Oko čarodějnice

Oko čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483091/bmid_oko-carodejnice-wki-483091.jpg 4 121 45

Sofie byla obyčejná osmnáctiletá dívka potýkající se s vlastními problémy dospívání a nevydařenými vztahy. Vše se změnilo poté, co její matka, milovnice starožitností, pověsila na stěnu zrcadlo. Rázem se ocitla v soukolí bizarních událostí, jež hrozily skončit katastrofou. Ve městě začaly mizet dívky. Pachatel po sobě nezanechal žádné stopy a policie tápe. Jakmile se ztratí i Sofiina mladší sestra Alice, začíná závod s časem a vítězství je nejisté.... celý text

LucYfer666
15.11.2022 3 z 5

Možná kdybych to četl jako první ze série, měl bych trochu jiný pohled, ale takto úplně ve všem souhlasím s komentátorem Reithe.

eraserhead
07.11.2022 4 z 5

Jestli něco výrazně chybí českému horroru, jsou to novely. Zdá se, že edice Zrnka temnoty se rozhodla s tím něco udělat. Jupí. OKO ČARODĚJNICE má sice prostou a vlastně nijak originální (leč dobře vymyšlenou) zápletku, ale výborné provedení a autorka ho vystřihla skvělým stylem. Hrozně nerad bych, aby to vyznělo nějak negativně, což tak rozhodně vůbec nemyslím, ale je to něco jako, když vám přestanou stačit Stopy hrůzy a chcete něco ostřejšího, výraznějšího, drsnějšího, expresivnějšího. Tak přesně pro to je tady OKO ČARODĚJNICE. Zaujala mě skvěle vykreslená hlavní hrdinka, ryzost a syrovost příběhu. Někdy prostě není třeba originalita za každou cenu, někdy je síla v jednoduchosti, přímočarosti a dobré práci s žánrovými proprietami. Pak to sedne, jako mě sedlo OKO ČARODĚJNICE.

NemmamSlov
26.10.2022 5 z 5

Bol som milo prekvapený. Veľa hororov nečítam a len vďaka časopisu Pevnosť som sa k tejto knihe dostal. Sofia mi najprv liezla na nervy, ale časom si získala moje sympatie. Príbeh spestrili aj obrázky novín. Celková atmosféra bola napínavá, nápad s temnou mágiou bol bombastický a aj spojitosť zrkadla a zlej bytosti nesklamal. Určite si nájdem čas na ďaľšiu tvorbu Nelly Černohorskej.

Pafka643
02.10.2022 4 z 5

Skvělá jednohubka a ideální četba na víkendové cestování.
Jednoduchý příběh, který člověka vtáhne na první dobrou. Uvěřitelné charaktery, které žijí uvěřitelné životy. Dobře vykreslená hlavní hrdinka i její životní trable. Strašidelné scény jsou také povedené. A rozuzlení dává smysl.
Možná se nejedná o nejlepší hororový příběh, který existuje. Ale je fér říct, že na nic takového si kniha ani nehraje. Naopak je opravdová!
Vše, co se autorka rozhodla použít funguje velice dobře. Takové malé švýcarské hodinky, které mě potěšily. Dobrá práce a hodně štěstí v další tvorbě!

LucyEcstasy
21.09.2022

Tato útlá kniha vám přinese velmi napínavý a temný příběh, odehrávající se v České republice.

Hlavní hrdinkou tu je dospívající Sofie, která vede, za mne, stereotypní život. Dokud se ale nezačnou dít kolem ní zvláštní věci. Začínají se ztrácet spolužačky její sestry Alice. Vyvrcholí to zmizením její sestry.

co ale způsobilo tento sled událostí? (Ne)obyčejné zrcadlo, které si koupila Sofiina matka a vyvěsila ho v jejich domě.

Sofie začne pátrat po původu zrcadla a zjistí, že zrcadlo má strašlivou minulost.

Zachrání svou sestru?

Já vám toho nechci moc prozradit. Mohu ale říci, že příběh opravdu stojí za to.

Autorka umí čtenáře udržet v napětí a hororové pasáže se jí povedly vykreslit tak, že čtenář čte se zatajeným dechem.

Proto je kniha na jedno odpoledne. Já osobně doporučuji večer, aby se vám lépe spalo.

Oceňuji i vysvětlení, proč se kniha jmenuje právě Oko čarodějnice. Respektive, že název knihy má přímou spojitost s příběhem.

Sofie byla typicky dospívající dívka, hledající sama sebe. Tak trochu ztracená, ale zároveň člověk, co bojuje za svou věc.

Celou dobu jsem měla představu, kam se bude vyvíjet příběh, ale to jsem se naprosto spletla, a proto jsem byla překvapena, co dokázala autorka vymyslet.

Dokázala bych si osobně představit příběh delší, ale i tak jsem byla velice spokojena a rozhodně po knize mrkněte. Ať už kvůli samotnému příběhu, tak na podporu českých autorů. Protože zrovna tahle kniha se může rovnat světové konkurenci.

Knihu řadím mezi top knihy tohoto roku a hodnotím ji 5/5⭐️.

Reithe
19.08.2022 3 z 5

Knížka v kompaktním formátu, co se týče rozměru i délky, kterou je možné přečíst i na jeden zátah. Pokud jde o příběh, na zadek jsem si z něj nesedl. Zařazení mezi horory je možná přehnané, z mého pohledu tam je „hororovosti“ tak na dva stupně z deseti. Vlastně, vyšlo to v edici „Zrnka temnoty“, takže to zrnko by tomu odpovídalo. Jak už zaznělo v předešlých komentářích, sexu je tam popsáno dost na to, že většinou příběh samotný nikam neposouvá. Zvláštní byl jazyk, kterým je kniha napsána: skutečně by 18letá dívka používala tolik přechodníků, když by běžně mluvila hovorovou až obecnou češtinou? Můj závěr: nebylo to špatné, ale další úpravy a osekání textu by tomu asi prospěly.

Shaxx
16.08.2022 4 z 5

Tenoučká knížečka se zajímavě zpracovaným obsahem. Například grafické zpracování v podobě novinových článků s fotografiemi - povedené.
Příběh jako takový nepřináší nic extra originálního, ale překvapil mě mile styl psaní. Hlavní hrdinka je mladá holka, ke které slangové vyjadřování sedlo a nepůsobilo nijak rušivě, jak to občas bývá. Celé je to psané poutavě, barvitě a tak nějak živelně. Například: ,,Na stará kolena dostal raka. Blbý průběh, velké bolesti. Takže si vzal svou milovanou brokovnici a zkrátil si hlavně i čekání." Prostě parádní, bavila jsem se. Moc ráda si od autorky přečtu ještě něco :)

Morbid06
09.08.2022 2 z 5

Rychle se čte, příjemné počtení k čaji/kávě/odpolední svačině.

mallamut
07.08.2022 5 z 5

Přiloha Pevnosti opět příjemně překvapila a zabavila na jedno odpoledne. Dobrá jednohubka.

Ivan Kučera
01.08.2022 4 z 5

Ak by nebola hrdinka tá, aká je, možno by to nebolo až také dobré. Nelly Černohorská však do akcie vehementne povolala uveriteľnú 18-ročnú sympatickú žabu, ktorá vôbec netuší, v akej šlamastike sa ocitla. Postupne jej to začne dochádzať, ale ako to už býva, je neskoro. Alebo nie je? Nechajte sa prekvapiť. Okrem realistickej hlavnej postavy poteší výtvarná stránka (ilustrácie, skeny novín), dobrý a napínavý dej a príjemný autorkin štýl, ktorý sa na nič nehrá, je v dobrom jednoduchý a zábavný a vtipný („postreh mŕtveho Indiána“). Našťastie bez toho, aby sabotoval temnú hororovú atmosféru. Vďaka chytľavému štýlu písania kniha pôsobí dojmom, ako keby vám to autorka hovorila nad pivom (či skôr kávou, aby sme zostali v kontexte). Nezabúdajme však, že v literatúre zvykne platiť (česť výnimkám), že čím „ľahšie“ je text napísaný, tým ho paradoxne bolo ťažšie napísať. Extrémne mrazivé, desivé a strašidelné to nie je. Čo je možno škoda, lebo akonáhle autorka dostane príležitosť, je v tom dobrá (pohybový senzor). Každopádne je to našťastie krásne znepokojivé tým, že sa okolo hrdinky nenápadne, ale o to nechutnejšie, zbiehajú nepríjemné okolnosti, ktoré ona nevidí, alebo ich má tendenciu podceňovať. To je vec, aká sa postavám v hororoch zvykne vracať. A rozhodne nie pekne. Čitateľ tuší, vie, že je to slučka, ktorá sa jej neviditeľne omotáva okolo hrdla. A potom...

mot33
31.07.2022 4 z 5

Poměrně svěží dílko,stránek akorát a má to spád.

lassse
28.07.2022 3 z 5

Celkem pobavilo, trochu i vystrašilo a tak to stačilo :)

Pampalini
20.07.2022 4 z 5

Tradiční příběh o čarodějnici na moderní způsob. Lehké, čtivé, lehce jsem měl pocit, že na některé drobnosti jsem příliš starý - dívka, 18 let, deprese zmírňuje chlastem, trávou a rychlým sexem... ale proč ne. Má to hlavu i patu, vidět, že autorka umí psát a umí o čem píše.

haannyys
23.06.2022 2 z 5

Až na konci knížky jsem zjistila, že už jsem jednu autorčinu knihu četla. A ani teď žádná sláva. Jedna hvězda za odvahu psát knihy. Jedna za to, že to aspoň rychle uteklo. Sloh je jednoduchý, ale hned na začátku mě zarazilo, že když člověk může napsat slovo "hovno" (a dál i peprnější), že pak použije spojení "jsem se nejspíš, ehm, potentovala". To mě fakt rozesmálo a uvažovala jsem, jestli mám číst dál, protože jsem byla na straně 8. Celkově nemám ráda v knihách "ehm", "no" a jiné vycpávky, i když to tady asi mělo přiblížit věk hlavní hrdinky. Já jsem vážně strašpytel, ale tady bohužel nic. Pár nevysvětlených událostí kvalitě taky nepřidalo.

Malarkey
07.06.2022 4 z 5

Nejspíš nemohlo být lepší první Zrnko temnoty než Oko čarodějnice. Úderné, razantní, tajuplné...

Nakladatelství Golden Dog touto knihou rozjelo sérii kratších příběhů, u kterých se domnívají, že stojí za pozornost a opravdu nemohli začít lepší knihou. Oko čarodějnice je na těch 110 stránkách tak úderné, jako když byste si pustili nějaký hollywoodský horor a nedokázali byste z něj po hodinu a půl spustit oči.

Autorka se s ničím nemaže a rovnou čtenáře vyprávěcí ich-formou dovolí vstoupit do života mladé holky, která má řešit svoje teen problémy a ne nějakou čarodějnickou čubku, co seje po okolí Opavy smrt.

Líbila se mi razantnost děje, české prostředí, ale i momenty, které ve mně vyvolávaly pocity, že takový příběh by se na velkém plátně krásně vyjímal. Jednohubka jak vyšitá a já doufám, že si od autorky brzo zase něco přečtu.

666Jitka
13.04.2022 4 z 5

Paradoxně jsem četla první knihu z edice Zrnka temnoty jako druhou, ale to myslím nevadí. Velmi dobrá hororová jednohubka čtenáře vtáhne do života osmnáctileté holky, který se začne naplňovat podivnými pocity, zvláštními úkazy a hroznými skutečnostmi. Příběh postupně odhaluje svá tajemství a lehce vás udrží u zajímavého napínavého děje, který se bez zbytečných okolků valí svou strašidelnou atmosférou. Ten konec jsem fakt nečekala !!!

KadetJaina
21.01.2022 3 z 5

Chvilku mi trvalo začíst se do autorčina stylu a vcítit se do hlavní hrdinky (i když vím, že být mi ještě osmnáct, tak ji žeru), její přemýšlení mě někdy vytrhlo ze čtení. Nejvíc se mi líbily návraty do minulosti, taky grafické zpracování novinových článků.
Jde o pěknou jednohubku, přečtená je za pár hodin a je plná krve, duchů, čarodějnic, sexu a kafe. Fakt hodně kafe.

jonyrico
16.01.2022 5 z 5

Moje první střetnutí s autorkou Nelly Černohorskou dopadlo více než dobře. Spisovatelka dokázala na pouhých 124 stranách rozehrát hororový příběh, kterému prakticky nic nescházelo. Musím se přiznat, že mi několik málo stránek trvalo sžít se s jejím stylem psaní, ale pak se to četlo jako po másle.

Když to shrnu, tak jsme dostali autentickou sympatickou mladou dívku, které do života vstoupí zlo. Vše je podáváno přímočaře, přičemž si autorka pro téměř celou knihu zvolila vyprávění v ich-formě a v současnosti, takže není nikterak složité se na Sofii napojit. Zbytečně se nechodí kolem horké kaše, prostě bum a malá holka je mrtvá... prásk, Jáchym se vzrušil a vzal si Sofii v kuchyni... je to dynamické, necenzurované a zaručeně to čtenáře bude bavit.

robin9739
02.01.2022 5 z 5

Jedná o kvalitní hororovou jednohubku s mrazivou atmosférou a dobrým příběhem. Určitě tuto knihu doporučuji a těším se na další novely z edice Zrnka Temnoty.

kniznistranky
11.12.2021 5 z 5

Přečteno na jeden zátah - což už se mi dost dlouho nestalo - a bylo to úžasné! Autorčin styl je jeden z těch, na který si pár stran potřebuju zvyknout, číst pozorněji abych se do děje dostala, ale pak už to jelo a "vyflustlo" mě to až na konci. Brilantní! Nemám co vytknout a jsem maximálně spokojená. U Zlovolných bytostí, které jsem četla nedávno, mě autorka svou povídkou úplně stoprocentně nepřesvědčila a spíš se mi líbili její balady, ale tady si to sedlo jak prdel na hrnec, jak se říká. Dobře vymyšlené, za mě i uvěřitelné a navíc doplněné úžasnými malými ilustracemi. Ano, tohle já můžu! Jsem nadšení a těším se na další autorčinu tvorbu a na další knížku v této edici Zrnka temnoty!
Za závěr bych jen řekla, že je možná lepší nic si o knížce nezjišťovat a pokud vás baví horor, prostě se do ní rovnou pustit. Přece jen, má 120 stran, takže jí někteří slupnou vážně na posezení.