hroubek hroubek komentáře u knih

Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Batman - Špatný den: Penguin / Riddler Tom King

Penguin

Scenárista John Ridley (Oscar za scénář filmu Dvanáct let v řetězech) pojal Penguin a jeho příběh jinak, než jsem čekal. Ridley se snažil příběh, co nejvíce držet při zemi a zachovat jistou realističnost. Celý příběh působí jako gangsterka říznutá příběhem o vykoupení a pomstě. Je velmi příjemné, že Ridley se snaží Penguina vyobrazit jinak. Dát mu mnohem větší hloubku, silnější pozadí a udělat z něj postavu, která je inteligentní a smrtelně nebezpečná. Tohle není ten směšný Penguin z jiných komiksů. Tohle je muž, co padlo na dno, ale touha po pomstě postavila na nohy. Vrchol tohoto komiksu přichází v rozhovoru s Batmanem, ve kterém je moc hezky vidět, jak Ridley o Penguinovi přemýšlel.
O kresbu komiksu se postaral Giuseppe Camuncoli. Jeho kresba je mainstreamová, ale to nic nemění na tom, že je hravá a působivá. Moc hezky se na ní kouká, je krásně přehledná a velmi dobře se čte. 7,5/10

Riddler

Scénárista Tom King je ve svém oboru opravdový king. Četl jsem od něho Visiona, který byl vynikající a poslal mě do kolen. A teď jsem si přečetl jeho Riddlera a stalo se to znovu, zas mě poslal do kolen. King je jako scénárista úplně někde jinde, než většina jeho kolegů. Jeho přemýšlení o postavách nabízí něco jiného. Netradičního a nepříjemně opravdového. King svůj scénář pojal, co nejvíce realisticky. Od samotného příběhu, dialogů, chování postav, motivacích až k samotné pointě a otázce PROČ.
Je to temný thriller, který je plný deprese a krve. A taky chladné logiky. To jakým způsobem King pracuje s Riddlerem jako postavou, a jeho aurou, je perfektní a ke všemu je to skvěle napsané. Scénáristovi se povedlo vytvářit příběh, jenž se dostane čtenáři velmi rychle pod kůži. Při čtení jsem si několikrát vzpomněl na film Sedm, což berte jako velkou pochvalu.
Samotný příběh je velká depka, ale to co jí prohlubuje je fantastická kresba a barvy. Výtvarníci Mitch Gerads a Clayton Cowles odvedli luxusní práci. Z jejich kresby je cítit bolest, strach, deprese a bezmoc. Gerads a Cowles si vyhráli s kresbou a každý panel, nebo stránka je umělecké dílo. Parádně využili Kingovo rozvržení panelů, které dá vzpomenout na Strážce. Výtvarnici skvěle využívají barevnou paletu, které dominuje oranžová a zelená barva. Luxusní komiks. 9/10

24.09.2023 5 z 5

Hon na Robina Hon na Robina Peter J. Tomasi

YES, tohle mi sedlo a dost se mi to líbilo. Scénárista Peter Tomasi pokračuje v tom, co načal v Rekviemu za Damiana. Tentokrát se tolik nesoustředíme na Batmanovu psychologickou stránku a rozpoložení, protože to je nahrazeno jednou velkou motivací, na které celý tento komiks stojí. Získat zpět tělo svého syna, a to ať to stojí cokoliv. Batman je zde místy urvaný ze řetězu a nemá problém ubližovat svým spojencům, lhát přátelům a využívat všechny kolem sebe, aby dosáhl toho, po čem jeho srdce nejvíce touží. Tomasi to napsal parádně a funguje to jako jedna velká jízda, kde se střída jedna velká akce za druhou, kterou doplňují dialogy, jenž dávají smysl a ukazují, jak moc je Temný rytíř ve svém vnitru zraněný, a jak moc to chce napravit. Je to moc povedený komiks a já doufám, že dostaneme nějaké pořádné zakončení, protože tenhle příběh by si ho zasloužil.

23.09.2023 4 z 5

Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů Temný rytíř: Historie Batmana a zrod nerdů Glen Weldon

Povedená kniha o historii Batmana. Pokud máte rádi Temného rytíře a chcete se dozvědět něco o jeho historii a vzniku, tak Vám to tahle kniha dá. Spisovatel Glen Weldon se snaží stručně a zábavně popsat 75 let Batmanovi existence. V některých časových období je to zajímavější čtení, v jiných se mohlo jít více do detailu, a další období toho nenabídnou tolik kolik by reálně mohly. Osobně mi přišlo Weldon místy klouže po povrchu a více se soustředí na filmy a seriály, než na samotné komiksové scénáristy a kreslíře, a hlavně komiksové příběhy. Některé důležité komiksové příběhy lehce zmíní nebo jim věnuje jen lehkou pozornost. A to je velká škoda. Hardcore fanouškům Batmana tahle kniha moc nedá, protože nejde do hloubky a všechny informace už znají. Pro "nás obyčejnější fanoušky" je to dobré počtení.

PS: Jsem rád, že se v knize naházejí úryvky z komiksů. Nicméně jich tam mohlo být více, než 18. A měly být u textu a ne na konci knihy.

21.09.2023 4 z 5

Konec Temných rytířů: Kniha druhá Konec Temných rytířů: Kniha druhá Alan Grant

Povedené zakončení velkého příběhu o pádu a vzestupu Temného rytíře. Už od prvních stran je cítit, že se jde do finále a není třeba se zbytečně zdržovat a cokoliv vysvětlovat. Tohle je velká akční jízda, která uhání dopředu jako splašený vlak. A vůbec to nevadí, protože vše podstatné bylo už řečeno, teď jde jen o samotnou konfrontaci. Osobně jsem od finále čekal více, nicméně to komorní finále má velký smysl, a když nad tím přemýšlím, tak to ve mě hodně roste. Konec Temných rytířů je dobrý a zábavný komiks, který mě bavil.

11.09.2023 4 z 5

Konec Temných rytířů: Kniha první Konec Temných rytířů: Kniha první Alan Grant

Tohle bylo dost fajn. Je vidět, že se hlavní příběh přesouvá pomalinku do svého závěru, ale ještě než přijde závěrečná konfrontace, tak musí Temný rytíř znovu povstat a dokázat, že na to má. Baví mě to, jak se Bruce dostává do formy, a jak Paulovi čím dál více hrabe. Je to hezky udělané a i napsané. Děj má spád a čte se to pěkně. Tvůrci sází na přímočarost, ale to v tomto bodě vůbec nevadí. Z mého pohledu jde o zábavnou jednohubku, která splňuje přesně to, co má.

27.08.2023 4 z 5

Psycho Psycho Robert Bloch

Kvalitní a dobře napsaná kniha, kterou jsem si moc užil. Můj jediný problém je v tom, že znám film, pointu, a díky tomu se nedostavil moment překvapení. Kdybych neznal slavný film, tak by mi samotná pointa vyrazila dech. Autor Robert Bloch odvedl velmi dobrou práci a osobně mi dost sedlo jakým způsobem vypraví děj. Bloch vypraví děj velmi zlehka, krásně buduje atmosféru a napětí, a nemá problém zvolnit. I kapitoly, kde je "jakoby nic neděje" mají v sobě něco, co žene čtenáře dál. Velkou radost mi udělala parádní práce s postavami, kde každá dostala dost prostoru a autor si hezky vyhrál s některými momenty. Psycho je zajímavá a dobrá kniha a já jsem rád, že jsem si jí mohl přečíst.

25.08.2023 4 z 5

Poslání Temného rytíře: Kniha třetí Poslání Temného rytíře: Kniha třetí Alan Grant

(SPOILER) Parádní díl, který mi dost sedl. Na scénu se vrací Bruce Wayne a je to hodně znát na ději a samotném vyprávění. Už žádné zbytečné přešlapování na místě. Po příběhové stránce se to moc hezky rozjede a konečně dostáváme nějaké odpovědi. Čte se to opravdu dobře, děj má spád a líbilo se mi jak příběh vygradoval. Jsem spokojený a jako obvykle napíšu, že se těším na další číslo.

20.08.2023 4 z 5

Poslání Temného rytíře: Kniha první Poslání Temného rytíře: Kniha první Alan Grant

Je to fajn. Po tolika komiksech s pravým a jedinečným Batman, je tohle celkem příjemná změna. Scénář se soustředí výhradně na novou verzi Batmana a samotný Jean-Paul nevystupuje skoro bez masky. Příběhy jsou dost akční a scénáristé využívají toho, že mohou servírovat drsnější příběhy. Problém je v tom, že se to po pár sešitech lehce okoukalo a nový Batman nemá důstojného protihráče, a to ať už na souboje nebo dialogové výměny - přítomnost Catwoman to dost vylepšuje. Z mého pohledu se jedná o dobrý a zábavný komiks, ale chtěl bych trochu více.

13.08.2023 4 z 5

Poslání Temného rytíře: Kniha druhá Poslání Temného rytíře: Kniha druhá Alan Grant

U knihy první jsem si pochvaloval ten svěží přístup k novému Batmanovi a taky to, že je to akční jízda. A totéž bych mohl napsat i o knize druhé, ale bohužel se zde projevil jeden velmi zásadní problém. Jean-Paul nemá žádného zajímavého protivníka. Chybí zde někdo jako byl Bane. Prostě velká výzva, která hrdinu posouvá dál. Je škoda, že tvůrci nevymysleli pro Jean-Paula zajímavějšího protivníka, než je pološílený Abattoir. Konec se povedl a já se těším, co přijde dál.

01.08.2023 3 z 5

Hulk v pekle Hulk v pekle Al Ewing

(SPOILER) Psát scénáře k Hulkovi není úplně jednoduché. Je to dáno tím, že se nabízí pár variant cest kudy jít, ale píšete o Hulkovi, největším bouchači z marvelovského světa, takže dříve nebo později musíte přijít s velkou akcí. Scénárista Al Ewing umí psát a přistoupil k Bannerovi/Hulkovi způsobem, který se mi dost líbil a viděl jsem tam potenciál do budoucna.

Ve třetím díle se Ewing rozhodne trochu filozofovat a přidat nový rozměr. A tohle mi moc nesedlo. Není to špatně napsané, a moc dobře chápu, proč to Ewing napsal, jen mi to tolik nesedlo a neužil jsem si to. Naštěstí pak přijde druhá část komiksu, která je o dost zajímavější a přináší palčivé otázky, na které chci znát odpovědi.

Na komiksu Hulk v pekle se vystřídalo několik autorů a já osobně jsem si jejich kresbu užil. Hezky se kombinuje několik stylů, jenž jsou od sebe natolik výrazné, že je to ku prospěchu příběhu. Jediný Tony Stark je nakreslený divně a lehce slizky. Velkou radost mi udělali obálky k jednotlivým sešitům, které jsou velmi povedené.

Hulk v pekle je zajímavý komiks. Scénárista Al Ewing se snaží vytvořit něco nové a originálního, i za cenu toho, že něco nebude na čtenáře fungovat stoprocentně. Nicméně mám takové tušení, že Ewing má v hlavě velký příběh, který jako celek bude dávat mnohem větší smysl. A až jednotlivé dílečky do sebe zapadnou, tak to bude velká pecka. Takže, i přestože jsem z tohoto komiksu lehce zklamaný, tak to nic nemění na tom, že se na další díl dost těším.

17.07.2023 3 z 5

Soumrak Temného rytíře: Kniha třetí Soumrak Temného rytíře: Kniha třetí Doug Moench

(SPOILER) Jsem rád, že mohu napsat, že si komiks drží kvality předchozích částí a velmi dobře pokračuje v příběhu o zlomeném Batmanovi. Je zcela logické, že Batman v podaní Bruce Waynea zde nemá tolik prostoru, ale to kupodivu ničemu nevadí, jelikož zápletka kolem nového Batmana a Robina je nosná a funkční. Komiks je dost svižně napsaný a má velmi dobré tempo. Užil jsem si akční pasáže, i klidnější momenty. Konec se hodně povedl a já se těším na další díly.

12.07.2023 4 z 5

Ozymandias / Karmínový korzár (limitovaná edice) Ozymandias / Karmínový korzár (limitovaná edice) John Higgins

Tak už mám poslední díl za sebou a mohu říci, že tento projekt nebyl zbytečný. Čekal jsem více, nicméně jsem dobře bavil a jedná se o dobré příběhy a komiksy, které hezky rozšiřují svět Strážců.

Ozymandias - Dlouho mi trvalo, než jsem si k této postavě našel cestu. Díky této části pochopíte, jak Ozymandias uvažuje, co je pro něj důležité a kým opravdu je. Ono být nejchytřejším mužem na planetě není žádná výhra, když vaši planetu můžou každou chvíli zničit jaderné rakety nebo modrý bůh, který zapomněl na lidství. Scénárista Len Wein se snaží vykreslit Adriena, tak jak by se sám vykreslil, kdyby mohl. Pokorný zachránce světa, jenž se nebál ušpinit si ruce a zabíjet "pro dobro a celosvětový mír". Wein hodně vychází z Moorova komiksu a vyplňuje prázdná místa případně lehce rozšiřuje daný mýtus o Ozymandiasovi. Z mého pohledu hodně povedená záležitost, která má suprovou kresbu. 8/10

Karmínový korzár - Tohle mi dost sedlo a užil jsem si to. Bohužel tato část má jednu chybu. Je to strašlivě moc ukecané a místy nepřehledné. Naštěstí po příběhové stránce je to moc dobré a samotná kresba se k tomu hodně hodí. Scénárista John Higgins odvedl velmi dobrou práci a dost se mi líbila ironická pointa. 7,5-8/10

Dolarový Bill - Hezká jednohubka na závěr, která ukazuje, co znamená být hrdinou ve světě Strážců. I když se bude snažit sebe více, činit tolik dobra kolik zvládnete, stejně se vám to nějak zle vrátí. Protože je to celý hnusný vtip, který pochopíte až když je konec. 7,5/10

04.07.2023 4 z 5

Sůva / Dr. Manhattan (limitovaná edice) Sůva / Dr. Manhattan (limitovaná edice) Joseph Michael Straczynski

Hodně dlouho jsem čekal, než se mi tento komiks dostal do ruky a jsem rád, že jsem si ho mohl přečíst, a že ho budu mít ve své sbírce.

Sůva - Straczynski pojal origin této postavy hodně dobrodružně a krásně nám ukazuje, kým byl Dan, než převzal oblek a jméno po svém hrdinovi. Je to moc příjemné čtení, které si na nic nehraje a soustředí se na to důležité. Hezky vykreslí hlavního hrdinu, ukáže proč si tak dobře rozumí s Rorschachem, vysvětlí proč má Dan některé problémy atd. Straczynski by mohl být po příběhové stránce agresivnější a tlačit více na pilu, ale o to mu ani v nejmenším nešlo. Chtěl prostě odvyprávět dobrý a zábavný origin jednoho hrdiny z lidu. 7-7,5/10

Dr. Manhattan - Tohle je naprostá lahůdka, u které jsem si užíval každý dialog. Straczynski zde uplatil úplně jiný postup, než u předchozí části se Sůvou. Zde je to naschvál, co nejkomplikovanější, aby čtenář přemýšlel, o čem bude pointa, i přestože to pointu reálně mít může i nemusí, jako Schrödingerova kočka - kdo četl pochopí, jak to myslím. A celé to pak krásně graduje, jelikož se Straczynski snaží přes dialogy a různé obrazy vysvětlit, jak Dr. Manhattan vnímá prostor a čas. Tolik motivů, tolik věcí k přemýšlení, tolik odkazů. Není to snadné čtení, ale dost mi to sedlo. Část o Dr. Manhattanovi je sakra zajímavé čtení, jenž je parádně zakončeno posledním sešitem. 8,5-9/10

Moloch

Krásná ukázka toho, co Straczynski dokáže, když dostane prostor a není ničím svazován, jen svou fantazií a jistými body, které nelze změnit. Moloch nabízí netradiční a velmi svěží příběh o postavě, která je v hlavním příběhu Strážců vedlejší, přesto hraje dost velkou roli, jak nám Straczynski ukáže. A já jsem si to dost užil a hlavně jsem koukal, jak to scénáristovi krásně do sebe zapadá a vytváří ucelený obraz a vyplňuje díry v celém obrazu. Dost tomu pomáhá, že to má jen dva sešity, které velmi dobře šlapou. Příjemné překvapení. 7,5/10

27.06.2023 4 z 5

Soumrak Temného rytíře: Kniha druhá Soumrak Temného rytíře: Kniha druhá Doug Moench

(SPOILER) Parádní depresivní komiks, který má pár chybiček. Jak Bane slíbil, tak i udělal. Zlomil Batmana, a to jak fyzicky, tak i psychicky. A je to moc dobře napsané. Tvůrci s každým dalším číslem trýzní Batmana/Bruce a jeho pád je nevyhnutelný. Každá výzva, kterou Batman podstoupí je náročnější a zákeřnější. A pak přijde samotný souboj s Banem, jenž se nedrží zkrátka a Temný rytíř zažije jednu z největší porážek ve své kariéře. Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

27.06.2023 4 z 5

Soumrak Temného rytíře: Kniha první Soumrak Temného rytíře: Kniha první Doug Moench

Hodně povedený komiks. Dost se mi líbí, jakým způsobem se tvůrci rozhodli Batmana zlomit. Je to dobře napsaný, a skvěle zde funguje a s každým sešitem se Batman posouvá na hranu svého pádu a ve své zarputilosti si to nechce připouštět. Baví mě, že Bane není je hrubá síla, ale skvělý manipulátor, který si užívá psychické ničení Batmana. Dobrý komiks, jenž bude v dalších dílech gradovat.

20.06.2023 4 z 5

Soumrak Temného rytíře: Prolog Soumrak Temného rytíře: Prolog Dennis O'Neil

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetl, ale pak to byla hodně velká jízda, která mě dost bavila. Tvůrci přistoupili k příběhu trochu jinak, než jsem očekával, a o to více jsem si tento lehce temnější příběh užil. Je fajn, že o Batmana v tomto čísle tolik nejde, jelikož Azrael a hlavně Bane jsou velmi zajímavé postavy, na kterých se dá stavět velký příběh. Baneův origin stojí za to a já si tuhle část tohoto komiksu velmi užil. Těším se na další čísla, ve kterých se bude pokračovat v tomto příběhu.

08.06.2023 4 z 5

Návrat Bruce Wayna Návrat Bruce Wayna Grant Morrison

Není to vůbec špatný komiks, ale pokud ho chcete plně docenit a pochopit, tak je potřeba přečíst run od Granta Morrisona několikrát tam a zpět. Morrison to čtenářův vůbec neusnadňuje. Tam, kde by mohly být normální dialogy a celé se to vysvětlit jednoduše, tak tam Morrison přidává další složité a zbytečné věci. A je to velká škoda, protože tenhle příběh má/měl obrovský potenciál, který se z mého pohledu podařilo využit jen z poloviny. Určitě to stojí za pozornost, ale v této sérii vyšly zajímavější lepší příběhy.

18.05.2023 3 z 5

Čas a Batman Čas a Batman Grant Morrison

Co se týče objektivní kvality, tak je to na tři hvězdy, ale já je dát nemohu, protože mě to nebavilo číst. Chápu, co tímhle vším Morrison říká, ale já nemám Batmana komplet načteno, takže mě z příběhu vypadávají určité střípky a ztrácím se a nedává mi to smysl. Jsou čtenáři, kteří ocení důmyslnost Morrisonova scénáře, ale já to určitě nejsem. Je to svým způsobem zajímavé, nicméně já nejsem cílovka. Radši si dám něco přímočařejšího, co nebude honipéřina.

29.04.2023 2 z 5

Policista pod palbou Policista pod palbou Chuck Dixon (p)

Zajímavý a dobře napsaný komiks. Vůbec mi nevadilo, že se příběh točí z velké části o "obyčejných policistech Gothamu". Ba naopak bylo to dost svěží, a upozadění Batmana v tomto případě dává velký smysl a pomáhá celému příběhu. Na komiksu se vystřídalo několik scénáristů a po příběhové stránce to ničemu nevadilo a fungovalo to více, než dobře. Bohužel to samé neplatí pro kreslíře. Tady mi ty změny tolik nesedly a kdyby celý komiks dělal jeden kreslíř, tak by to bylo lepší. Policista pod palbou je povedený komiks, který za Váš čas stojí.

16.04.2023 4 z 5

Neal Adams: Kniha druhá Neal Adams: Kniha druhá Marv Wolfman

První kniha mi hodně fyzicky ublížila. Bylo to, tak moc špatné, že jsem si druhý díl nechtěl vůbec koupit. Naštěstí se stal malý zázrak a druhý díl je o hodně lepší a zajímavější, než první. Samotné příběhy jsou zábavnější a čtenář se při nich necítí, tak trapně jako minule. Jasně pořád to má dost chyb, ale už se to dá v pohodě číst. Je to naivní a místy hloupé, přesto jsou tam momenty, u kterých si řeknete, že to není úplná ztráta času. Snižte svůj cynismus a v pohodě to zvládnete.

11.04.2023 3 z 5