haannyys haannyys komentáře u knih

Poslední opuštěná dívka Poslední opuštěná dívka Lisa Unger

Žánrem bych knihu zařadila spíš do detektivky. Od autorky jsem předtím četla jednu knihu, věděla jsem tedy, že styl psaní mi vyhovuje. Takže přečteno rychle, bez problémů, líbilo se mi prolínání dob. Hodnotím třemi hvězdami, protože je to knížka "na jedno přečtení", pro mě bez hlubšího přesahu, i když se o něj rozhodně snaží a někomu ho určitě poskytne.

25.06.2023 3 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Odskočila jsem si od běžně čtené beletrie na jinou planetu, protože mimozemšťané a moře jsou super spojení, i když tohle moře je trochu jiné, je jejich.. za mě skvělý, nevadí mi, že jsem se nedozvěděla o obyvatelých víc, pro příběh dostačující množství informací. K čemu bych měla drobnou výtku je užívání pojmů a jmen, které se někdy trochu mění, ačkoli lidé skládají 'Tařanské věty i slova spíš nahodile, najednou vědí přesné názvosloví atp. No a pak poměrně velké množství chyb ve smyslu chybějících písmen či slov mě bilo do očí, ale to není dozajista vina autorova ;) (o světélkující obálce jsem se dozvěděla až teď, protože mám sakra celou dobu knížku v obalu, takže přidávám pomyslný plusový bod, i když obálka se mi líbí i bez tohohle super detailu)

05.06.2023 4 z 5

Nečíst Nečíst Miroslav Krobot

Bavila jsem se - takže dobrý. Kdo trochu zná Krobotovu tvorbu, není stylem překvapen. Umocnila jsem si zážitek z knihy tím, že jsem ji dočítala v Olomouci, kde jsem (nejspíš díky Divadelní flóře) autora dvakrát potkala, a taky jsem mohla okusit atmosféru Ponorky, o které v knize padla zmínka. Každopádně doporučuji i bez návštěvy Olomouce.

22.05.2023 5 z 5

Klec pro majáky Klec pro majáky Mike Perry

Knihu jsem si koupila na základě dokumetu o transsexualitě, který vysílala v nedávné době Česká televize. Zajímal mě detailnější pohled člověka, který tak dlouho žil v cizím těle. Hodnotit mi asi nepřísluší. Četla se dobře, jen některé dlouhé pasáže pocitů jsem si dovolila přeskočit.

03.05.2023 3 z 5

Od ještěrů k robotům Od ještěrů k robotům Jan Stern

Já sice dávám dvě hvězdy, ale to neznamená, že někdo nedá pět. Mám ráda fejetony pana Sterna, dokonce jsem je jednu dobu vytrhávala z Nového prostoru, abych si z nich udělala svazek ještě dřív, než se začaly vydávat knižně. Každopádně historické téma, byť propojené klasickým autorovým sarkasmem, není nic pro mě, ale oceňuji obrovský rozměr Sternových znalostí. Chválím "komunikaci" se čtenářem, tohle mě baví, ale trochu mě v úvodu zklamal takový fňuk "nechtěl jsem to vydat u Nového prostoru, ale jinde mi to vydat nechtěli, takže zase musím volit tuhle cestu". Nezloběj se, pane Stern. Určitě si svoje čtenáře najdou, to ať se nebojej.

18.04.2023 2 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King

Příjemně tenká knížka, čtivá. Měla jsem obavu, že se budu bát, ale rozhodně se to dalo vydržet, u jedné povídky jsem se i zasmála. Perfektně vyvážené.

21.03.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Páni, to byla jízda! Prvních pár desítek stran mi trvalo se začíst. Nechápala jsem. A pak to začalo dávat smysl. Žádný přeskakování stránek, každá byla tak plná! Fascinující, zajímavý svět. Na jakou strunu vašeho svědomí zabrnká všudypřítomný Vypravěč?

15.03.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nesdílím všeobecné nadšení, ale chápu, proč vzniká. Ona myšlenka jako taková není špatná. Ale zklamání je, že příliš brzy je jasné, jak to skončí. Doufala jsem, že se pletu, že to bude ještě něčím zajímavé. Spíš ne. Styl psaní je jednoduchý a předvídatelný, záměrně líbivý. Díky za myšlenku, ocením ji dvěma hvězdami.

17.01.2023 2 z 5

Vířivka Vířivka Lucie Konečná

Všechno důležité říkají předchozí komentáře. Zajímavé, jak se do pár stránek dá vepsat tolik emocí.

08.01.2023 5 z 5

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Jsem poseroutka, takže za mě dobrá knížka! Moje druhá volba z Příšerných příběhů, z Černé lodi se mi líbily trochu víc, protože jednotlivé příběhy propojovala dějová linka.

08.12.2022 4 z 5

Vyvolení stát se popelem Vyvolení stát se popelem Pavel Hewlit

Takový neotřelý počin. Téma knihy by se mohlo jevit jako nyní často používané (což rozhodně není špatně!), nicméně myšlenka vnímání z pohledu autistického spektra je výjimečná. Jasně, neporozumí každý, možná je pro někoho vážně vhodnější běžné beletristické podání, zkusit si náhled jinou optikou není snadné. Ale já jsem ráda, že taková kniha vznikla, byť je "jen průzkumem" na odlišném spektru.

22.11.2022 4 z 5

Gwilanina harfa a jiné povídky Gwilanina harfa a jiné povídky Ursula K. Le Guin

Je vážně zajímavé pozorovat autorku ve změnách tvorby. Ani by se mi nechtělo věřit, že povídky píše jedna a ta samá osoba. Několik příběhů bylo skvělých, jiné jsem dočetla na sílu. Zároveň zpracování knížky kvalitou je trochu slabší. Tři hvězdičky jsou za mě adekvátní.

26.09.2022 3 z 5

Příšerné příběhy z Černé lodi Příšerné příběhy z Černé lodi Chris Priestley

Překvapivě skvělé! Nečetla jsem první knížku, tahle se ke mně dostala náhodou, a jsem za to ráda. Čtivě napsané, příběhy rozhodně 'příšerné', promyšlené. Rozhodně si přečtu další autorovu tvorbu.

08.07.2022 4 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Až na konci knížky jsem zjistila, že už jsem jednu autorčinu knihu četla. A ani teď žádná sláva. Jedna hvězda za odvahu psát knihy. Jedna za to, že to aspoň rychle uteklo. Sloh je jednoduchý, ale hned na začátku mě zarazilo, že když člověk může napsat slovo "hovno" (a dál i peprnější), že pak použije spojení "jsem se nejspíš, ehm, potentovala". To mě fakt rozesmálo a uvažovala jsem, jestli mám číst dál, protože jsem byla na straně 8. Celkově nemám ráda v knihách "ehm", "no" a jiné vycpávky, i když to tady asi mělo přiblížit věk hlavní hrdinky. Já jsem vážně strašpytel, ale tady bohužel nic. Pár nevysvětlených událostí kvalitě taky nepřidalo.

23.06.2022 2 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Nemůžu jinak, plný počet hvězdiček je stejně málo. Kniha si mě našla podruhé, teď díky čtenářské výzvě. Poprvé jsem ji poměrně brzy odložila. A jsem ráda, že jsem ji znovu vzala do ruky. Asi do poloviny jsem si říkala, kdy mi jednotlivé osudy budou dávat smysl, a pak ta jízda začala a nedala se zadržet. Úžasný příběh, skvěle napsané, klidné, bolavé, láskyplné.

19.06.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Mám pro české autorky slabost. A slabost mě také postihla, když jsem viděla, jak je tahle knížka tlustá, myslela jsem, že ji budu číst věky. Je to dobrý, zvládla jsem to na svoje poměry slušně. Prvních sto stran jsem se nezačetla. No a mezi stranami 250 a 260 jsem měla v jednu chvíli neuvěřitelnou změť pocitů (překvapení, úzkost, na zvracení a lítost), což mě hodně překvapilo, to se mi dlouho nestalo. A pak se mi četlo samo. Až na nějaké drobnosti jsem závěr knihy tušila tak od třetiny, za což je tedy ta jedna hvězda dolů, ale rozhodně to knize neubírá na kvalitě! Za mě lepší než Žítkovské bohyně, ale Vyhnání Gerty Schnirch u mě vede.

08.06.2022 4 z 5

A jiné povídky A jiné povídky Ivan Vyskočil

Jak já jsem ráda, že se tahle kniha ke mně dostala! Krátké povídky s osobitým stylem, absurdní a pohádkové, vtipné, s hraním se slovy. Perfektní.

22.05.2022 5 z 5

Daleko od stromu Daleko od stromu Robin Benway

Milý příběh. Příjemně se čte, snaží se přiblížit rozporuplné pocity hlavních hrdinů. Trocha patosu nevadí, nepotřebuji u každé knihy řešit otevřené konce nebo citově trpět.

30.04.2022 3 z 5

Obecná teorie zapomínání Obecná teorie zapomínání José Eduardo Agualusa

Čtenářská výzva pravila "kniha od afrického autora". No moc se mi nechtělo. Jak jsem byla pomýlená! Tohle je parádní počin, čtivý, vtahující do děje. Někdy si řeknete, že tahle pasáž byla zbytečná, ale za pár stránek jste vyvedeni z omylu. Nemůžu jinak než doporučit!

22.04.2022 5 z 5

Takový potenciál by to mělo. Název by byl skvělý, i s tou (pro mě kýčovou) obálkou, když bych to vnímala ironicky. Ale já prostě nemůžu jinak, než že je to brak. Ale věřím, že své kupce si to najde, protože si to dovedu představit na nějakém televizním kanálu pro ženy

18.04.2022 1 z 5