Hotovson Hotovson komentáře u knih

Štvanec Štvanec Michael Robotham

Neni to takovej ten typickej thriller, kde se od začátku tlačí na pilu a všude lítaj střeva a tečou potoky krve, rozjíždí se hrozně pomalu, skoro bych řek jak parní lokomotiva :) , takže když se rozjede, těžko jde zastavit. Opravdu se to rozjíždí až někde okolo poloviny, což je tady tak dvousetpadesátá strana, kde jiný knížky už končí. Vůbec to nevadí, naprosto mi to vtáhlo a těch téměř pětset stran neni vůbec hodně, i když by to někoho mohlo odradit (což by byla škoda). Audiemu jsem od začátku fandil, i když jsem netušil, kam zašil ty peníze, ale postupně se odkrývá tajemství a jeho příběh, kde jsem se dozvěděl, že...no...nebudu spoilerovat, každopádně mě vývoj hodně překvapil. Ještě bych zmínil sympatickou agentku FBI Desiree a nesympatickýho šerifa Valdeze, skvěle vykreslený postavy, dokázal jsem si je představit, což je vždycky plus. Rozhodně doporučuju, skvěle napsaná knížka!

28.03.2020 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Zase jsme se dozvěděli o novejch způsobech mučení a pomalý, hodně pomalý smrti. Jako fakt??? Co bude proboha příště. Ale to neni to, co mi rozsekalo. To byl konec a rozdělení do dvou časovejch rovin, aniž bych o tom měl 300 stran tušení. Pro jistotu jsem si konec a odhalení přečet radši dvakrát, protože jsem nevěřil vlastním očím. Beze srandy. Něco takovýho jsem ještě nečet. Takže zase 5*.

05.12.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Dočítal jsem to na jeden zátah asi ve tři ráno...no...ne, že bych po to měl divoký sny, ale byly přinejmenšim hodně zvláštní. Ve zkratce: byly tam neviditelný stěny, kterýma jsem procházel skrz do zdánlivě normálních světů, kde ale nebylo normální vůbec nic :)

Co se týče toho příběhu, tak mi prostě příde neuvěřitelnej. Každopádně do těch hor by mě nikdo nedostal ani párem volů, obzvlášť ne v zimě a v noci.

28.02.2019 4 z 5

Spálená země: kniha druhá Spálená země: kniha druhá Jakub Hoza

Zakončení super, teda pokud to byl konec, i když doufam, že jo, ať se to zbytečně nenastavuje, protože si myslim, že už neni moc kde brát a bylo by to jenom nastavování kaše, což by byla velká škoda, zkazit takovou peckovou a bizarní sérii. Bizáru tu teda bylo fakt dost, kombinace postapo, sci-fi, fantasy, akce a kdoví čeho všeho ještě. Jako oddechový čtení paráda, když se teda člověk smíří s tim, že je to docela přitažený za uši a že se tu neustále hláškuje. Nejsem si jist, jestli si to třeba užijou mladý generace, páč dost popkulturních odkazů jsou na 90. léta a něco bylo snad i ke komárum. Já jich pochopil možná tak 95% a bylo to dost dobrý koření příběhu, bez nich by to nebylo ono.

Teď bych si dal zase nějakou tu středověkou rubačku :D

06.09.2023 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

(SPOILER) Pro mě rozhodně ne horší než Pan Mercedes, možná i o něco lepší. Hrozně se mi líbí knížky, kde se část odehrává v minulosti, část v současnosti a postupně se obě linie protnou, což nutně vede ke konfliktu. Tady je záporák magor, co je posedlej dílem jednoho spisovatele (trošku mi to připomnělo Misery, ale tady se to vyvíjí docela jinak...). Je tu zakopanej "poklad", kterej najde nesprávnej člověk, tohle mi taky bere. Celou dobu jsem pak byl v napětí, co příde až dojde k nevyhnutelnej konfrontaci.

Do toho tu máme docela v pozadí, jen tak jakoby mimochodem pár zmínek o Bradym a.k.a. Panu Mercedesovi, takže si tu Mistr King zřejmě připravuje půdu pro poslední díl trilogie. Zároveň zde samozřejmě dává zase asi milion odkazů na různý jiný spisovatele a jejich knížky a to mam fakt hrozně rád, když mi dělá (a že to dělá skoro v každej knížce, snad mimo povídek), jelikož mam pak hlavu jak pátrací balon, co všechno bych si moh ještě přečíst, co by mi mohlo zajímat, a o co jsem ještě vůbec nezavadil, a je toho vždycky dost. Až moc mi příde.

17.01.2023 5 z 5

Třikrát vražda z posedlosti Třikrát vražda z posedlosti Patricia Highsmith

(SPOILER) Tři netradiční detektivky, který vlastně ani detektivkama nejsou. Každej z příběhů je trošku jinej, přesto jsou si podobný. Ve všech hraje dost velkou roli náhoda, resp. vršení náhodnejch a nešťastnejch událostí na sebe takovym způsobem, kterej nemůže skončit jinak než tragédií, kde nakonec nezůstane nikdo vítězem.

Cizinci ve vlaku - Setkání s neznámým člověkem, nezávazná konverzace, ale když je cizinec psychicky narušenej jedinec posedlej utkvělou představou o spáchání dokonalý vraždy...pak už to jde ráz na ráz a události se na sebe nabalujou jako sněhová koule. Tady spíš než o náhodu šlo o sérii špatnejch rozhodnutí hlavní postavy Guye.

Houkání sovy - Robert má problémy, tak je řeší místo koukáním na dno sklenice trošku netradičně - pozorováním jednoho děvčete. Tady by všechno mohlo dopadnout dobře, nebejt dvou vedlejších postav - Robertovy bejvalky Nickie a Jennyino přítele Grega - oba charaktery k pohledání...tady dojde k tragédii, dle mě Robertovo nerozhodností a hroznym chováním R+N, pak už to bere zase rychlej spád. Tady z toho nakonec dá se říct Robert vyvázne s čistym štítem (nebo téměř čistym)

Posedlost láskou - David - zde se podle názvu jedná opravdu o posedlost - se nemůže smířit s odmítnutím jeho lásky Annabelle. D. žije dvojím životem, trpí zřejmě rozdvojením osobnosti. Přátelé se mu snaží pomoct, stačilo by se odprostit od A., bohužel posedlost je tak veliká, že to nelze, konec opět sled nešťasnejch událostí a tragédie.

Takže fajn čtení no :D...hrozná depka, ale fakt to bylo dobrý.

27.04.2022 5 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Hrozně dlouho jsem měl Miláčka v knihovně, než jsem ho začal číst. A čte se opravdu dobře, takže to mi asi pomohlo překonat ten problém, že lidi typu Georgese Duroye opravdu, ale opravdu nesnášim. Ze začátku je všechno v pořádku, ale postupem času a při šplhání po kariérním a společenském žebříčku stále výš, je Georges čim dál tim odpornější. Nesnášim kariéristy jdoucí přes mrtvoly a takhle hnusně využívající svoje okolí, nehledě napravu nalevo. Takže je to jedna z těch knih, kdy hlavní postavu nesnášim. Ale musim dát 5*, protože je to moc dobře popsaný. Některý lidi jsou stejný, je úplně jedno kde a v jakym století se vyskytnou, budou tu vždycky.

Dracul Dracul Dacre Stoker

Čekal jsem hodně, ale tohle ne. Naprosto mě to pohltilo a nešlo se odtrhnout. Příběh byl naprosto diametrálně odlišnej, než jsem očekával, ale vlastně to bylo dobře, i když jsem furt nemoh věřit, jestli se to opravdu stalo a nebo ne, jestli jsou ty zápisky z deníku Brama Stokera skutečný nebo je to výmysl.

Každopádně vynikající, temná a mysteriózní atmosféra celýho příběhu, ať už se jedná o dětství, dospívání a nebo dospělost BS, včetně hororový části ve věži, kde se nakonec obě dějevý linky spojí.

Takže jak už psalo dost lidí přede mnou, kdo má rád Draculu, tohle se mu bude určitě líbit.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Bylo to...zvláštní řek bych. Pan Karel Kopfrkingl působil jako jemný a milující člověk, tudíž závěr sem nečekal (možná tušil, ale ne takovej brutální), i když od začátku je tam jasná jeho patologická fascinace smrtí.

Nikdy jsem nic podobnýho nečet, ale musim říct, že se mi to četlo velice dobře, i když jsem z toho měl trochu strach. Působilo to na mě jinak, než všechno, co jsem doposud čet. Ty neustále se opakující se motivy, růžolící dívka v černejch šatech, brýlatá paní s pivem, paní s pérem na klobouku...atd., byly zajímavý. Možná jsem přesně nepochopil jejich význam, ale nevadilo mi to, nepůsobilo rušivě...prostě zajímavý.

Film jsem neviděl, ale pana Hrušínskýho na fotce z filmu ano a působí přízračně, takže na film se určitě taky dostanu.

29.07.2021 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Mark Twain (p)

Víc se mi líbila kniha s Huckleberry Finnem, i když i Tom Sawyer byl pěknej, ale přišlo mi to víc takový pro děti, Huck byl o dost dospělejší, ač to autor sám zmiňuje. Možná i díky tomu, že jsem už starší se mi to líbilo víc.

Každopádně Tom Sawyer je spíš o páchání různejch klukovin a alotrií, kdežto Huckleberry Finn je už řádný dobrodružství, samozřejmě je to pro mládež, takže všechno dobře dopadne, což tady samozřejmě vůbec nevadí.

Zajímavá je i postava černocha Jima, kde se zřejmě ukazuje postoj Marka Twaina k otroctví, kde ukazuje, že i černoši jsou lidi, ne jenom pracovní síla. Netušim, jakej byl postoj lidí v době vydání. Docela dobře to vystihuje úryvek z knihy, kde Huck vykládá, že bouchlo ložisko na parníku a zabilo jednoho černocha, načež paní reaguje slovy, že to ještě dobře dopadlo, taky tam moh umřít člověk :D

Jinak ten závěr a "osvobozování" Jima mi přišel šíleně překombinovanej a docela už mi i Tom štval, bych to udělal jako Huck, prostě jednoduše :)

30.07.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Po Smrtce jsem sáhnul kvůli zdejšímu hodnocení (89%) a taky proto, že už jsem předtim čet Bez šance, knížku, která se mi moc líbila svojí originalitou. Po přečtení anotace na Smrtku jsem neváhal a knihu si koupil, ač nemam moc rád brožovanou vazbu, ale tak zase nesuď knihu podle obálky, že.

To co se mi dostalo do ruky mě dostalo od první stránky svojí neotřelostí, alespoň mě by tahle budoucnost lidstva nikdy nenapadla. Přečet jsem víc dystopií a všude zbytky lidstva přežívají a živoří, ať už v Metru nebo Silu, popřípadě v jinejch dírách a bojí se vylézt na povrch, aby je něco nesežralo a ještě se dobíjí mezi sebou.

Tady je to přesně na opak. Lidstvo vynalezlo lék na nesmrtelnost, všechno řídí Nimbus, což je něco jako CML, ale jak zajistit, aby se lidi nepřemnožili? Je třeba nějakou regulaci, což zde představuje cech Smrtek. Smrtky by se měly řídit Desaterem, ale jelikož jsou to jen a pouze lidi, tak se samozřejmě může všelicos zvrtnout, což se taky děje, takže se tu dočkáme boje o moc, politikaření a intrik, ale jako protiváha je tu i čest, spravedlnost a poctivost.

Závěrem: Hned od začátku mi nebyly osudy Citry a Rowana lhostejný, oba sem si oblíbil a bál se, aby se nedostali na šikmou plochu a že někdy balancovali hodně na hraně. Ale podařilo se to nakonec? Těžko říct a já jsem zvědav, jako to bude všechno pokračovat, takže se du vrhnout na Nimbus, kterej jsem prozřetelně koupil spolu se Smrtkou.

Opravdu můžu všem vřele doporučit, mě to úplně pokosilo a jasnejch 100% :)

27.06.2019 5 z 5

Děsy Leigh Harkerové Děsy Leigh Harkerové Darcy Coates

No konečně!!! Za mě obrovský plus a konečně to neni jako přes kopírák. Zatim jsem přečet všechny domy, ale už mi to pomalu začínalo nudit, dost se všechno opakovalo. Tady jsem měl důvod to napálit za pět, i když to možná bylo na čtyři, ale už jenom kvůli tej změně si to knížka zaaslouží. Začátek byl sice taková klasika, než jsem začal být trochu zmaten, načež se všechno vysvětlilo a už jsem věděl, na čem jsem. Bylo to fajn, moc jsem se nebál, ale to nevadí a další knížka snad bude zase trochu jiná, ať neupadnem do stereotypu.

30.06.2023 5 z 5

Rohy Rohy Joe Hill (p)

Moje třetí knížka od synátora a jsem hrozně rád, že se potatil. Za mě určitě plus. Po Černé krabici a Vánoční říši jsem opět nebyl zklamán.

Neřek bych, že se jedná o horor, je to spíš thriller, ale dost zajímavej a nejsem si jist, jestli tady tohle čtení myšlenek už někdy nebylo. Zřejme ano, ale to je úplně jedno, protože tady to Joe Hill zpracoval na jedničku. Jaká je vlastne hranice mezi dobrem a zlem, Bohem a Ďáblem, někdy zřejmě velmi tenká, každej jí bude mít jinde a někdo jí možná ani nepozná. Je to zajímavý zamyšlení.

Konec knížky je takovej kingovskej, řek bych, ale každej si pod tim taky může představit cokoliv...

Každopádně super a teď tu kromě otce, kterýho jsem zdaleka nedočet mam ještě syna :)

23.05.2023 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

(SPOILER) Konec hlídky by narozdíl od předchozích dvou dílů, který by se daly označit za krimi thriller docela kingovskej, aspoň mi to teda tak přišlo. Starý známý Brady Hartsfield se vrací na scénu a to ve formě, kterou jsem neočekával. Telekineze je OK, tomu bych i věřil, ale přeskakování do jinejch lidí, to už je teda King v nejlepší formě. Bylo to i docela děsivý, což předchozí díly nebyly, ty byly "jenom" napínavý. Tenhle teda taky. Série teda byla ukončena, sice smutně, ale to už jsem tušil, jelikož jsem si to vyspoileroval v jinej Kingovo knížce. Nemůže mít všechno dobrý konce.

21.01.2023 5 z 5

Hostitel Hostitel Robin Cook

Ze začátku, než se děj rozjel mi to moc nebralo, ale postupem času se zvyšovalo napětí a když začlo jít o život, tak to konečně bylo ono. Sice jsem se vůbec neorientoval v lékařskejch termínech, ale to vůbec knížce neubíralo na tempu, nepřišlo mi to až tak podstatný pro děj, vědět přesně co jakej výraz znamená.

05.12.2021 5 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Tak tady dost přituhlo a moc se mi to líbilo, snad všechny povídky tam měly to "něco". Vynikající byly ty s děsivejma barákama. Každopádně navodit na pár stránkách takovou hutnou atmosféru, to se prostě musí umět. Ještě bych to tak chtěl číst někde u krbu s plápolajícíma a praskajícíma polenama a v ušáku a bylo by to naprosto dokonalý. Samozřejmě v noci :)

01.11.2021 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Moc pěkný povídky, všechny tři, i když nejdelší Voda se šťávou se mi líbila nejvíc, asi proto, že mam hrozně rád Pelíšky, ale tady je to spíš jenom takovej nástřel, i když to vůbec nevadí. Hrozně jsem se u toho nasmál, nebudu jmenovat konkrétní příklady, je toho opravdu hodně.

Varování: Nečíst na veřejnejch místech, budete vypadat jako blázen, když přídou výbuchy smíchu z ničeho nic :)

La Loba La Loba Alan Russell

Začátek byl docela roztahanej a hlavní ženská postava Nina mi připadala jako hrozná kráva. Zlepšilo se to v prostřední části, kdy mi začla bejt sympatická a má to fakt dobrou atmosféru. Po jejím útěku a osvobození bych to klidně ukončil. Neřikam, že konec byl špatnej, ale přišel mi tam prostě navíc, i když vcelku zásadně mění vyznění celýho příběhu.

06.02.2021 4 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Jednička se mi moc líbila a když jsem uviděl dvojku v akci za 99,- , tak to byla jasná volba a nesplet jsem se. Přečteno jednim dechem, takže opěr skvělej na napínavej případ (a drsnej), navíc z prostředí americkýho zapadákova uprostřed hlubokejch lesů, navíc ještě prošpikovanejch tunelama a jeskyněma, tudíž ideální prostředí pro působení a ukrývání různejch magorů. Zasadit příběh do tohohle prostředí znamená polovinu úspěchu, protože to prostě má svojí atmosféru a tady je fakt dobře popsaný.
Moc se těšim na další díl, tak snad se brzo dočkáme a jsem zvědav, jak budou pokračovat rozhovory s neznámým 037.

06.10.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

100% Naprosto strhující!

Kam se na to hrabou všechny filmový zpracování.

Knížka a fantazie - nic víc neni zapotřebí.

14.04.2018 5 z 5