harena harena komentáře u knih

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Pravda je, že od počátku víme, kdo tam bude vrah, jen mě zajímalo, jak se s tím autorka popere. Malinko mi vadil způsob prvotního vyšetřování, takhle lajdácky to snad policie nedělá (no, kdo ví), pak mi vadilo a nechtělo se mi věřit, že by se nějaká žena chovala tak hloupě a pasivně jako Julie. Kniha je autorčina prvotina a na to, že ji psala často během čekání, než jejím dětem skončí trénink, je opravdu dobrá a lehce se čte. Další kniha bude určitě ještě lepší.

03.01.2020 4 z 5

Dva druhy pravdy Dva druhy pravdy Michael Connelly

Vynikající detektivní román s Harry Boschem, který je hrdinou přesně podle mého gusta. Perfektně popsaná detektivní práce, skvěle vykreslené vztahy mezi postavami a dialogy rozhodně nejsou nudné nebo násilné. Harry už není taková neřízená střela, ale stále zvládá řešit několik případů najednou a jak to bude dál se ženou, které nezištně pomáhá, se dozvíme v dalším díle. Výborná práce. Doporučuji.

02.01.2020 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Krásný, dojemný a podmanivý příběh mladé rodiny, zasazený do divoké přírody na Aljašce. Asi i proto, že autorka na Aljašce určitý čas žila, je její popis nespoutané přírody, počasí, života lidí, divokých zvířat tak sugestivní, že jsem jen nerada knihu odkládala. Otec, který bojoval ve Vietnamu, trpící posttraumatickou stresovou poruchou a matka, která se snaží s ním žít, se vydávají s dcerou za svým novým snem. 13 letá Leni objevuje život v malé komunitě, pomalu se učí lovit zvěř i ryby, pěstovat zeleninu a shromažďovat zásoby na dlouhou zimu, navazuje nová přátelství a poznává lásku.

Stejně jako Slavík od této spisovatelky, je i Velká samota krásný a poutavý příběh s dojemným koncem, který pohladí po duši.

01.01.2020 5 z 5

Žena v modrém plášti Žena v modrém plášti Deon Meyer

Napadlo mě, že Deon Meyer napsal tuto krátkou knížečku v mezičase jen proto, abychom na něho jako na spisovatele nezapomněli. Jednoduchý, ale čtivý příběh: našla se mrtvola, pátrá se a vypátrá. Mezi tím vtipné dialogy Jestřábů a rozhodně se při čtení nestresujete. Ale za to, že to nemá jeho obvyklých 400 stran asi hvězdičku sundávat nebudu. Ale prosím pane Meyer, příště trochu delší, ať si užijeme.

29.12.2019 5 z 5

Ztracené světlo Ztracené světlo Michael Connelly

Těšila jsem se na další pokračování série o Harrym Boschovi. Ačkoliv je ozbrojený, nebezpečný a drsný, pod hrubou slupkou skrývá citlivou duši a čtenář mu odpustí lecjaké chyby. Skončil u policie a pracuje jako soukromý detektiv, jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží, jestli se nevrátí zpět k policii. Úžasný detektivní román s detektivem, který si jde za svým a prostě neuhne. Těším se na další díl.

29.12.2019 5 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Taková lehká humorná oddechovka, panu Niedlovi se podařilo napsat opravdu vtipnou knihu. Je vhodná pro chvíle, kdy potřebujete přestat myslet na problémy a starosti a chcete se jen příjemně odreagovat. Nechci ji hodnotit jako detektivku, ale zařadila bych to do žánru "humor" a v tom případě pět hvězdiček.

26.12.2019 5 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Genetická manipulace je určitě dobré téma. Na klinice umělého oplodnění vynalezli nový speciální virus, který bude různými způsoby upravovat mužské spermie. A budou-li mít manželé zájem, bude záležet jenom na typu viru, jaké vlastnosti budou mít jejich potomci. No kdo by nechtěl třeba jenom malinko něco změnit. Kniha se mi četla dobře, není to žádný napínavý akčňák, někoho třeba zpočátku nebude bavit ta trocha vysvětlování, ale kniha vás stejně nepustí, protože jste zvědaví, jak to dopadne. A nakonec ve skutečnosti ani my netušíme, jaké výzkumy a pokusy se neveřejně provádí teď u nás. A stačí malinko a vše se zvrtne. Mně se knížka líbila, trochu jsem rozpačitá z konce, ale určitě stojí za přečtení.

"Devadesát devět celých devět procent dědičné výbavy lidí na celém světě se shoduje. Kromě toho sdílíme i devadesát osm procent genů se šimpanzi."

22.12.2019 4 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Jak žijeme? Tak jsme chtěli žít? Díky některým pacientům si 72 letý psychoterapeut začíná všímat i svého života a můžeme přemýšlet, kdo komu dává víc. Není to žádná těžká psychologie, je to hezký příběh moc pěkně psaný, ke konci příjemně optimistický.

21.12.2019 5 z 5

Mezi dvěma ohni Mezi dvěma ohni Martin Goffa

Třetí pokračování s Mikem Syrovým, stejně podařené jako předchozí dvě . Líbí se mi české prostředí, i když z děje je mi trochu smutno. Tak to tady skutečně nějak bylo a je. Čtivá, svižná, napínavá, detektivka, ani chvilku se nenudíte, děj krásně ubíhá. Konec velmi reálný. Doporučuji...

19.12.2019 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Zajímavá a přínosná knížka psaná s nadhledem, lehkým humorem, sebeironií, láskou a empatií, která prozařuje z každé stránky. Znám několik mladých lidí, kteří pracují s dětmi s PAS a všichni mají stejný skvělý přístup k dětem, ale bohužel to neumějí tak krásně napsat. Martine vydrž a také piš dál i tak se dá pomaličku měnit pohled lidí na děti. Těšila jsem se na knížku a každý den jsem přečetla pár kapitol, opravdu si knížka zaslouží velikou pozornost.

"V práci...
Já: "Nešťourej se v nose, poteče ti krev."
Dítě:" Už teče, snažím se to ucpat."

Rozhovor s dítětem.....
Dítě:" Já bydlím doma."
Já:" Taky bydlím doma."
Dítě:" Jsem tě tam neviděl."

18.12.2019 5 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Určitě nejsem jediná, která netrpělivě čekala na šesté pokračování série se Sebastianem Bergmanem - policejním psychologem. Těžko říci, který díl je lepší, je obdivuhodné, jak autoři dokáží vygradovat napětí až do poslední stránky. Sebastian je stále sebestředný a arogantní hajzlík, ale snaží se urovnávat vztah se svou druhou dcerou. Má šanci, že se mu to povede, protože oba patří do týmu, který vyšetřuje několik znásilnění a vraždy a musí proto spolupracovat. Pečlivě propracované postavy kladné i záporné, napětí od začátku až do konce a na závěr nám pánové spisovatelé nadhodí udičku, na kterou se chytím a budu opět netrpělivě čekat, jak to dopadne s Vanjou a Billym v dalším díle, který snad už píšou. Je dobré číst sérii od prvního dílu.

17.12.2019 5 z 5

Malý atlas ptáků Ewy a Pawla Pawlakových Malý atlas ptáků Ewy a Pawla Pawlakových Pawel Pawlak

Tak ta se mi moc líbí, je to přesně knížka pro naše děti 7 a 11 let. Pro každého ptáčka jsou dvě stránky s krátkým povídáním o něm, dále jsou tu fotky, kresby a koláže . Opravdu překrásné a veliká výhoda této knížky je, že listy jsou silné jako od leporela, takže když děti budou běhat po zahradě nebo na horách a hledat ptáčky, můžou si s sebou vzít i knížku.

16.12.2019 5 z 5

Kde je Tobík Kde je Tobík Holly Webb

Knížky od paní spisovatelky Holly Webb jsou zárukou, že se příhody štěňátek a koťátek dětem budou líbit. Milé, dojemné, příjemné čtení, větší písmenka i řádkování, určitě doporučuji jako první čtení.

16.12.2019 5 z 5

Budeš tam? Budeš tam? Guillaume Musso

Předvánoční jednohubka přečtená za jeden večer s tématem pro mě zajímavým. Šikovný Guillaume Musso u každé kapitoly napsal, v kterém roce se právě Elliot vyskytuje, technické detaily jsem neřešila a konec příběhu byl k mé spokojenosti. I mně se líbily citáty na začátku každé kapitoly. Příjemné, lehké, odpočinkové čtení.

15.12.2019 5 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Příběh ze současné Prahy přečtený jedním dechem. Pokračování osudů hlavního hrdiny Mika Syrového, který pátrá po svém kamarádovi z dětství a zároveň probíhá vyšetřování opravdu odporných zločinů. Závěr tvrdě realistický, jako ze života a můžeme se jen dohadovat, jak to vlastně opravdu bylo. Opět výborná česká detektivka.

14.12.2019 5 z 5

Falešní hráči Falešní hráči Michael Connelly

Docela jsem se těšila, že si po delší době opět přečtu další díl o Harry Boschovi a nebyla jsem zklamaná. Harry se opět rozhodne jít proti proudu, poznáme tu jeho novou nadřízenou a příjemné bylo i to překvapení na posledních stránkách.. Jinak je to dobré čtení, napínavé, pátrání po vrahovi pokračuje plynule až do poslední stránky. Milovníky detektivek potěší.

12.12.2019 4 z 5

Uprchlík na ptačím stromě Uprchlík na ptačím stromě Ondřej Sekora

Krásný příběh o Modrouškovi, který jsem v dětství milovala, ale nějak z naší domácnosti zmizel. Hledala jsem, jestli jde ještě koupit, protože první vydání bylo v r. 1943 a hle, ještě dva výtisky na mě čekaly. Určitě doporučuji tuto krásnou knížku, která se čte už třetí generaci a stále má co říct a stále se líbí. Už se těším, až si ji o Vánocích budeme číst. Doporučuji.

11.12.2019

Oliver - Kocour, který zachránil Vánoce Oliver - Kocour, který zachránil Vánoce Sheila Norton

Další knížka, kterou za chvíli nadělí Ježíšek našim dětem. Je moc krásná, pěkný příběh, který pohladí. Přirovnala bych ji asi k stejně pěkné knížce "Vánoční překvapení."

11.12.2019 5 z 5

Gösta Berling Gösta Berling Selma Lagerlöf

Vyjímečná kniha, kterou je třeba si v klidu vychutnávat. Autorka vzpomíná na domov, kdy jako dítě slýchávala vyprávět švédské pověsti a báje a okouzlujícím způsobem nám je s láskou podává. jsou tu nejen krásné romantické příběhy, ale zásadní roli tu hraje příroda. Literární krása a nádhera.

1. Kapitola : Krajina
Stejně dlouhá jako jezero je i rovina; ale věřte mi, že je jí zatěžko dostat se vpřed mezi jezery a vrchy, počínaje kotlinou u severního cípu jezera, kde se nejdříve odvažuje rozšířit se, a pak stále tak dál, až se vítězně uloží k pohodlnému odpočinku u vanernského pobřeží. Nemůže být pochyb o tom, že rovina by nejraději postupovala podél jezerního pobřeží, po celé jeho délce, ale vrchy ji nepustí. Tyto vrchy jsou mohutné valounovité stěny, pokryté lesy, plné roklí, těžko sjízdné, samý mech a lišejník, a byly v oněch starých dobách domovem množství zvěře........

A těmito vrchy vede rovina, která je pokorná a bohatá a miluje práci, ustavičný boj, ostatně zcela přátelský.
"Vždyť to úplně postačí," říká rovina vrchům, "když jste postavily své hradby kolem mne, tato bezpečnost mi stačí." Vrchy však nechtějí poslouchat takové řeči. Vysílají dlouhé řady kopců a holých náhorních plání až dolů k jezeru.

Je to knížka, ke které se vracíte znovu a znovu i kdyby jen k přečtení jedné nebo dvou kapitol. Krásně psané a sympatickému kavalírovi Gostovi, kterého ženy prostě musí milovat, odpustíte všechno. Doporučuji

10.12.2019 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Elektromagnetické bomby nad Amerikou a popis zhroucení lidské civilizace, kterou dosud známe. Ano, to si myslím, že bylo velmi výstižné a zpočátku byl příběh i velmi dobře čtivý. Ale už v polovině jsem chtěla knihu odložit, všichni hrdinové jsou plni vlasteneckého nadšení, zpívají hymnu a určitě všechno dokáží zařídit, protože přeci jsou Američané a bomby jistě hodila Sev. Korea nebo Írán nebo možná Číňa. Až mně to začalo připomínat budovatelské romány z dřívějších let a musela jsem knihu odložit. Po dvou dnech jsem se vrátila a knihu dočetla. Postavy moc nezaujmou, tklivé scény také spisovateli moc nejdou, a jak to dopadne se dá předvídat už od poloviny, jestli ne dřív. Myslím, že o zhroucení lidské civilizace je mnohem lépe psáno v knihách Den trifidů, Blackout, Cesta, Tma, Tma 2, Malevill, Silo, Třetí vlna atd.
Kdyby z knihy všude netrčel americký patriotismus, z kterého vyplývá, že na světě žijí A) lidé a za B) Američané a kdyby se z poloviny proškrtala, protože není třeba nám nějaké věci opakovat stokrát, kdyby tam nebyli pouze černí záporáci a bílí klaďáci, tak by to docela šlo. Pro mě velké zklamání.

07.12.2019 2 z 5