hroubek

Návrat ke kořenůmNávrat ke kořenůmNick Spencer

Za posledních pár let jsem přečetl hodně příběhů se Spider-Manem, takže se docela orientují v jeho světě. Kdyby mi bylo dvanáct, tak jsem z tohoto komiksu nadšený. Bohužel mi dvanáct není a už mi některé věci ke štěstí nestačí. Scénárista Nick Spencer se snaží, aby jeho scénář byl hravý a pracoval s celou Spideyho mytologií. Což je samo osobě dost chvályhodné. Problém je, že to nefunguje v té nejzásadnější rovině. Chybí tomu to, co mám na komiksech se Spider-Manem nejradši. Jistá osudovost a uvěřitelnost hlavního hrdiny. Tady jsem měl pocit, že všechno jede na jistotu. Od pop kulturních odkazů, hlášek a snahy být, co nejvíce cool a rádoby v pohodě. Z mé strany moc nefunguje hlavní zápletka, protože je z ní cítit, že se vyřeší za pár čísel a nebude mít žádný vliv. Všechno je takové uvolněné a o Petera/Spider-Mana nemám žádný strach (a že existují příběhy, kdy jsem ho měl). Dokonce zde nemáme ani žádného úctyhodného záporáka, jak sám poznamená samotný Spider-Man. Neříkám, že je to špatné, vlastně to má hodně fajn momentů, ale jede to celé na neutrál. Ty, co nemají tolik načteno se budou ztrácet v celkové mytologii, ale bude je bavit to, co děje. Ty, co mají načteno ocení odkazy a všechno kolem, ale po příběhové stránce je to bude nudit a neocení mainstreamovou kresbu. Jako návrat ke kořenům to funguje půl na půl.

Takový to byl mužTakový to byl mužJason Aaron

Jason Aaron se opět utrhl ze řetězu a servíruje nám drsný příběh z Jihu. V tomto komiksu je vše, co mám rád na komiksech, ke kterým Aaron dělá scénáře. Drsný charaktery, nekompromisní násilí, nepříjemná atmosféra a skvěle napsané postavy. Aaron se nemusí držet v mantinelech korektnosti a rozdává rány na všechny strany. Díky kresbě Jasona LaToura je to o to intenzivnější a vynikne tak lidská zloba a nenávist. Největší nedostatek komiksu je ten, že se příběh teprve rozjíždí a to zajímavější přijde až v dalších dílech. I tak jsem spokojený a doporučuji.

DetektivDetektivPaul Dini

Příjemné překvapení. Scénárista Paul Dini se rozhodl, že každý sešit bude po příběhové stránce hezky ukončený. Díky tomu mají všechny sešit svižné tempo a krásně se čtou. Dini v samotných příbězích rozehraje "civilnější zápletky" jako jsou loupeže, vražda nebo podvádění v kasinu. Tím, že jsou příběhy epizodického rázu, tak může Dini využít desítky postav, aniž by narušil nějakou časovou kontinuitu. Z mé strany spokojenost.

PS: Kreslíři neumí pořádně nakreslit Bruce Waynea, ale taková Poison Ivy nebo Zatanna jsou v jejich podání velmi sexy.

Továrna na snyTovárna na snyVáclav Rybář

Z mé strany velká spokojenost. Kniha se hodně moc povedla a dozvěděl jsem se spoustu zajímavých a důležitých informací, ze světa filmu. Čte se to velmi příjemně a autorská dvojice vše krásně vysvětlí. Je zábavné číst o filmech, které mám hodně rád, že jejich vytváření bylo peklo pro všechny zúčastněné. Kniha krásně předvede, že úspěch v Hollywoodu má stinné stránky a vše vykoupeno dřinou, talentem, odvahou, bolestí a někdy taky velkou dávkou štěstí. Jediné, co mi v knize hodně chybělo, bylo rozebrání klasického filmového štábu a jak to v praxi funguje, plus tam dát nějaké jmenovité příklady. Ale jak jsem psal na začátku, velká spokojenost a radost ze čtení.

Konec hryKonec hryScott Snyder

Tohle jsem nečekal. Při čtení jsem si neustále říkal, že je zde Joker až moc chytrý a nějak jsem nemohl uvěřit, že by to zvládl. Ve výsledku se ukázalo, že jsem podcenil scénáristický um Snydera. Snyder zde rozehraje zajímavou hry, jenž překopává všechno co známe. A funguje to dost dobře. Je to napínavé, zábavné a Batman si sáhne na dno svých sil. Velkou radost mi udělal nekompromisní konec.

JokerJokerBrian Azzarello

Netradiční pohled na gothamského prince zločinu. Azzarello se rozhodl pojmout Jokera jinak, než to udělali scénáristé před ním. Při čtení jsem si uvědomil, jak moc Joker potřebuje vedlejší postavy. Joker je velmi specifická postava a všechno, co dělá, nejlépe vynikne z pohledu "méně vyšinutých jedinců". Proto je hlavním hrdinou Jonny a ne Joker, proto se do příběhu zapojí další záporáci z Gothamu, aby se umocnil ten kontrast toho čím je Joker, a co pro všechny představuje. Z tohoto důvodu Batman nemá v příběhu velkou roli a působí jako tichý pozorovatel nemoci, která se šíří Gothamu. Je to zajímavý přístup, díky kterému se mohl Azzarello utrhnout ze řetězu a ukázat nám chaos v podání Jokera. Pro fanoušky Jokera povinnost.

26.12.2021

Případ Dawn GoldenovéPřípad Dawn GoldenovéDavid Finch

Osobně jsem čekal trochu více. Příběh má parádní úvod. Věci se dají krásně rychle do pohybu a my jako čtenáři kloužeme očima po stránkách a napjatě čekáme, co se stane. Scénárista a kreslíř David Finch pak přináší zajímavé a místy i dobré nápady. A fakt mě mrzí, že se to ke konci rozpadne a finále je takové nijaké. Těšil jsem se na nějaké zajímavé vyústění, a ono přišlo to nejobyčejnější, nejnudnější a bohužel ještě uspěchané. Ten konec celý příběh dost sráží. Navíc jak se příběh žene dopředu, tak na nějakou detektivní část není moc čas, prakticky Batmanovi spadne skoro všechno do klína. Je to dobrý komiks s fajn atmosférou, škoda jen toho konce.

01.12.2021

Lady FuckinghamLady FuckinghamOscar Wilde

Má rád knížky z období kolem 17., 18., a 19. století z Anglie. Zamiloval jsem si Jane Austen a její Pýchu a předsudek, Thomas Hardy mi ukázal že i muž dokáže napsat skvělou romantickou knihu - Daleko od hlučícího davu. V knihách se mi líbilo klasické namlouvání a gentlemanské chování pánů a jistá ladnost dam. Proto jsem byl dost překvapen jak to Oscar Wilde vzal od podlahy. Od Wildea jsem četl Obraz Doriana Greye a ten mi hodně sedl. Poznal jsem, že Wilde má vybroušené dialogy a je velmi inteligentní, jeho cynismus a ironii jsem si dost užil a bavila mě i lehká romantická linka. O Lady Fuckingham si myslím, že je to jeho zdvižený prostředník pro všechny puritány a pokrytce (ať už to napsal nebo převyprávěl), kvůli kterým musel opustit Anglii - byl v nemilosti za svou homosexualitu. Wilde se zde utrhne ze řetězu a přináší spoustu sprostého textu, nadsázky s ironii, vzrušení a otevřené erotiky, za kterou by nestydělo, kdejaké porno. Osobně si myslím, že Wilde místy zbytečně tlačí na pilu a toho sexu a souloží je tam až moc. A to nemluvím o tom, jak moc místy je to detailní. Prakticky to nemá žádný příběh, jen hlavní hrdinka má sex s většinou postav z knihy a objevuje nové praktiky. Na jednu stranu je to zábavná kniha, u které si lze užít tu nadsázku a jistý ironický nadhled. Z té druhé strany, je to jen o tom jednom, a to po několika desítkách stránek přestane bavit. Tak jako tak, rozhodně doporučuji knihu zkusit.

23.11.2021

Batman znovuzrozenýBatman znovuzrozenýGrant Morrison

Já si s Grantem Morrisonem prostě nerozumím. Vím, že je skvělej scénárista, ale mě jeho styl psaní nesedí. Ty příběhy jsou zajímavé, přesto si bohužel stále nemohu najít cestu k jeho dialogům (nebo jestli za to může překlad). Přijdou mi, že občas nedávají smysl, nenavazují na sebe, nebo jako by je říkali úplně jiné postavy. Morrison má dobré nápady, dokáže předvést hodně šílené zápletky a momenty a k tomu jeho příběhy mají nepříjemnou atmosféru. Jen to pro mě není, tak moc zábavné čtení jak bych si přál. Bohužel.

18.11.2021

Tancuj, tancuj, tancujTancuj, tancuj, tancujHaruki Murakami

Další Murakami za mnou a já jsem opět spokojený. Jelikož, od autora mám už hodně načteno, tak směle mohu tvrdit, že jsem dostal "typický Murakamiho román". Je sice pravda, že Tancuj, tancuj, tancuj je jeho šestá kniha, ale k nám se dostala teprve nedávno a díky tomu jsem měl možnost si přečíst romány, které přišly pak, a kde je Murakamiho styl vysoustružen k dokonalosti. Tato kniha se čte opravdu moc dobře. Sedlo mi to a krásně jsem se ponořil do příběhu a užíval jsem si zajímavé charaktery a to, co se v knize dělo. I přes větší počet stránek jsem neměl pocit, že bych se výrazně nudil. Problém nastává, že se o knize špatně mluví/píše a těžko se někomu doporučuje. A pokud by tohle měla být první kniha od autora, kterou si přečtete, tak hodně narazíte. Mám pocit, že knihu nejvíce ocení Murakamiho fanoušci, jenž svého autora znají, vědí jakým stylem píše, jak tvoří charaktery a jak moc se opakuje. Trochu mi nesedlo to "tajemno", které se běžně v Murakamiho knihách vyskytuje. Opět jsem byl lehce zklamaný, že se autor rozhodl některé linky nechat otevřené, nicméně po tolika přečtených knihách už bych s tím měl počítat. Z mé strany spokojenost a mohu říci o Tancuj, tancuj, tancuj že je to krásná a dobrá kniha.

14.11.2021

Soví městoSoví městoScott Snyder

(+ SPOILER) Jsem rád, že jsem si tento příběh mohl přečíst. Snyder to velmi dobře zakončil a ta nevědomost na konci je super. Sedlo mi hodně dynamické tempo. Komiks má parádní spád a neustále se žene dopředu. A ono to příběhu jen prospělo. Snyder tady nemůže zopakovat moment překvapení jako se mu to povedlo v prvním díle, tak alespoň ukáže Mr. Freeze a jeho nový origin - sedlo mi to. Vyvrcholení příběhu je dobré. Jediné, co mě fakt přišlo absurdní je to, kolik toho Batman vydrží a přežije. Tady by se zapotil i Superman. Jako příjemný bonus jsou zde dva kratší příběhy, které jsou hodně povedené. Za mě tedy po obsahové stránce velmi dobrý komiks.

PS: A teď pár negativních věcí.
1) Špatný hřbet komiksu - má to tvořit jednotný obrázek, ale bohužel se někde stala chyba (nevím jestli to má více lidí, a nebo jich jen "pár") a to co vidíme na tomu hřbetu už máme na jednom z předchozích čísel. To znamená že obrázek jako celek bude vypadá špatně. - Nakonec je špatný hřbet u komiksu Tváře smrti, ale ten vyšel dříve, než Soví město.

2) Blbě napsané chronologické řazení. Opět to nedává moc smysl. - Opět špatný popisek u komiksu Tváře smrti a proto to nedává smysl.

3) Cenovka - někoho napadlo nalepit cenovku na zadní stranu komiksu. Problém je že to nejde normálně sundat a odstranit. Pořad tam zbyly stopy po lepidlu i přesto, že jsem to zkoušel vzít lihem. Takže doporučuji tam cenovku nechat.

05.11.2021

Soví tribunálSoví tribunálScott Snyder

Tohle se mi hodně líbilo. Sedl mi Snyderův styl a jeho pojetí Batmana. Soví tribunál je dobré a napínavé čtení. Po delší době je zde tajemný záporák, který dokáže srazit Batmana na kole a to po stránce fyzické i psychické. Velmi oceňuji i tu tajemnost a nepředvídatelnost toho, co se bude v Gothamu dít. Velké plusové body má u mě Snyder za to, že v jeho podání Batman dělá chyby a ty chyby ho pak dost bolí. Navíc Snyderovi jde hezky od ruky i detektivní linie. Tím pádem komiks není jen rubačka, ale mnohem více připomíná temnou detektivku. A to se mi hodně líbí. Fakt malinko chybělo, abych dal plnou palbu.

21.10.2021

Tváře smrtiTváře smrtiAntonio S. Daniel

Tento komiks má parádní obálku. Hned upoutá naší pozornost a my jako čtenáři chceme vědět hned více. Komiks obsahuje dva uzavřené příběhy. Oba mají spoustu kladů, nicméně obsahují i pár neduhů, což mě ve výsledku trochu zamrzelo. Kreslíř a scénárista Tony S. Daniel je rozjede zajímavé a drsné příběhy s Gotham City. Děj má spád, krásnou kresbu a velmi nekompromisního Batmana. Čte se to velmi dobře, až na jednu nepříjemnou věc. Příběhy v komiksu jsou zbytečně překombinované, rychlé a mnohdy nedávají tak úplně smysl. A to je velká škoda, protože jinak by tento komiks byl velkou peckou. Takhle jde o hodně dobrý komiks s Batmanem.

06.10.2021

Aquaman 6: Smrt králeAquaman 6: Smrt králeDan Abnett

Pořád to velmi dobře šlape. Jsem rád, že se závěr příběhu o šíleném králi Corum Rathovi Danu Abnettovi nerozpadl pod rukama a dotáhl ho do uspokojivého konce. Abnett neváhá věnovat prostor ostatním postavám a hlavní hrdiny odsouvá trochu stranou. Díky tomuto kroku se dozvíme více o samotném uchvatiteli trůnu a jeho motivacích. Největším problémem tohoto komiksu je jeho délka. Měl být rozhodně delší. Mera a Delfína měly mít více prostoru a ne se jen na chvilku objevit. Souboj mezi Rathem a Aquamanem mohl být delší a osudovější. Nejsem zklamaný, ale potom co předvedl Abnett na začátku série, jsem čekal trochu více.

29.09.2021

Zrozen k zabíjeníZrozen k zabíjeníPeter J. Tomasi

Dobrý a povedený komiks. Je to krásný mainstream a čte se to parádně. Příběh je dynamický, má funkční zvraty, vývoje mezi postavy, zajímavě pojatou akci a velmi dobrého Batmana a Robina. Já jsem spokojený.

25.09.2021

V šedých tónechV šedých tónechRuta Sepetys

Tuto knihu mi doporučila kamarádka a jsem moc rád, že jsem jí věnoval svůj čas a taky své emoce. Kniha se mi hodně líbila a jsem rád, že jsem se dozvěděl něco nového. Autorka Ruta Sepetysová je hodně talentovaná spisovatelka. Zde je to nejvíce vidět na krátkých, stručných a úderných kapitolách. Sepetysová zbytečně neplýtvá slovy, nevytváří složité slovní spojení a věty. Díky tomu je kniha silná a úderná jako facka od strážného v pracovním táboře. Po příběhové stránce to funguje velmi dobře, líbilo se mi zapojení flashbacků do příběhu. Osobně bych asi ocenil, kdyby některé postavy byly propracovanější a nebyly charakterizovány jen nějakou vlastností (plešatý muž, pán co si natahuje hodinky, mrzutá žena atd.). Z mé strany spokojenost, jedná se o silnou a zajímavou knihu a už teď vím, že si chci od autorky přečíst další knihu.

24.09.2021

Hodiny posledního soudu 2Hodiny posledního soudu 2Geoff Johns

Geoff Johns to zvládl ukočírovat a díky tomu tady máme velkou komiksovou událost.

Již od prvních stránek je vidět, že Johns miluje Strážce od Alana Moorea. Celý příběh je velkou poctou tomuto legendárnímu komiksovému tvůrci a jeho mistrovskému dílu. Johns se proto rozhodl podřídit tomu celý komiks. Ať už jde o vyprávění, rozložení panelů, celkový vzhled komiksu a neposlední řadě používaní bonusových příběhů na konci kapitol.

Mnozí to budou považovat za sprosté kopírování a vykrádání Strážců. Já to tak naštěstí nevidím. Vidím zde snahu o provázanost a ucelenost. Johns se snaží vytvořit “svůj vlastní přídavek do světa Strážců” a chce, aby působil co nejvíce přirozeně. Proto je komiks plný odkazů na tento komiks, rozvíjí některé motivy či vytváří nové postavy. Velkou oporou mu je zde kreslíř Gary Frank, jenž krásně zachycuje odkaz Strážců ve své kresbě. I on skládá poctu tomuto komiksu a samotnému kreslíři Daveu Gibbonsovi.

Největším kladem a zároveň největším záporem bude v tomto případě příběh. Není to jednoduché čtení a samotný Johns nám to neulehčuje. Je zde až moc informací, odkazů (bez znalostí Strážců a spousty komiksů od DC se nebudete místy chytat), dějových linek, hrdinů a při čtení jsem měl pocit, že se Johns nechal místy dost unést. Jako by cítil na sobě tíhu toho, co tvoří, a snažil se vyrovnat samotnému Mooreovi. Díky tomu je v příběhu zbytečně moc linek a postav. A bohužel některé pak ve výsledku působí zbytečně. Tím neříkám, že to Johns pokazil, říkám tím, že udělal několik chyb.

Nicméně, když se příběh čte v kuse, tak to začne do sebe všechno hezky zapadat. Já jako fanoušek jsem si užíval ten moment překvapení a okouzlení příběhem. Opravdu mě bavilo přemýšlet o tom, kam to celé směřuje a jaká bude pointa, jak to ovlivní svět hrdinů DC. Johns si opravdu vyhrál s odkazy a detaily. Jeho vize sice není bezchybná, ale má hlavu a patu. Pointa, kterou přináší, mně sedla a nabídla mi nový pohled na jisté události, které se dějí ve světě DC.

Hodiny posledního soudu je komiks, který při čtení vyžaduje větší dávku pozornosti. Není to žádné oddechové čtení. Na druhou stranu se nejedná o žádný art. Je to takový mix mainstreamového komiksu s myšlenkovým přesahem a lehkým filosofováním o tom, co znamená být hrdina. Mně komiks sedl jako celek. Vím, že má spoustu chyb a některé věci, tam působí hloupě a zbytečně, přesto jsem ochotný to prominout, jelikož jsem se dobře bavil a komiks mě donutil přemýšlet nad všemi myšlenkami, které má. Což rozhodně není málo a běžně se mi to nestává.

Hodnocení: 9/10

21.09.2021

Hodiny posledního soudu 1Hodiny posledního soudu 1Geoff Johns

Velká spokojenost.

Hodnocení: 9/10

21.09.2021

Rok nula: Kniha druháRok nula: Kniha druháScott Snyder

Hodně povedený. Popravdě mi chvilku trvalo, než jsem si našel cestu ke stylu jakým Scott Snyder vypraví své příběhy. A prakticky to platí i pro jeho verzi Bruce/Batmana. Pro každého, kdo má načtené "pár komiksů s Batmanem" to bylo jiné. Naštěstí Snyder umí a dokázal pochopit podstatu toho, co Batman představuje a v druhé části Roku Nula to předvede na maximum. Příběh má zběsilé tempo, parádní zvraty, neokoukané prostředí Gothamu a zajímavý souboj s Riddlerem. A jako nový origin o Batmanovi to působí velmi dobře. Škoda, že Snyder občas tlačí moc pilu a některé věci jsou tam trochu na víc, klidně to místy mohlo být komornější a ne tak překombinované (Riddler je zde popsat skoro jako nejchytřejší muž na světě). Z mé strany spokojenost a těším se na další příběhy od Snydera, i na další díly v tomto komiksovém kompletu.

16.09.2021

Rok nula: Kniha prvníRok nula: Kniha prvníScott Snyder

Dobrý začátek komiksového výběru o Batmanovi. Jsem rád, že Scott Snyder Batmanův origin pojal po svém, protože tohle není klasický Batman. Tady ještě není Batman tím geniálním detektivem a bojovníkem. Zde se učí jak přežít v Gotham, věřit lidem kolem sebe a ustát těžký nakládačky. Dlouho jsem nečetl komiks, kde by dostával Bruce/Batman, tak často přes hubu a krvácel o sto šest. Snyder některé věci drží v realistické rovině, a někdy se naprosto utrhne ze řetězu. Je to svým způsobem velmi příjemná kombinace. Styl vyprávění mi moc nesedl, protože je místy dost chaotický. Chápu, že si Snyder připravuje půdu na další části příběhu, jen mi to přišlo hodně zběsilé a na sílu. I přes mé výtky jsem celkem spokojený, jelikož čtu něco jiného, než jen klasický Batmanův origin.

15.09.2021

Spisovatel jako povoláníSpisovatel jako povoláníHaruki Murakami

Mám rád knihy. Tahle věta je sice prostá, ale je naprosto všeříkající. Jelikož mám rád knihy, tak je i velká pravděpodobnost, že bud rád číst. Čtení knih mě baví, přesto se styl, jakým čtu knihy, se za ty roky změnil. Dříve jsem čtení knih bral jako sprint – co nejrychleji jí přečíst a jít k další. Dnes je beru jako běh na dlouho trať, nebo jako maraton – nespěchám dopředu, užívám si samotnou četbu a mám radost z přečtené knihy. Taky jsem zjistil, že je opravdu dobré střídat žánry, zkoušet nové autory, nebo dát na doporučení od přátel nebo blízkého okolí. Tímhle stylem jsem se dostal ke spoustě luxusních knížek a poznal výborné autory. Jednou z těch knih bylo Norské dřevo od Haruki Murakamiho a narovinu Vám říkám, že to byla láska na první přečtení. Kniha se mi opravdu hodně moc líbila, sedl mi autorův styl psaní a popisovaní. A proto jsem se rozhodl, že si od něho přečtu co nejvíce knížek. O čem je konkrétně tahle kniha?? Název knihy přesně vystihuje, o čem kniha je. Kniha je o tom, jak se Murakami stal spisovatel, jakým způsobem tvoří knihy, kde bere inspiraci, jak vnímá literární ceny a taky o spoustě dalších věcí spojených s povoláním spisovatele. Není to první kniha, ve které se Murakami zamýšlí nad konkrétními otázky, již dříve jsme dostali knihu se jménem O čem mluvím, když mluvím o běhání – zde Murakami popisuje, co pro něho znamená běh, jak běhá a taky o tom, jak se to projevuje při jeho tvorbě. Samotná kniha nefunguje jako manuál na to, aby se z člověka stal úspěšný spisovatel. Nicméně Murakami zde zmíní dost praktických rad a návrhů, které lze pak aplikovat v běžném životě a v různých povoláních. Spisovatel několikrát vzpomene, že jde čistě jen o jeho osobní názor odvozený z jeho zkušeností a poznatků. A v neposlední řadě nezapomene poděkovat štěstěně za to, že měl štěstí a podařilo se mu prorazit a mít přes čtyřicet let dlouho kariéru jako spisovatel. Číst tuhle knihu bez znalosti Murakamiho tvorby by bylo trochu zvláštní. Určité věci by Vám nedávali takový smysl, když neznáte kontext. Tohle je kniha pro fanoušky Murakamiho tvorby, ve které nám autor dává nahlédnout do složitého procesu vzniku jeho knih i jeho vnímaní života, úspěchů a povolání spisovatele. Murakami se zde snaží být upřímný, otevřený a říká věci, které mají hlavu a patu. Po přečtení pochopíte, proč lidé mají tak moc rádi jeho knihy. Spisovatel jako povolání není kniha pro všechny, ale já jako fanoušek jsem dost spokojený a spoustu myšlenek si chci zapamatovat a následně je aplikovat ve svém životě a přístupu.

04.09.2021

Mera: Královna AtlantidyMera: Královna AtlantidyDan Abnett

Dan Abnett umí. Baví mě jakým způsobem Abnett pracuje s postavy, kam je posouvá a hlavně jaké jim tvoří motivace. Vše je napsáno uvěřitelně a dává to z logického hlediska smysl. Zde je to nejvíce vidět na postavě Mery a Ormovi. Abnett tyto dvě postavy vystaví několika zkouškám, nutí je dělat rozhodnutí a ukazuje jejich myšlení - povinnosti jsou nadevšechno. Vůbec nevadí, že zde není Aqumana, jelikož dynamika hlavní dvojice je hnacím motorem pro příběh. Fungují zde dialogy, dějové zvraty a ke všemu to má nádhernou kresbu (hlavně Mera vypadá fantasticky). Začátek je pomalejší a pak se to rozjede. Ke konci bylo trochu více zvratů, ale nakonec to splnilo svůj účel. Za mě spokojenost.

01.08.2021

Světová válka ZSvětová válka ZMax Brooks

Velká spokojenost. Max Brooks se zde profiluje jako velmi sebevědomí tvůrce, který má své myšlenky hezky srovnané a umí se na daný problém koukat jak z lokálního hlediska, tak i globálního. A čte se to luxusně. Dané segmenty mají, co říci a vždy dokáží něčím překvapit. A navíc se krásně doplňují a vytváří zajímavou mozaiku. Za mě opravdu povedená kniha, která v sobě má mnohem více, než se na první pohled zdá a představuje dost svěží vítr na dané téma.

05.06.2021

Encyklopedie komiksového filmuEncyklopedie komiksového filmuPetr Cífka

Miluji komiksy, miluji většinu komiksových filmů, takže šance, že si zamiluji tuto knihu byla velmi velká. Kluci z MovieZone odvedli výbornou práci. Encyklopedie je napsaná hravě a zábavně. Dozvíte se spoustu informací a rozšíříte si obzory o komiksových filmech (jsou filmy o kterých ani netušíte, že vycházejí z komiksových předloh). Mě tato kniha udělala velkou radost, protože jsem si rozšířil obzory, zavzpomínal na krásné filmy mého dětství a i současnosti. Encyklopedie komiksové filmu je ideální kniha pro všechny fanoušky komiksů a filmů. Doporučuji.

03.02.2021

ZatmívačkaZatmívačkaEd Brubaker

Vážně mě mrzí, že nemůžu dát plný počet hvězd, protože by si je komiks zasloužil, ale já to tam prostě necítím. Zatmívačka skoro výborný komiks, se kterým má jeden zásadní problém. A ten problém se týká příběhu. Díky ohlasům, hodnocením a hypeu, jsem očekával pecku, která mě semele a rozžvýká. A to se nestalo. Ten příběh je zajímavý a má suprovou atmosféru, zápletku a všechno, co k detektivkám patří. Jen mi to přišlo "trochu málo". Pořád jsem čekal na ten okamžik, kdy by mě příběh posadil na zadek a já bych jen nevěřícně koukal na to, co jsem zrovna přečetl. A to se nestalo. Dost mě to mrzí, jelikož miluji filmy, a ta zápletka mi přišla dost zajímavá a nosná a určitě by zde fungoval nějaký šokující zvrat, který by ten konec nakopnul úplně jiný směrem. Brubaker odvedl výbornou práci a totéž platí pro Phillipse a Breitweiserovou, protože jejich kresba a barvy dodávají příběhu tu správnou a hutnou atmosféru. Zatmívačka je velmi kvalitní komiks, a určitě mu dejte šanci, bohužel mě k dokonalosti něco málo chybělo.

24.01.2021

The Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lovThe Amazing Spider-Man: Kravenův poslední lovJ.M. DeMatteis

Až při druhém čtením jsem tento komiks docenil. To, co zde scénárista J.M. DeMatteis rozjede je naprosto neočekávané a drsné. Není to žádný úsměvný příběh našeho dobrého pavouka ze sousedství. Tohle je cesta do hlubin šílencovi mysli. Je to filozofické dílo o smyslu života s křížené hororovými okamžiky. Není to jednoduché čtení, a ani to není moc zábavné, ale ten jiný pohled za to rozhodně stojí, jelikož velmi výrazně ukazuje, že svět není jednoduché místo a existují i jiné barvy, než černá a bíla. Kravenův poslední lov je výrazný autorský komiks, který svojí nekompromisností je důležitým milníkem ve Spideyho historii.

17.01.2021

Flash 1: Když blesk udeří dvakrátFlash 1: Když blesk udeří dvakrátJoshua Williamson

Ze všech hlavních hrdinů DC má Flash nejsložitější historii a časovou osu. A fakt nesouhlasím s tím, že tohle ideální start pro nové čtenáře Flashe. Nicméně pokud Flashe trochu znáte, a osvěžíte si vzpomínky úvodním komiksem Znovuzrození hrdinu DC, tak se chytnete. Ze začátku jsem místy tápal, opět je na vině český vydavatel, který se neobtěžoval, napsat, vysvětlit nebo dovydat New 52. Takže nám chybí dost informacích a trvá, než se zorientujeme. Jakmile se naskočí do hlavního příběhu, tak většina problému zmizí a my si můžeme užít zajímavý příběh Barryho Allena nejrychlejšího muže planety. A je to dobré čtení, které má parádní konec a moc hezky láká na další díly.

09.01.2021

Aquaman 5: Zlomená korunaAquaman 5: Zlomená korunaDan Abnett

Dan Abnett prostě umí. Už po páté mi dokazuje, že chápe, co pohání Artura/Aquamana a pokaždé to dokáže posunout nějak dále. Díky tomu je hlavní hrdina mnohem propracovanější a zajímavější. Totéž by se dalo napsat i o Mere a dalších vedlejších postavách. Kresba krásná a výborně sedí k příběhu. Osobně mě bavil i ten příběh, který nesouvisí s hlavní dějovou linkou. Jediný problém tohoto komiksu je, že je opravdu hodně tenký. U Aquamana jsem si zvykl na více stránek.

04.01.2021

Sedm smrtí Evelyn HardcastlovéSedm smrtí Evelyn HardcastlovéStuart Turton

Už dlouho jsem nečetl knihu, která by mě takhle zaujala. Mám rád zápletky s časovou smyčkou. Zde ta časová smyčka byla využitá do detektivky ve stylu Agathy Christie. Největší síla knihy je v její originalitě a v momentu překvapení. Spisovatel Stuart Turton odvedl výbornou práci. Je to parádní vypravěč, který skvěle pracuje s napětím a umí několikrát překvapit. Kolikrát jsem si při čtení říkal, že začínám tušit co se děje. A pak přišlo pár stránek a já byl skoro zas na začátku vyšetřování. S každým „dalším hostitelem a dnem“ Turton přidává nový pohled na věc, seznamuje nás s postavy a hlavním místem dění – sídlem Blackheath. A pokaždé je to jiné. A to je na knize nádherné. Ten pocit nevědomosti, puzzle kde nám chybí dílky abychom viděli obraz v celku nebo přehlídka různých charakterů, kdy každý z hostitelů je jiný.

Turton to skvěle rozehraje a nikdy nenudí. Je to dost složité na pozornost a detaily. Přesto je to napsané hodně hravě, poutavě a zábavně. Nutí to ke čtení a přemýšlení, co bude dál a jaké tahy musí naše postavy zvolit, aby zjistili, co se skutečně stalo. Turton nám nedá nic zadarmo a pokaždé přijde s dalším logickým zvratem, který děj posune dál. A to se mi hodně moc líbilo. Je to krásná ukázka toho, jak lze originálně pojmout něco, co už tu několikrát bylo.

Netvrdím, že je to dokonalá a bezchybná kniha. Ale popravdě už hodně dlouho jsem nečetl knihu, která by mě takhle moc sedla a bavila mě tím, že mě nechává na pochybách. Musím přiznat, že jsem se bál nějaké šílené pointy a k mému velkému štěstí nakonec nepřišla. Ta gradace, co přijde ke konci, je výborná. Jediný, co asi nebude všem po chuti, je ten sci-fi prvek a vysvětlení časové smyčky, i přestože mě to přijde jako skvělé a originální řešení. Tak jako tak, Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové doporučuji a snad tímto komentářem někoho přesvědčím, aby si knihu přečetl.

29.12.2020

Poslední polibek, co za něco stálPoslední polibek, co za něco stálJames Crumley

Čekal jsem trochu více. Když, jsem se rozhodoval jestli si knihu koupím, tak jsem kouknul na hodnocení a bylo rozhodnuto. Přečetl jsem si zápletku a ta mě dost zaujala. A tady se ukáže asi největší problém. Problém je očekávání. Pokud očekáváte klasickou noirovou detektivku, tak docela dost narazíte. Tady se hraje na něco jiného. A je to svým způsobem dobře. Spisovatel James Crumley na to jde jinak. Více, než samotný případ ho zajímají postavy a doba s prostředím, kde se příběh odehrává. Díky tomu se jako čtenáři dostaneme hlavnímu hrdinovi rychle pod kůži a pochopíme, jak funguje jeho morální kompas. Crumley si v některých případech nebere servítky a je dost cynický a upřímný. Samotná kniha má krásné tempo a čte se velmi dobře. Crumley si hraje se slovy a umí upoutat pozornost. Poslední polibek, co za něco stál je povedená kniha a určitě stojí za přečtení.

07.12.2020