Suchý hadr na dně mořském

kniha od:

Suchý hadr na dně mořském https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268345/suchy-hadr-na-dne-morskem-268345.jpg 3.8 226
Koupit Koupit eknihu Bazar

Neuměla šplhat. Chtěla být prodavačkou jako teta Bedřiška s velkýma prsama. Nenáviděla kostel, do kterého musela chodit, a nechtěla vodit svého bratra do školky, protože byl tlustý a do punčocháčů jí s ním museli pomáhat ostatní. Měla ráda knížky a nechápala, proč ostatní ne. Měla jiné zapínání na školní aktovce a myslela si, že to je ten důvod, proč jí do její oblíbené knížky malují kosočtverce. Krátké kapitoly, vtipně odrážející dění na vesnici, trampoty dospívajícího člověka i těžké soužití s rodiči, kteří se vzali pouze a jenom kvůli vesnickým konvencím, nicméně ukazují, že je možné život brát i z té veselejší stránky. I když si na ten okamžik někdy musíte chvíli počkat. To, co se v jí dětství zdálo jako fakt a v patnácti vypadalo jako špatný sen, v osmnácti přerostlo v něco, kvůli čemu stálo za to sáhnout si na život. Na samotném konci však zjistíme, že na každý problém existují pouze dva úhly pohledu. A ten pozitivní vyhrává.... celý text

Komentáře (73)

Komentáře 73 Recenze 2

Hakl54
Hakl54
09.09.2023 3 z 5

Takový průměr, přečtete a brzy zapomenete.

knihovniceVS
knihovniceVS
12.08.2023 4 z 5

Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Štvaly mě faktické chyby v reáliích, byť chápu, že to není přísně životopisný příběh.
Ale konec mě dost pobavil, takže jo. A jdu objednat druhý díl :-)


Marcik7
Marcik7
13.06.2023 5 z 5

Ani nevím, jak jsem k ní přišla, ale velmi trefný popis problémů s dospíváním, s rodiči, studentským životem i začleněním do pracovního procesu mi byl blízký a pobavil mě až nečekaně. Rozhodně si přečtu pokračování.

Kristy.Seb
Kristy.Seb
26.05.2023 4 z 5

Bohužel jsem nesehnala tištěnou formu ani epub a tak jsem se poprvé uchýlila k audioknize. Byl to příjemný poslech.

Chceš-li si nabít prdku, choď po trávníku na podpatku.

Katka2382
Katka2382
22.04.2023 5 z 5

Mě se to líbilo a moc.Autorka je o rok starší než já a tak mi její dětství hodně připomínalo to moje.
Je to příběh o hledání sebe sama a o svém místě na slunci.A o tom že to v čem žijeme a vyrůstáme nás ovlivňuje na celý život.

Taky jsem nejdřív četla druhý díl a v knihovně už mám zarezervovaný ten třetí.

Kackac77
Kackac77
20.04.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu. Není to žádné literární veledílo, ale je to velmi milé, vtipné a čtivé. Vanda Hybnerová to skvěle nemluvila.

sarahmoon
sarahmoon
28.01.2023 4 z 5

Audiokniha - Páni, překvapení roku. Sice je teprve leden :o) ale tento titul si opravdu zaslouží.

Už po několikáté na mě vyskočila na audiotece. Po třetí jsem již neodolala a pustila si ji. Kombinace dam naprosto dokonalá.

Nostalgické, humorné zamyšlení nad životem.

Hned jsem si musela pustit 2 díl.
PS: je ještě lepší ;o)

kolacky
kolacky
30.07.2022 4 z 5

Milé překvapení. Autorka se probírá životem netypického děvčete s humorem a vtipnými postřehy, od raného dětství až k téměř moudré dospělosti. Líbilo.

EvikU.
EvikU.
06.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha je jedna z těch, které se ke mně dostanou tak nějak omylem aneb kniha si mne našla sama. Nic jsem o ní dopředu nevěděla, nebyla to kniha o které vím, že je oblíbená u jiných uživatelů databáze nebo kniha od mého oblíbeného autora. Byla to kniha která na mne vykoukla, rozšiřuji si obzory českých autorů a poslední dobou je mám fakt nejradši. A je jich už velká řáda, díky za to!

Zpátky ke knize. Je vyprávěná hlavní hrdinkou už od dětství, bylo to úsměvný, místy jsem se v tom i viděla. Bylo to ještě za dob komunismu a jak byla zakázána víra a všechny děti byli v jiskrách, ale Anna nemohla, protože jsou to malý komunisti. Tím mi kniha připomněla Hrdého Budžese. Bylo to hezky podané.

V knize ač na malém počtu stran je od dětství až po dospělost ukázáno jak na nás mají vliv ostatní lidé se kterými se v životě setkáme. Četla se dobře, líbila se mi.

Teopa
Teopa
18.04.2022 5 z 5

Milý neznámý román. Hezky napsaný.

Anickahor
Anickahor
01.10.2021 4 z 5

Knížka vypráví v krátkých a úderných kapitolách část životního příběhu Anny, která má pocit, že na ni při rozdělování nadání, krásy a štěstí Pán Bůh tak nějak zapomněl. Nebo možná nezapomněl, ale dost možná Anna stála na konci řady a už prostě nezbylo.

Knihu jsem začala číst na začátku prázdnin a pak ji po pár kapitolách odložila. Nebavila mě. Vrátila jsem se k ní nyní a jsem moc ráda. Je to ideální kniha do MHD, protože díky krátkým kapitolám nepřejedete vaši zastávku. :)
Pomalejší rozjezd, ale postupně kniha nabírá rychlý spád a ke konci sedíte a nemůžete se odtrhnout. Smála jsem se, měla jsem i slzy v očích. Anně jsem moc fandila :)

petrarka72
petrarka72
11.09.2021 3 z 5

Příjemné seznámení s autorkou z mého rodného konce světa. Jednohubka na víkend, čtivá, s humorem, s pár zásahy do černého - a s předpokladem, že když je tohle debut, následující příběhy budou zapamatovatelnější.

haannyys
haannyys
17.08.2021 4 z 5

Předně musím říct, že jsem měla sama v sobě rozpor, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Styl psaní výrazně připomíná Irenu Douskovou ( Hrdý Budžes), která se mi líbí, ale zároveň mi hodně přišlo, že je to prostě kopie. Nicméně kniha je čtivá, kapitolky krátké, lehké čtení, zasmála jsem se. A proto hvězdy čtyři - smích je důležitý.

misuii
misuii
28.07.2021 5 z 5

Začátkem jsem se trošku prokousávala, ale pak to nabralo na obrátkách. Hltala jsem jednu kapitolu za druhou až mi bylo líto, že už je konec. Podařená kniha.

martina.culik
martina.culik
17.07.2021 4 z 5

Překvapivě dobře jsem se pobavila. Některé episody byly téměř jako z naší rodinné kroniky případně z kroniky našich známých.
Pokud tedy hledáte nějakou oddychovou četbu, u které se pobavíte, určitě doporučuji.

Belanna
Belanna
30.06.2021 4 z 5

Pohodová, odpočinková knížka plná humoru a taky trochu nostalgie. Krátké kapitoly mi v tomto případě sedly.

bacouch
bacouch
23.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha je taková oddechárna na deku. Krátké kapitolky o dětství a dospívání jedné holky na z moravské vesnice. Tak nějak to na mě hlouběji nezapůsobilo. Chybělo mi hlubší propracování. Hlavní hrdinka je normální puberťačka a pak najednou udělá radikální krok, z důvodů, které jsem nepochopila. Ani tam nebyly náznaky, že by se k něčemu schylovalo. A pak se zase jede dál, jako by se nechumelilo. No...nevím. Na wc dobrý, ale čekala jsem víc.

Klímuška
Klímuška
17.05.2021 5 z 5

Hlavní hrdinka vypráví trampoty z dětství a dospívání. Jak s bráchou a rodiči jela stanovat, jak u nich na vesnici probíhala zabíjačka, jak nerada chodila do kostela, jak neměla talent na sport, jak byla za šprtku, jak cestovali k moři, jak trávila prázdniny u babičky, o první šavli, první puse, o brigádě, autoškole, maturitě, hádkách rodičů, o touze psát, o sebevraždě a hledání sama sebe.

Osamostatní se a jako většina si přeje být zase bezstarostným dítětem. Kráčí svou cestou, která není podle představ rodičů, ale potkává svého strážného anděla s nímž se však může blížit peklu.

Kniha je vtipná, má krátké kapitoly, vejde se vám do kabelky a já se u ní smála jak blázen a vzpomínala na své dětství na vesnici.
Určitě by se dalo rozepsat víc nejen o sebevraždě, ale i tak mám z knihy dobrý dojem. Zvlášť kapitola o kuličkách štěstí byla povedená .

"Nikdo není na světě zbytečný, kdo ulehčuje břemeno druhému."

juliesze
juliesze
11.05.2021 2 z 5

To byl tak trochu přešlap v mém výběru knihy. Nebýt asi dvou scén, kdy jsem se zasmála, tak bych asi ani nevěděla, co by mě zaujalo. Nevýrazná hlavní hrdinka, zmatený a poněkud tvářící se zbytečný život. Kniha mi nedala ani pobavení, ani příjemný příběh nebo inspirativní postavy.

bekule
bekule
06.04.2021 5 z 5

Sympaticky vyprávěný příběh jedné překvapivě nezkažené hodné vesnické holky hledající svoji cestu v životě i k víře. Vesnický život je zde vylíčený velmi trefně. Až nyní jsem s radostí zjistila že Anně jsou věnovány ještě dva další díly, snad nepokazí dojem z prvního pro mě velmi povedeného dílu.

Doubravka1975
Doubravka1975
25.03.2021 5 z 5

Úplně jednoduše napsané, ale čtivé, situace ze života, krátké kapitoly. Líbilo se mi a jdu hned na další díl Když to tam není, tak to tam nehledej

Kamaela
Kamaela
24.02.2021 2 z 5

Na doporučení jsem si pořídila všechny tři knihy I. Chřibkové. Touto jsem začala a ..... no nic moc. Taková slohová cvičení snaživé žákyně. Ani nevím jestli to má být vtipné, mě to většinou nepřišlo. Zdálo se mi, že autorka chce napsat něco jako Hrdý Budžes, ale moc se jí to nedaří. Místy je to dost kostrbaté - např. "Po mši jsem šli počkat na kněze" to je věta jako z překladače. Snad další knihy budou lepší.

Parwana
Parwana
21.02.2021 1 z 5

Oddechovka, tzv. záchodové čtení. Jako kdyby kdokoliv hodil na papír své vzpomínky z dětství, dospívání a hledání prvního zaměstnání. Ze začátku to bylo vtipné, pak už jsem jenom čekala, jak to dopadne.

Heyhey
Heyhey
13.02.2021 3 z 5

Trefné krátké postřehy, které připomenou něco z naší minulosti.

Lubošovo
Lubošovo
25.01.2021 2 z 5

Začátek byl docela prima, ale jak hlavní hrdinka dospívala, začalo to být takové "sladkobolné", a to už mě moc nebavilo. Když to tam není, tak to tam nehledej bylo mnohem mnohem lepší.

evelýny
evelýny
04.10.2020 2 z 5

Anna:
,,Nemyslím si, že bych byla úplně hloupá..."
Evelýny:
,,Anno, někdy jsi fakt byla úplně totálně hloupá, promiň."
Vtipu nad rámec, snahy přespříliš, přesto občas překvapení.
Anna naivka nebo úplná blbka? A možná byla jenom hodně upřímná.
Možná chtěla autorka napsat za každou cenu nejvtipnější příběh, ale její snaha se trochu zvrtla.
,, Překonávat překážky je život."
Když odoláte knihu odložit, Anna vás třeba i překvapí.

,, Na lavici bylo perem vyryto: Kozy jako vozy. Napsala by tohle nějaká ženská? Myslím, že ne. Kozy i vozy jsou chlapské touhy. Spojené v jedno se lehce mohou stát vrcholem jejich života."

Vulgarita v knize mi nevadila, ale Anna byla opravdu někdy na kopnutí do zadku... :-)
Vzpamatovala se...? To už si zjistěte sami.

P.S.: Neposlouchejme lidi, co nám nemají co říci...

Mabie
Mabie
01.10.2020 2 z 5

Nejdřív jsem si pořídila druhý díl "Když to tam není, tak to tam nehledej", což považuji za povedené vtipné vyprávění. Proto jsem cíleně zakoupila "Suchý hadr na dně mořském" a bylo to pro mě hodně velké zklamání.
Kniha se snaží být zábavná, ale autorka hodně tlačí na pilu, používá ve vyprávění zbytečně často vulgarizmy (nemám s nimi problém, pokud jsou na správném místě a je jich rozumné množství), hlavní hrdinka je prezentovaná jako chytrá, ale je to spíš buranka (takže jsem se za ní dost často styděla), zkrátka to nebylo to pravé.
Na rozdíl od druhého dílu je to vyprávění většinou spíš trapné.
Moje očekávání kniha nenaplnila.

LunaL.
LunaL.
01.08.2020 2 z 5

Také jsem nejdříve četla druhý díl a až pak se dostala k prvnímu. Každý tvrdí, jak je to vtipné čtení, mě se to ale ani u jednoho dílu nezdálo. Natož, když první díl začínal dopisem na rozloučenou.. Spíš se mi to zdálo dost smutné a kniha se mi začala opravdu až ve chvíli, kdy se přestěhovala a snažila se "postavit na vlastní nohy". Na každého to hold působí jinak.

pav.linka
pav.linka
12.06.2020

Představení knihy znělo velmi slibně. Po přečtení mám pocit, že první 2/3 byly spíš pro puberťačku...

Danago
Danago
14.04.2020 2 z 5

Když to tam není, tak to tam nehledej se mi líbila víc. Možná protože byla Anna starší.
V této knize se Anna hledá, ale bohužel si příliš nezískala mé sympatie. Asi jsem se na knihu dívala spíše z pozice rodičů Anny.
Připadalo mi, že autorka tlačila na čtenáře, aby si Annu oblíbili, ale u mě to mělo opačný výsledek.
Taky mně moc neseděla (z mého pohledu) propagace náboženství. V kontrastu s tím spousta hrubých výrazů.
Vtipné mi to teda nepřipadalo vůbec. Ani moc odpočinkové. Jaksi mi to nic nedalo.

99jana99
99jana99
15.03.2020 5 z 5

Oddychovka. Vtipně vyprávěný příběh jedné holky od dětství do dospělosti. Kniha je dobře napsaná, krátké kapitoly jsou plusem.

Lotka
Lotka
15.01.2020 4 z 5

Nehledala bych v tom prvoplánově humornou knihu. U mě si to sedlo velmi dobře, takové to, když se v hlavní hrdince vidíte. Podobné dětství, stejná doba...

Knihobolka
Knihobolka
06.01.2020 2 z 5

Vtipné, krátké povídky ze života. Když jsem četla poprvé, byla jsem nadšená, teď podruhé mi to tak zábavné nepřišlo.
Kdo hledá oddechovku, tak bude spokojený.

Nany_cz
Nany_cz
12.11.2019 5 z 5

Vtipné a oddychové čtení! Své radosti i starosti zde popisuje Anna a její příběh začíná zhruba v šesti letech a končí někdy okolo dvaceti let, kdy už je téměř samostatná. Popisuje různé vtipné i tragické situace ve svém životě. Kniha je na jeden max. dva večery hlavně proto, že je malinká a ma krátké kapitolky. Myslím, že každý se v nějaké té příhodě dokáže najít. Já například v tom, že jsem taky nebyla nějak extra dobrá na tělocvik stejně jako Anna

babystar
babystar
11.11.2019 5 z 5

Povídková knížka o vývoji malé holky od dítěte nadšeného ze spaní pod stanem po dívku procházející osobní krizí, která nakonec našla smysl života. Úsměvné bylo dětské vyprávění, nebo první zážitky s láskou. Vyprávění z pozdějšího období mi přišlo spíše smutné.

Booky84
Booky84
12.10.2019 4 z 5

Povídková kniha, kterou jsem četla ve volných chvílích, vždy pár stránek. Občas jsem se zasmála nebo zavzpomínala, že to je opravdu ze života.

Analady
Analady
30.09.2019 3 z 5

Nejdřív jsem si přečetla knihu "Když to tam není, tak to tam nehledej". Ta mě bavila, tak jsem se rozhodla pořídit i knihu "Suchý hadr na mořském dně". Čteno s velkým odstupem a za mě trošku zklamání. Kniha je celkem čtivá, krátké kapitoly rychle ubíhají. Snaží se být zábavná, ale nemůžu říct, že bych se u ní nějak moc bavila. Ačkoliv je Anna prezentovaná jako inteligentní holka, tak svým chováním působí naivně a hloupě. Nechápu, čím ty kluky tak přitahovala. Že by tou vulgární mluvou? Dvě a půl hvězdy za čtivost. Obsahové nic moc. Jediné plus je, že se mi hodila do Čtenářské výzvy.

MadamC
MadamC
13.08.2019 5 z 5

Naprostá spokojenost. Jsem nadšená. Humorem nabitá kniha, která nevynechává ani těžší témata života, ale hned v zápětí je zlehčuje. Hrdinka se se svými trablemi rve po svém a hlavně s vtipem a sarkasmem. Kniha dokáže zvednout náladu a je příjemně odpočinková.

vladkamudrova
vladkamudrova
29.05.2019 5 z 5

Jo,tak tohle se četlo velice dobře. Začátek vtipný,na dětství se asi ani jinak dívat nejde. Časem je to vážnější , ale takový už život bohužel je.

SSTknihy
SSTknihy
22.04.2019 3 z 5

Příběh obyčejné holky z malé vesnice, která se tak trochu plácá ve svém životě. Doma se rodiče ustavičně hádají, brácha je blbec, ve škole ji neberou a babička ji navíc tahá do kostela, kde je zoufalá nuda. A když se k tomu ještě přidají trable s dospíváním, neschopnost najít sebe sama ani nějaký životní směr a cíl, může to skončit pěknou katastrofou. Ještě že je na blízku milý, mladý a neortodoxní kněz, který jí z toho všeho pomůže ven – aneb Ptáci v trní na českém venkově. Vtipná oddychovka, ve které se někdo najde, jiný bude nechápavě kroutit hlavou. Pokud vás bude zajímat, co se s hrdinkou stalo dál, je tu pokračování „Když to tam není, tak to tam nehledej“.

Štítky knihy

humor pro ženy česká literatura dospívání rodinné vztahy šikana vesnice český venkov české romány

Autorovy další knížky

Ivana Chřibková
česká, 1981
2015  75%Suchý hadr na dně mořském
2017  76%Když to tam není, tak to tam nehledej
2019  77%Kdoule
2020  80%My z Ulice

Kniha Suchý hadr na dně mořském je v

Právě čtených7x
Přečtených328x
Čtenářské výzvě106x
Doporučených13x
Knihotéce31x
Chystám se číst138x
Chci si koupit22x
dalších seznamech2x