Hotovson Hotovson komentáře u knih

Žoldáci Žoldáci Frederick Forsyth

Člověk by si řek, že 300 stran popisu shánění materiálu a zajišťování logistiky akce bude nuda, ale neni tomu tak. Rozhodně ne u Forsytha a fakt to baví, neni to vůbec suchý, takže ve finále nevadí, že celá akce proběhne na posledních cca 20 stránkách, ostatně to taky měla bejt rychlovka, tak byla.

Za zmínku určitě stojí i morální přesah knihy, jak už zde napsal čtenář HTO.

A za druhý je to taky dobrá sonda do minulosti, kdy dneska už všechny ty dopisy, telegramy, telegrafy atd. působí dost zastarale a dneska by se to asi všechno odehrálo rychlejš pomocí mobilů na jedno použití a tak, ovšem jak sehnat kvéry netušim, takže kdoví, jestli by to vůbec něco urychlilo :D

05.05.2022

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Naprosto boží!!! Ty ilustrace, to je prostě nádhera. Příběh sice krátkej a jednoduchej, ale tak je to pro děti.

Já to čet teď ve dvaatřiceti, ale stejně se mi to líbilo :)

Máme vydání z r. 1948, takže už je dost salátový. Předpokládam, že knížku dostala už babička. Když jsem byl malej, tak jsem to čet minimálně 10x :)

Uvažuju, že do toho investuju a necham opravit vazbu, páč ta knížka si to rozhodně zaslouží!

26.05.2018 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Muj první Hrabal. Nevim jestli to neni trochu ostuda, ale když jsem nad tim tak přemejšlel, tak asi ne. Film jsem viděl asi 3x, naposled asi před dvaceti lety a že by mi uchvátil, se nijak říct nedá, možná to ale bylo tim, že jsem na to ještě v tej době neuzrál. Tudíž si z filmu pamatuju pár útržků, jako třeba lezení na komín a příchod stýce Pepina.

Takže knížku jsem v podstatě rozečet s čistym štítem, rámcově jsem teda tak nějak tušil o čem to bude. Byl jsem ale příjemně překvapen, jak moc se mi to zalíbilo. Zpočátku jsem se trochu lek těch naprosto šílenejch souvětí i z několika desítek vět, ale kupodivu mi to postupně sedlo a celkově se to k vyprávění hodilo. Takhle květnatou a přesto tak tenkou knížku už jsem dlouho nečet (pokud vůbec). Popsat tak pěkně, poeticky a do detailu něco, z čeho by se mi jinak asi zved kufr (zabijačka), tomu bych asi řek umění. I celkově popis pivovaru a jeho různejch součástí, to srdíčko zaplesalo. Navíc já si tu dobu hrozně idealizuju, takže to byla taková pěkná exkurze do 20.let (doufam, že se nepletu, nikde tam neni zmínka, ale tak nějak mi to z různejch náznaků vyplynulo) a nakonec jsem se i dozvěděl, co že jsou to ty postřižiny.

Jinak teda paní správcová Maryša měla pěknej splávek, normálně jsem u toho dostal chuť na pivo :D

01.02.2024 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Pro mě na DK přečtená kniha č. 666. Vybral jsem si jí trošku záměrně, z malichernýho důvodu, že tuto číslo s tim musí mít něco společnýho, ač jsem teda netušil, o čem že to SK psal. Drákulu jsem čet, bylo to fajn a trošku mrazivý čtení, tady to King dotáh na Draculu ². Chápu, že je to z r. 1975, a někomu už to nemusí připadat tak děsivý, při tom dnešnim výčtu knížek zabývajících se úchylárnama všeho druhu, ale tohle na mě dost zapůsobilo a pro mě jedna z nejlepších knížek od Kinga, co jsem kdy čet. I rozsahem "jenom" 400 stran to bylo na pohodu.
Myslim si, že je tady 100% inspirace Bramem Stokerem, ale to neni nic na škodu, spíš naopak a jakožto jedna z prvních knížek Stephena Kinga je to fakt moc pěkný (pro fanoušky žánru).

Někdo ty základy položit musel, a aby se na nich dalo stavět, musely bejt solidní a to se tady povedlo, jaká stavba na nich vyrostla už neni na zakladatelích. Takže ještě jednou dík Brame Stokere a Stephene Kingu!

19.10.2023 5 z 5

Mlha Mlha Stephen King

Když pominu povídky (vlastně to ani povídky nebyly) Pro Owena a Zaklínadlo, tak se mi to zase jako vždy líbilo, ač některý povídky ani moc hororový nebyly. Za sebe vypíchnu titulní Mlhu, Opice (vyhledal jsem si obrázek a bylo to přesně to, co jsem si myslel, fakt děsivá hračka), Jaunt, Prám a Nezmar. Ostatní taky fajn, až na ty dvě, ale těchhle pět je převyšuje.

21.08.2022 5 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Příjemný a oddychový čtení ve stylu Rytířů z Vřesova, jenom posunuto o několik let dopředu. Ondřej z Rohatce, nyní již pán na Jenčově mi hned padnul do oka a sním i jeho nesourodá partička se sirotkem Chiarou, zdaleka ne tupcem Brunem a ovčáckym psem Markusem. Přebírání hradu samozřejmě nebude jen tak, ale Ondřej si už vysloužil rytířský ostruhy, takže má s bojem nějaký zkušenosti, a dobrodružství tak může začít a zřejmě o něj nebude nouze. Setkáváme se tu taky se starými známými z Vřesova, což potěšilo, možná ještě nějakou roli v příběhu sehrajou.

Doufam, že nás čeká dlouhá, zábavná a napínavá série.

18.04.2022 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

A zase o stupeň drsnější než předchozí díl. Tady ještě ke všemu vyšperkovaný koncem, kde jsem měl nervy napjatý jak lana od výtahu. Před dalším dílem si fakt dam pauzu a přečtu si něco trochu klidnějšího, přecejenom čtyři knížky za sebou byly až dost.

26.11.2019 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Neskutečná akční řežba prošpikovaná hláškama pomalu na každej stránce. Je škoda, že tohle asi nikdo nikdy nezfilmuje, páč jako film by to byl naprosto brutální béčkovej nářez. Akorát v našich končinách na to nemáme žádnýho ksichta a navíc tu nikdo neumí natočit pořádnej akčňák a k amíkum se to asi nedostane, nemluvě o tom, že v dnešní hyperkorektní době by tuto neprošlo ani za nic, leda by z toho vznik nějakej sluníčkovej paskvil. Takže ve finále je to možná dobře.

Je to vynikající oddechová literatura (neřikam, že pro všechny), kde prostě čtu a necham se volně unášet dějem, kde nemusim přemejšlet, co příde na další stránce, ani se nějak moc zamejšlet nad tim, co se stalo na tej předchozí a proč. Prostě lavina akce a těch brutalit okolo toho.

11.02.2023 5 z 5

Jako sama smrt Jako sama smrt Jakub Hoza

Masakr!!! Brutální řežničina a totální rubačka. Naprosto geniální a dost zvrácený, plný nechutností, potoků krve a vyhřezlejch střev. Přesto musim říct, že jsem se při čtení bavil od začátku do konce. Z obyčejný naháněčky bandy trestanců, z nichž každej má svoje tajemství, se stala šílená řežba a boj o život s překvapivym vyvrcholením. Kdo tu je vlastně ta hlavní postava a kdo je ve skutečnosti klaďas a kdo záporák??? Jedno překvápko za druhym, fakt paráda!!!

Jdu do dalších knih od Jakuba Hozy, jestli takhle píše všechno, tak zábava je zaručena!

03.02.2023 5 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Začátek nenápadnej, dalo by se říct tuctovej, jako v každym druhym thrilleru, ale je to King, tak podle toho se to potom začne ubírat a nemyslim si, že by knížka ztratila v druhej půlce na tempu, mně se to líbilo.

Asi bych si už měl konečně přečíst trilogii s Billem Hodgesem, zatim jsem čet jenom Pana Mercedesa a Holly se tu vyskytuje už ve druhej knížce mimo trilogii...má King těch postav holt moc, kdo si to má potom všechno pamatovat, zvlášť když se vyskytujou nejen ve svejch příbězích, ale zasahujou i do dalších :)

05.05.2022 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Opět brutální. Asi bych si teď měl dát pauzu, než se pustim do pátýho dílu. Akorát teda netušim, co mě čeká a docela z toho mam hrůzu, protože mi připadá, že od prvního dílu se brutalita, šílenost a vynalézavost stupňuje. Nabízí se tedy otázka, kam až to dojde?

23.11.2019 5 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) Čekal jsem takovej ten klasickej thriller, nechci říct vyloženě podle šablony, ale de facto ano. Tady se dozvídáme totožnost pachatele v polovině knížky, a já si řikal - co teď? To jsem ovšem netušil, že se z detektiva Colea stane druhej John McClane a okamžitě se mi vybavila Smrtonosná past. V podstatě se ve druhej půlce jedná o likvidaci teroristů v mrakodrapu jednim chlapem, kterej toho moc nemá a improvizuje a do toho všeho musí ještě najít a zachránit dítě. Za mě paráda a to překvapení, kdy se mi z toho stal akčňák...nemam slov! Byl jsem nadšen, což asi nemusí bejt každej, je to takový dost americký, abych tak řek :D

29.11.2023 5 z 5

Tisíc ďáblů Tisíc ďáblů Frank Goldammer

Perfektní! Opět úžasná a ponurá atmosféra, tentokrát již poválečných Drážďan. Člověk by řek, že dva roky po válce už bude situace lepší, ovšem to zřejmě neplatí pod nadvládou rusáků, který syslí všechno pro sebe a obyvatelstvo nemá co do huby a hlad je všudypřítomnej. Děsný a mrazivý a právě to dělá tu knížku tak vynikající, stejně jako první díl, že i přes naprosto nelidský podmínky a házení klacků pod nohy a vnější tlaky se Max Heller pokouší vyřešit případy vražd ruskejch vojáků.

Možná že by to jinak byla normální a celkem tuctová detektivka, ale tohle právě neni ten případ, právě kvůli zasazení do Drážďan v roce 1947, ještě do zimního období. Lidi trápí nedostatek jídla, tepla, bytů...všeho. Každej se snaží urvat co se dá a téměř za jakoukoliv cenu. I proto se mi líbí, jakej je Max pevnej charakter nesnažící se využívat ostatní, aby z toho měl osobní prospěch.

Nakonec se samozřejmě dozvíme odkud vítr fouká a je to celý dost smutný a taky docela drsný. Spousta lidí je vykořeněnejch, nemají nikoho druhýho, musí spoléhat sami na sebe. Obzvlášt dost silnej zážitek byla situace dětí, ale nebudu spoilerovat...

Určitě doporučuju, snad se dočkáme dalšího dílu.

13.04.2022 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Proč nezačít od začátku, že ano. Mam celej komplet v nádhernym boxu, ač Lovecraftem dosud nepolíben. Pár povídek bylo dost bizarních, ale nemyslim si, že by měly čtenáře odradit. Naopak hned titulní Hrobka hned na začátku se mi moc líbila. Spousta lidí píše, že Lovecraft umí vystavět skvělou a tísnivou atmosféru. Na pár stránkách - ano, umí. V několika povídkách, ač se jedná o začátek tvorby, mi celkem mrazilo. A musim říct, že mi dost bavily ty konce ve stylu "domysli si sám".

Za mě tudíž velká spokojenost, leč dávam jenom 4*, protože pár povídek mi přecejenom nesedlo. Líbily se mi povídky Hrobka, Chrám, Dagon, Hrůzný stařec, Jak bylo zahlazeno město Sarnath, Obrázek v domě, Starý poděs, Ulice, Výpověď Randolpha Cartera a Za stěnou spánku.

14.10.2021 4 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Druhá kniha je o tom, co se tu za Babiše rozbujelo za hydru, o všech těch spolustranících z profikorupčního hnutí ANO, vychcáncích, co jenom hrabou pro sebe a o jiný jim vůbec nejde. Stejně tak jako jejich guru, ale to už víme, bohužel ne všichni. Obávám se, že nadcházející volby (už zejtra!!!) toho moc nezmění, ale i kdyby se nějakym zázrakem dostal oligarcha od válu, tak z těch sraček, co tu napáchal se budem dostávat hodně dlouho.

A neodpustim si říct, že je to hlavně díky lidem, kterejm stačí zacpat hubu koblihou a navrch přisypat pár šušní. Takže fakt dík, ale jde i o vaše děti, tak potom nebrečte.

07.10.2021 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Dočet jsem to na noční směně. Naštěstí ve fabrice nemáme sklep. Nebo jo???

Každopádně skvělý povídky, většině bych dal 5*, i když tu jsou i nějaký, co mi tolik nesedly, ale jako celek je to moc dobrý.

A rozhodně nebudu koukat na Kukuřičné děti. Nikdy. Ta povídka mi děsila, nedovedu si představit, co by se mnou dělal film.

30.08.2021 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Co na to říct? Věděl jsem, že to je špatný, ale že je to až takhle v prdeli, z toho jsem docela v šoku. Ten člověk prolez státní aparát takovym způsobem, že tohle odstranit jen tak nepůjde. Bije se ve mě strašně moc pocitů, jako nasrání, znechucení, beznaděj (že se v říjnu cokoliv změní), údiv (jak někdo může bejt takový bezskrupulózní hovado, lhát lidem do očí a přitom se tvářit, jakou řiká pravdu a ještě tomu sám věřit). Je toho strašně moc, ale hlavně je to zklamání, zklamání z části národa - chápu, že tu jsou lidi s odlišnejma názorama, to je dobře, tisíc lidí, tisíc názorů, ale tady jsou lidi, co se nechají prostě koupit za pár šušní a už nepřemejšlej, co bude dál, co ten člověk proved a dál bude vyvádět, že lidi jsou mu u prdele, jenom aby mu to tam hodili, víc ho nezajímá. Jsem zklamanej z opozice. Já osobně. Možná vy ostatní si tam někoho najdete, já tam nikoho, komu to hodit prostě nevidim a nějaký volení menšího zla? To jsme to opravdu za třicet let dopracovali až sem?

Vážně bych moc rád viděl světlo na konci tunelu, opravdu moc. Tak doufam, že v říjnu uvidim na konci toho tunelu aspoň malou jiskřičku, jinak to bude opravdu velký špatný. Toť muj názor, víc se v tom asi nemá cenu vrtat.

Díky J. Kmentovi za skvělej počin, rozšířil jsem si obzory, i když si nejsem jist, jestli někdy neni lepší nevědět...

13.08.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Film jsem viděl před drahnou dobou a zjistil jsem, že si z něj pamatuju akorát tak Anthonyho Hopkinse v kleci.
Ale bylo to fakt skvělý čtení a napínák až do konce, takže na film se musim podívat v nejbližší době znova.

13.01.2021 5 z 5

Mravenci Mravenci Bernard Werber

Parádní věc! Věděl jsem, že toho o mravencích moc nevim, spíš jenom takový všeobecný věci a tak jsem rád, že jsem se naučil něco novýho. Svět z pohledu mravenců byl popsán moc zajímavě. Zhruba ve 2/3 jsem správně uhádnul, co se skrývá pod žulovou deskou a co mravenci tolik chrání i za cenu likvidace členů vlastní komunity, ale přesto pro mě bylo překvapení, co všechno (a kdo) dole bylo.

Naopak na 6 sirek a 4 rovnostranný trojúhelníky jsem přišel hned, což mi potěšilo. řešení psát nebudu, nechci kazit radost z vyřešení ostatním :)

29.12.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Prvníma sto stranama jsem se musel doslova prokousat, nebavilo mi to, dvakrát jsem měl chuť knihu odložit. Nakonec jsem vytrval, ale zlepšení nebylo nijak rapidní. Milion odboček a vyprávění příběhů, který netušim, jak měli souviset s vyšetřovánim, kdyby tam nebyly, nic by se nestalo. Celá ta knížka se prostě hrozně vlekla a číst tutoho Nesba jako prvního (přečet jsem předtim Sněhuláka a Žízeň), tak bych s nim fakt nepokračoval. Ale zkusim si přečíst ještě nějaký pozdější případy, páč i když mi to nebavilo, tak HH byl vcelku sympaťák.

09.11.2020 3 z 5