C

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román C, odehrávající se na přelomu devatenáctého a dvacátého století, zachycuje nedlouhý život Serge Carrefaxe. Jeho otec je zapálený vynálezce-amatér a vede školu pro nedoslýchavé děti. Serge i jeho sestra Sophie stráví podivné dětství mezi fonografy, radiopřístroji a chemikáliemi. Z ní vyroste nadějná studentka chemie, v sedmnácti však spáchá sebevraždu. Serge nastoupí na začátku války k leteckému výcviku. Válečné hrůzy v něm na rozdíl od ostatních vzbuzují vzrušení a zájem, stejně jako drogy, na kterých si rychle vypěstuje závislost. Ani jeho život nekončí šťastně – nejedná se o sebevraždu, nejde o důsledky války: může za to láska. Sergův život sledujeme okem kamery, poznáme jej do nejmenších detailů a naprosto bez emocí, a odhalíme podivuhodné podhoubí opakujících se „zrcadlových“ motivů a ozvěn. Díky striktní objektivitě vypravěče získávají i docela běžné události přídech bizarnosti a chladné zvrácenosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92702/c-1kw-92702.jpg 3.730
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

C, 2010

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha C

Přidat komentář
petrarka72
03.10.2019

Příběh není primární, ale je tam, byť složený z mnoha epizod, dialogů, zdánlivě odtažitých informací, přednášek na rozličná témata, bizarních historek, erotiky, snů, nočních můr, fantasmagorií apod., tušený mezi řádky, přitom velmi konkrétní, tu a tam směšný či groteskní (válečná část, něco mezi Jak jsem vyhrál válku, Hlavou XXII a Hájili jsme hrad), tu a tam zdrcující (třetí raušová část či závěrečná kvazisvatba ala Scott Fitzgerald nebo Henry Miller), i když pozorovatel Serge Carrefax je všechno, jen ne sympaťák. Formální provokativní těkání sjednocuje právě jeho postava, vše je podřízeno záležitostem spadajícím pod jeho iniciály, "C" jako uhlík, jako cesta, jako kokain, komunikace, krev, "S" jako styky, jako spojení, jako seance, sperma, smrt. Četla jsem dlouho, protože kniha chutná báječně, ale nekonzumuje se snadno - a je dobré se k ní vracet bděle a pozorně.

RichardvonT.
14.12.2018

Takových knížek není moc, počínaje ultrakrátkým názvem přes vyprávění v přítomném čase po zajímavé historické detaily, které musel autor nastudovat. Protagonista je takový neslaný nemastný Serge...
Pomalý a nudný rozjezd se střídá s částmi, které naopak rychle utíkají, za sebe nejlépe hodnotím vojenskou část.
Kdyby se někdo odvážil ke zfilmování, mohlo by vzniknout kvalitní dílo. Ale to už je jiný příběh:-)


Klobouková
26.11.2017

Knihou jsem se prokousávala dost pracně, a to jen proto, že jsem pořád čekala, že už se to rozjede.... Posledních cca 50 stránek mi už bylo blbý to odložit a nedočíst, i když bylo zřejmé, že se nic rozjíždět nebude. Nebavilo mě to. A konec byl ještě divnější než celá knížka...

iva23
16.06.2015

Být to jediná kniha, kterou mám, tak ji přečtu, ale protože na mě čeká spousta knih, o kterých si myslím, že mě budou bavit víc, jsem ji po 50 stránkách odložila.

hroubek
10.06.2015

Ke knize jsem přistupoval s čistým štítem a o to více mě bavila. Kniha není jednoduchá, zvláště co se týče odborného popisování strojů, techniky atd. a vyžaduje dost pozornosti. Když, se s tímto poperete, tak dostanete zajímavý příběh, se zajímavou postavou, v zajímavých situacích a časech. Tom McCarthy si doslova hraje se čtenářem a několikrát ho zavede do slepé uličky, jen proto, aby následně zboural zeď do úplně jiné ulice, do které jsme nechtěli jít. V průběhu čtení jsem čekal, že začne spisovatel vysvětlovat některé záhady, ale to se bohužel nestalo. Trochu mě mrzelo, že nevyužil špiónskou tematiku naznačenou v závěrečné části knihy(jako například, že onemocnění v závěru mu mohla způsobit Laura, protože si myslela, že je špion). C je dobrá kniha, která nezaujme všechny a její tempo nemusí sednout každému, ale kdo se do knihy začte, tak ten bude spokojený.

Christo
01.01.2015

I za 29 Kč v Levných knihách je to drahá kniha. Vzala mi spoustu hodin, které jsem mohl věnovat jiné, zajimavější a kvalitnější knize. Můj zlozvyk vždy dočíst knihu mě tentokrát (a to se mi dlouho nestalo) velmi potrápil.

kitja
28.08.2014

Velmi čtivá kniha s obrovskou atmosférou. Od strhujícího úvodu porodu hlavního hrdiny, přes jeho léčbu v lázních Kloděbrady, službu ve válce, studia, drogy i pobyt v Egyptě. Strhující, silné a obrazotvorné.

beanstk
03.07.2013

Velmi zvláštní knížka - hlavní roli nehraje příběh, ale spíše technologie prvních dvaceti let dvacátého století. Pro mne byla nejzajímavější část popisující nasazení hlavního hrdiny za první světové války jako leteckého pozorovatele. Zejména začátek se nečte lehce, ale doporučuji vytrvat :-).

1

Doporučujeme

Hudba ticha
Hudba ticha
Zátiší s kousky chleba
Zátiší s kousky chleba
Vražda podle seznamu
Vražda podle seznamu
Archerův hlas
Archerův hlas