Superman: V každé roční době

Superman: V každé roční době https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502826/bmid_superman-v-kazde-rocni-dobe-VOF-502826.jpg 5 22 8

Než se stal legendou... Než se stal ikonou... Než se stal Mužem zítřka... ...býval Clarkem Kentem, mladíkem vyrovnávajícím se s obrovskou mocí, kterou mu osud nadělil. Ponořte se do úžasného vyprávění o jeho proměně z vesnického balíka v největšího superhrdinu světa. Fenomenální knihu popisující Supermanova první dobrodružství vytvořili JEPH LOEB a TIM SALE, držitelé Eisnerovy ceny a autoři stojící za takovými hity jako BATMAN: DLOUHÝ HALLOWEEN a BATMAN: TEMNÉ VÍTĚZSTVÍ. Skvostných barev se zhostil BJARNE HANSEN. Tato kniha obsahuje sešity SUPERMAN FOR ALL SEASONS Č. 1–4 a krátké příběhy ze sešitů SUPERMAN/BATMAN SECRET FILE Č. 1, SUPERMAN/BATMAN Č. 26 A SOLO Č. 1.... celý text

Frizer
28.10.2023 5 z 5

Geniální počin. Úžasná narativní struktura, citlivé a nostalgické vyprávění o zrodu novodobého mýtu. Design panelů,barvy i kresba připomínají klasické kresby a komiksy z 50. let. Určitě bych ho zařadil mezi svou top 20 grafických románů. Tohle dilo je potřeba mít v co největším formátu a shodou okolností DC nedávno vydalo Absolute edici...

hroubek
18.03.2023 5 z 5

Mám hodně moc rád scénáře od Jepha Loeba. Četl jsem od něho dost věcí a všechno mi výborně sedlo. Loeb umí udělat velkolepý akční thriller Ticho, parádní temnou detektivku Dlouhý Halloween a Temné vítězství, nebo romantický příběh s tragickým koncem Spider-Man: Smutek. Skvělé zvládá dělat velké mainstreamové komiksy, ale nemá nejmenší problém udělat i civilnější příběhy, které stojí na postavách. A to je případ tohoto komiksu. Velmi se mi líbí na komiksu Superman: V každé roční době to, že Loeba nezajímá akční stránka a vlastně ho moc ani nezajímá samotný Superman. Reálně se mnohem více soustředí na samotného Clarka než na Supermana. Loeba zajímá, co Superman představuje pro konkrétní postavy, a jak ho ty dané postavy vnímají. A tohle je z mého pohledu hodně osvěžující prvek, jelikož Clark/Superman je sice hlavní postava, kolem kterého se příběh točí, ale zároveň vše podstatné a důležité se dozvídáme z úst někoho jiného. Loeb nám předvádí netradiční pohled na Muže z oceli, a já jsem mu to sežral i s navijákem, jelikož Loeb perfektně pochopil v čem spočívá největší síla Supermana. Není to jeho super síla, není to jeho nezranitelnost, je to jeho lidskost, a víra, že na světě jsou dobří lidé, kteří jednají z nesobeckých důvodů, protože chtějí pomáhat. Když nebudu počítat pár krátkých příběhů na konci, tak je komiks rozdělený na čtyři části. Každá část je pojmenována podle ročního období. Máme zde čtyři různé vypravěče dva muže a dvě ženy. A jak už jsem naznačil v textu, ani jeden z vypravěčů není Superman. Samotné roční období zde působí i jako jistá metafora, jak vnímat to, co Clark zrovna prožívá. Nechci o tom psát mnoho, jelikož mi to přišlo ze strany Loeba dost fikané. Nicméně o to více jsem si to užil a líbilo se mi, jak je to elegantní řešení. Miluji kresbu Tima Salea. Sale má hodně specifický styl kresby, který působí lehce retro, ale k tomuhle příběhu pasuje přesně a dodává mu nádhernou poetiku a kouzlo. Komiks má nádherné velké panely, úžasné dvojstránky, které nepotřebují text a dokáží vyprávět daný příběh obrazem. A pak samozřejmě jak je u Salea zvykem, nádherně nakreslené ženské postavy. Sale ženské protagonistky kreslí tak nádherným způsobem, že jsou vždy velmi svůdné, ale mají v sobě jistou křehkost a něžnost. Samotná kresba na mě osobně působí velmi příjemně a rád jsem si prohlížel panely do detailů, i přestože Sale někdy na detaily kašle a snaží se o co největší záběr panelu. Určitě musím zmínit úžasnou barevnou paletu, která opět působí krásnou retro stylizací. Díky tomu, že Sale v tomto komiksu nepoužívá tolik černé barvy, tak má komiks nádhernou barevnou paletu, která nechá vyniknout jiné barvy modrou, červenou, zelenou a žlutou. Nádherně nakreslený komiks. Je mi jasné, že tento komiks nebude pro všechny a ne každému sedne retro stylizace a způsob, jakým se Loeb rozhodl odvyprávět tento komiksový svazek. Nicméně, já jsem si komiks hodně užil, ocenil originálně pojatý příběh, nádhernou kresbu a samozřejmě to, jak je příběh civilní a dojemný. Pokud si chcete přečíst povedený komiks se Supermanem, který se netočí jen kolem akce a bitek, tak je Superman: V každé roční době pro Vás jasná volba.

Ivan Kučera
16.02.2023 4 z 5

Scenárista a ilustrátor v minulosti spolu robili Dlouhý Halloween a Temné vítězství. To hovorí za všetko. Ich poňatie inej DC legendy, Muža z oceli, je samozrejme diametrálne odlišné, keďže Superman proste nie je Batman (hoc na konci... veď uvidíte). Rovnaký však zostal ich prístup: aj Supermanov príbeh je umiestnený do retro časov zahalených závojom nostalgie a harmónie. Do starých dobrých dôb, ktoré v skutočnosť až také dobré neboli, ale nostalgia je sviňa. Je to výborne napísané, aj nakreslené, je to milé, dojemné, vtipné, proste úžasné. O čo menej je tu akcie, o to je to lepšie. Bonusy tu síce nie sú žiadne, ale dostatočnou náhradou je srdce trhajúci záverečný dodatkový bonus o Clarkovom spolužiakovi (okrem neho je tu ešte 2-stranový minipríbeh o prvom stretnutí Clarka a Brucea, ale ten bol už aj v DKK Superman / Batman: Nepřátelé státu).

instageek_cz
24.01.2023 5 z 5

24 let od vydání v USA jsme se i u nás díky nakladatelství Crew dočkali tohoto úžasného příběhu. Legendy nelhaly, nedovedu si představit, jakou jinou knihu by ve své kolekci měl mít každý správný sběratel komiksů. Stejně jako u Batmanova Dlouhého Halloweenu zde spojili síly dva mistři, scenárista Jeph Loeb a kreslíř Tim Sale.

V novodobých superhrdinských komiksech se bohužel často setkáváme se spoustou textové vaty. Bývají to prázdné kecy odkazující k Bibli, Jungovi, Kabale apod. Nebo vás tvůrci otravují detailním popisem nějaké nesmyslné spásné vědomosti, se kterou se najednou postavy vytasí, protože scenárista chce ukázat, že je ve skutečnosti velký spisovatel a mistr šokujících zvratů. K ničemu takovému se Loeb nesnižuje. V jeho textu není ani slovo navíc. Všechno má svůj účel, myšlenky jsou jasně srozumitelné a od prvního do posledního písmene je scénář naplněn emocemi. Tleskám, byla radost to číst. A přál bych si, aby se Crew ve své edici „Legendy“ vracela do minulého tisíciletí častěji.

Kapitolu samu pro sebe představuje kresba Tima Salea. Geniální, nádherná, nostalgická. Jeho Superman vypadá jako něžný obr z nějaké karikatury. Zavalitý hromotluk, který se bude svými obrovskými prackami nešikovně snažit zachránit malého ptáčka, aby v zimě neumrznul. Clark Kent je tu mladý, teprve hledá místo ve světě; způsob, jak používat své výjimečné schopnosti. A když je mu nejhůř, ví, že se vždycky může vrátit zpátky k milujícím rodičům do Smallville, kde se cítí v bezpečí. Protože i tenhle nezničitelný muž z oceli je uvnitř nejistý zranitelný člověk.

Nad kresbou Tima Salea bych se mohl rozplývat donekonečna. Hlavně panely přes celou dvoustranu jsou pastvou pro oči. To samé platí o barvách. Já vážně nevím, jestli jsem někdy četl lepší komiks. Cynikové prominou, ale tahle kniha pohladí po duši. Je jako stará pohlednice z místa, kde jste to měli rádi.

I proto se k ní hodlám vracet. V každé roční době... :)

robin9739
16.01.2023 5 z 5

Superman: V každé roční době je zajímavou a osobitou sondou do života mladého kluka/muže, který poznává nejen své super schopnosti, ale také sám sebe. Vizuálně originální a pěkně vypadající dílo. Tento komiks je nutností pro všechny fanoušky Supermana. Může, ale také být výbornou vstupní branou pro úplné nováčky tohoto superhrdiny.

farb
06.01.2023 4 z 5

Velmi civilní, neprvoplánové a citlivé vyprávění o počátcích Supermana. Žádná velká akce, vybuchující města a superpadouši, ale starosvětsky, překvapivě mile a hlavně správně pojaté, jak se dle mého na postavu takového Mirka Dušína sluší. Za mě dosti na atmosféře dokresluje Saleova kresba, především jeho zachycení postav a emocí ( Luthor a hlavně Lana Langová a ty její oči...), plus "bonusové" povídky ( tedy ty první dvě), taktéž skvěle dokreslují charakter Muže z oceli.

RaptoR
09.12.2022 5 z 5

Superman: V každé roční době je po právu legendou. Citlivé vyprávění o mladíkovi, kterému byl dán veliký dar a kterého jeho rodiče vychovali jak nejlépe uměli. Příběh mladého muže, jež nechtěl stát na vrcholu světa a všechnu svou bezbřehou sílu věnoval na pomoc potřebným. I když se sám musí naučit, že ať už může běhat rychleji než kulka či ohýbat ocel, nikdy nedokáže pomoci všem. Jde jen to to vydat ze sebe vše a nikdy se nevzdávat. Což nám zde Jeph Loeb i Tim Sale dokázali.
Více v recenzích.

fvalek
04.12.2022 5 z 5

Na jednu stranu to je takové nic moc - old-school kresba, ne moc akční příběh apod., ale celková obsáhlost, kdy kapitoly kopírující roční období ukazují to nejdůležitější z Clarkova života, je všeříkající. Je to takový milý idylický příběh Clarkova života, který postrádá velké padouchy, mimozemské světy a nekonečné bitky a záchrany světa, ale má v sobě nějakou esenci toho, co dělá Supermana Supermanem. Asi bych řekl, že kdo nehledá jen epické rubání, ale chce tenhle svět poznat a udělat si obrázek o osobnosti Supermana, tak by měl začít tady.

Trošku mě překvapilo, jak byl vykreslený taťka Kent, protože to vypadalo, že je až trochu moc nedůvěřivý a chladný ke Clarkovi. Jako by pochyboval, jestli jeho "syn" není nějaká zrůda a bude normální. Martha byla tak nějak jako vždy a vyobrazení jich jako dost starých lidí bylo dobré. Zajímavá je postava Lany a celkově jejich příběh s Clarkem včetně flash-backů a "fotek". Komiks hezky hraje na sentiment a ukazuje raný Clarkův život, kdy Lois ještě ani neznal. Ale fajn jsou i pozdější kapitoly, kdy se s Lois a Daily Planet seznamuje. Postava Lexe tu je taková velmi klasická, zrzavá a neurvalá, agresivní. Tady je trošku promarněný potenciál jejich soubojů, protože jak říkám, není to nijak akční a v podstatě Superman vždy vyhraje bez boje. Ukazují se ale i zajímavé okamžiky, kdy Superman prostě vyhrát nedokáže, třeba proti přírodním pohromám a podobně.

Nevím, jestli to sedne všem, ale určitě to má na to být součástí Legend DC. Takhle jsme Supermana skutečně ještě neviděli. :)