Oko čarodějnice

kniha od:

Oko čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483091/bmid_oko-carodejnice-wki-483091.jpg 3.9 103

Sofie byla obyčejná osmnáctiletá dívka potýkající se s vlastními problémy dospívání a nevydařenými vztahy. Vše se změnilo poté, co její matka, milovnice starožitností, pověsila na stěnu zrcadlo. Rázem se ocitla v soukolí bizarních událostí, jež hrozily skončit katastrofou. Ve městě začaly mizet dívky. Pachatel po sobě nezanechal žádné stopy a policie tápe. Jakmile se ztratí i Sofiina mladší sestra Alice, začíná závod s časem a vítězství je nejisté.... celý text

Komentáře (39)

Komentáře 39 Recenze 9

Madla81
Madla81
17.11.2023 4 z 5

Zajímavá, postupně se rozjíždějící duchařinu, jež vytahuje drápky napětí, aby se v závěru zela zmocnila duše čtenářova. Autorka ukázala svět očima hlavní hrdinky - osmnáctileté Sofie, kterou výborně psyhologicky vykreslila. Moc se mi líbilo zapojení velmi reálně působících novinových článků a kapitol věnovaných čarodějnici samotné. Myslím, že samotné téma inkvizočních procesů je velice nosné a je trošku škoda, že bylo zmíněno jen okrajově.
Ale jinak je první zrnko temnoty velice čtivé, styl psaní odpovídá věku hlavní hrdinky a velice mě bavil, děsivo postupně nabírá na intenzitě a číhající odvěké zlo je napsáno tak sugestivně, že autorce děkuju za tíživou noční můru.

TerkinKnižnySve
TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Nelly Černohorska - Oko čarodejnice


Počet strán: 124
Vydavateľstvo : @goldendog
Žáner: #horor

V prvom rade ďakujem vydavateľstvu @goldendog za poskytnutie knihy na recenziu, v druhom rade ďakujem, že existuje edícia #zrnkatemnoty , tieto krátke hororové poviedky vo mne vždy vzbudia zimomriavky a strach a to len na pár stranách.

Ďakujem aj autorke, že si vymyslela tento úžasný príbeh plný duchariny a nevysvetliteľných javovov a brr pocitov, sen tam aj grc pocitov a hlavne skvelému štýlu písania, ktorým som si výborne priblížila 18 ročnú Sofiu, ktorá si servítky pred ústa nedáva


r0st4
r0st4
19.10.2023 2 z 5

No, přiznám se, že úplně netuším, s jakým záměrem vznikla edice Zrnka temnoty. Pokud to má být náhrada legendární série Stopy hrůzy, pak je to asi ok. V jakémkoliv jiném případě ale Oko čarodějnice moc nefunguje.

Plus: Je to kraťoučký a Nelly Černohorská má celkem příjemný styl vyprávění.
Mínus: Horor to není ani vzdáleně. Spíš takové young adult depkaření s trochou nadpřirozena na okraji.

Fiddis
Fiddis
03.10.2023 4 z 5

Nelly píše skvěle, moc mě to baví. Věty jako "Miluju ho, ale zrovna teď mě pěkně sere.", "Uši mám třikrát tak větší, takže slyším i můří prd.", "ozve se za ním tak náhle, že si z toho málem učůrnul" jsou prostě můj šálek kávy :-D

Co se týče námětu samotného, ten mě až tak nezaujal, ale to bude i tím, že jsem na horory náročná, už tu nějak všechno bylo. Nicméně postava Sofie je mi velmi sympatická a dost se mi líbilo prokládání příběhu novinovými zprávami.

Nelly, jen tak dál a doufám, že se brzy dočkám další knihy :-)

monikasbookclub
monikasbookclub
10.09.2023 3 z 5

Myslela jsem si, že se mi kniha bude líbit mnohem více, ale byla bohužel zklamáním. Nešlo ani tak moc o samotný námět knihy, ale o zpracování. Vůbec mi neseděl styl jakým byla kniha napsaná a přišlo mi, že všechno tam bylo nastíněné jen obrazově a nic nebylo pořádně rozebrané do hloubky. Začátek byl dost pomalý a na to, že kniha má být horor tam bylo až moc sexu. Co naopak musím ocenit jsou jednoznačně novinové výstřižky, které jsou pěkným obzvlášťením textu spolu s ilustracemi. Ocenila bych asi jiné zpracování příběhu, protože za mě tajemné zrcadlo ze 17. století spolu s jeho temnou minulostí a vraždy mladých dívek mají velký potenciál, který byl ale bohužel v této knížce promarněn.

Ronnie68
Ronnie68
05.09.2023 4 z 5

Moje první kniha z této edice Zrnka temnoty ... Je to útlá hororová jednohubka .... Která se skvěle rozvíjela ... Líbily se mi i zapojení novinových článků o pohřešovaných dívkách ... Hezky zobrazen příběh démona a konec byl docela síla.... Četlo se to fakt skvěle...

ka.dudk
ka.dudk
09.07.2023 4 z 5

Skvělá knížka:-). První setkání s autorkou. Už několikáté zrnko temnoty, žádná knížka z této edice ještě nezklamala :-)

Pitbullka
Pitbullka
05.07.2023 4 z 5

Tak tohle byla naprosto výborná záležitost. Ten začátek byl trošku náročnější a pár stran mi trvalo se sžít se stylem knížky, ale pak všechno nabralo grády. A ten konec? Lahůdka!

viktor7624
viktor7624
08.04.2023 3 z 5

Moje první kniha z edice Zrnka Temnoty a úplně nenaplnila má očekávání. Čekal jsem něco jako Stopy Hrůzy. Vzpomínám si, že jako malý jsem Stopy Hrůzy hltal v noci pod peřinou. Byly to napínavé knihy pro děcka, od kterých člověk nečekal extra velkou hloubku, ale očekával napětí. Oko čarodějnice není úplně tento typ zábavy. Některé pasáže jsou dosti otevřené, možná až šokující, takže bych knihu dětem úplně nedoporučil. Je zde i pokus jít více do hloubky, než by člověk po takto útlé knížce čekal. Všechno je to ale tak nějak na půl cesty: I když hrdinka není jednorozměrná, úplně si mé srdce nezískala (chlastá, kouří, hulí, je z velké části pasivní), zvláště v první půlce knihy jede kniha na poloviční tempo a napínavé to začne být vlastně až v druhé polovině. Je to škoda. Příbeh je plný dobrých nápadů, ale mám pocit, že mnoho témat je tam jen načrtnuto.
Na knize dále chválím grafickou úpravu. Jsou zde velmi milé ilustrace a výstřižky novinových článku vytváří atmosféru. Pokud podobnou péči dostanou i další knihy z této edice, už teď se na ně těším.

PosPol
PosPol
04.03.2023 3 z 5

Pokud jste milovali Stopy hrůzy, tak si Zrnka zamilujete! Protože přesně to na českém trhu chybělo. Krátké, úsečné příběhy způsobující zježení chloupků až na . Plné hnusu, zvrácenosti, zla, marnosti a zatracení. Happy end? Zapomeňte!

Sofii je 18 a řeší to samé jako její vrstevníci: "Už pár let propadám pocitům beznaděje. Nikdy vás nenapadlo, jak moc je život marný? Jste tady, i když jste se o to neprosili, před sebou jen tvrdé roky dřiny".

Její život se ale mění ve chvíli, kdy se doma objeví starodávné zrcadlo. Husí kůži má pokaždé, když kolem něj projde. A začnou se dít divné věci. Především se ztrácet mladá děvčata. Sériový vrah v Opavě? Nebo je zatím něco mnohem strašnějšího? Něco prastarého, bezvěkého a tak mocného, že to lidská mysl není schopna pojmout? A jak s tím souvisí úplňky, podivné úkazy či mizející menstruující panny? To už si, milý čtenáři, budeš muset přečíst sám.

Na knize cením zasazení do českého prostředí a umné novinové výstřižky, které spolu s pár trefnými kresbami podtrhují příběh.

Co se mi naopak nelíbilo - na to, jak je kniha krátká (124 str.) je začátek vleklý a krom občasného strašidelné polechtání dlouho čekáme na akci. Text zasahuje až příliš do vazby, takže jsem v podstatě musela zlomit hřbet (není chyba autorky, ale je to škoda). A co mi vyloženě lezlo na nervy, jsou některé rozhovory v němčině. Jde o pár vět, ale musela jsem to překládat a jako někdo kdo má z němčiny osypky mě to příliš nepotěšilo. A poslední bod - lehce mi to připomíná Stopy hrůzy č. 14 - Neznámá v zrcadle. Ale je mi jasné, že dnes už je těžké napsat něco originálně.
Suma sumárum - plusy převažují, proto doporučuji tuto jednohubku a už se těším na další Zrnka temnoty. Dávám 3,5/5.

Aya81
Aya81
03.03.2023 3 z 5

Ale proč ne. Taková čtivá nadpřirozená jednohubka. Něco jako Stopy hrůzy v modernějším hávu. Líbil se mi styl psaní i motiv. Dalo by se s tím trochu pohrát a příběh vytunit. Nejvíc mi ale vadil text zabíhající příliš do vazby, špatně se to četlo a kniha se musela rozevírat "přes moc".

Limonadovyjoe
Limonadovyjoe
14.02.2023 4 z 5

3,5
Přibližně 120ti stránková novela je jako když se v Bravíčku slepí stránky mezi fotorománem a děsivými příběhy :). V dobrém smyslu.
Na jedné straně je vztahová linka 18ti leté Sofie a na druhé straně máme tajemné zrcadlo ze 17.století a jeho příběh, vraždy mladých dívek, inkvizice.. a i když mi toho na tak útlou knihu přišlo až příliš, ve výsledku jsem se dobře bavila.
Čtení je jednoduché, detailní popisky vyvolávají zhnusení a novinové články, stejně tak umístění na Opavsko vyvolávají dojem opravdivosti.

Co se mi líbí moc je malá velikost, paperbacková forma a tedy i nízká váha, díky které se kniha vleze do každé tašky a je skvělá na cesty. To se vydavatelství povedlo.

Marketplace
Marketplace
23.12.2022 4 z 5

Taková krátká jednohubka. Ani ne tak strašidelné, ale napětí tam je. Docela dobrá knížečka.

DareDeer
DareDeer
20.12.2022 4 z 5

Milé překvapení. Škoda, že mi 18 už bylo, s hrdinkou bych se pak ztotožnila víc. Na mě trochu moc relationshit na úkor hororu, ale získal si mě "opepřený" jazyk a vtipná spojení (brokovnice - kámoška), kterým jsem se upřímně zasmála. Sympatická autorka, fandím jí :)

Výhrady mám k anotaci na zadní straně, jež má být lákadlem, nikoli spoilerem děje ze strany 105 z celkových 116. Má druhá výhrada směřuje k paperbackové sazbě. Řádky nešly číst do konce, dokud člověk knihu "nerozlomil". Proto po jednom přečtení vypadá můj výtisk jak vytažený... víte odkud.

LucYfer666
LucYfer666
15.11.2022 3 z 5

Možná kdybych to četl jako první ze série, měl bych trochu jiný pohled, ale takto úplně ve všem souhlasím s komentátorem Reithe.

eraserhead
eraserhead
07.11.2022 4 z 5

Jestli něco výrazně chybí českému horroru, jsou to novely. Zdá se, že edice Zrnka temnoty se rozhodla s tím něco udělat. Jupí. OKO ČARODĚJNICE má sice prostou a vlastně nijak originální (leč dobře vymyšlenou) zápletku, ale výborné provedení a autorka ho vystřihla skvělým stylem. Hrozně nerad bych, aby to vyznělo nějak negativně, což tak rozhodně vůbec nemyslím, ale je to něco jako, když vám přestanou stačit Stopy hrůzy a chcete něco ostřejšího, výraznějšího, drsnějšího, expresivnějšího. Tak přesně pro to je tady OKO ČARODĚJNICE. Zaujala mě skvěle vykreslená hlavní hrdinka, ryzost a syrovost příběhu. Někdy prostě není třeba originalita za každou cenu, někdy je síla v jednoduchosti, přímočarosti a dobré práci s žánrovými proprietami. Pak to sedne, jako mě sedlo OKO ČARODĚJNICE.

NemmamSlov
NemmamSlov
26.10.2022 5 z 5

Bol som milo prekvapený. Veľa hororov nečítam a len vďaka časopisu Pevnosť som sa k tejto knihe dostal. Sofia mi najprv liezla na nervy, ale časom si získala moje sympatie. Príbeh spestrili aj obrázky novín. Celková atmosféra bola napínavá, nápad s temnou mágiou bol bombastický a aj spojitosť zrkadla a zlej bytosti nesklamal. Určite si nájdem čas na ďaľšiu tvorbu Nelly Černohorskej.

Pafka643
Pafka643
02.10.2022 4 z 5

Skvělá jednohubka a ideální četba na víkendové cestování.
Jednoduchý příběh, který člověka vtáhne na první dobrou. Uvěřitelné charaktery, které žijí uvěřitelné životy. Dobře vykreslená hlavní hrdinka i její životní trable. Strašidelné scény jsou také povedené. A rozuzlení dává smysl.
Možná se nejedná o nejlepší hororový příběh, který existuje. Ale je fér říct, že na nic takového si kniha ani nehraje. Naopak je opravdová!
Vše, co se autorka rozhodla použít funguje velice dobře. Takové malé švýcarské hodinky, které mě potěšily. Dobrá práce a hodně štěstí v další tvorbě!

LucyEcstasy
LucyEcstasy
21.09.2022

Tato útlá kniha vám přinese velmi napínavý a temný příběh, odehrávající se v České republice.

Hlavní hrdinkou tu je dospívající Sofie, která vede, za mne, stereotypní život. Dokud se ale nezačnou dít kolem ní zvláštní věci. Začínají se ztrácet spolužačky její sestry Alice. Vyvrcholí to zmizením její sestry.

co ale způsobilo tento sled událostí? (Ne)obyčejné zrcadlo, které si koupila Sofiina matka a vyvěsila ho v jejich domě.

Sofie začne pátrat po původu zrcadla a zjistí, že zrcadlo má strašlivou minulost.

Zachrání svou sestru?

Já vám toho nechci moc prozradit. Mohu ale říci, že příběh opravdu stojí za to.

Autorka umí čtenáře udržet v napětí a hororové pasáže se jí povedly vykreslit tak, že čtenář čte se zatajeným dechem.

Proto je kniha na jedno odpoledne. Já osobně doporučuji večer, aby se vám lépe spalo.

Oceňuji i vysvětlení, proč se kniha jmenuje právě Oko čarodějnice. Respektive, že název knihy má přímou spojitost s příběhem.

Sofie byla typicky dospívající dívka, hledající sama sebe. Tak trochu ztracená, ale zároveň člověk, co bojuje za svou věc.

Celou dobu jsem měla představu, kam se bude vyvíjet příběh, ale to jsem se naprosto spletla, a proto jsem byla překvapena, co dokázala autorka vymyslet.

Dokázala bych si osobně představit příběh delší, ale i tak jsem byla velice spokojena a rozhodně po knize mrkněte. Ať už kvůli samotnému příběhu, tak na podporu českých autorů. Protože zrovna tahle kniha se může rovnat světové konkurenci.

Knihu řadím mezi top knihy tohoto roku a hodnotím ji 5/5⭐️.

Reithe
Reithe
19.08.2022 3 z 5

Knížka v kompaktním formátu, co se týče rozměru i délky, kterou je možné přečíst i na jeden zátah. Pokud jde o příběh, na zadek jsem si z něj nesedl. Zařazení mezi horory je možná přehnané, z mého pohledu tam je „hororovosti“ tak na dva stupně z deseti. Vlastně, vyšlo to v edici „Zrnka temnoty“, takže to zrnko by tomu odpovídalo. Jak už zaznělo v předešlých komentářích, sexu je tam popsáno dost na to, že většinou příběh samotný nikam neposouvá. Zvláštní byl jazyk, kterým je kniha napsána: skutečně by 18letá dívka používala tolik přechodníků, když by běžně mluvila hovorovou až obecnou češtinou? Můj závěr: nebylo to špatné, ale další úpravy a osekání textu by tomu asi prospěly.

Shaxx
Shaxx
16.08.2022 4 z 5

Tenoučká knížečka se zajímavě zpracovaným obsahem. Například grafické zpracování v podobě novinových článků s fotografiemi - povedené.
Příběh jako takový nepřináší nic extra originálního, ale překvapil mě mile styl psaní. Hlavní hrdinka je mladá holka, ke které slangové vyjadřování sedlo a nepůsobilo nijak rušivě, jak to občas bývá. Celé je to psané poutavě, barvitě a tak nějak živelně. Například: ,,Na stará kolena dostal raka. Blbý průběh, velké bolesti. Takže si vzal svou milovanou brokovnici a zkrátil si hlavně i čekání." Prostě parádní, bavila jsem se. Moc ráda si od autorky přečtu ještě něco :)

Morbid06
Morbid06
09.08.2022 2 z 5

Rychle se čte, příjemné počtení k čaji/kávě/odpolední svačině.

mallamut
mallamut
07.08.2022 5 z 5

Přiloha Pevnosti opět příjemně překvapila a zabavila na jedno odpoledne. Dobrá jednohubka.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
01.08.2022 4 z 5

Ak by nebola hrdinka tá, aká je, možno by to nebolo až také dobré. Nelly Černohorská však do akcie vehementne povolala uveriteľnú 18-ročnú sympatickú žabu, ktorá vôbec netuší, v akej šlamastike sa ocitla. Postupne jej to začne dochádzať, ale ako to už býva, je neskoro. Alebo nie je? Nechajte sa prekvapiť. Okrem realistickej hlavnej postavy poteší výtvarná stránka (ilustrácie, skeny novín), dobrý a napínavý dej a príjemný autorkin štýl, ktorý sa na nič nehrá, je v dobrom jednoduchý a zábavný a vtipný („postreh mŕtveho Indiána“). Našťastie bez toho, aby sabotoval temnú hororovú atmosféru. Vďaka chytľavému štýlu písania kniha pôsobí dojmom, ako keby vám to autorka hovorila nad pivom (či skôr kávou, aby sme zostali v kontexte). Nezabúdajme však, že v literatúre zvykne platiť (česť výnimkám), že čím „ľahšie“ je text napísaný, tým ho paradoxne bolo ťažšie napísať. Extrémne mrazivé, desivé a strašidelné to nie je. Čo je možno škoda, lebo akonáhle autorka dostane príležitosť, je v tom dobrá (pohybový senzor). Každopádne je to našťastie krásne znepokojivé tým, že sa okolo hrdinky nenápadne, ale o to nechutnejšie, zbiehajú nepríjemné okolnosti, ktoré ona nevidí, alebo ich má tendenciu podceňovať. To je vec, aká sa postavám v hororoch zvykne vracať. A rozhodne nie pekne. Čitateľ tuší, vie, že je to slučka, ktorá sa jej neviditeľne omotáva okolo hrdla. A potom...

mot33
mot33
31.07.2022 4 z 5

Poměrně svěží dílko,stránek akorát a má to spád.

lassse
lassse
28.07.2022 3 z 5

Celkem pobavilo, trochu i vystrašilo a tak to stačilo :)

Pampalini
Pampalini
20.07.2022 4 z 5

Tradiční příběh o čarodějnici na moderní způsob. Lehké, čtivé, lehce jsem měl pocit, že na některé drobnosti jsem příliš starý - dívka, 18 let, deprese zmírňuje chlastem, trávou a rychlým sexem... ale proč ne. Má to hlavu i patu, vidět, že autorka umí psát a umí o čem píše.

haannyys
haannyys
23.06.2022 2 z 5

Až na konci knížky jsem zjistila, že už jsem jednu autorčinu knihu četla. A ani teď žádná sláva. Jedna hvězda za odvahu psát knihy. Jedna za to, že to aspoň rychle uteklo. Sloh je jednoduchý, ale hned na začátku mě zarazilo, že když člověk může napsat slovo "hovno" (a dál i peprnější), že pak použije spojení "jsem se nejspíš, ehm, potentovala". To mě fakt rozesmálo a uvažovala jsem, jestli mám číst dál, protože jsem byla na straně 8. Celkově nemám ráda v knihách "ehm", "no" a jiné vycpávky, i když to tady asi mělo přiblížit věk hlavní hrdinky. Já jsem vážně strašpytel, ale tady bohužel nic. Pár nevysvětlených událostí kvalitě taky nepřidalo.

Malarkey
Malarkey
07.06.2022 4 z 5

Nejspíš nemohlo být lepší první Zrnko temnoty než Oko čarodějnice. Úderné, razantní, tajuplné...

Nakladatelství Golden Dog touto knihou rozjelo sérii kratších příběhů, u kterých se domnívají, že stojí za pozornost a opravdu nemohli začít lepší knihou. Oko čarodějnice je na těch 110 stránkách tak úderné, jako když byste si pustili nějaký hollywoodský horor a nedokázali byste z něj po hodinu a půl spustit oči.

Autorka se s ničím nemaže a rovnou čtenáře vyprávěcí ich-formou dovolí vstoupit do života mladé holky, která má řešit svoje teen problémy a ne nějakou čarodějnickou čubku, co seje po okolí Opavy smrt.

Líbila se mi razantnost děje, české prostředí, ale i momenty, které ve mně vyvolávaly pocity, že takový příběh by se na velkém plátně krásně vyjímal. Jednohubka jak vyšitá a já doufám, že si od autorky brzo zase něco přečtu.

666Jitka
666Jitka
13.04.2022 4 z 5

Paradoxně jsem četla první knihu z edice Zrnka temnoty jako druhou, ale to myslím nevadí. Velmi dobrá hororová jednohubka čtenáře vtáhne do života osmnáctileté holky, který se začne naplňovat podivnými pocity, zvláštními úkazy a hroznými skutečnostmi. Příběh postupně odhaluje svá tajemství a lehce vás udrží u zajímavého napínavého děje, který se bez zbytečných okolků valí svou strašidelnou atmosférou. Ten konec jsem fakt nečekala !!!