haannyys haannyys komentáře u knih

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Ze začátku jsem se nemohla dostat do čtení, měla jsem asi příliš velké očekávání dle hodnocení. Ale brzy jsem se začetla. Kniha je plná šťastných i smutných konců, celkově hodnotím jako milé čtení.

19.09.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

4 nebo 5 hvězd? Dávám 5, přestože do stylu slohu jsem se vžívala 100 prvních stran, musím uznat, že je to jiné a dobré, i když mě trochu od knihy odosobňuje. Téma by se mohlo zdát stokrát opsané, ale cením si kapitoly z dospělosti. Osoby jsou zajímavě vykresleny. Takže přes počáteční skepsi vůči slohu hodnotím knihu velmi dobře.

06.09.2021 5 z 5

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Předně musím říct, že jsem měla sama v sobě rozpor, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Styl psaní výrazně připomíná Irenu Douskovou ( Hrdý Budžes), která se mi líbí, ale zároveň mi hodně přišlo, že je to prostě kopie. Nicméně kniha je čtivá, kapitolky krátké, lehké čtení, zasmála jsem se. A proto hvězdy čtyři - smích je důležitý.

17.08.2021 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jak je mým zvykem, nejdřív jsem viděla film, teď jsem četla knihu. Samozřejmě je kniha košatější, mnohem více výpravná a také mnohem více vysvětluje mnoho věcí, které mě ve filmu zaujaly, ale nebyly vysvětleny. První polovina se mi četla lépe, nicméně druhá byla stejně skvělá

15.08.2021 5 z 5

Pandořina skříňka Pandořina skříňka Lauren Slater

Velmi hezké přiblížení experimentů (známých i méně známých), líbilo se mi, že autorka poskytla informace o autorech těchto pokusů. Hvězda dolů za (na můj vkus) přílišné vnášení svých dojmů v některých situacích - například mi vadila věta typu "určitě v tu chvíli myslel na..". Plus chování autorky mi dle toho, jak je popsala, není příliš blízké. Nicméně je kniha poučná pro odborníka i laickou veřejnost.

20.07.2021 4 z 5

Tento díl se mi četl mnohem líp než předcházející Fénixův řád. Stále mě překvapují charaktery postav, které znám jen z filmů, v knize vyvstávají v úplně jiném (pro mě často v lepším) světle.

17.07.2021 5 z 5

Mám pro hobity prostě slabost. Filmy znám zpaměti, mají pro mě citový význam, proto došlo i na knihy (ano, mívám to takhle obráceně, nejdřív film, pak kniha). Věděla jsem, že film je natažený, ale že tolik, to mě překvapilo. Malý spoiler - oproti filmu zde není "romantická zápletka", která mi ovšem nikterak nechyběla.

12.07.2021 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Musím dát 5 hvězd. Naprosto krásné zpracování, FAMÓZNÍ (ano, použila jsem vážně CAPS LOCK) ilustrace, boží papír, skvělý font. Citáty mohou vyznít jako klišé, ale není od věci si je čas od času připomenout.

24.06.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pomalu se poprvé prokousávám všemi díly, protože jsem je nikdy nečetla, byť filmy znám nazpaměť. Už v minulém dílu je znát filmový odklon, ale zde je jasné, že stejná je tak polovina. Najednou začínám propojovat věci, které mi ve filmu neseděly, zároveň získávám sympatie k úplně jiným postavám. 800 stran je na mě dost, ale dá se to.

21.06.2021 5 z 5

Tažení do Tearlingu Tažení do Tearlingu Erika Johansen

Překvapivě dobré pokračování, líbilo se mi i více než první díl. Původně jsem nechtěla v trilogii pokračovat, ale jsem ráda, že jsem to tak neudělala

01.06.2021 4 z 5

Královna Tearlingu Královna Tearlingu Erika Johansen

Tři hvězdy, jedna dolů za některé zmatené pasáže, druhá bohužel za editorskou práci nakladatelství (s těmi chybami to prostě sráží úroveň). Příběh zajímavý, fantasy není můj nejoblíbenější žánr, ale kniha se mi četla dobře a docela se těším na pokračování.

15.05.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Recenzím na knihu se vyhýbám, abych mohla napsat hodnocení podle svého pocitu. Ten je po dočtení tíživý, několikrát jsem se přistihla, že se musím zhluboka nadechnout a vydechnout, jak se mi podvědomě sevřela hruď. Jsem narozená na přelomu revoluce, a ačkoliv jsem dobu před ní nezažila, vím, že to je něco, co zažít nepotřebuju. A poslední dobou vnímám okolní tlak událostí, proto díky za tuhle knihu, která, byť by se mohla zdát fikcí, by mohla být spíše věštecká. Věřím, že není!

05.05.2021 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Když byly knížky o Harrym na vzestupu, nějak mě minuly a v krásném věku dospělého člověka jsem se rozhodla, že filmové zpracování znám již nazpaměť, byl čas na knihy. V tomto díle se film zatím nejvíce odklonil od předlohy, proto bylo skvělé knihu přečíst s detaily, které na obrazovce nejsou.

30.04.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Když tenkrát kniha poprvé přišla do ČR, moji vrstevníci jí podlehli, mě ale nějak minula. Miluju filmové zpracování, všichni si knihy chválí víc, takže byť je pro děti, poprvé jsem ji četla v jednatřiceti. A je to skvělý. Fakt. A jak tomu bývá, je tam mnohem víc věcí než ve filmu. Takže hurá na další díl.

24.02.2021 5 z 5

Tvrdohlavá stvoření Tvrdohlavá stvoření Aimee Bender

Velmi zajímavé povídky, některé zaujaly méně, jiné naopak velmi, jak to tak bývá. Asi už nikdy nenakrájím bramboru - pochopíte..

20.01.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Za začátku jsem se nemohla naladit, ale několikrát jsem se upřímně zasmála, a to je potřeba. Vazba knihy je zajímavá, trhat listy nemám to srdce tak jako tak. Vyhovují mi krátké časopisové sloupky.

19.01.2021 4 z 5

Královna děsu aneb Panická porucha Královna děsu aneb Panická porucha Aleš Cibulka

Sama sebe považuji za "odbornou veřejnost", takže musím říct, že jsem plná rozporuplných pocitů. Nápad zajímavý, zpracovat by šel jistě lépe. Pokud jsem chtěla dát neurální hodnocení 3 hvězd, zmizelo mé přesvědčení na straně 92, kde věta začíná slovy: "Jak uvádí Wikipedie". To bych i spíš odpustila "jak uvádí internet", protože zákaz používání Wikipedie jako zdroje nám vtloukali do hlavy na všech školách. A pokud to tak autor chtěl, měl mu to vymluvit editor. Pokud šlo o ironii, nenašla jsem ji (a to jsem v ní dobrá). Oceňuji zmínku o aplikaci, která může pomáhat osobám nejen s panikou.

17.01.2021 2 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Struktura příběhů pro mě byla zajímavá. Uchvátily mě krásné ilustrace. Pojmenování postav zaujalo, ačkoli působí pejorativně, což se ale dá pochopit, autorka to tak prostě vnímala, a vysvětluje to i ke konci knihy. Měla jsem rozporuplné pocity, ale jak tak dávám dohromady hodnocení, vlastně se mi to dost líbilo. Je to jiné, neotřelé, drzé, ale svým způsobem intimní. Neztotožňuji se s jazykem, jakým je kniha napsaná, ne že bych tak nedovedla mluvit, ale v knize to nepotřebuji.

14.01.2021 4 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Ze začátku poměrně nuda, nejsem na to u téhle série zvyklá. Od třetiny se dá skvěle začíst, ale výraznějšího děje a akce s alespoň několika 'podivnostmi' se člověk pořádně dočká až na konci knihy. Chtěla jsem dát 3 hvězdy, ale právě za ten dle mého názoru povedený konec dávám o jednu hvězdu navíc. Na další díl se budu nakonec i těšit, snad nezklame.

08.01.2021 4 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Sázka na jistotu, opět skvěle vykreslený děj. Občas smích, občas úzkost u srdce. Příběhy o životech, které se dějí.

17.11.2020 5 z 5