Rekviem za Damiana

Rekviem za Damiana https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510832/rekviem-za-damianaYH8GHT-6qN-.jpg 4 15 4

Legenda o Batmanovi série

Batmanův syn Damian je mrtvý, avšak temný rytíř se s tím odmítá smířit. Pomůže mu tajemství zmrtvýchstání odhalit Frankenstein nebo Red Hood? A budou mu bývalí Robinové Tim Drake a Dick Grayson stát v cestě, nebo ho podpoří? Na trýznivé výpravě si Batman připomene svoje démony a čeká ho setkání s Batgirl i Catwoman. Nad přízrakem smrti hodlá zvítězit, i kdyby neměl zůstat kámen na kameni.... celý text

Ivan Kučera
23.06.2023 3 z 5

Najskôr ste nadšení. Dostane sa k vám Zrozen k zabíjení, ktorý zo série Batman and Robin obsahuje zošity č. 1 8. Následne pokračujete Perlou (9 14 + nulka). A potom sa dostanete k Rekviem za Damiana... ktoré obsahuje zošity 18 23. Počkať... čože??? Nuž, je to tak, zošity 15 17 sa na prvý pohľad záhadne vyparili. V skutočnosti vyšli v Legenda o Batmanovi #023: Smrt rodiny, kniha druhá. Vivat chaos a neprehľadnosť. Možno raz u nás vyjdú, možno nie a možno príde kúzelník. Ťažko povedať. Ako naznačuje názov (a explicitne avizuje anotácia na zadnej strane obálky), Rekviem za Damiana pojednáva o tom, čo sa dialo po smrti Damiana Waynea. Presne tak, ďalší Robin v čudu, to si z nás (a z Batmana) robia srandu? Je tu teda jedna drobnosť danú smrť sme nevideli, keďže u nás nevyšla. Je to absurdná situácia, ale zas ja som zocelený (filmovou) sériou Harry Potter, v ktorej posledných dvoch dieloch mimo záber zomrelo viacero kľúčových postáv. Komiks uvádza kapitola, v ktorej je všetko, hoc je nemá. Osvedčený, hoci nie geniálny batmanovský scenárista Peter J. Tomasi do toho šliapol fakt zostra, pochmúrne a depresívne. Podarilo sa mu vystihnúť situáciu, keď nám nečakane umrie niekto blízky a my na každom kroku nachádzame jeho veci, ktoré už nikdy viac nepoužije, automaticky hľadíme na miesta, na ktorých sa zvykol najčastejšie zdržiavať, ale už sú prázdne a svet divným spôsobom stíchne, lebo nás na tomto svete nechal samých a nám dlho trvá, kým (ak vôbec) sa s tým zmierime a nájdeme si nové miesto pod slnkom. Ak by sa v tomto duchu niesol celý komiks, dám minimálne 4*. Lenže, nenesie. Alebo ak by sa niesol v duchu, že je Batman absolútne vymknutý spod kontroly, vybíjajúc si zlosť a frustráciu na zločincoch. Ani o tomto však (česť výnimkám) Rekviem za Damiana nie je. Navyše je tu ten problém, že všetci vieme, že Damianova smrť bol dočasný stav (došlo k nej v r. 2013 a už o dva roky veselo hopsal vedľa svojho otca). Batmanov svet vo všeobecnosti nie je svet, v ktorom by mŕtvi zostali mŕtvymi, čím sa žiaľ odlišuje od nášho skutočného sveta. Sám Batman si ostatne odmieta priznať, že jeho syn je mŕtvy a v celej knihe nerobí nič iné, než sa ho pokúša oživiť. Čo je zaujímavé, lebo keď koncom 80. rokov v Smrti v rodině zomrel Robin Jason Todd, tak bral tento stav ako nevyhnutný. Aj na tom je vidno, ako sa komiks ako médium postupne, naprieč desaťročiami, vyvíjal. Či dobrým alebo zlým smerom, o tom rozhodne budúcnosť. Snáď jediní, kto u netopiera reálne zomreli, boli jeho rodičia. Tomasi v priebehu knihy upúšťa od tragédie a dáva nám nádej, že so situáciou sa dá niečo robiť. Začína na seba vŕšiť akčné sekvencie, ktoré oslabujú tiesnivú počiatočnú atmosféru. Nezachráni to ani fakt, že netopier sa pod Tomasiho taktovkou vracia k svojim obľúbeným cestovateľským zážitkom (tentokrát si to odnesie Grónsko). Vinou toho, že kresličsky sa na komikse okrem tradičného Patricka Gleasona podieľal i Brazílčan Cliff Richards (Sebevražedný oddíl), je kniha miestami vizuálne nevyrovnaná. Niektoré pasáže fantastické (psychicky zničený Batman ponuro skôr visiaci, než sediaci na lampe pouličného osvetlenia), ďalšie mi však pripadali jednoduchšie, akoby tínedžerské. Ale dalo sa to prežiť a za frankenstenovsky pozošívanú dvojstranu dole klobúk. Tomasi mimochodom do obehu neuvádza nikoho menšieho, než Carrey Kelleyovú. Koho? Táto postava (v preklade od CREW však vtedy Carrie Kelleyová) vystupovala v kultovke Franka Millera Návrat Temného rytíře ako Robin. Aj to dokazuje, že niektorí dnešní batmanovskí scenáristi sa azda už až príliš rochnia v minulosti a vyťahujú z nej aspekty, motívy, nápady a postavy, ktoré sú dávno zabudnuté a spomenú si na ne ozaj vari už len extrémni fanúšikovia. Je to dobre? Je to zle? Existuje na to jednoduchá odpoveď?

fvalek
26.04.2023 4 z 5

Damiana jsem si v poslední době dost oblíbil, takže tenhle díl, který sice cílí na Batmana a jeho pocity, chápu a beru ho do jisté míry i jako vyjádření úcty Damianovi. Ten sice nikdy nebyl stoicky klidný jako taťka nebo snad tolik rozvážný a připravený na vše, ale měl v sobě kouzlo spontánnosti a rozhodnosti.

První příběh beze slov je takový... No asi měl být dojemný a plný emocí, ale já ho tak nějak rychle a neuctivě přeskákal, protože v téhle části jsem ještě nebyl nijak čtenářsky namotivovaný k tomu být smutný. Mohlo to trošku počkat. Následné pátrání po "zmrtvýchvstání" bylo zajímavé, i když některé úseky mě moc nebavila... Red Hood třeba a tak. Sice to bylo zajímavé, ale myslím, že celá Bat-rodina se během let svého působení setkala s mnohem více způsoby oživování a některé byly jistější než zrovna Frankenstein apod.

Celkové rozuzlení asi nebudu vyzrazovat, ale určitě mě potěšil zvolený konec. Některé věci musí ještě uzrát. :)

hroubek
24.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Hodně povedený a silný komiks. Jak už naznačila uživatelka Lenka.Vílka, vydávání v tomto kompletu nemá žádný řád a smysl. A je to obrovská škoda. Věřím, že Damianova smrt musel být silný komiks, ve kterém bychom sledovali jedno z největších selhání Temného rytíře, alespoň z jeho pohledu. Na začátku komiksu dostaneme stručný popis jak k tomu došlo, ale radši bych si to přečetl sám. A teď k samotnému komiksu. Scénárista Peter J. Tomasi odvedl parádní práci. Tomasi přistupuje k příběhu a k samotnému Batmanovi hodně lidsky a opravdově. Každý se se ztrátou vyrovnáváme po svém. Někdo se uzavře, někdo o tom potřebuje mluvit, a pak je tu Batman, který si svou zlobu vylévá na všech zločincích po celém světě. Je hnán vlastním selháním, zlobou, nenávistí a taky velkou mírou sobectví. Cizí bolest má zahnat tu jeho. Tomasi se rozhodl zapojit do příběhu celou Bat-family a jednu osudovou ženu, aby zdůraznil kontrast toho, jakým způsobem se Bruce/Batman chová k lidem, kteří se mu snaží pomoc. Je to velmi chytrý tah, protože každá postava si prošla vlastním peklem a má na věci trochu jiný názor. Tomasi výborně tlačí na pilu a psychicky láme našeho hlavního hrdinu, než konečně prozře a pochopí, co je správné. Cesta za takovýmto prozřením není jednoduchá a bude bolet všechny a vytvoří nové rány, které se budou hojit ještě hodně dlouho. Komiks má skvělý úvodní sešit, který se obejde bez slov a vše je odvyprávěno pomocí kresby. Osobně mi hodně moc sedly poslední stránky, které jsou velmi silné a dojemné. Jediný důvod, proč nedám plnou palbu je ten, že tady bylo pár části, které mi přišli nevyužitý a mohly fungovat o trochu lépe. Rekviem za Damiana je povedený a silný komiks s Batmanem.

Lenka.Vílka
22.03.2023 5 z 5

Abych byla upřímná, chvíli jsem byla zaskočená jak děj vlezl do "zvláštního systému" vydávání knihy. Takže...přečteme si o tom, jak Damian zemřel někdy v budoucnu a bude to masterpice flashback, protože vydavatel je hlavička, nebo si to nepřečteme? Já jsem spíš pro tu druhou variantu. Je reálnější. Ale vadí to zase tolik? Po dočtení si jsem jistá, že zase tolik ne...

...protože tahle kniha si stojí sama za sebe a jo, rozhodně nenabízí nijak originální příběh ztráty, který nikdy ještě nikde nebyl. Ale já mám prostě ráda, když se příběh Batmana žene právě tímhle směrem. Když kolem sebe Bruce kope, protože mu to nedává smysl. Jaktože tomu nezabránil? Zrovna on. A co se rozhodne udělat je sice dost drsný (spíš k sobě samotnému) a jako kdyby následky nebyly už tak strašné. Jeho interakce s ostatními jsou tedy logicky sobecké. A kdyby se takhle choval někdo jiný než on, tak to má hned hodně jiné směřování. Jenže...

...co si budu nalhávat (a proč mi nevadí, že jsem něco přeskočila), stejně jsou nejlepší následky. A jak se to stalo, se stejně z téhle knihy dozvíme. Což je zároveň nevýhoda. Působí to v celku dobře a naprosto dává smysl, ale takhle osamoceně to vyzní spíš jako natahování. A přestože je to dobře napsaný, chybělo mi tam prostě toho, co zbožňuju. Víc BatPsycho. Kdyby tohle napsal třeba Tom King, byla by to ještě ještě větší jízda. Takhle jsem si sice místy říkala, zda to už nestačí, že už toho řekl dost, protože slova do pusy nejdou nazvat zpátky v životě ani v knize.

Takže skvělá kniha, ale chybělo tomu něco, co by mi způsobilo husí kůži. Takhle mi nevadí jít hned za jiným příběhem. Rezonuje to míň, než jsem očekávala.

Kresba naprosto skvělá. A ten začátek? Ta zoufalost byla prostě cítit. A všechny ty ztvárněný momenty předtím a teď? Wau! To bylo hodně emoční. Jenže potom do toho přišly pěsti v druhé polovině a už to byl zase standard (krásný, ale furt standard).

Jinak, spokojená jsem nakonec byla moc. Asi i víc, než jsem čekala  :)

Peter J. Tomasi
americká, 1967