hanzmb hanzmb komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Fantastické čtení, o tom není žádná diskuze. Tohle byl úplný ohňostroj nápadů. Ty osudové zvraty, které nechala své hrdiny prožívat v jediné knize, by jiným autorům stačily pomalu na celoživotní dílo. A tady je možná ten malý rozdíl proti ještě lepší Haně. V té už ty nápady tak nechrlí, ale naopak je propracovává k absolutní dokonalosti. Na to si tady nenechala prostor. Nebo by musel mít Hotýlek alespoň 1000 stránek. Škoda, že nemá.

10.11.2020 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Už z 1.dílu jsem byl nadšený, ale tenhle je snad ještě lepší. Bohužel těch * můžeme dávat jen 5. Prakticky jsem nenašel jedinou slabinu. Počínaje zápletkou, která je zcela originální, přes zajímavé postavy hlavních detektivů, až po postup vyšetřování. Na policii místy dost nestandardní. Pozvánkou do dalšího dílu, která se nedá odmítnout, pak bude navíc nové zařazení hrdinů.

23.11.2023 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Když nepočítám Grangého, tak všechny zajímavé detektivky z Francie napsali cizinci. To jsem samozřejmě ještě neznal Miniera. Tahle kniha nemá žádnou chybu a doufám, že to vydrží po celou sérii. Už postava detektiva, který jak sám říká není žádný Harry, vás musí zaujmout. Nevzpomínám si, kdy jsem si tak užíval "nehrdinského" hrdinu. Na druhou stranu stojí v kontrastu příběh psycholožky, čerstvě zaměstnané v ústavu s nejtvrdšími úchylnými zločinci.

13.02.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tahle kniha má jedinou velikou chybu a musím snížit hodnocení z 15 na 10*. Nemá 2. případně 3. či 4.díl. Představte si to nádherné čtení o budování rozvinuté socialistické společnosti v poválečné Litvě. Ale autorka není tak stará, aby ještě něco takového nemohla napsat. Nezbývá než doufat. Pro moji generaci to je i učebnice dějepisu. Existovalo sice povědomí o Rusko-Finské válce, ale neprobírala se. Anexe Pobaltí neexistovala.

10.02.2021 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Jen těžko se dá celá kniha přečíst, aniž by čtenáři někdy nevhrkly do očí slzy. Už dlouho jsem nečetl knihu, která by na mě takto působila. Bohužel zločinci z 50. let jsou už nepostižitelní. Pořad ale zůstává dost těch ze 70. Jen si připomenout matčino pravidlo: Neodpouštěj, odpouštět může jen Bůh.

05.02.2024 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Nádherná kniha o síle osobnosti a tom, co dokáže rodičovská láska. Asi bych ji nenazval sci-fi. Ten základní prvek světa po katastrofě tam samozřejmě patří. Ale to je jen rámec, dál už to autor nerozpitvává. Vůbec netušíte k čemu došlo a je to zcela nepodstatné. Pro mě spíš psychologický román. Při některých pasážích (např. diskuze s manželkou o přijatelnosti vraždy a sebevraždy) mně až mrazilo v zádech.

02.04.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Od nejslabších Mrtvých vzpomínek se autorka opět překonává a každý díl je vynikající. To platí i pro tuto už 13. knihu s Kim. Počínaje zajímavým tématem, který nutí sám o sobě k zamyšlení. Něco podobného se dělo a nespíš děje i u nás. I ten posun z náboženství směrem k ekologii a všeobjímající lásce je překvapivý. Kim se zklidnila, už se nevrhá po hlavě do smrtelných pastí. Funguje víc jako šéfka a její tým šlape. To rozdělení na samostatná vyšetřování jednotlivých členů zvětšuje pestrost a zajímavost. A hlavně se Kim už tak pořád nešťourá v minulosti.

01.03.2023 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Asi je zbytečné vypisovat všechny plusy této vynikající knihy. Rád bych se zaměřil na 2 věci. Každá z autorčiných knih je zároveň i fantastickou učebnicí historie. Uvědomil jsem si, že o poválečném Španělsku vlastně nevím vůbec nic. Ty nejnovější věci co znám napsal Hemingway už před desítkami let. Další obdivuhodnou věcí je 2. díl knihy. Tam, kde by většina ostatních sklouzla do sladkobolné romance, autorka přijde s novou myšlenkou a najednou, když to nejméně čekáte, je tu závěr. Žádný happy end, ale naděje pro hlavní hrdiny. O to víc litujete, že se musíte rozloučit.

05.02.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Je krásné, když jsou v životě jistoty. A jednou z nich se už staly autorčiny detektivky. Především ty z naší kotliny. Tam asi dnes nemá konkurenci. Takže další porce spíše psychologického příběhu, kde se kriminalisté netlačí do popředí, ale jen perfektně doplňují a postupně objasňují to, co už leta kvasilo a nyní vytrysklo na povrch. A stejně jako v minulých knihách to vše dokáže vecpat do malého venkovského regionu, kde se všichni znají a nikdo by nevěřil, že se něco podobného u nich může přihodit.
Odkud bude příší příběh? Už se strašně moc těším.

11.05.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Další skvělá kniha z této série. A zase vlastně 2 samostatné případy. Autorka zachovala vše výborné z minulých dílů a navíc dokázala perfektně vybruslit z možných problémů, které muselo přinést nadřízené postavení Avy. Tentokrát se naopak pohybuje na hraně zákona zase ona. Nejen zajímavá krimi zápletka, ale i poměrně akční. Jen ten návrat Lucovy potence se pořád nedaří :-).

21.12.2023 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Velmi zajímavý skok v Martinově životě. Po minulém dílu, kdy byl Hirtman prakticky mimo, se stává zase nejdůležitější osobou Martinova vyšetřování. Navíc Martin zažívá spoustu krizí a dostává sei na hranu zákonosti svého jednání. Asi mi tento směr vyhovuje víc než Tma, i když i ta byla samozřejmě vynjkající. A zjevně ještě není všem dnům konec. Už se těším na další díl.

14.09.2023 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Obrovský skok proti 1.dílu, který byl takový povrchní, šedivý. Nešla mi proto do hlavy ta přirovnání s Dánem. A stačilo málo - vrátit Mika do řad policie a pustit informace z jeho soukromí a rázem už to srovnání s Dánem začíná být logičtější. Ale nutno přiznat, že pořád srovnáním prvních 2 knih autorů, ta kvalita na Slovensku je mnohem větší. Ale už to jiskří a moc se těším na další díly. Jen nevím, ke kolika vraždám se z pozice oddělení rozkrádaček může ještě dostat. Přitom postavy šéfa i parťáka jsou moc dobře udělané.

28.10.2022 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Rozhodně podstatně lepší než 1.díl této série. I když díly s Mikem se mi většinou líbily víc. Není to typická detektivka. Spíš bych napsal thriller a to hlavně díky těm retro pasážím. Ale jak je vidět, 90. léta ještě z daleka nejsou zapomenuta. Pro mě je to i určité jejich zpětné objevování. Z pozice škodováckého manažera, zcela vytíženého spojováním s VW, jsem je prožíval úplně jinak.

28.03.2024 4 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Třetí Servaz a třetí vynikající kniha. Počínaje zajímavým námětem přes úžasně skombinovanou zápletku až po několikrát vygradovaný závěr. Tohle je bomba. Pokud mi snad něco chybělo, tak Servaz až na vedlejší koleji. Rád bych si tohohle milovníka Mahlera užíval víc.

22.07.2023 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Čtenář unavený anglosaským nebo severským stylem musí ocenit už to, že je najednou v horkem rozpálené Australii. Když k tomu dostane vynikající příběh se slušnou krimi zápletkou a sympatickým detektivem, který není žádný génius, ale obyčejný chlap, je tady rázem perfektní čtenářský zážitek. Prolínání s minulostí mi tak trochu připomíná Klevisovou. Tady se ale Aaron musí těma sr..kama prohrabat doslova. Teď jen sehnat 2. díl a doufat, že vydáme i nově napsaný třetí.

18.05.2023 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Nevím, jestli Orwell byl tak tak dobrý věštec nebo měl vynikající informace z předválečného Ruska. Bohužel těch poválečných výtisků bylo jen 5000. Málo na to, aby se to dostalo do širšího povědomí. Rád bych věděl, jak jejich šťastní majitelé prožívali 50.leta. Pro moji generaci tahle knížka není ani tak fantazie jako spíš historický román.
... A mléko a jablka budou jen pro prasata... na tomhle bodě naštěstí skončí každá revoluce. A doufejme, že na to dojedou i budoucí -ismy.

02.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nádherná kniha a jen doufám, že další díly budou stejně krásné. Po 442 komentářích přede mnou asi ani nelze přijít s něčím novým, čím tuhle 8* knihu chválit. Snad jen velmi decentní přístup k problematice rozdělení regionu po I. světové. Autorka je určitě milovnicí Jarka Nohavici. Už od začátku jsem ho tam cítil, ale myslel jsem, že to je jen dobou. Až jsem narazil na závěr jedné kapitoly: Celé krásné dvacáté století... A zase jsem slyšel Těšínskou z Divného století...

13.09.2020 5 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Tato série mi připadá mnohem lepší než ta s Erikou. Ta dvojice zcela rozdílných vyšetřovatelů je bezva sama o sobě. Navíc je vše ještě zpestřováno problémy s řízením kempu, který je pro ně jistým zdrojem financí, ale na druhou stranu je zdržuje od vyšetřování. Líbí se mi i popis LGBT - komunity, který není nijak oslavný, spíš poukazuje na její temné stránky a napojení na kriminalitu. Jediné, co mi vadí je závěrečné řešení, založené na jedné náhodné fotografii.

17.01.2024 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak tohle je černější než spousta noir-detektivek. Určitě bych to nedoporučil nikomu, kdo není zrovna v nejoptimálnější psychické pohodě. Vše ještě násobí literární zpracování. Nejprve lehké i docela idylické popisy Šumavy, do kterých začne postupně kapat jed minulosti. Poslední třetina už je opravdu hodně tvrdá. Začínám mít dojem, že nejdrsnější knihy poslední doby jsem četl od autorek.

21.09.2020 5 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

Nemá cenu se u každého dílu rozplývat. To už je u této série standard. Jako obvykle dostanete více paralelních případů. Tentokrát si autorka ale nedala takovou práci ze zápletkou, a tak jednoho pachatele tipnete ještě před 1/4 knihy a druhého hned za polovinou. O to víc se ale věnovala osobním vztahům obou hrdinů. Po přečtení jsem pochopil, proč už zbývají jen 2 díly. Víc už by se z toho asi získat nedalo.

23.03.2024 5 z 5