harena harena komentáře u knih

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

Já se určitě připojuji k nadšeným komentářům, opravdu napínavý a neodložitelný 570 stránkový detektivní thriller. Policistka Colomba je sympatická, ale fakt dost drsná ve vyjadřování i činech a při pátrání jí pomáhá analitik Dante, trpící klaustrofobií, bývalý vězeň tzv. "Otce". Pátrají po únosci malého chlapce, ale celý případ se zamotává víc a víc, že nezbývá nic jiného, než abyste si ho určitě přečetli a potěšili svoji čtenářskou duši nadprůměrným thrillerem. Věřím, že nebudete zklamáni.

18.10.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Viktor Dyk zpracoval starou německou legendu o krysaři s kouzelnou píšťalou. Příběh asi všichni známe, viděla jsem muzikál, film, ale knížka je knížka. K ní jsem se dostala až teď. Četla jsem vydání z roku 2013, kde redakce text pravopisně přizpůsobila současnému spisovnému úzu a až na pár drobných překlepů (úctu-účtu) , jsem si čtení užila. Krásná čeština ,temná atmosféra mystického příběhu opravdu přináší nezapomenutelný čtenářský zážitek.
"A píšťala krysařova, když promluvila o bílých šatečkách družičky, úsměvu, dítěti, čistotě prvého snu, když promluvila o tolikerém hříchu a tolikeré zradě, o tolikeré neřesti a tolikerém kalu, o tolikeré bídě a tolikeré únavě, rozjásala se opět. A mezi pestrým zástupem lidí z Hammeln, sledujícím krysaře, radostně nějak to zašumělo. Nebylo nikoho, kdo by neporozuměl. Ano, jde se v zemi sedmihradskou."

15.10.2019 5 z 5

Všelijaké povídky Všelijaké povídky Jan Haubert

S úsměvem si říkám: pěkné, pěkné. Povídky mě pobavily, potěšily a určitě chválím ilustrace Zbyňka Kouby, perfektně se k povídkám hodily.

15.10.2019 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Stejně jako Rowlingová umí psát skvělého Harryho Pottera pro děti a mládež, tak se jí vede psát i detektivky pro dospělé. A L E tady si myslím, že kniha osloví spíš ženskou část čtenářů. Robin se snaží vydržet v manželství, ale stále víc sleduje, s kterou ženou Cormoran právě žije, stále víc myslí na jeho polibek a totéž se děje s Cormoranem. 700 stran rozvíjení vztahů a jiskření, ale taky napínavá detektivní práce, kdy má Strike stále "nutkavou touhu zjišťovat, řešit a znovu nastolovat pořádek mravního vesmíru". Mně se to ale líbilo. Rowlingová je skvělá vypravěčka, čtení jsem si užila a těším se na pátý díl.

14.10.2019 5 z 5

Ve zlomku vteřiny Ve zlomku vteřiny David Baldacci

Tak konečně vím, za jakých dramatických okolností se seznámila Michelle s Kingem, čtu totiž první díl jako poslední. Baldacci umí psát napínavé a akční thrillery i tenhle se mu povedl. Michell a King pracovali jako ochranka kandidátů na prezidenta, ale jejich poslední akce se nepovedla. Jeden kandidát je unesen a druhý zastřelen a oba agenti se rozhodnou vypátrat, kdo stojí v pozadí těchto průšvihů. Spisovatel si s námi často pohrává. Agenti třeba náhle objeví nové informace nebo jim něco docvakne, ale my bohužel nevíme co a to nás nutí číst dál a dál. Nejsou tu žádné hluboké filozofické myšlenky, je to pěkná oddychovka.

10.10.2019 5 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Hodně krátké, čtivé povídky, lehká četba do autobusu nebo do čekárny. Hříšní lidé Království českého se mi líbily víc, ráda se vrátím k Oldřichovi z Chlumu a Martinovi ze Stvolna.

09.10.2019 4 z 5

Hvězdy Marmalonu Hvězdy Marmalonu Charlotte Link

Dlouho odkládaná kniha, nechtělo se mi do ní, ale pak jsem ji přece jen otevřela a po pár stránkách už ji nechtěla zavřít. Opravdu poutavý, romantický, ale nepřeslazený příběh dívky, který se odehrává na pozadí velkých historických událostí. Jindřich VIII. vydává zákon, na jehož základě ho parlament jmenuje hlavou anglikánské státní církve, manželka Kateřina umírá, Anna je popravena, král likviduje kláštery atd. A to vše má samozřejmě vliv na život lidí v Anglii. Malá Mary byla dcerou majitelů chudobince, kde žila v šílených rodinných poměrech, ale má sílu za sebe a za své dítě bojovat. A hlavně je román psán tak poutavým způsobem, že se od něho těžko odtrhnete. Podívám se i na další knihy od Charlotte Link.

07.10.2019 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Velké plus tohoto dílu je, že je dobře čtivý a napínavý. Pan Freeman mě lehce vtáhl do děje, až jsem společně s jeho šéfovou Frosta přesvědčovala, že hranice, které jsou dané, by se v určitých případech překračovat mohly. Já bych se na jeho místě těžko vyrovnávala s tím, co jsem způsobila. Brian Freeman psát prostě umí, psaní mu jde od ruky a lehce se čte. Určitě patří k těm lepším thrillerům. Nejoblíbenější postava - kocour.

05.10.2019 4 z 5

Srdce na udici Srdce na udici Hana Andronikova

Srdce na udici je kniha, kterou si musím přečíst ještě jednou. Nevšední jazyk, přesné dávkování emocí a osudy i chování, které donutí k zamyšlení. Těžko říct, která povídka se mi líbila víc. U první povídky jsem se na konci i trošku pousmála, když chlapa s přeraženou páteří dokázal postavit na nohy testosteron, poslední povídka je silně emotivní, ale všechny jsou poutavé a snad každého čtenáře něčím osloví. Až u kuchařinky jsem si uvědomila, že se příběhy vzájemně prolínají. Moc krásné, jsem ráda, že mě kniha neminula.

03.10.2019 5 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Strhující, napínavý psychologický thriller bez krvavých scén, napsaný neskutečně čtivě. V krátkých kapitolách se střídá vyprávění o únoscích, pak jak to vidí 10 letá holčička a potom z pohledu policistů. Výborně vykreslené chování dětí v krizi. I když situaci plně nerozumějí, dokáží se nakonec přizpůsobit okolnostem. Je škoda, že vydavatelství vydalo jen třetí díl, protože dvojice vyšetřovatelů Codyho a Megan je velice sympatická a tady jsou jen náznaky, co se dělo v předchozích dílech. Závěr byl opravdu velice překvapivý a rychlý. "Nikdy nic není jednoznačný., co? Nikdy to není černý, nebo bílý."

02.10.2019 5 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Opět takové pěkné, odpočinkové počtení, na jaké jsme si od pana Vondrušky zvykli. Líbila se mi více druhá povídky, ve které musí královský písař se svým pomocníkem bakalářem Petrem vypátrat, kdo vraždí v klášteře, ve kterém ještě navíc "vládne hřích smilstva a dokonce i sodomský".

01.10.2019 4 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

Opět dánovka jak má být. Napínavá, čtivá a já takřka v přímém přenosu sleduji, jak vyšetřují slovenští kriminalisté, protože to DD, jako jeden z nich, dobře zná a umí prodat. S netrpělivostí teď čekám na další pokračování, hlavně jak to dopadne s dvěma členy mordparty. Držím palce.

29.09.2019 5 z 5

Povídky o skvělé zemi Povídky o skvělé zemi E. L. Doctorow

Moje první kniha od tohoto spisovatele.Pět povídek, které mě trochu překvapily. Je sice jasně řečeno, že zlo je opravdu stále zlo, ale netrestá se, protože život jde dál. Neobvyklé povídky, budu si muset od pana Doctorowa přečíst ještě něco dalšího.

26.09.2019 4 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Krásný příběh, který jsem si opravdu vychutnávala a litovala, že se blíží konec. Protože spisovatelka zdědila po svých předcích vášeň pro Skotsko, posedlost dávnými předky, ale snad i jasnozřivost a schopnost vidět duchy, podařilo se jí podle známých faktů sepsat velmi silný příběh, ke kterému přidala spoustu fiktivních postav. A díky nim se dalo lépe vysvětlit nevysvětlitelné. Opět jsou tu dvě dějové linky, současnost se prolíná s minulostí, neschází veliké napětí a nadpřirozené věci. Mé oblíbené spisovatelce se povedl úžasný, čtivý příběh psaný navíc krásným jazykem.

25.09.2019 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Poetické vyprávění pomalu plynoucí, japonská kavárnička s úžasnou atmosférou a čtyři příběhy, které vás zcela pohltí. Stačí se jen pohodlně posadit do křesla s horkou, dobrou kávou a číst.
str. 135
"Voda teče z vyšších míst na místa níže položená. To je způsobeno gravitací. V lidském srdci také existuje něco jako gravitace. Nedokážeme lhát lidem, které uznáváme a kterým důvěřujeme. Odhalíme jim své skutečné pocity, zvlášť když se snažíme skrýt smutek nebo nějakou slabinu. V takové situaci je snazší mít před sebou někoho, s kým nemáme tak blízký vztah. Pro Hirai byla Kei partner, kterému se mohla úplně otevřít. Měla silnou emoční gravitaci."
EMOČNÍ GRAVITACE - to se mi fakt líbilo.
Je dobré cestovat do minulosti, i když tím nezměníme přítomnost, ale někdy díky tomu můžeme trochu změnit naše myšlení v budoucnosti.
Kouzelná kniha, překrásná grafika a k dokonalosti je tu záložka ve tvaru kouře, který stoupá vzhůru z horké kávy.
Milé, laskavé a emotivní.

21.09.2019 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Marsons ještě nikdy nezklamala, opět výborný thriller, je neuvěřitelné, jak si spisovatelka stále drží vysoko laťku. Jen málo spisovatelů tohoto žánru jí může konkurovat.Tentokrát se řeší dva případy najednou a i tady byla Kim a týmem skvělá. Příběh je napínavý a díky svižným dialogům a i krátkým kapitolám ani nepostřehnete, že už se blížíte ke konci. Angela umí.

20.09.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Co cítí a jak komunikují? V knížce, která se dotkne a osloví každého milovníka přírody je plno zajímavostí nejen o stromech a jiných rostlinách v lese, je to i o životě třeba milimetrových broučků až k lýkožroutům a pak o ptácích, netopýrech a vysoké zvěři. V knize je krásně vidět, jak příroda funguje jako celek a jak vše přestává fungovat, když člověk necitelně zasahuje. Přečtete si, jak stromy spolu komunikují obrovským systémem podzemních hub, jak si navzájem v rámci svého druhu pomáhají, jak si synchronizují kvetení i jak se brání proti okusu či broukům. My opravdu toho o světě kolem nás víme hodně, hodně málo.

"Jestliže jsou schopnosti vegetace prozkoumány a její citový život a jejich potřeby uznány, mělo by se postupně měnit i to, jak se k rostlinám chováme. Lesy nejsou v první řadě továrnami na dřevo, zásobárnou surovin a krom toho jsou mimochodem ještě také životním prostorem pro tisíce rostlinných a živočišných druhů"

Pro mě nezapomenutelná knížka a až potkám v lese člověka, který se nekouká jen dolů, ale dívá se do korun stromů, budu přesvědčená o tom, že četl tuto knížku.

17.09.2019 5 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Další severská detektivka s Fabianem Riskem, tentokrát si mi líbila víc, než druhý díl. Se svým týmem a se svou často indisponovanou šéfovou se Fabian snaží dopadnou vraha, který své oběti zmrazuje a kterých je bohužel stále víc a víc. Občas mi vyšetřování připadalo malinko přitažené za vlasy, takové školácké chyby snad ve skutečnosti policajti nedělají. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak souběžně s tím probíhá další pátrání po pachatelích brutálních útoků, které vede Dunja - známe ji z minulých dílů. Mnohem více se tu také spisovatel zabývá soukromým životem Fabiana a dalších. Rozhodně se podařilo napsat detektivní příběh napínavý a místy až mrazivý. Doporučuji číst díly postupně od prvního. Další díl vyjde o vánocích, určitě si ho přečtu.

15.09.2019 5 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

S k v ě l ý dystopický román nejen proto, že je lehce uvěřitelný, on je také skvěle napsaný. Celou dobu jsem si říkala, ano, přesně tak by to bylo i ve skutečnosti. Ostrov (Island) je zcela odstřižen od celého světa, ale naštěstí jsou tu geotermální prameny, funguje elektřina a místní internet, takže chování a myšlení lidí se mění pomalu, ale mění. No, ale co také dělat, když ostrov uživí nejvíc 200 000 lidí, ale ono jich je téměř dvakrát tolik? Pokud se nic neděje, nevíme ani my, jak bychom se chovali. Román je výbornou sondou do lidské duše a já ho můžu jenom doporučit. Ráda se k němu ještě někdy vrátím.

13.09.2019 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Napínavý thriller se sympatickou vyšetřovatelkou, zajímavou a dobře promyšlenou zápletkou a čtený jedním dechem. Ale bohužel to, jak zemřel její snoubenec, se dozvíme pravděpodobně až v další knize, která teprve vyjde. Snad to bude brzy.
Pozn.: Příspěvek byl přesunut do diskuze, že je to spoiler, ale k tomu není důvod, neboť že je snoubenec mrtvý víme už z anotace a také hned ze začátku knihy.

12.09.2019 5 z 5