Superman: Země jedna

Muž z oceli pro novou generaci. Znáte jeho příběh? To si jen myslíte. Clark Kent je jiný. Umí létat. Vidí skrz zdi. Zapaluje předměty pohledem. Je jako bůh pobývající mezi smrtelníky. Jenže je sám a nemá cíl. Stejně jako většina ostatních dvacetiletých neví, co si počít se životem. Vybrat si může cokoliv: sport, vědu, finance i média. Budoucnosti se meze nekladou… stačí před světem utajit své schopnosti i původ. Jenže když nebe ztmavne, zakryto loděmi ze vzdálených planet, a samotná existence Země je ohrožena, Clark musí učinit to nejdůležitější rozhodnutí svého života: odhalit světu, kým je, a obětovat naději na normální život… nebo sledovat, jak všichni kolem umírají. Scenárista J. Michael Straczynski se pouští do moderního pojetí příběhu osamělého přeživšího z planety Krypton a jeho zápasu o záchranu lidstva před tou samou mimozemskou silou, která zničila jeho domovský svět. Společně s výtvarníkem Shanem Davisem (Green Lantern) předkládá čtenářům zcela odlišného Supermana....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290843/superman-zeme-jedna-1-wpR-290843.jpg 3.815

Superman: Earth One (2010)

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, BB art

fvalek

Když jsem četl "verze pro novou generaci", tak jsem si představil nějakého Supermana s zřetelnými prvky 21. století. Toho jsem se moc nedočkal a doopravdy došlo jen k další variaci klasického příběhu. Pak jsem si ale uvědomil, že "pro moderní generaci" nemusí být nutně vyobrazeno moderním prostředím, ale spíše tak, že Superman se chová jako moderní člověk. Pryč s neochvějným věčně pozitivním hrdinou, idolem staré školy. Máme tu tajemného kluka co se snaží zapadnout a jako každý mladý člověk, bere svět takový, jaký je.

Teď tedy k této konkrétní variantě - Clark je hodně sympatický, i když to není vyloženě takový ten usměvavý dobrák jako v "Utajeném počátku". To, že je komiks z 80 % o jeho lidské stránce je velké plus. Řešení problémů jako je práce, stěhování, později důvěra lidí... Na to klasické supermanovské komiksy neberou tolik ohled. Záporák rozhodně stojí za to a přijde mi zajímavější, než třeba neustále dokola omílaný Zod. Celkově jeho příběh je dobře vykreslený a retrospektivní vyprávění nám odhaluje dalšího záporáka do dalších možných dílů (že by Brainiac?).

Kresba a celkově vizuální stránka komiksu byla doopravdy skvělá - jestli jste tu někdy narazili na nějaký můj komentář, tak často lamentuji, že komiksům chybí okraje a obrázky pak zasahují i do spoje vazby a nejsou vidět... to se tady rozhodně neděje, komiks má klasické černé okraje a celkově je vzhled knihy a její vnitřní úprava skvělá.

Za mě asi nejlepší úvod pro Supermana, dokonce se ze stejné edice těším na "Batman: Země jedna", snad mi to na něj trošku spraví názor. :)

Lenka.Vílka
29.12.2016

To nejlepší, co jsem zatím o Supermanovi četla? Ano! Bavila jsem se a po dlouhé době jsem ze Supermana cítila člověka. Což je ironie (a je jasný, jak to myslím), ale je to fakt.

Hwaelos
30.10.2016

Hodně příjemná záležitost. Superman je konečně podán civilně, víc jako člověk než nad-člověk. Střetnutí s padouchem z vedlejší planety snad ani nebylo nezbytné, ale zásadně nerušilo a spíš sloužilo příběhu. Rád si přečtu pokračování, bude-li. Ale mám pocit, že (nešťastná) strategie BBartu je spíš vykopávat do světa nové věci, než pokračovat v tom, co bylo nakousnuto.

Pazďa
30.06.2016

Letos se nám na pultech objevila nová záležitost se Supermanem od Strachynského, kterého můžete znát například z komiksu Amazing Spider-Man. Země Jedna popisuje klasické Supermanovsé dilema, jaké má "bůh" místo ve společnosti. Clark Kent se stěhuje z farmy ve Smallville do Metropolis a shání si práci a chce žít normální život, tajit svou odlišnost. Ovšem něco se pokazí a Superman musí zachránit zemi, na což společnost reaguje rozdílně. I přes to, že se autor snaží origin story posledního syna Kryptonu podat originálně, pocit že už jste tohle někde slyšeli budete mít pořád. Pár věcí je ovšem třeba vypíchnout. Hned z kraje mě zaujala naprosto úžasná obálka, na které je totálně badass Superman v kapuci, s červenýma očima jak odkrývá svůj symbol na hrudi. Kresba v některých místech pokulhává, zejména v obličeji Supermana v některých scénách. Co se mi hodně líbilo byl bonus, novinový článek, který napsala Lois Laneová o prvním setkání světa se Supermanem. Sečteno a podtrženo, Supermanova Země Jedna nepřináší moc originálního a je třeba položit si otázku jestli vám za 499 korun stojí neinovativní jednohubka kdy po půlhodině nebudete mít co dělat.

martinstefko
19.06.2016

Očekáváte, že se z Clarka Kenta stane Superman, na což také dojde. Není to v ničem zásadně výjimečné, je to jen další variace. Více: http://www.comics-blog.cz/2016/06/1194-superman-zeme-jedna-55.html

komiksy Superman superhrdinové DC Comics

Joseph Michael Straczynski