hanzmb hanzmb komentáře u knih

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Rozhodl jsem se pro další autorku z naší zcela feminizované současné románové tvorby. Ale zatímco knihy od Dvořákové, Dostálové, Hanišové, Chalupové či Mornštajnové mi přinesly vždy nádherný zážitek, v tomto případě jsem se dlouho rozhodoval mezi 3-4 *. Tohle zkrátka nemělo "šťávu". Spíš takové popisné, jak časosběrný dokument od Třeštíkové. Začátek je ještě psaný neutrálně, popisuje chyby obou partnerů především ve výchově. V 2. polovině už je jen jeden viník, zatímco Alice je pomalu zralá na svatozář. Zcela jsem chápal Richarda, není nic lepšího na pročištění hlavy po náročném dni, než 60 km na kole. Sám jsem to mnoho let takto řešil.

22.02.2023 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Když začal v devadesátkách vycházet u nás King, vrhl jsem se hlavně na hororové příběhy. Ty se za socialismu prakticky nevydávaly. (Ty jsme si prožívali :-) .) Teď postupně zjišťuji, jaký je i vynikající autor detektivek. Tohle se opravdu blíží kvalitám staré dobré drsné školy. Perfektní je i to, jak vysloveně drastickou zápletku dokáže zlidštit příběhem Hodgese a Janey. Zkrátka nenašel jsem jedinou chybu. V závěru je náznak dalšího vývoje a tak se k sérii určitě vrátím. Navíc v létě vyjde další díl Holly.

10.01.2024 5 z 5

Vykoupení Vykoupení Martin Goffa

Tak tohle bylo zatím to nejlepší, co jsem od autora četl. A ani k tomu nepotřeboval policejní aparát. Spíš mu překážel. Tahle pozice soukromého vyšetřovatele se stylem jako vrací na začátek série, ale na podstatně vyšší úrovni. Navíc to závěrečné řešení nemá chybu a je vidět, že ani policajtům oko za oko není cizí. A právní systém ať si trhne.

01.06.2023 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Tak tohle byla pro mě dost fuška. Jsem chlap, ateista, sebevědomí mi nechybí a z velikosti prsou mě hlava nebolí. A pak se zkuste vžít do jednotlivých hrdinek. Takže čtenář zcela mimo markentingový segment. Přesto jsem si to docela užíval. Hlavně 1. povídku, která je o level výše než zbytek. Ale romány jdou autorce rozhodně lépe.

14.09.2022 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Už 1. díl mě naplnil nadšením a autor se stal mým oblíbencem. A tohle pokračování (pokud to je možné) to ještě překonalo. Tady jsem nenašel jedinou slabší pasáž. Navíc to Poovo osobní (ať chtěné či nechtěné) angažování je třešničkou na dortu. To vše rámuje zajímavé prostředí a krajina Cumbrie. Hurá na 3. díl a pak jen čekat na říjen. Tentokrát pracuje nakladatelství velmi dobře.

04.08.2022 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Příjemné překvapení. Po minulém, dle mého nejslabším dílu, je tady Kim v plné formě. Nevrací se pořád dokola do minulosti a věnuje se jen případu. Ten je navíc zasazen do velmi zajímavého prostředí. Pennovo paralelní vyšetřování je pak třešničkou na dortu. Nevím, jestli autorka nečte Dána :-) . To vytáčení patologa je mi povědomé.

24.11.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tak tohle je přímo koncentrát deprese. Tohle by neměl číst nikdo, kdo momentálně prožívá nějaké problémy. A když v závěru začíná trochu svítat na lepší časy, tak to autorka zase zařízne. Ne vše je ale v životě růžové a i o tom je třeba psát. Touhle knihou jsem si autorku zařadil mezi top české spisovatelky posledního desetiletí. Bylo by bezvadné, kdyby Štěpánovy osudy dostaly pokračování.

31.10.2021 5 z 5

Vnitřní hlas Vnitřní hlas Brian Freeman

Už 1. díl této série byl velmi slušný. Nejvíc mi tam ale vadilo to, jak odbyl vrahovu postavu a to, co ho k činům dohnalo. Tady už se autor vrahově psychologii věnuje mnohem více a je to znát na celkovém vyznění knihy. Tento psychothriller už nemá žádné větší slabiny. Napětí graduje a nejsou k tomu zapotřebí desítky mrtvol. A hlavně zpracování osoby hlavního hrdiny, jeho neustálý boj mezi povinností a city stojí za přečtení. A když už si čtenář myslí, že vše v klidu doplyne, přijde poslední rána mezi oči.

05.04.2021 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Každá autorčina kniha se bude srovnávat s Houbařkou. A žádná už třeba jejich kvalit nedosáhne. To je naneštěstí i tento případ. Přitom ten začátek sliboval něco na podobné úrovni. Bohužel od Teových 18. narozenin přijde zlom. Zatímco do té doby je čtenář vtažen do jeho prožitků a názorů, od tohoto okamžiku se jedná jen popisný styl. Trochu to zvedne začátek matčina příběhu, ale pak až do konce knihy zase spíš jen popis.
Spoiler:
Takže zůstává jen jedna otázka - je Teo vrah?

23.03.2024 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Nevím, kdo vyplňoval u této knihy žánr, ale vůbec to nesedí. Tak možná psychologický román s lehkým krimi pozadím. Zápletka bez mrtvoly vlastně žádná a nějakého vyšetřování si taky moc neužijete. Jako start up nové série se tohle zrovna moc nepovedlo. Zachraňuje je to jen popis Terencových začátků v novinařině. Asi působila spíš autorská krize. Je to totiž ze stejného roku jako Úhel pohledu, který považuji za nejslabší knihu s Mikem.

31.12.2023 3 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Autor zraje jako víno. Po vysloveně průměrném Promlčení a jen o chlup lepší Polednici tu je najednou tahle vynikající kniha. Obrovský kvalitativní skok. Už ten základní nápad o "hoření" nemá obdoby. To je něco mimo běžné kategorie. K tomu ve 2 rovinách vyprávěný příběh, kořeněný problémy Tomáše na novém pracovišti. Ani se mi nechce věřit, že tyto 3 knihy napsal jeden autor. Jsem hrozně zvědavý na Mizení.

07.08.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Rozporuplný pocit po dočtení. Kniha je vynikající, opravdový vrchol trilogie. O to je větší naštvání z toho, že už se dalšího dílu nedočkáme. Tohle autorka opravdu zabouchla bez možnosti pozdější resuscitace. Obdivuji autorčin vývoj. V prvních dílech to ještě někdy trochu klouzalo do YA, ale vzhledem k jejímu věku to je pochopitelné. To co předvedla v tomto je ale neskutečná bomba. Počínaje fantasticky nakombinovanou zápletkou až po tvrdý závěr, jak ze špičkového noir krimi. Snad ji péče o rodinu nezabrání brzy přijít s novou krimi sérií.
Musím se jen trochu zastat Škodovky. Policie určitě spolupracuje se smluvní opravnou. Ta má náhradní díl do 24 hod. Pardubice nejspíš 2. den ráno. Výměna kterékoliv části elektriky max 4 hod. Druhý den odpoledne musela mít auto zpět :-).

13.07.2023 5 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Asi tak 4,5 *. Ta první domácí část je perfektní. Tam si užíváte koncentraci všeho, čím je vám Miko sympatický. Perfektně to navazuje na zatím nejlepší Dítě v mlze. Bezvadně vyvážené krimi a osobní příběh. Bohužel ta jihoamerická část za tím zaostává. Povrchní, ploché, bez nápadů, Jen alkohol a neustálé nikam nevedoucí rozhodování. Přitom nejlepší varianta se nabízí už od počátku. Nakonec ji (asi díky kocovině) použije.

03.05.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

Skoro 4 roky jsme museli čekat jak dopadne Harryho rozhodování ze závěru Nože. Nakonec to pro nás čtenáře dopadlo velmi dobře a tak máme možnost se dozvědět další část jeho osudu a k tomu si vychutnat zajímavý detektivní příběh. Je to celkově solidní čtení, i když musím přiznat, že jsem v této sérii četl už mnohem lepší věci. Na konci zase otevřená otázka dalšího pokračování, které už nemusí být jenom na Harryho vůli. A nebo tím autor vše nenápadně uzavřel.

03.05.2023 5 z 5

Plaváček Plaváček Martin Goffa

Takový podivný díl. Ne že by se to špatně četlo, stihl jsem to za den. Téma bylo zajímavé, i když Miko byl spíš mimo. To je to jeho umístění na majetkovém. O vraždy se jen otírá. Nějak to ale klouže po povrchu, nemůžu se s ním pořádně sžít. Připadá mi šedivý. A to by měl u mě jako vinař sbírat body -:). DD je opravdu minimálně o level výš. Navíc už 2.díl, kdy mám pocit, že naváže ještě pokračování.

28.02.2023 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Ty staré autorovy pecky mám samozřejmě přečtené a tak jsem se rozhodl pro porovnání přečíst to, co je u nás nejnovější. A byl jsem zvědavý, kam se autor pohybující se mezi hororem, fantasy, sci-fi a thrillerem tentokrát vydá. Bylo to ve směru thrilleru, bez jakýchkoli fantastičností. Ale jsou tu i odbočky do válečného románu a i příběh lásky mezi stárnoucím hrdinou a mladou dívkou. Anotace tentokrát nelhala. Vlastně jsou to 3 romány v jednom. a těžko se vybírá z nich ten nejlepší. Každý by při troše doplnění mohl vyjít samostatně. A nebo jako trilogie.

19.02.2023 5 z 5

Temná cesta Temná cesta Linda Castillo

Zase kniha, která se čte sama. Spousta zajímavostí z prostředí Amišů, solidní zápletka a drama v závěru. Jen to popíjení po barech mi chybí. Dále nevím čím to je, ale jak se bude vyvíjet zápletka mě napadlo po pár stránkách a pachatele jsem si tipnul v okamžiku jeho vstupu do děje. Nepřipadá mi přitom, že by autorka psala až tak schematicky

28.03.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Nevím čím to je, ale klasická románová tvorba v české literatuře posledních 10 let je zcela feminizována. Máme sice Vondrušku v oblasti historie a pár dobrých sci/fantasy/detektivních autorů, ale jinak mě napadá jen Vaněčkův Mlýn. To je proti těm Mornštajnovým, Hanišovým, Dvořákovým apod. sakramentsky málo. A teď jsem si k nim přidal i Chalupovou. Nádherně napsáno, nevím co chválit víc. Snad jen decentní popis událostí, které bývají často zpolitizovány až k omluvám. A pak perfektní gradování k překvapivému finále. To moc i slavnějších autorů neumí.

08.07.2021 5 z 5

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Klasický vynikající Dán. A to je to vlastně autorova prvotina. Nebo pro nás chronologiky 14. Je strašně zajímavé porovnávat tento díl s tím, co autor postupně doplňoval před něj. Především úloha Burgera nebyla ještě definovaná do pozice spíše táty celé skupiny, jak tomu je v později dopisovaných dílech. Hlášky jsou, ale ještě ne v takové koncentraci. Trochu je taky v rozporu vztah k tajným službám. Jakoby se zde setkal poprvé, což zase dle pozdějších dílů už nesouhlasí. Tyto věci ale četbu naopak zpestřují. Takže nakonec jediné co mohu vytknout je neznalost české country scény. Zrádné banjo je od KTO a ne od v té době už mrtvého folkového barda :-).

21.03.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Autorka ani ve druhém dílu neslevila z vysoko nasazené laťky. Krásnou češtinou vyprávěný příběh, jehož vyprávění různými postavami navyšuje čtenářský prožitek. Dlouho byly pro mě nejlepší naší ságou Sňatky z rozumu. Ale ve Sklářích a Šikmém kostelu jim vyrůstá obrovská konkurence. Jediné co mi trochu vadí je autorčina snaha o absolutní neutralitu. Tím to vlastně celé částečně zkresluje. Český a polský nacionalismus jsou zcela nesouměřitelné. Něco z toho naznačuje v doslovu. 14 000 odešlých Poláků za 20 let (z toho část dobrovolně) proti 30 000 Čechů během jedné noci. Osobně jsem potkal občany ČR narozené leta po válce, kteří nemluvili jinak než polsky. Který Čech žijící v zahraničí si tohle dovolí? S tím se dá srovnat jen to, když se na jižním Slovensku musím domlouvat německy.

13.02.2021 5 z 5