Kruh násilí

Kruh násilí https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507891/bmid_kruh-nasili-xmU-507891.jpg 4 14 2

Legenda o Batmanovi série

Po celém Gothamu dohází k únosům dětí, které jsou pak vraceny zpět na ulici tělesně sice nezraněné, ale traumatizované. Batman za tím vidí rukopis doktora Jonathana Cranea, mistra strachu, známého též jako Scarecrow. Situace se zhorší, když dojde i k únosu komisaře Jamese Gordona. Temný rytíř bude potřebovat veškeré své detektivní schopnosti - a odvahu postavit se nepříteli, jenž ho může zavést až do temného nitra jeho vlastních nejskrytějších obav.... celý text

Ivan Kučera
25.08.2023 4 z 5

Kruh násilí obsahuje čísla 10 15 zo série Batman: The Dark Knight. Je teda istým spôsobom pokračovaním Temných děsov (čísla 1 8 ), aj keď slovo sequel je zveličené, keďže máme dočinenia s (relatívne, až na pár detailov) uzavretými príbehmi. Pristupoval som k nemu obozretne, ale nakoniec som príjemne prekvapený. Nie sú to čisté 4*, ale aj tak je to istým spôsobom pecka. Rázna, sympaticky jednoduchá, priamočiara. Ako romantický úder kladivom medzi oči. Lepšie, ako Temné děsy. Podtrhuje to fantastická kresba prevažne Davida Fincha, ktorého štýl mi fakt dlhé roky sedí rovnako, ako echolokácia k netopierovi (Batman a Robin musí zemřít, Já jsem zhouba), ale tiež Filipínčana Mica Suayana (Superman 2: Tajnosti a lži) a Španiela Juana Rosé Rypu. Prekvapilo ma, keď som sa dozvedel, že sa na Kruhu násilí podieľalo viacero ilustrátorov; pri zbežnom prelistovaní pôsobí ako konzistentné dielo jedného autora. Skúsený batmanovský scenárista Gregg Hurwitz si vďakanetopierovi uvedomil, že Batmana síce môže zlomiť fyzické monštrum (legendárny Knightfall s Baneom), ale pravdepodobnejší je psychologický súper á la Joker... alebo Scarecrow. Teda osoby, ktoré dokážu majstrovským spôsobom rozložiť aj silnú psychiku. Scarecrow je tu nakreslený vskutku desivo, ako niečo, čo sa nechutne vyplazilo zo Silent Hillu. Kruh násilí sa odohráva vo viacerých časových rovinách a vďaka jednej konkrétnej ho môžeme vnímať zároveň ako origin tejto podľa mňa geniálnej a v našich končinách stále akosi hrubo nedocenenej postavy. Hurwitz navyše dostal skvelý nápad pokúsiť sa nájsť akúsi paralelu medzi detstvom Jonathana Cranea a Brucea Waynea. O Kruhu násilí dokonca nemám problém vravieť ako o hororovom komikse, samozrejme s prižmúreným okom. Čo mi nesedelo? Nudný Gotham v ohrození, precitlivený Damian (som odkojený na Morrisonovi, takže viem, že pravého Damiana by nerozplakalo ani nešťastne kvíliace šteniatko), nesedel mi Batman používajúci nedôstojné a nevtipné hlášky (Pošlete mi obsílku.) a nie úplne perfektne spracovaná logika (dievčatko sa stalo obeťou beštiálneho únosu, policajti ho po nájdení umiestnia do ponurej temer až kobky, v ktorej by dobrovoľne neprespali ani bezdomovci a uprostred noci k nej oknom príde svalnatý chlap v kostýme netopiera a začne ju vypočúvať). Scenáristova robota miestami vyvoláva déjà vu. Skôr ako keby pozliepal dokopy v minulosti v rámci kánonu osvedčené prvky (Gotham v ohrození, únosy detí, Gordonov únos, Batman siahajúci na dno svojich síl vinou flashbackov na vraždu rodičov...). Prekvapivo to ale drží pokope, takže je to mix, ale DOBRÝ mix. Kruh násilí v ČR vyšiel najskôr v r. 2014 a to rovno v trojici variant (bežný paperback, limitovaná edícia 52 kusov a tvrdá väzba) a v r. 2023 v Legende o Batmanovi. Záver Kruhu násilí patrí bonusovej kapitole, v ktorej sa vraciame do minulosti. Vidíme, ako sa Bruce v priebehu rokov snaží vyriešiť vraždu otca a matky. Čakal som, či z toho vylezie niečo šokujúce, keďže napr. filmári v minulosti nemali problém urobiť z ich vraha Jokera (!!!!!). Takže som bol vlastne nemilo prekvapený, že dobrý nápad bol zabitý tým, že sa v ňom nič neodhalilo. Alebo odhalilo? Ak naozaj vraždil Joe Chill, je to mrazivé v zmysle, že Bruce polovicu života veril v zradu na najvyšších miestach a napokon to bol obyčajný opitý blbec (čo je sympaticky realistické). Ak ale bol Chill len figúrka, tak záhada pokračuje a práve to je to, čo Batmanovi nedáva spávať a čo de facto robí Batmana Batmanom.

hroubek
27.01.2023 4 z 5

Zábavný komiks a s dobrým padouchem. Scénárista Gregg Hurwitz napsal zábavný a napínavý komiks, ve kterém dojde na temnější momenty. Hurwitz si užívá, že může psát temný příběh pro temného rytíře. Hodně moc fungují civilnější části a momenty. Problém přichází v akční rovině, jelikož Hurwitz dělá z Batmana neskutečného nadčlověka - asi jako každý moderní scénárista, což je velká škoda. Co se mi hodně moc líbilo, tak to je kresba od Davida Finche. Finch luxusně kreslí Batmana, v jeho podání je Batman neuvěřitelně vysekaný a pro zločince se musí působit až nelidsky svalnatě. Finch si skvěle pohrál se Scarecrowem, který je správně děsivý a moc hezky pojatý. Osobně mi nesedl konec a celková gradace, ale to co příběh říká, jako celek se mi dost líbilo. Z mé strany spokojenost, ale podruhé to číst asi nebudu.

Gregg Hurwitz
americká, 1973