Prakticky celá kniha je pomalejší, ale to více je atmosférická. Je to hodně o budování atmosféry a popisování útrap jakými zrovna procházejí obyvatelé Anglie. Je vidět, že Wells umí přidat, když je potřebuje a dodat dané situaci na váze. Zajímavá kniha, která není nejstrhující, ale má parádní atmosféru.

23.05.2015 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Ze začátku dost zajímavé. Příjezd do vesnice,ubytování, první setkávání s lidmi. Všechno parádně funguje, ale pak se začneme vracet do minulosti a hlavní postava nám vypráví co všechno udělal, kolika lidem ublížil a jak moc trpí a jak si sám sebe moc váží atd. A tady se to u mě láme, jelikož se mně hlavní hrdina zprotiví a začne mě trochu nudit. Bohužel ani to parádní finále s naháněním po vesnici nezlepší dojem, že Wells mohl trochu urychlit prostřední část. Jinak je Neviditelný dobrá kniha a ukazuje jak krásně se dá s minimem budovat napětí.

23.05.2015 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ve své podstatě je to pohádka o krásné labuti, která sama sebe považuje za ošklivé káčátko, dokud jí krásný, bohatý a chytrý labuťák nepřesvědčí o opaku a ukáže jí spousty odstínu milování, tedy lásky. Knihu jsem si přečetl ze zajímavosti a rozhodně se nesměji čtenářkám(čtenářům), že knihu obdivují a staví jí na piedestal všech knih. Chápu to. Kniha je napsaná dost jednoduše a není to žádné složité čtení, dokonce je to i chvílemi dost zábavné, a nemusí jí zrovna o detailní popis souložení, předehry, či hraní si v červené knihovně. Kniha má fakt pár dobrý momentů. Bohužel pak je tam ten zbytek, kde se postavy chovají jako hlupáci, v případě Anastasie jako blbky. Několik desítek stránek je doslova o ničem, a ta ironie a sarkasmus ne vždy fungují. Četl jsem horší knihy, ale moc si na ně nepamatuji. Padesát odstínu šedi mně nijak neublížilo, ale znovu bych to nečetl.

23.05.2015 2 z 5

Já jsem na Hobita šel, až po slavné trilogii o prstenu moci a dost mile mě překvapilo, že Hobit je pohádka. A o to více jsem si jí užil. Postavy jsou sympatické, děj má spád, není tam tolik mytologie a čte se to opravdu moc pěkně a ani na chvilku to nenudí, možná ke konci. Hobit je správná fantasy pohádka, která má dobré momenty, napětí a perfektně napsané rozhovory mezi Bilbem a Glumem či drakem Šmakem.

23.05.2015 4 z 5

Hmatatelný čas Hmatatelný čas Giorgio Vasta

Hmatatelný čas není špatná kniha. Je to velmi náročná kniha, plná lásky ke slovům a souvětím a samotného jazyka. Je to kniha, která se nepodbízí a v určitých momentech je dost chladná a čtenář si jen těžko může oblíbit, takovéto (anti)hrdiny. Vasta si hraje se souvětími a několikrát prolíná reálný svět se snovým, takovým způsobem, že se občas ztrácí niť. V důležitých momentech knihy je naopak velmi klidný a přesný a doslova nic neuspěchává a nechává nás jako čtenáře v těch momentech vycukat. Začátek knížky mně moc nebavil, prostřední čas, do nejzásadnějšího zlomu mě bavila, ale konec mě nechytl. Může zato hlavně to, že jsem to postavám nevěřil, v určitém okamžiku jsem jimi pohrdal a nejvíce hlavním hrdinou, který byl obrovský srab, protože se rozhodl pozdě něco udělat. Postavy nejsou černobílé, ale těžko se k nim hledá cesta. Je to zajímavá knížka, dost náročná, a vyžaduje pozornost a trpělivost. Tohle knížka, kterou bych nikomu nedoporučil, jelikož ani nevím jak bych jí měl někomu doporučit.

22.05.2015 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Tuto knihu jsem si přečetl poté co jsem viděl stejnojmenný film, který se mně hodně moc líbil. A knížka jde ještě dál. Je to opravdu zajímavé čtení, který je někdy vtipné a někdy je, tak nepříjemné až z něho mrazí v zádech a při čtení jsem cítil opravdovou solidaritu s postavy. Je to moc dobře napsané a příběh krásně graduje v každém vyprávění a to takovým způsobem, že jsem to doslova hltal. A to, že je knížka spíše pro ženy mně vůbec nevadilo, ba naopak o to více jsem si jí užil. Černobílý svět je knížka, která je hezky napsaná a dokáže prodat vážné téma s lehkosti, ale nikdy ho nezlehčuje.

18.05.2015 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Cormac McCarthy nepíše obyčejné knihy, a tahle je toho krásný důkaz. Cesta je ve své podstatě dost jednoduše napsaná knih, ale její myšlenka je opravdu silná. Čte se to velmi dobře, jelikož je to hodně napínavé a nikdy nevíte co může přijít. McCarthy nikam nespěchá a moc dobře ví, kdy má přidat a kdy ubrat navíc má velmi specifický náhled na svět a danou situaci. Lze říci, že se kniha čte jedním dechem a opravdu stojí za to jí věnovat svůj čas.

18.05.2015 5 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Když, nám o tom poprvé vyprávěla učitelka ve škole, tak mě to přišlo zajímavé a rozhodl jsem si pak knížku pořídit a přečíst. Ne každý příběh a téma je perfektní, vtipné a bezchybné, některé jsou opravdu nudné a vlečou se, ale těch špatných je opravdu minimum. Ty lepší nebo výborné, pak připravují velmi kvalitní a zábavné čtení, které i při druhém čtení neomrzí.

18.05.2015 4 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Poprvé jsem knížku zkoušel přečíst na základce, ale tam jsem selhal. Na podruhé jsem to dotáhl do konce a dost se mi knížka líbila. Hodně se mi líbilo jak Dickens pracuje s postavy, postavení, majetnými rozdíly a taky s láskou, která je zde docela krutá. Zaujalo mně, že Pip dělá chyby, které se mu později vrací, ale ve svém nitru je a byl a vždycky bude ten chudý kluk co se spokojil s málem co měl se svým nejlepším přítelem Joem. Tato kniha se mi dost líbila, a když je čtenář starší, tak vidí ten přesah, který kniha má, i když je její příběh jednoduší.

12.05.2015 4 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Nelze říci, že je Červený a černý špatná knížka, ale lze říci, že je nudná, zbytečně zdlouhavá a v neposlední řadě zahleděná do sebe. Stendhal ví co svým románem chce říci, přesto mně to nechytlo a může zato nesympatický hlavní hrdina, který si nikdy neváží toho co mám a doslova ničí všechny životy kolem sebe a ještě se cítí ukřivděný. Knižka je zajímavá, ale podruhé bych jí nečetl.

12.05.2015 3 z 5