Mrtví se někdy vracejí

Sklepení staré továrny se hemží krysami, ale ne obyčejnými; zlým démonem může být posedlý i stroj – třeba žehlící prkno v prádelně; profesionální zabiják obdrží poštou dětskou hračku, skrývající v sobě smrtící možnosti; nebožtíci se někdy vracejí a ani vyvolávání démonů je možná nezapudí navždycky; mafiánský šéf chce zlikvidovat milence své ženy a pořádně se při tom pobavit – avšak ouvej!, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá; přestat kouřit nemusí být tak těžké, když víte, že další cigareta by vás mohla připravit o život – doslova; stejnou cenu můžete zaplatit, budete-li slepě důvěřovat sobeckému staršímu bratrovi; pomáhat malým holčičkám hledat ve sněhové vánici maminku se nedoporučuje. Stephen King, americký šampión moderního hororu, jehož knihy jsou světovými bestsellery, se v těchto osmi povídkách s úspěchem snaží čtenáře přesvědčit, že hranice mezi realitou a světem nadpřirozených sil, nepochopitelných jevů a záhad je leckdy zatraceně uzounká. Jeho příběhy, nahánějící hrůzu, jsou průvodce po temných zákoutí lidské fantazie. Přeložil Pavel Medek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26758/big_mrtvi-se-nekdy-vraceji-j2D-26758.jpg 4.2791
Literatura světová, Horory, Povídky

Vydáno: , Odeon

Night Shift, 1978

Kniha Mrtví se někdy vracejí

jfialova

Povídky jsou podle mě Kingova doména, kratší formát jeho dílům prostě padne jak ulitý. U rozsáhlejších knížek mi někdy přijde, že zabředne do omáčky kolem hlavního příběhu, a to je někdy spíš na škodu. Tento soubor povídek je zvlášť povedený, každá je úplně jiná. Nekuřáci, a.s. a Římsa jsou moji favoriti. Mrtví se někdy vracejí je dobrá, ale námět je takový trochu ohraný. Noční směna má lovecraftovský nádech, dobře napsaná. Šroťák je trochu praštěný (zajímavá je fascinace Kinga prostředím prádelen, připomnělo mi to Srovnáno se zemí). Bojiště mi připomnělo film Noc v muzeu :-) Celkově ale proč ne? Na dobrou noc je prolíná s upírskou vyvražďovačkou Prokletí Salemu. Poslední příčka žebříku je celkově laděná jinak, takový smutný příběh ze života, což Kingovi taky jde moc dobře. Celkově povedené.

Karoley

Skvělá sbírka povídek! Nejvíce se mi líbila Noční směna, Římsa, Nekuřáci, a.s. a Poslední příčka žebříku. Stejné povídky se nachází také v rozšířeném souboru s názvem Noční směna.

Meda77
24.11.2021

Kingův soubor povídek z let minulých, fajn napínavé čtení, asi by nemělo chybět ve sbírce. Je na ní vidět, jak se posouvala tvorba k současné.

ozzak
23.11.2021

výborná kniha povídek od krále hororu Stephen King

mareksevc
14.10.2021

kúsok iné ako poznám od Kinga ale o to lepšie

Merlin_CZ
22.09.2021

Soubor kratších povídek, četlo se to dobře, jen v těch kratších příbězích nejde vybudovat tak mrazivá atmosféra jak v delších románech :)
i tak budou fanoušci kinga spokojeni :)

ArwenAragorn
01.02.2021

95%

Znovu jsem si přečetla tuhle tenkou knížečku a musím napsat, že je prostě dokonalá. Za mě jsou všechny povídky za maximální počet hvězdiček, některé jsou vynikající (Na dobrou noc, Nekuřáci a.s., Poslední příčka žebříku, Šroťák, Římsa), další jsou JEN výborné. Opravdu jsem tady nenarazila na nějakou slabší, tahle sbírka je co do kvality velice vyrovnaná a v době, kdy vyšla, to pro mě byla bomba.
Tyhle povídky se vyskytují i v jiných sbírkách, ale vždycky si je s chutí přečtu znovu, i když už je znám skoro nazpaměť.

Usire
25.01.2021

Vynikající kniha, kterou jsem doporučoval hned několika mým známým a přinutil je to i dočíst. Obzvláště mám rád povídky Nekuřáci, a.s. a Římsa. Povídky mají dobré tempo vyprávění a po ukončení mě vždy štve, že nevím co bylo dál.