hroubek hroubek komentáře u knih

Rekviem za Damiana Rekviem za Damiana Peter J. Tomasi

(SPOILER) Hodně povedený a silný komiks. Jak už naznačila uživatelka Lenka.Vílka, vydávání v tomto kompletu nemá žádný řád a smysl. A je to obrovská škoda. Věřím, že Damianova smrt musel být silný komiks, ve kterém bychom sledovali jedno z největších selhání Temného rytíře, alespoň z jeho pohledu. Na začátku komiksu dostaneme stručný popis jak k tomu došlo, ale radši bych si to přečetl sám. A teď k samotnému komiksu. Scénárista Peter J. Tomasi odvedl parádní práci. Tomasi přistupuje k příběhu a k samotnému Batmanovi hodně lidsky a opravdově. Každý se se ztrátou vyrovnáváme po svém. Někdo se uzavře, někdo o tom potřebuje mluvit, a pak je tu Batman, který si svou zlobu vylévá na všech zločincích po celém světě. Je hnán vlastním selháním, zlobou, nenávistí a taky velkou mírou sobectví. Cizí bolest má zahnat tu jeho. Tomasi se rozhodl zapojit do příběhu celou Bat-family a jednu osudovou ženu, aby zdůraznil kontrast toho, jakým způsobem se Bruce/Batman chová k lidem, kteří se mu snaží pomoc. Je to velmi chytrý tah, protože každá postava si prošla vlastním peklem a má na věci trochu jiný názor. Tomasi výborně tlačí na pilu a psychicky láme našeho hlavního hrdinu, než konečně prozře a pochopí, co je správné. Cesta za takovýmto prozřením není jednoduchá a bude bolet všechny a vytvoří nové rány, které se budou hojit ještě hodně dlouho. Komiks má skvělý úvodní sešit, který se obejde bez slov a vše je odvyprávěno pomocí kresby. Osobně mi hodně moc sedly poslední stránky, které jsou velmi silné a dojemné. Jediný důvod, proč nedám plnou palbu je ten, že tady bylo pár části, které mi přišli nevyužitý a mohly fungovat o trochu lépe. Rekviem za Damiana je povedený a silný komiks s Batmanem.

24.03.2023 4 z 5

Květy zla Květy zla Scott Snyder

Tohle je ten typ komiksu, u kterého si přejte, aby akce skončila a postavy si mohly povídat. Mám rád akci v komiksech, ale v tomto komiksu akce a akční scény nefungují. Ta akce je překombinovaná, divná a prostě taková nijaká. Nicméně pak jsou tu dialogy a nějaké osudové momenty, a tohle funguje parádně. Hlavně v druhé části příběhu, kdy to celé začíná gradovat k jednomu okamžiku. Osobně mi sedl dovětek a takové optimistické zakončení. Hodně slabé čtyři hvězdy.

24.03.2023 4 z 5

Superman: V každé roční době Superman: V každé roční době Jeph Loeb

Mám hodně moc rád scénáře od Jepha Loeba. Četl jsem od něho dost věcí a všechno mi výborně sedlo. Loeb umí udělat velkolepý akční thriller Ticho, parádní temnou detektivku Dlouhý Halloween a Temné vítězství, nebo romantický příběh s tragickým koncem Spider-Man: Smutek. Skvělé zvládá dělat velké mainstreamové komiksy, ale nemá nejmenší problém udělat i civilnější příběhy, které stojí na postavách. A to je případ tohoto komiksu. Velmi se mi líbí na komiksu Superman: V každé roční době to, že Loeba nezajímá akční stránka a vlastně ho moc ani nezajímá samotný Superman. Reálně se mnohem více soustředí na samotného Clarka než na Supermana. Loeba zajímá, co Superman představuje pro konkrétní postavy, a jak ho ty dané postavy vnímají. A tohle je z mého pohledu hodně osvěžující prvek, jelikož Clark/Superman je sice hlavní postava, kolem kterého se příběh točí, ale zároveň vše podstatné a důležité se dozvídáme z úst někoho jiného. Loeb nám předvádí netradiční pohled na Muže z oceli, a já jsem mu to sežral i s navijákem, jelikož Loeb perfektně pochopil v čem spočívá největší síla Supermana. Není to jeho super síla, není to jeho nezranitelnost, je to jeho lidskost, a víra, že na světě jsou dobří lidé, kteří jednají z nesobeckých důvodů, protože chtějí pomáhat. Když nebudu počítat pár krátkých příběhů na konci, tak je komiks rozdělený na čtyři části. Každá část je pojmenována podle ročního období. Máme zde čtyři různé vypravěče dva muže a dvě ženy. A jak už jsem naznačil v textu, ani jeden z vypravěčů není Superman. Samotné roční období zde působí i jako jistá metafora, jak vnímat to, co Clark zrovna prožívá. Nechci o tom psát mnoho, jelikož mi to přišlo ze strany Loeba dost fikané. Nicméně o to více jsem si to užil a líbilo se mi, jak je to elegantní řešení. Miluji kresbu Tima Salea. Sale má hodně specifický styl kresby, který působí lehce retro, ale k tomuhle příběhu pasuje přesně a dodává mu nádhernou poetiku a kouzlo. Komiks má nádherné velké panely, úžasné dvojstránky, které nepotřebují text a dokáží vyprávět daný příběh obrazem. A pak samozřejmě jak je u Salea zvykem, nádherně nakreslené ženské postavy. Sale ženské protagonistky kreslí tak nádherným způsobem, že jsou vždy velmi svůdné, ale mají v sobě jistou křehkost a něžnost. Samotná kresba na mě osobně působí velmi příjemně a rád jsem si prohlížel panely do detailů, i přestože Sale někdy na detaily kašle a snaží se o co největší záběr panelu. Určitě musím zmínit úžasnou barevnou paletu, která opět působí krásnou retro stylizací. Díky tomu, že Sale v tomto komiksu nepoužívá tolik černé barvy, tak má komiks nádhernou barevnou paletu, která nechá vyniknout jiné barvy modrou, červenou, zelenou a žlutou. Nádherně nakreslený komiks. Je mi jasné, že tento komiks nebude pro všechny a ne každému sedne retro stylizace a způsob, jakým se Loeb rozhodl odvyprávět tento komiksový svazek. Nicméně, já jsem si komiks hodně užil, ocenil originálně pojatý příběh, nádhernou kresbu a samozřejmě to, jak je příběh civilní a dojemný. Pokud si chcete přečíst povedený komiks se Supermanem, který se netočí jen kolem akce a bitek, tak je Superman: V každé roční době pro Vás jasná volba.

18.03.2023 5 z 5

Konec cesty Konec cesty Jason Aaron

He iyéčhel, wakhán thánka, anpetu kin lé, mičhanté kin mi ší yu ská yé!

Tak je to tady. Došel jsem na konec cesty u této luxusní série. A když, píšu tento komentář, tak nějak sám nevím, jestli je správný čas, abych ho napsal teď, nebo pár dní počkal, až si to celé sedne a vykrystalizuje. Zrovna v tuto chvíli, když se snažím vytvářet tento komentář, tak myslím na ten konec. Konec tohohle příběhu, který svým způsobem není úplný konec, nýbrž pokračovaní jiné cesty. Konec, který jsem nečekal, konec který mě hodně sere, konec který mě dojímá jako málo co, konec o kterém musím přemýšlet, konec ze kterého jsem svým způsobem neskutečně nadšený, protože takovéto konce tvoří jen luxusní vypravěči, v tomto případě scénáristé. Už teď vím, že je tady spoustu věcí, co mi úplně nesedlo, a přál bych si, aby byly udělaný jinak. Celé to na mě působí lehce uspěchaně, ale to možná bude tím, že jsem nechtěl, aby to skončilo. Chtěl jsem, aby tento díl měl přes dvě stě stránek, a působilo to jako Nelítostný souboj, kde by to celé pomalinku gradovalo k osudovému setkání trojice Dash - Rudá vrána - Ten, kdo chytá. A jak, tak přemýšlím a čtu si po sobě, co jsem doposud napsal, tak si uvědomuji, že to jsem taky dostal, jen musím brát předposlední díl a Konec cesty jako jeden dlouhý díl. Jason Aaron dokázal s touto sérii velké věci, a já si jí i přes drobné výtky hodně moc užil, vyloženě špatný nebo průměrný díl v této série nevznikl. Aaron skvěle pracuje s postavami, a je obrovská radost sledovat, co s nimi dokáže, protože je tvoří jako opravdové lidi, kteří jsou plný chyb a zloby, ale mají taky v sobě hodně dobra a dokáží velké věci, pokud ve svém srdci cítí, že je to správná cesta. Konec cesty není bezchybný komiks, a ani v rámci série není nejlepší, přesto je to konec, a jako konec cesty funguje více, než dobře. Aaron a jeho spolupracovníci (R.M. Guéra, Jock a Giulia Brusco) vytvořili výbornou komiksovou série, která přesahuje rámec komiksů. Tahle série je něčím více, než jen obyčejnou kriminálkou, více než jen komiksem pro dospělé. Tohle velké umění, o kterém vím, že ve mě bude dlouho zrát, a až jednou přijde ten správný čas, tak se znovu vypravím do rezervace Prérijní růže a dám si tento kvalitně vytvořený příběh znovu.

Héčhetu aloe!

14.03.2023 5 z 5

Zatni pěsti Zatni pěsti Jason Aaron

Minulý díl mě poslal do kolen, takže jsem byl hodně, ale opravdu hodně zvědavej, co se bude dít v předposledním dílem. Jason Aaron sešlápne svůj vypravěčský pedál až na podlahu a řítí se plnou rychlostí. Dost bylo zbytečných odboček, teď se musí připravit půda, na krvavé finále, a ne každá postava se ho dožije. Ještě, než se hlavní příběh posune dál, tak máme velmi silnou historickou odbočku, ve které se dozvíme něco o správné technice skalpování. Tento příběh v té nejčistší podobě ukazuje, co jsme udělali (my Evropané) s původními obyvateli Ameriky, a ještě jsme se při tom schovávali za to, že vykonáváme Boží dílo. Precizně odvyprávěna historie od Jasona Aarona. No, a po té historické odbočce nastupuje hlavní příběh, který má jeden velký problém. Z mého pohledu je tady až moc zvratů a působí to na mě hodně uspěchaně. Aaron potřebuje redukovat postavy a linky, a to se dělá nejlépe tak, že se dané linky protnou. Něco funguje fantasticky - celá linka s Šunkou, něco působí lehce divně - Dashův táta a Ten, který chytá, zde mi to přišlo takové nedodělané, ale asi v tom je hlubší smysl. Ke slovu se dostanou agent Nitz, šerif Karnow, nebo Dino, které krásně propojí nečekaný sled událostí. Do příběhu se zapojí i Volný pád, jenž si prošel svým osobním očistcem, o který vůbec nestál. Samozřejmě nesmím zapomenout na naše hlavní hrdiny Dashiella a Rudou vránu. Oba se v průběhu celé série hodně změnili, a prošli si důležitým vývojem. Našli nový smysl života, zakusili peklo, a teď vidí cestu ven. Jenže to něco bude stát, a abys byl spasen, musíš hřešit. Hřešit takovým způsobem, ze kterého se můžeš zbláznit, ublížit lidem který miluješ, a zradit všechno, v co věříš. A pak přijdou pochyby, jestli to za to všechno stálo. Velké finále je přede mnou a já se po poslední stránce tohoto svazku těším, protože věřím, že to Aaron dovede do skvělého zakončení.

14.03.2023 4 z 5

Abys byl spasen, musíš hřešit Abys byl spasen, musíš hřešit Jason Aaron

Původně jsem chtěl dát čtyři silné hvězdy, ale pak jsem si znovu přečetl posledních pár stránek, a dám plnou palbu, protože si to komiks za ten konec hodně moc zaslouží. V každém komentáři ke Skalpům píšu, že je Jason Aaron scénáristický genius, a zde mě to znovu a znovu dokazuje. Nevím jak to dělá, ale Aaron umí psát postavy takovým způsobem, že si z toho vždy sednu na zadek. Každá postava je napsaná, tak realisticky a opravdově, že mám pocit, že čtu o skutečných lidech. Hodně se mi líbí to, že nemohu o žádné postavě říci, že je "dobrá nebo zlá". Aaron ty postavy píše tak moc luxusně, že chápeme jejich hnací motor a myšlenky, a dává nám naprostý smysl proč dělají to, co dělají. Nejvíce je to vidět na práci s postavami, které jsou dost nejednoznačné - Ruda vrána a Ten, který chytá. Myslíme si, že je známe a víme, co udělají, a pak přijde okamžik pravdy, a my zůstaneme stát s otevřenou hubou a nevíme, co si máme myslete, a znovu si ty stránky a panely čteme, abychom zachytili tu genialitu, kterou nám Aaron servíruje. Samozřejmě to nedělá sám, pomáhají mu výborní výtvarníci, kteří přivádějí jeho slova a myšlenky k životu. Abych to nějak ukončil, tento díl má pár slabších momentů, ale jakmile se začne vyprávět hlavní příběh, tak to za to moc stojí. Abys byl spasen, musíš hřešit je parádní díl a konec se pomalu, ale jistě blíží, a já jsem hodně zvědavěj, co si pro nás Aaron a spol. přichystali.

12.03.2023 5 z 5

Rezervace v rytmu blues Rezervace v rytmu blues Jason Aaron

Líbí se mi jakým stylem Jason Aaron píše tuto sérii. Aaron by si mohl spoustu věcí ulehčit, být přímočařejší, soustředit se na hlavní dějovou linku, případně si připravovat půdu pro velké finále. Ale to evidentně Aarona, tak moc netrápí a chce prostě vypravovat příběhy a vyplňovat jisté mezery v ději. Takže proto dostaneme pár odboček a teprve pak se může pozvolna pokračovat v ději. Úvodní příběh je hodně lidský a sedl mi tak moc, že jsem ho četl dvakrát. Sice je nepodstatný pro hlavní děj, ale je to hezký kontrast k většině postav z hlavního příběhu. Další část je věnovaná Šunce, a byl to zajímavý příběh. Jsem rád, že Aaron dal této postavě prostor, a ukázal nám, kým skutečně Šunka je, a co se mu občas honí v hlavě. Příběh, který nese jméno Rodinná tradice je parádní, a hodně jsem si ho užil. Navíc má parádní závěr, u které si řeknete, že historie má tendenci se opakovat, a je to hnusný začarovaný kruh. Závěr si pro sebe krade hlavní dějová část Nechtěné, u které Aaron vytáhne velmi citlivé téma a velmi depresivně ho rozebere, a dát nám nový pohled na některé věci. Dashiell a Carol to dost posrali, každý jiným způsobem, ale posrali to, a teď musí vymyslet jak to spravit. Otázkou je jestli se to dá spravit, a jestli o to vůbec stojí. Aaron vláčí tuto dvojici hodně ošklivým svinstvem, a nutí je, aby se stali svou lepší verzí. Aby se smířili s tím, co udělali, aby se dokázali očistit od minulosti, a začali hledět do budoucnosti, které se oba tolik bojí. Nejkrásněji je to vidět na scéně na silnici, která silně a dojemně ukazuje, to co by hrdinové chtěli, a to co si nakonec zvolí. Rezervace v rytmu blues je povedený a silný svazek, jenž má vynikající momenty a parádní části, ale jako celek lehce drhne a nemá takový tah na bránu. Nicméně to nic nemění na tom, že jsem opět spokojený.

08.03.2023 4 z 5

Hlodání Hlodání Jason Aaron

Připadám si ohlodaný až na kost a odchozený na hromadu kostí z mrtvol. Jason Aaron do toho v tomto díle pořádně šlápne a ukazuje nekompromisní scénáristickou práci. Většina postav se musí vyrovnat s tím, jak se chovala (čtete jaký bordel v rezervaci způsobila), a rozhodnout, co s tím udělají, jelikož se výběr možností rychle zužuje a smrt čeká všude. A stačí jediné špatné rozhodnutí, a nepřátelé vás dostanou. Své o této situaci ví Dash a i Rudá vrána. Cítí oprátku, která se jim pomalu stahuje na jejich krku, a teď se musí rozhodnout, co budou dělat. Jestli budou chytře bojovat, nebo udělají chyby a zemřou. Aaron parádně vykresluje své protagonisty, a nebojí se jim ubližovat, ničit je, lámat je ve svůj prospěch. Protože, když tohle uděláte správně, tak díky tomu dostanete zocelené postavy, o kterých můžete říci, že doslova dýchají ze stránek a panelů. Obrovskou zásluhu na tom samozřejmě mají kreslíři, kteří odvádí luxusní práci. Hlodání parádně funguje jako celek, a já jsem si tento díl moc užil, protože má velmi dobré a fungující zvraty.

03.03.2023 5 z 5

Zázraky: Marvels Zázraky: Marvels Kurt Busiek

Nemám rád Kurta Busieka jako scénáristu. Četl jsem několik věcí, ke kterým psal scénář, a nesedl mi styl, jakým Busiek píše. Jeho tvorba spočívá v tomto, že zná všechno do detailů a na maličkostech, které zná on a asi dalších dvacet lidí na planetě, tvoří příběhy. Příběhy, jež jsou ukecané a pokud neznáte kontext, tak jsou ve velkém případě nudné a těžko si k nim čtenář vytváří vztah. A pak je tu tato komiksová kniha, pro kterou je tento styl vyprávění jako stvořený. Busiek zde může do příběhů dávat různé drobnosti a detaily a my jako čtenáři to tentokrát nevnímáme jako překážku, ale jako něco, co dělá daný svět uvěřitelnějším. Navíc tentokrát je příběh vyprávěn z pohledu obyčejného člověka a ne superhrdiny.

Busiek výborně pochopil, co může svými příběhy říci, a skvěle se mu to podařilo napsat. Komiks má vynikající myšlenky a díky tomu máme úplně nový pohled na superhrdiny. Hodně pomohlo, že největší komiksové události (myšleno v době, kdy vycházely dané komiksy a kdy se odehrává náš příběh, proto se bavíme o letech 1963-1965) vnímáme z pohledu obyčejného člověka, který je fascinovaný tím, co superhrdinové představují. Naštěstí Phil Sheldon není dokonalý hrdina takže občas má strach, občas se nechá strhnout davem, nebo dělá věci, které mu ničí rodinný život. A právě na základě jeho poznatku, chyb a zkušeností můžeme na příběhy koukat z jiného úhlu. Hlavní hrdina, nám nastavuje zrcadla, ukazuje lidskou nevděčnost, strach, pokrytectví či pomíjivost.

Komiksová kniha je rozdělena na šest části, prolog knihy 1-4 epilog. A zde musím smeknout, protože Busiek měl na výběr ze stovek příběhů, které mohl použít, a nakonec se mu podařilo vybrat velmi silné příběhy, na kterých mohl prezentovat to, jak vnímáme superhrdiny. Co pro nás znamená, když bojují za záchranu obyčejných lidí nebo rovnou celé planety, případně jaké to je, když hrdina selže a někdo mu umře pod rukami. Každá z knih je hodně silná a dokáže velmi dobře prodat hlavní myšlenku. A pokud dané příběhy znáte, tak je budete prožívat ještě silněji.

Miluji kresbu od Alexe Rosse. Alex Ross tvoří velmi realistickou kresbu, díky které celé dílo působí ještě více uvěřitelně. Navíc je to celé v retro stylizaci, takže kostýmy superhrdinů působí lehce brakově, ale tím Ross skládá poctu původním komiksům. Ross si vyhrál s kresbou, s detaily a hlavně barvami. Na každou stránku se dá koukat jako na mistrovské dílo. A když pak přijdou jednostránkové nebo dvoustránkové kresby s minimem textu, tak je radost na to koukat a všímat si té úžasné propracovanosti. Jelikož je příběh hodně civilní, tak o to více mi k příběhu seděla tato realistická kresba. Alex Ross je v tomto ohledu génius.

Toto vydání Legend Marvel obsahuje spoustu bonusů. Ať už jde o samotný epilog příběhu, nebo předmluvu od samotného Stana Lee. Nicméně největší porce bonusů je věnovaná hlavnímu kreslíři Alexi Rossovi. Najdeme zde spoustu obálek k té komiksové knize, kresby, náčrty, práce na stránkách. A pak nám sám Ross popíše vznik jednotlivých momentů, a jakým způsobem zapojil kamarády a své rodiče. Tyhle bonusy jsou velmi příjemné doplnění kvalitní komiksové knihy.

Jsem moc rád, že CREW tuto komiksovou knihu zařadil do série Legendy Marvel, protože tam jednoznačně patří. Zázraky: Marvels mají zajímavý příběh a taky přesah. Tohle není čtení pro puberťáky, tohle je dospělý komiks. Sice v něm není nahota a ani násilí, ale to, co říká, má opravdu daleko k šestákovým dobrodružstvím, které dost často přináší mainstreamové komiksy. Takže pokud máte rádi chytré a zajímavé komiksy, tak tohle je pro Vás jasná volba.

03.03.2023 5 z 5

Úplně sám Úplně sám Jason Aaron

Tohle byla další parádní komiksová jízda, která má jednu zásadní chybu. Tou chybou je, že se hlavní příběh moc neposune dopředu, ale na druhou stranu dostaneme spoustu, ale opravdu spoustu odpovědí, které se nám nebudou vůbec líbit. Jason Aaron pokračuje v tom, že každou vedlejší postavu pořádně vykreslí, abychom jí naplno poznali a chápali, proč dělá to, co dělá. Výborně pracuje s příběhem o Dieselovi, který nabídne úplně jiný pohled na tuhle postavu. Totéž platí i pro Nitze, jenž dostane opravdu hodně prostoru, a já jako čtenář jsem nestačil koukat, jaký vývoj si pro nás Aaron připravil. Ke slovu se dostane i policista Volný pád, alkoholik Ten, který chytá, s odsouzencem Lawrencem Belcourtem. Všechny tyhle drobné epizodky přináší tolik kýžené odpovědi a vyplňují mezery v příběh. No nakonec musím zmínit první a poslední příběh, který jsou společně propojený. První je velmi zajímavý, a je to hodně nečekaná příběhová odbočka, která vyvrcholí posledním sešitem. Poslední sešit mi přišel lehce na sílu, ale Aaron tohle potřeboval udělat, aby se hlavní hrdina Dash Zlý kůň srovnal a měl zpět čistou hlavu. Úplně sám je povedený komiks, a já se těším na další díl, protože karty jsou hodně zajímavě rozdané.

02.03.2023 4 z 5

Hryzání ve vnitřnostech Hryzání ve vnitřnostech Jason Aaron

Tak už jsem se konečně vrátil k této luxusní sérii a jsem opět hodně moc spokojený. Hryzání ve vnitřnostech přináší spoustu odpovědí, a ty odpovědi dost bolí a jsou nepříjemné. Jenže odpověďmi to nekončí, jelikož přichází nové otázky, které děj posouvají dále. Jason Aaron předvádí scénáristický koncert a přesouvá vyprávění na druhou hlavní postavu a na vedlejší hrdiny. Trochu jsem byl zklamaný, že se nepokračuje v příběhu Zlého koně, ale je potřeba pořádně rozběhnou všechny důležité linky. Velmi se mi líbila linka s Carol, která ukazuje, že tohle místo dokáže zahubit jakékoliv štěstí. Dino a jeho linka je dost povedená, a jak už naznačil Brubaker ve své předmluvě, víme kam směřuju, ale i tak nás to emocionálně zasáhne. Nejvíce prostoru dostane Rudá vrána, který si krade každou stránku pro sebe, a jeho příběh je výborně vystavěný. Jeho monology v sobě skrývají krutou pravdu, a chápu, proč dělá, to co dělá. Hryzání ve vnitřnostech je parádní díl, který jsem si moc užil a věřím, že po druhém čítání půjdu na maximální hodnocení.

01.03.2023 4 z 5

Supertíha Supertíha Scott Snyder

Rozhodně je to zajímavé a svým způsobem originální. Snyder krásně pokračuje ve svém příběhu a elegantním způsobem se posouvá dál. Dost se mi líbilo jak se změnil James Gordon a i celý Gotham. Nová pravidla, nový hráči v boji o moc atd. Mrzelo mě to se děje v posledním sešitu - ne proto, že by to bylo špatné, ale je to tam lehce na sílu. Tento díl se měl věnovat jenom Gordonovi a jeho nové úloze. Co se týče akce, tak tu jsem si tolik neužil, a mnohem více mě bavilo jakým způsobem Gordon přemýšlí a jedná. Docela mě zaráží, že tam není zmínka, co se stalo s Bat-Family, ale třeba to bude v dalším díle. Supertíha je fajn komiks a těším na další díl, který přinese odpovědi.

14.02.2023 3 z 5

Kruh násilí Kruh násilí Gregg Hurwitz

Zábavný komiks a s dobrým padouchem. Scénárista Gregg Hurwitz napsal zábavný a napínavý komiks, ve kterém dojde na temnější momenty. Hurwitz si užívá, že může psát temný příběh pro temného rytíře. Hodně moc fungují civilnější části a momenty. Problém přichází v akční rovině, jelikož Hurwitz dělá z Batmana neskutečného nadčlověka - asi jako každý moderní scénárista, což je velká škoda. Co se mi hodně moc líbilo, tak to je kresba od Davida Finche. Finch luxusně kreslí Batmana, v jeho podání je Batman neuvěřitelně vysekaný a pro zločince se musí působit až nelidsky svalnatě. Finch si skvěle pohrál se Scarecrowem, který je správně děsivý a moc hezky pojatý. Osobně mi nesedl konec a celková gradace, ale to co příběh říká, jako celek se mi dost líbilo. Z mé strany spokojenost, ale podruhé to číst asi nebudu.

27.01.2023 4 z 5

Brány Gothamu Brány Gothamu Scott Snyder

Dobrý a zábavný komiks. Snyder ukazuje, že dokáže krásně pracovat s atmosférou, se vztahy mezi charaktery a nepotřebuje velkolepou akci. Komiks je místy lehce komorní a vůbec ničemu to nevadilo. Hodně jsem si užil vyprávění, které se soustředí na dvě rozdílné časové linie. Jediné, co mi lehce nesedlo, byla finální konfrontace, která z mého pohledu byla "taková obyčejná". Brány Gothamu jsou povedený komiks.

24.01.2023 4 z 5

Neal Adams: Kniha první Neal Adams: Kniha první Bob Haney

Velký špatný. Tento komiks zachraňuje kresba Neala Adams. Nemám nic proti retro příběhům, jelikož mají své kouzlo, ale tady se to dost nepovedlo. Čtení tohoto komiksu bolelo. Pokud to nemusíte číst, tak to nečtěte. Pokud nemusíte, tak si to nekupujte. Pokud to sbíráte jako Legendu o Batmanovi, tak to založte a buďte spokojený, že jste neztráceli čas s něčím hodně špatným.

21.01.2023 2 z 5

Batman a Robin musí zemřít Batman a Robin musí zemřít Grant Morrison

Sežeňte mi někdo ty drogy, které Morrison bere, abych zvládl pochopit jeho myšlenkové pochody. Morrisonovi to v jeho hlavě dává naprostý smysl, ale já občas některé věci nepobírám, nechápu ty dialogy a celkově to jeho chaotické vyprávění mi nesedí. Tady jsou super momenty ale jako celek mě to nebaví.

25.12.2022 3 z 5

Flash: Znovuzrození Flash: Znovuzrození Geoff Johns

Skoro žádný hrdina nemá, tak komplikovanou historii jako Flash. Už jen to, že jméno Flash nese více hrdinů napříč časem a mnohovesmírem. Barry Allen se kdysi obětoval, aby zachránil celý mnohovesmír a teď je zpět a nechápe, jak se to stalo. Scénárista Geoff Johnse miluje komiksy a staré příběhy ze zlatého a stříbrného věku. Proto se rozhodl vrátit Barryho Allena mezi živé, stejně jako to udělal s Halem Jordanem. Johns nevypraví nějak zbytečně zběsilé, spíše si dává na čas a připravuje si půdu pro hlavní akt příběhu. Díky tomu je komiks ze začátku lehce pomalejší a ukecanější. Pak se to naštěstí rozjede a Johns ukáže, že má hodně načteno a rozhodne se některé věci vysvětlit a zasadit je do nějakého bodu. Finální konfrontace funguje moc dobře a je to hezky odvyprávěné. Moc se mi líbila kresba a barvy, protože kreslit Flashe není úplně jednoduché. Flash: Znovuzrození není bezchybný, ale Johns do toho dal srdíčko, takže mu něco odpustím.

20.12.2022 4 z 5

Superman: Země jedna Superman: Země jedna Joseph Michael Straczynski

Objektivně by to bylo za velmi silné tři hvězdy, ale jsou zde věci, které mě přesvědčily, abych přidal o jednu hvězdu více. Režisér Zack Snyder tento komiks musel mít v ruce, jelikož hodně podobných věcí má ve svém Muži z oceli, ale tam to funguje o třídu lépe, protože má Kevina Costnera a Michaela Shannona. Superman: Země jedna znovu vypraví origin o jednom z nejstarších superhrdinů a dělá to dobře. Sice to nepřekvapí, ale taky to neurazí. Pokud máte načteno Muže z oceli od Johna Byrnea, Utajený původ od Geoffa Johnse nebo Odkaz od Marka Waida, tak vám Země jedna skoro nic nového nenabídne. Mě osobně se nejvíce na celém komiksu líbili civilní momenty (část v Daily Planet je perfektní), scény Jimmyho a Lois fungují moc dobře. A nejlepší momenty přijdou, když si táta Kent povídá se svým synem a dává mu rady do života. Tyhle dialogy táty Kenta jsou top a scénárista J.M. Straczynski zde výborně prodává vztah otce a syn, kdy otec chce pro svého syna to nejlepší, i když moc dobře tuší, že cesta, kterou se jeho syn vydá bude trnitá, bolestivá a osamělá. Tohle se Straczynskimu dost povedlo. Komiks má povedou kresbu a moc hezké barvy. Superman: Země jedna je dobrý komiks, který má slabší akční stránku, ale ta civilní je hodně povedená.

10.12.2022 4 z 5

Smrt rodiny: Kniha druhá Smrt rodiny: Kniha druhá Scott Snyder

Tento komiks má jednu velkou chyby. Tou chybou je, že i rámci komiksové logiky, kdy je skoro všechno možné a nemožné, je tak moc nelogický a těžko uvěřitelný až to bolí. Snyder vytvořil z Jokera největšího plánovače v celém DC světě, který dokáže být na více místech současně, vytvořit plán, který běží dlouhé roky a nikdo si ho nevšimne, a je skoro nesmrtelný (tohle je v pozdějších dílech vysvětleno). Naštěstí to Snyder napsal hodně zábavně a napínavě, že jsem na tu logickou chybu moc nemyslel a snažil jsem si to užít. Snyder si vyhrál s dialogy a s určitými momenty, které jsou parádní a předvádí Jokera v nejšílenější poloze. Hodně moc se mi líbila závěrečná hostina a její konec. Smrt rodiny: Kniha druhá je dost povedený a napínavý komiks.

07.12.2022 4 z 5

Smrt rodiny: Kniha první Smrt rodiny: Kniha první Scott Snyder

Je moc fajn, že scénárista Scott Snyder zkouší nové věci, přistupuje k záporákům jinak a je celkově dost drsný na kladné hrdiny. Joker v jeho podání je ještě větší magor, než kdy dříve a to, co způsobuje je nepříjemné. Hlavní příběhová linka funguje a má jisté napětí a nechybí jí zajímavost. Bohužel pak přijde část s Catwoman, která podle mě vůbec nefunguje, zdržuje děj a vše se tam děje na sílu. Díky této odbočce příběh ztratí tempo. Z mého pohledu jde o dost slušný komiks, ale linka s Catwoman není dobrá.

07.12.2022 3 z 5