haannyys

Přečtené 61Cesta z těsta - České pečení pro celý rok
? - listopad 2021
Cesta z těsta - České pečení pro celý rok 2020, Petra Burianová

Tohle je tak milá kniha. Velmi se mi líbí zpracování, krásné fotografie. U kuchařek oceňuji, když jsou suroviny napočítány tak, že využiju buď celé balení nebo jsou minimální zbytky, což tady není (např. Je třeba koupit dvě smetany, přičemž z druhé využiju jen malý podíl), takže jedna subjektivní hvězdička dolů, ale na celkové kvalitě knihy to ubírá jen málo.


Zkáza Ďáblova akru
? - listopad 2021
Zkáza Ďáblova akru 2021, Ransom Riggs

Slohu za mě není co vytknout, kniha je čtivá, děj poutavý. Hvězdička dolů za to, že některé pasáže jsou příliš rozvleklé, ale akční část závěru je na pár stránkách. Přitom by se s tím tak krásně dalo pracovat. Série mě oslovila, vždycky jsem si nový díl hned ráda koupila (i tento), nicméně kdyby mělo být ještě pokračování, přišlo by mi to jen jako umělé prodlužování.


Nemám ústa & musím křičet
? - listopad 2021
Nemám ústa & musím křičet 2020, Harlan Ellison

Jako na houpačce. Něco super, něco (pro mě) směs slov bez významu. U předposlední povídky jsem si říkala, že dám jen dvě hvězdičky, ale poslední povídka se mi líbila velmi, takže vysloužila knize ještě jednu hvězdu navíc.


Cizinky ve vlaku
08. říjen 2021
Cizinky ve vlaku 2021, Lisa Unger


Krysař
? - říjen 2021
Krysař 1972, Viktor Dyk

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli čtenářské výzvě. A musím říct, že jsem za to vážně ráda, příběh mi přišel skvělý! Sloh je samozřejmě na čtení náročnější, ale je to jen o zvyku.


Jozova Hanule
? - září 2021
Jozova Hanule 2002, K. Legátová (pseudonym)

Malá knížka plná velkých činů, velkých pravd a velkých emocí. Styl psaní úžasný, úderný právě tak jak bylo třeba.


Když se zvěrolékař ožení
? - září 2021
Když se zvěrolékař ožení 1981, J. Herriot (pseudonym)

Ze začátku jsem se nemohla dostat do čtení, měla jsem asi příliš velké očekávání dle hodnocení. Ale brzy jsem se začetla. Kniha je plná šťastných i smutných konců, celkově hodnotím jako milé čtení.


Zuzanin dech
? - září 2021
Zuzanin dech 2020, J. Katalpa (pseudonym)

4 nebo 5 hvězd? Dávám 5, přestože do stylu slohu jsem se vžívala 100 prvních stran, musím uznat, že je to jiné a dobré, i když mě trochu od knihy odosobňuje. Téma by se mohlo zdát stokrát opsané, ale cením si kapitoly z dospělosti. Osoby jsou zajímavě vykresleny. Takže přes počáteční skepsi vůči slohu hodnotím knihu velmi dobře.


Harry Potter a Relikvie smrti
? - září 2021
Harry Potter a Relikvie smrti 2008, J. K. Rowling (pseudonym)


Suchý hadr na dně mořském
? - srpen 2021
Suchý hadr na dně mořském 2015, Ivana Chřibková

Předně musím říct, že jsem měla sama v sobě rozpor, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Styl psaní výrazně připomíná Irenu Douskovou ( Hrdý Budžes), která se mi líbí, ale zároveň mi hodně přišlo, že je to prostě kopie. Nicméně kniha je čtivá, kapitolky krátké, lehké čtení, zasmála jsem se. A proto hvězdy čtyři - smích je důležitý.


Společenstvo Prstenu
? - srpen 2021
Společenstvo Prstenu 2006, J. R. R. Tolkien

Jak je mým zvykem, nejdřív jsem viděla film, teď jsem četla knihu. Samozřejmě je kniha košatější, mnohem více výpravná a také mnohem více vysvětluje mnoho věcí, které mě ve filmu zaujaly, ale nebyly vysvětleny. První polovina se mi četla lépe, nicméně druhá byla stejně skvělá


Pandořina skříňka
červenec 2021 (19.-20.)
Pandořina skříňka 2008, Lauren Slater

Velmi hezké přiblížení experimentů (známých i méně známých), líbilo se mi, že autorka poskytla informace o autorech těchto pokusů. Hvězda dolů za (na můj vkus) přílišné vnášení svých dojmů v některých situacích - například mi vadila věta typu "určitě v tu chvíli myslel na..". Plus chování autorky mi dle toho, jak je popsala, není příliš blízké. Nicméně je kniha poučná pro odborníka i laickou veřejnost.


Harry Potter a princ dvojí krve
? - červenec 2021
Harry Potter a princ dvojí krve 2005, J. K. Rowling (pseudonym)

Tento díl se mi četl mnohem líp než předcházející Fénixův řád. Stále mě překvapují charaktery postav, které znám jen z filmů, v knize vyvstávají v úplně jiném (pro mě často v lepším) světle.


Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
? - červenec 2021
Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky 1991, J. R. R. Tolkien

Mám pro hobity prostě slabost. Filmy znám zpaměti, mají pro mě citový význam, proto došlo i na knihy (ano, mívám to takhle obráceně, nejdřív film, pak kniha). Věděla jsem, že film je natažený, ale že tolik, to mě překvapilo. Malý spoiler - oproti filmu zde není "romantická zápletka", která mi ovšem nikterak nechyběla.


Chlapec, krtek, liška a kůň
? - červen 2021
Chlapec, krtek, liška a kůň 2021, Charlie Mackesy

Musím dát 5 hvězd. Naprosto krásné zpracování, FAMÓZNÍ (ano, použila jsem vážně CAPS LOCK) ilustrace, boží papír, skvělý font. Citáty mohou vyznít jako klišé, ale není od věci si je čas od času připomenout.


Harry Potter a Fénixův řád
? - červen 2021
Harry Potter a Fénixův řád 2004, J. K. Rowling (pseudonym)

Pomalu se poprvé prokousávám všemi díly, protože jsem je nikdy nečetla, byť filmy znám nazpaměť. Už v minulém dílu je znát filmový odklon, ale zde je jasné, že stejná je tak polovina. Najednou začínám propojovat věci, které mi ve filmu neseděly, zároveň získávám sympatie k úplně jiným postavám. 800 stran je na mě dost, ale dá se to.


Tažení do Tearlingu
? - červen 2021
Tažení do Tearlingu 2016, Erika Johansen

Překvapivě dobré pokračování, líbilo se mi i více než první díl. Původně jsem nechtěla v trilogii pokračovat, ale jsem ráda, že jsem to tak neudělala


Bez dcerky neodejdu
? - květen 2021
Bez dcerky neodejdu 1992, Betty Mahmoody


Královna Tearlingu
? - květen 2021
Královna Tearlingu 2014, Erika Johansen

Tři hvězdy, jedna dolů za některé zmatené pasáže, druhá bohužel za editorskou práci nakladatelství (s těmi chybami to prostě sráží úroveň). Příběh zajímavý, fantasy není můj nejoblíbenější žánr, ale kniha se mi četla dobře a docela se těším na pokračování.


Listopád
duben - květen 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Recenzím na knihu se vyhýbám, abych mohla napsat hodnocení podle svého pocitu. Ten je po dočtení tíživý, několikrát jsem se přistihla, že se musím zhluboka nadechnout a vydechnout, jak se mi podvědomě sevřela hruď. Jsem narozená na přelomu revoluce, a ačkoliv jsem dobu před ní nezažila, vím, že to je něco, co zažít nepotřebuju. A poslední dobou vnímám okolní tlak událostí, proto díky za tuhle knihu, která, byť by se mohla zdát fikcí, by mohla být spíše věštecká. Věřím, že není!


Harry Potter a Ohnivý pohár
30. duben 2021
Harry Potter a Ohnivý pohár 2001, J. K. Rowling (pseudonym)

Když byly knížky o Harrym na vzestupu, nějak mě minuly a v krásném věku dospělého člověka jsem se rozhodla, že filmové zpracování znám již nazpaměť, byl čas na knihy. V tomto díle se film zatím nejvíce odklonil od předlohy, proto bylo skvělé knihu přečíst s detaily, které na obrazovce nejsou.


Harry Potter a vězeň z Azkabanu
? - duben 2021
Harry Potter a vězeň z Azkabanu 2017, J. K. Rowling (pseudonym)


Harry Potter a Tajemná komnata
? - březen 2021
Harry Potter a Tajemná komnata 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Šikmý kostel 2
? - březen 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická


Harry Potter a Kámen mudrců
? - únor 2021
Harry Potter a Kámen mudrců 2000, J. K. Rowling (pseudonym)

Když tenkrát kniha poprvé přišla do ČR, moji vrstevníci jí podlehli, mě ale nějak minula. Miluju filmové zpracování, všichni si knihy chválí víc, takže byť je pro děti, poprvé jsem ji četla v jednatřiceti. A je to skvělý. Fakt. A jak tomu bývá, je tam mnohem víc věcí než ve filmu. Takže hurá na další díl.


Tvrdohlavá stvoření
? - leden 2021
Tvrdohlavá stvoření 2017, Aimee Bender

Velmi zajímavé povídky, některé zaujaly méně, jiné naopak velmi, jak to tak bývá. Asi už nikdy nenakrájím bramboru - pochopíte..


Myšlenky za volantem
? - leden 2021
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Za začátku jsem se nemohla naladit, ale několikrát jsem se upřímně zasmála, a to je potřeba. Vazba knihy je zajímavá, trhat listy nemám to srdce tak jako tak. Vyhovují mi krátké časopisové sloupky.


Královna děsu aneb Panická porucha
leden 2021 (08.-17.)
Královna děsu aneb Panická porucha 2020, Aleš Cibulka

Sama sebe považuji za "odbornou veřejnost", takže musím říct, že jsem plná rozporuplných pocitů. Nápad zajímavý, zpracovat by šel jistě lépe. Pokud jsem chtěla dát neurální hodnocení 3 hvězd, zmizelo mé přesvědčení na straně 92, kde věta začíná slovy: "Jak uvádí Wikipedie". To bych i spíš odpustila "jak uvádí internet", protože zákaz používání Wikipedie jako zdroje nám vtloukali do hlavy na všech školách. A pokud to tak autor chtěl, měl mu to vymluvit editor. Pokud šlo o ironii, nenašla jsem ji (a to jsem v ní dobrá). Oceňuji zmínku o aplikaci, která může pomáhat osobám nejen s panikou.


Ženy z Bohnic
? - leden 2021
Ženy z Bohnic 2020, Edna Nová

Struktura příběhů pro mě byla zajímavá. Uchvátily mě krásné ilustrace. Pojmenování postav zaujalo, ačkoli působí pejorativně, což se ale dá pochopit, autorka to tak prostě vnímala, a vysvětluje to i ke konci knihy. Měla jsem rozporuplné pocity, ale jak tak dávám dohromady hodnocení, vlastně se mi to dost líbilo. Je to jiné, neotřelé, drzé, ale svým způsobem intimní. Neztotožňuji se s jazykem, jakým je kniha napsaná, ne že bych tak nedovedla mluvit, ale v knize to nepotřebuji.


Ptačí sněm
? - leden 2021
Ptačí sněm 2020, Ransom Riggs

Ze začátku poměrně nuda, nejsem na to u téhle série zvyklá. Od třetiny se dá skvěle začíst, ale výraznějšího děje a akce s alespoň několika 'podivnostmi' se člověk pořádně dočká až na konci knihy. Chtěla jsem dát 3 hvězdy, ale právě za ten dle mého názoru povedený konec dávám o jednu hvězdu navíc. Na další díl se budu nakonec i těšit, snad nezklame.


Co neodvál ani čas
? - listopad 2020
Co neodvál ani čas 2018, H. M. Körnerová (pseudonym)

Sázka na jistotu, opět skvěle vykreslený děj. Občas smích, občas úzkost u srdce. Příběhy o životech, které se dějí.


Život, vesmír a vůbec
? - listopad 2020
Život, vesmír a vůbec 2002, Douglas Adams

Pro mě na čtení nejtěžší z dílů, četla jsem jí na můj vkus moc dlouho, spíš jsem se nutila. Nevím proč. Neurazí, nenadchne (oproti předchozím dílům)


Dlouhá trať
? - říjen 2020
Dlouhá trať 2020, Viktorie Hanišová

Mám ráda styl Hanišové, byla jsem nadšená, že má novou knihu a hned jsem si pro ni šla. Styl jako vždy čtivý, příběhy věcné. Brala bych knihu delší, ale i za těch necelých 200 stran jsem ráda


Slepá mapa
? - říjen 2020
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Další do mé sbírky, nelze nečíst


Hana
? - říjen 2020
Hana 2017, Alena Mornštajnová

Dávno přečtená, ale v myšlenkách rozhodně stále živá kniha. Úžasný počin


Šikmý kostel
? - říjen 2020
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Říkala jsem si, jestli mě zaujme téma této knihy. Rozhodnuto bylo hned během prvních stránek, děj plyne, osudy jsou zajímavé a syrové, takové, jaké musely být. Pro mě rozhodně další zajímavá autorka i dílo samotné. Dovětek mě dojal možná i víc než celá kniha.


Jmenuji se Orel
? - říjen 2020
Jmenuji se Orel 2019, Romi Grey

Kniha je velmi jednoduchá, pro dospělého mi to přijde moc, ale pro děti určitě vhodné. Líbily se mi oba typy ilustrací, stejně tak i motivace autorky pro napsání takové knížky.


Debutant
? - září 2020
Debutant 2020, Sergej Lebeděv

Úplně jiné čtení, než jsem zvyklá, hodně prapodivných slov, ale rozhodně se dá začíst. Je třeba rozklíčovat, kdo je kdo, ale dá se to.


Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval
? - srpen 2020
Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval 2008, T. L. Hayden (pseudonym)

Uf, no byla to síla. Jednou jsem knížku odložila, dvakrát se mi zvedl žaludek. A rozhodně bych tuhle knížku doporučila všem. Ne tedy asi maminkám malých holčiček. Ale pak všem.


Žítkovské bohyně
? - srpen 2020
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

Knihu jsem začala číst a po cca 40 stránkách odložila. Asi tak na rok. Že si k ní určitě jednou najdu cestu. A to z ničeho nic, mezi záplavou jiných knih, bylo teď. A nelituji, byla jsem jinak naladěná a to prospělo, přečetla jsem ji jedním dechem, skvělé dílo! Málokdy se pustím do knihy, která má přes 300 stran, ale tahle, ta za to rozhodně stála!


1