haannyys

Cesta z těsta - České pečení pro celý rokCesta z těsta - České pečení pro celý rokPetra Burianová

Tohle je tak milá kniha. Velmi se mi líbí zpracování, krásné fotografie. U kuchařek oceňuji, když jsou suroviny napočítány tak, že využiju buď celé balení nebo jsou minimální zbytky, což tady není (např. Je třeba koupit dvě smetany, přičemž z druhé využiju jen malý podíl), takže jedna subjektivní hvězdička dolů, ale na celkové kvalitě knihy to ubírá jen málo.

26. listopadu

Zkáza Ďáblova akruZkáza Ďáblova akruRansom Riggs

Slohu za mě není co vytknout, kniha je čtivá, děj poutavý. Hvězdička dolů za to, že některé pasáže jsou příliš rozvleklé, ale akční část závěru je na pár stránkách. Přitom by se s tím tak krásně dalo pracovat. Série mě oslovila, vždycky jsem si nový díl hned ráda koupila (i tento), nicméně kdyby mělo být ještě pokračování, přišlo by mi to jen jako umělé prodlužování.

23. listopadu

Nemám ústa & musím křičetNemám ústa & musím křičetHarlan Ellison

Jako na houpačce. Něco super, něco (pro mě) směs slov bez významu. U předposlední povídky jsem si říkala, že dám jen dvě hvězdičky, ale poslední povídka se mi líbila velmi, takže vysloužila knize ještě jednu hvězdu navíc.

08. listopadu

KrysařKrysařViktor Dyk

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli čtenářské výzvě. A musím říct, že jsem za to vážně ráda, příběh mi přišel skvělý! Sloh je samozřejmě na čtení náročnější, ale je to jen o zvyku.

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Malá knížka plná velkých činů, velkých pravd a velkých emocí. Styl psaní úžasný, úderný právě tak jak bylo třeba.

Když se zvěrolékař oženíKdyž se zvěrolékař oženíJ. Herriot (pseudonym)

Ze začátku jsem se nemohla dostat do čtení, měla jsem asi příliš velké očekávání dle hodnocení. Ale brzy jsem se začetla. Kniha je plná šťastných i smutných konců, celkově hodnotím jako milé čtení.

Zuzanin dechZuzanin dechJ. Katalpa (pseudonym)

4 nebo 5 hvězd? Dávám 5, přestože do stylu slohu jsem se vžívala 100 prvních stran, musím uznat, že je to jiné a dobré, i když mě trochu od knihy odosobňuje. Téma by se mohlo zdát stokrát opsané, ale cením si kapitoly z dospělosti. Osoby jsou zajímavě vykresleny. Takže přes počáteční skepsi vůči slohu hodnotím knihu velmi dobře.

Suchý hadr na dně mořskémSuchý hadr na dně mořskémIvana Chřibková

Předně musím říct, že jsem měla sama v sobě rozpor, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Styl psaní výrazně připomíná Irenu Douskovou ( Hrdý Budžes), která se mi líbí, ale zároveň mi hodně přišlo, že je to prostě kopie. Nicméně kniha je čtivá, kapitolky krátké, lehké čtení, zasmála jsem se. A proto hvězdy čtyři - smích je důležitý.

Společenstvo PrstenuSpolečenstvo PrstenuJ. R. R. Tolkien

Jak je mým zvykem, nejdřív jsem viděla film, teď jsem četla knihu. Samozřejmě je kniha košatější, mnohem více výpravná a také mnohem více vysvětluje mnoho věcí, které mě ve filmu zaujaly, ale nebyly vysvětleny. První polovina se mi četla lépe, nicméně druhá byla stejně skvělá

Pandořina skříňkaPandořina skříňkaLauren Slater

Velmi hezké přiblížení experimentů (známých i méně známých), líbilo se mi, že autorka poskytla informace o autorech těchto pokusů. Hvězda dolů za (na můj vkus) přílišné vnášení svých dojmů v některých situacích - například mi vadila věta typu "určitě v tu chvíli myslel na..". Plus chování autorky mi dle toho, jak je popsala, není příliš blízké. Nicméně je kniha poučná pro odborníka i laickou veřejnost.

Harry Potter a princ dvojí krveHarry Potter a princ dvojí krveJ. K. Rowling (pseudonym)

Tento díl se mi četl mnohem líp než předcházející Fénixův řád. Stále mě překvapují charaktery postav, které znám jen z filmů, v knize vyvstávají v úplně jiném (pro mě často v lepším) světle.

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátkyHobit aneb Cesta tam a zase zpátkyJ. R. R. Tolkien

Mám pro hobity prostě slabost. Filmy znám zpaměti, mají pro mě citový význam, proto došlo i na knihy (ano, mívám to takhle obráceně, nejdřív film, pak kniha). Věděla jsem, že film je natažený, ale že tolik, to mě překvapilo. Malý spoiler - oproti filmu zde není "romantická zápletka", která mi ovšem nikterak nechyběla.

Chlapec, krtek, liška a kůňChlapec, krtek, liška a kůňCharlie Mackesy

Musím dát 5 hvězd. Naprosto krásné zpracování, FAMÓZNÍ (ano, použila jsem vážně CAPS LOCK) ilustrace, boží papír, skvělý font. Citáty mohou vyznít jako klišé, ale není od věci si je čas od času připomenout.

Harry Potter a Fénixův řádHarry Potter a Fénixův řádJ. K. Rowling (pseudonym)

Pomalu se poprvé prokousávám všemi díly, protože jsem je nikdy nečetla, byť filmy znám nazpaměť. Už v minulém dílu je znát filmový odklon, ale zde je jasné, že stejná je tak polovina. Najednou začínám propojovat věci, které mi ve filmu neseděly, zároveň získávám sympatie k úplně jiným postavám. 800 stran je na mě dost, ale dá se to.

Tažení do TearlinguTažení do TearlinguErika Johansen

Překvapivě dobré pokračování, líbilo se mi i více než první díl. Původně jsem nechtěla v trilogii pokračovat, ale jsem ráda, že jsem to tak neudělala

Královna TearlinguKrálovna TearlinguErika Johansen

Tři hvězdy, jedna dolů za některé zmatené pasáže, druhá bohužel za editorskou práci nakladatelství (s těmi chybami to prostě sráží úroveň). Příběh zajímavý, fantasy není můj nejoblíbenější žánr, ale kniha se mi četla dobře a docela se těším na pokračování.

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Recenzím na knihu se vyhýbám, abych mohla napsat hodnocení podle svého pocitu. Ten je po dočtení tíživý, několikrát jsem se přistihla, že se musím zhluboka nadechnout a vydechnout, jak se mi podvědomě sevřela hruď. Jsem narozená na přelomu revoluce, a ačkoliv jsem dobu před ní nezažila, vím, že to je něco, co zažít nepotřebuju. A poslední dobou vnímám okolní tlak událostí, proto díky za tuhle knihu, která, byť by se mohla zdát fikcí, by mohla být spíše věštecká. Věřím, že není!

Harry Potter a Ohnivý pohárHarry Potter a Ohnivý pohárJ. K. Rowling (pseudonym)

Když byly knížky o Harrym na vzestupu, nějak mě minuly a v krásném věku dospělého člověka jsem se rozhodla, že filmové zpracování znám již nazpaměť, byl čas na knihy. V tomto díle se film zatím nejvíce odklonil od předlohy, proto bylo skvělé knihu přečíst s detaily, které na obrazovce nejsou.

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling (pseudonym)

Když tenkrát kniha poprvé přišla do ČR, moji vrstevníci jí podlehli, mě ale nějak minula. Miluju filmové zpracování, všichni si knihy chválí víc, takže byť je pro děti, poprvé jsem ji četla v jednatřiceti. A je to skvělý. Fakt. A jak tomu bývá, je tam mnohem víc věcí než ve filmu. Takže hurá na další díl.

Tvrdohlavá stvořeníTvrdohlavá stvořeníAimee Bender

Velmi zajímavé povídky, některé zaujaly méně, jiné naopak velmi, jak to tak bývá. Asi už nikdy nenakrájím bramboru - pochopíte..

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Za začátku jsem se nemohla naladit, ale několikrát jsem se upřímně zasmála, a to je potřeba. Vazba knihy je zajímavá, trhat listy nemám to srdce tak jako tak. Vyhovují mi krátké časopisové sloupky.

Královna děsu aneb Panická poruchaKrálovna děsu aneb Panická poruchaAleš Cibulka

Sama sebe považuji za "odbornou veřejnost", takže musím říct, že jsem plná rozporuplných pocitů. Nápad zajímavý, zpracovat by šel jistě lépe. Pokud jsem chtěla dát neurální hodnocení 3 hvězd, zmizelo mé přesvědčení na straně 92, kde věta začíná slovy: "Jak uvádí Wikipedie". To bych i spíš odpustila "jak uvádí internet", protože zákaz používání Wikipedie jako zdroje nám vtloukali do hlavy na všech školách. A pokud to tak autor chtěl, měl mu to vymluvit editor. Pokud šlo o ironii, nenašla jsem ji (a to jsem v ní dobrá). Oceňuji zmínku o aplikaci, která může pomáhat osobám nejen s panikou.

Ženy z BohnicŽeny z BohnicEdna Nová

Struktura příběhů pro mě byla zajímavá. Uchvátily mě krásné ilustrace. Pojmenování postav zaujalo, ačkoli působí pejorativně, což se ale dá pochopit, autorka to tak prostě vnímala, a vysvětluje to i ke konci knihy. Měla jsem rozporuplné pocity, ale jak tak dávám dohromady hodnocení, vlastně se mi to dost líbilo. Je to jiné, neotřelé, drzé, ale svým způsobem intimní. Neztotožňuji se s jazykem, jakým je kniha napsaná, ne že bych tak nedovedla mluvit, ale v knize to nepotřebuji.

Ptačí sněmPtačí sněmRansom Riggs

Ze začátku poměrně nuda, nejsem na to u téhle série zvyklá. Od třetiny se dá skvěle začíst, ale výraznějšího děje a akce s alespoň několika 'podivnostmi' se člověk pořádně dočká až na konci knihy. Chtěla jsem dát 3 hvězdy, ale právě za ten dle mého názoru povedený konec dávám o jednu hvězdu navíc. Na další díl se budu nakonec i těšit, snad nezklame.

Co neodvál ani časCo neodvál ani časH. M. Körnerová (pseudonym)

Sázka na jistotu, opět skvěle vykreslený děj. Občas smích, občas úzkost u srdce. Příběhy o životech, které se dějí.

17.11.2020

Život, vesmír a vůbecŽivot, vesmír a vůbecDouglas Adams

Pro mě na čtení nejtěžší z dílů, četla jsem jí na můj vkus moc dlouho, spíš jsem se nutila. Nevím proč. Neurazí, nenadchne (oproti předchozím dílům)

16.11.2020

Dlouhá traťDlouhá traťViktorie Hanišová

Mám ráda styl Hanišové, byla jsem nadšená, že má novou knihu a hned jsem si pro ni šla. Styl jako vždy čtivý, příběhy věcné. Brala bych knihu delší, ale i za těch necelých 200 stran jsem ráda

22.10.2020

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Další do mé sbírky, nelze nečíst

HanaHanaAlena Mornštajnová

Dávno přečtená, ale v myšlenkách rozhodně stále živá kniha. Úžasný počin

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Říkala jsem si, jestli mě zaujme téma této knihy. Rozhodnuto bylo hned během prvních stránek, děj plyne, osudy jsou zajímavé a syrové, takové, jaké musely být. Pro mě rozhodně další zajímavá autorka i dílo samotné. Dovětek mě dojal možná i víc než celá kniha.