Zlovolné bytosti

kniha od:

Zlovolné bytosti https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453921/bmid_zlovolne-bytosti-mFn-453921.png 4.1 79
Koupit Koupit eknihu Bazar

Zlovolné bytosti jsou jedinečnou knihou, v níž si přijdou na své nejen milovníci prózy, ale i příznivci poezie. Celé dílo je zastřešeno slovanskou mytologií, takže pokud máte rádi zkazky o vílách, čarodějnicích, jezinkách či jiných nedobrých stvořeních – neváhejte! Sbírka je otevřena hororovou novelou Když se nedíváš, ve druhé části je ukryto 11 epických, veršovaných balad napsaných v duchu Erbenovy Kytice. Když se nedíváš je velice temná a velice expresivní novela, jež čtenáře zavede do malinké vesničky, která se již po léta dusí pod hávem strachu a smrti. Každý rok se zde ztratí jedno dvě děti, žádné není v bezpečí a nikdo neví, kdo bude další. Z temných hvozdů přichází čarodějnice… Co vše se může stát, když v kotlíku smícháte rodinnou tragédii, dva kluky, malou holčičku a psychicky labilní matku?... celý text

Žánr:
Literatura česká , Poezie

Vydáno: , Pointa
více info...

Komentáře (22)

Komentáře 22 Recenze 3

Uma
Uma
28.08.2023 4 z 5

4,5*
velice originální a zajímavý příběh
stojí za to

lordchaos
lordchaos
03.04.2023 3 z 5

NČ psát umí, místy velice obrazně a živě. Ovšem v okamžiku, kdy postavy začínají jednat, jakkoli je to vlastně v rámci žánru žádoucí, příliš zhovadile, začne být průhledné, kam to asi tak celé směřuje. V tu chvíli si řeknu "škoda", mohlo to být ještě daleko lepší. U balad bych se asi srovnání s Erbenem vyhnul, v autorčině veršotepectví jsou ještě cítit určité řemeslné rezervy (pokud to není umělecký záměr). Nicméně Erbenovy básně ve mně rezonují i po letech a stále si dovedu vybavit jejich silné monety. Zde zhruba po měsíci od přečtení knihy zjišťuji, že v mé paměti zůstala pouze novela - z básní ani Ň.


Ivan Kučera
Ivan Kučera
03.04.2023 4 z 5

Pecka. Skvelý folk horor. Nechápem, prečo u nás nevychádza ročne aspoň desať podobných kníh. Veď naše končiny sú na rozprávanie podobných príbehov doslova ako stvorené. Tá ľudová temnota je v nás, či sa nám to páči alebo nie dedíme ju po svojich predkoch, ktorí kedysi žili v domoch pri lesoch a v tých lesoch sa dialo vskutku všeličo. Nelly Černohorská prišla s razantne napísanou novelou o jednej dedine a jednej čarodejnici. Dôraz kladie na atmosféru, postavy, vzťahy a v neposlednom na skvelé dialógy. Skvelé, "živé" dialógy vie žiaľ písať len veľmi málo českých a slovenských spisovateľov. Čo ma ale fakt zaskočilo, to boli balady, ktoré tvoria druhú polovicu knihy. Obvykle podobné literárne útvary preskakujem, proste na rovinu hovorím, že mi čítanie básní atď. nič nedáva, som v tomto skrátka primitívny barbar. Ale Nelline balady sú parádne a úchvatné, zhltol som ich ako malinu a nevedel som sa od nich odtrhnúť, čo pri mojej antipatii k básňam atď. považujem ozaj za učinený zázrak.

eraserhead
eraserhead
06.03.2023 5 z 5

Pár lidí, co mě zná, ví, že jednak díky své seznamové OCD ale i kvůli přemíře nepřečtených knih v mé domácí knihovně, si vytvářím seznamy, co budu číst. Když se mi ale konečně do rukou dostala tahle kniha, kopl jsem OCD i aktuální seznam do zádele a přečetl ji hned. Protože jsem se na ni těšil. Protože Nellyino Oko čarodějnice mě hodně bavilo. A udělal jsem velice dobře. ZLOVOLNÉ BYTOSTI jsou opravdu skvělou a v mnoha ohledech nádhernou knihou. KDYŽ SE NEDÍVÁŠ, novela, zabírající dvě třetiny knihy, je drsnějším převyprávěním příběhu o Ježibabě/Babě Jaze/perníkové chaloupce tak, jak ho pojímají staré slovanské legendy. A Nelly k tomu přidává své vlastní pojetí, v němž dokáže skvěle skloubit základní příběh s pro ní až typickou brutální syrovostí. Už jen samotný rozjezd příběhu. A když Adam poprvé zavítá do domku stařeny, ježily se mi chlupy hrůzou a běhal mráz po zádech. Slovanská hrůza si opět nachází cestu do domácí literatury a českého horroru a Nelly, zdá se, je tou, které to jde na jedničku. Opravdu zajímavý, temný, mrazivý a v jistých ohledech originálně pojatý a skvěle napsaný příběh. To by samo o sobě k naprosté spokojenosti stačilo, opravdu ano. V poslední třetině však knihu doplňuje hned několik ne strašidelných, ale přímo horrorových balad (přesně v Erbenově tradici) a ty jsou naprosto fenomenální. Tohle mi ustřelilo dekel až někam do pryč. Nejsem schopen říct, která balada se mi líbí nejvíce, protože všechny jsou fenomenální a jedna lepší, než druhá, ale z MADLENKY jsem měl husí kůži. Tohle je jedním slovem N Á D H E R A! Chci sbírku horrorových balad Nelly Černohorské! Chci její další knihu, jakoukoliv! Pokud by mně někdo nutil říct domácí horrorový objev za poslední roky, je to Nelly Černohorská. I když, on by mě vlastně ani nutit nemusel

veriszv
veriszv
27.01.2023 3 z 5

Slovanská mytologie, inspirace v Kytici a pár pohádkových bytostí, které jsou ale mnohem temnější než si z dětství pamatujete…
Kniha je podle mě originálním kouskem, který jen tak nedostanete z hlavy. Já se přiznám, že na mě to bylo asi temné až moc, ale to není nic proti knize, už to ale zkrátka nebyla moje komfortní zóna.
V první části čeká na čtenáře novela Když se nedíváš, která opravdu není pro slabší povahy. Ve druhé potom 11 balad inspirovaných Erbenem. Při čtení se mi víc líbily balady, ale přiznám se, že teď, měsíc po dočtení, si z nich vůbec nic nevybavuju, za to novelu vidím pořád živěji než bych chtěla.
Můj šálek kávy tato kniha úplně nebyla. Ale pokud máte rádi, když vám při čtení běhá mráz po zádech a holdujete slovanské mytologii, je přímo pro vás!

666Jitka
666Jitka
24.08.2022 5 z 5

Autorčin rozhodně zdařilý knižní debut. Hororová novela je napsaná velice poutavě a čtenáře doslova vcucne do svérázného děje, jenž se s člověkem nemazlí, aby ho na konci vyplivla s otevřenou pusou - zkrátka pro mě fakt dobré. Také balady se mi moc líbily a myslím, že by je ocenil i podobnou tvorbou proslulý K.J.Erben.

Morbidus
Morbidus
15.03.2022 4 z 5

Úvodní novela se s ničím nepáře a vtáhne čtenáře do děje s kadencí prudkého vichru. Co víc, díky čtivosti textu se od příběhu dá velmi těžko odtrhnout a naopak se do něj dá opět snadno ponořit. Příběh budí emoce, má skvěle vykreslenou atmosféru a na správných místech neváhá být drsný.
Následné balady zde spousta čtenářů přirovnává ke Kytici. Já si dovolím trochu oponovat; zde vnímám spíše motiv „zakázané touhy“. Minimálně jsem ji tam pokaždé v nějaké podobě našel. Jako tematický celek mě to oslovilo; motivy ze slovanské mytologie jsou čtenářsky vděčné.
I tak nemohu hodnotit naplno. Občas slova prostě nezapadla v textu na správné místo a rušivě „zavrzala“. Příliš mne také neoslovila obálka knihy (a některé ilustrace), která by mě ke koupi nejspíš nenalákala. Nicméně atmosféru knihy dokreslit i přesto dokáží.
Na prvotinu jde o kvalitní počin, zejména máte-li rádi temné slovanské příběhy.

Mayla
Mayla
17.02.2022 1 z 5

No,co na to říct...ačkoliv všichni chválí,já se přiznávám,toto rozhodně není šálek mojí kávy.

haannyys
haannyys
29.12.2021 4 z 5

Po knize jsem sáhla na Světě knihy kvůli vydařené obálce a zajímavé anotaci. Trochu jsem váhala mezi hodnocením 3 nebo 4 hvězdami. Dávám 4, protože se mi líbí myšlenka balad a čtivý sloh, kterým je celá kniha napsaná. To, co mě znejistilo v hodnocení, jsou někdy dle mého nevhodně užitá slova, která do děje nesedí, párkrát jsem se přistihla u nechápavéhilo zavrtění hlavou, ale klady pro mě převážily. Jelikož se jedná o autorčinu prvotinu, rozhodně jí dám šanci i v jejím novém počinu.

FlexiMZ
FlexiMZ
26.11.2021 4 z 5

Několik měsíců jsem si brousila zuby na tuto autorčinu knihu a pořád tak nějak odolávala. Když jsem se ale dozvěděla, že jí bude vycházet novinka u mého oblíbeného nakladatelství, rozhodla jsem se, že si nejdřív přečtu její prvotinu a trošku se s její tvorbou seznámím. Na úvod musím říct, že Erbena v tom pozná nejspíš každý, kdo přečetl Kytici. Je to stejná hororová atmosféra, slovanská mytologie, duo dítě a matka...
V knize máme jednu povídku a několik balad. Oboje má své kouzlo. Udělalo na mě dojem to vykreslení tehdejší doby, vesnické prostředí, strašidelné příběhy tradující se mezi lidmi. Líbilo se mi to moc! Povídka za mě trošilinku slabší než balady, ty jsem si opravdu užila snad všechny. Těším se na autorčinu další tvorbu. Tohohle nutně potřebuju víc!

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
29.10.2021 4 z 5

Kniha je rozdělena na dvě části. V první se nacházi lehce strašidelná novela a ve druhé jsou balady, které jsou velmi podobné Kytici.
Obě části jsou inspirované slovanskou mytologií a to se mi líbilo.
Novelka určitě není určená pro děti.
Obsahuje docela dost vulgarismů, násilí a fekálií.
Zrovna u toho posledního bych se bez toho myslím obešel.
Jinak se mi, ale novelka líbila a dobře se četla.
Balady jsou také dobré.

Marekh
Marekh
10.10.2021 5 z 5

ZLOVOLNÉ BYTOSTI je autorčina prvotina. Kniha je inspirovaná slovanskou mytologií. Kniha je napsána ve stylu KYTICE od K. J. Erbena. Knihu hodnotím na 100 %.

V knize se nachází hororová novela KDYŽ SE NEDÍVÁŠ a 11 balad. Novela má 2 části. V novele se vyskytují také poznámky pod čarou. Balady se četly dobře a všemu jsem porozuměl.

Kniha se mi líbila a navodila mi strašidelnou atmosféru a na podzim je toto čtení ideální. V knize se nachází různá stvoření jako např. víly, jezinky, čarodějnice, tajemná světýlka aj. Docela jsem se bál. Pokud máte rádi Kytici od K. J. Erbena, mohla by se vám líbit také tato kniha.

Kniha není vhodná pro děti, zejména počáteční novela. Jednak by se bály a vyskytují se v ní scény, které nejsou vhodné pro děti. Autorka používá také vulgarismy. Pokud by vulgarismů bylo méně, nebylo by to na škodu.

Kniha obsahuje také černobílé ilustrace. V závěru knihy se nachází PODĚKOVÁNÍ.

Arkagas
Arkagas
09.10.2021 5 z 5

Děkuju! Tohle je přesně kniha, kterou jsem po přečtení Rudé galerie tak nutně potřebovala, abych se ujistila, že kvalitní tvorba žije. Tohle je krása, novela na začátku je děsivá, dechberoucí a skvěle napsaná. O lásce, odvaze, strachu, odhodlání. Místy dost děsivá, temná a nechutná, přesně tak, jak to mám ráda.

A balady v druhé polovině knížky jsou skvostné. Nelly psát prostě umí.

AlčaH
AlčaH
12.09.2021 5 z 5

Výborná kniha, která mě jako celek opravdu bavila.

Její první část tvoří temná novela Když se nedíváš. Musím pochválit autorčinu fantazii i to, jakým způsobem novelu napsala - mělo to spád, bylo to dramatické, tajemné, depresivní, v příběhu byly skvěle vykreslené postavy (byť na relativně malém prostoru)... No prostě to bylo moc dobré. :-) Jediné, co do teď nemůžu překonat a autorce odpustit, tak to je Dora - to jsem tedy vážně nečekala... :-)

Druhou část knihy tvoří jedenáct balad v duchu Erbena a musím říct, že i ty se mi moc líbily. Měly skvělou, tajemnou atmosféru a jejich čtení mě úplně vtáhlo.

Na závěr tedy jen doufám, že autorka bude v psaní pokračovat, a že se dočkáme dalších skvělých knih inspirovaných slovanskou mytologií. Protože tato tematika a navíc takhle dobře zpracovaná mě vážně moc baví, a myslím, že nabízí ještě hodně zajímavého prostoru k prozkoumání!

JointlieKat94
JointlieKat94
12.09.2021 4 z 5

Se čtením jsem byla spokojená. Za dva večery přečteno. :)
Je to vážně skoro jak K. J. Erben, ano, dalo by se to s ním srovnávat. Ale jasný, Erben je Erben. Tohle je něco nového, něco, co tu chybělo.

Musím ale vytknout, jako někdo v komentářích pode mnou, že některé výrazy se tam prostě nehodí. Když už to má být sprostý, ať je, v rámci možností, ale takovej "bimbas" mi tam jednoduše neseděl.

Novela byla fajn, balady byly super!

Tak jen asi dopíšu, že se těším na další knihu v takovém duchu, slovanskou mytologii mám ráda. :)

Ellinek
Ellinek
31.07.2021 5 z 5

Wow. Prostě wow. Námět mě zaujal, hned jak nám kniha přišla, ale nebylo to něco, co bych si musela hned přečíst. Až teď jsem se ke knize dostala jako ke krátké vsuvce, kterou jsem schopná zhltnout v práci. A ono to bylo...wow, jiné slovo snad na to ani není.

Úvodní novela...tak ta byla přesně podle mého gusta. I když jsem si kouskem duše přála, aby se některé věci staly jinak, na konci jsem stejně musela autorku imaginárně poplácat po rameni, protože v dnešní době na tohle nemá koule každý. A mně tyhle temné a ponuré příběhy chybí. Ty tvrdší výrazy mi ani nevadily, podle mě to tam prostě sedlo a v daných situacích mi to přišlo přirozené. Ale Doru, tu Dorku prostě autorce neodpustím. :D

Z balad jsem byla zpočátku nervózní, protože jsem si neuměla představit jinou poezii než tu starou, na jakou jsem dosud byla zvyklá. A hle, ono to bylo stejně boží jako ta balada. Některé byly obzvlášť melodické, až jsem měla chuť si je říkat nahlas. Hlavně Zakletý klavír, to byl skvělý úvod, který mě strachu z nějaké té poezie okamžitě zbavil. Nebožtíka na bázi Svatební košile jsem si taky oblíbila, Madlenka byla prostě hustá, Jezinky wau a Komůrka mi těmi verši připomínala Zlatý kolovrat, což se mi hrozně líbilo, protože ty poslední verše každé sloky mi vždycky dokázaly nahnat takové příjemné mrazení do zad a tady to bylo stejné.

Zlovolné bytosti by si klidně zasloužily pozornost velkých vydavatelství, ale smekám, že to autorka dokázala sama. Tohle je jedno z mála děl, které potvrzuje, že i mezi novými, pořád ještě zapadlými autory, se nachází skvosty, které stojí za to číst. Víc takových temných příběhů!

Hanina61
Hanina61
25.05.2021 5 z 5

Můj dospívající synovec, kterému knížku doporučím, nepochybně řekne: "Tak to bylo hustý, teto..." A já tetička nemůžu než v dozvuku jeho budoucích slov o něco spisovněji konstatovat: "Tak to bylo husté..." Ježibaba z Jeníčka a Mařenky je ve srovnání s tou z úvodní novely laskavou stařenkou... Podobně drsně strašidelné příběhy jsem snad slyšela jen jako malá, když je při draní peří vyprávěla moje vlastní tetička, která jich měla v zásobě požehnaně. Inspirace Erbenem v následujících baladách je nasnadě a ty občasné "výrazy" mě sice tu a tam překvapily, ale vcelku mi nevadily a jen doufám, že autorka bude v tomto duchu pokračovat, fantazii má opravdu excelentní. :-)

Osice
Osice
30.04.2021 4 z 5

„Byla tu. Přišla!“ odpověděl celý rozklepaný. Seskočil z pece a běžel rozsvítit. Ruce se mu klepaly, když zkoušel škrtnout sirkou. Nakonec se mu to přeci jen povedlo a místnost zaplavilo měkké světlo. Trochu se uklidnil. Jakmile tmu zaženete do koutů, svět se najednou nezdá být tak děsivý.“ (Když se nedíváš)

Knihu jsem objevila díky DK, vypůjčila z knihovny pěkně z pohodlí domova jako e-knihu a četla na střídačku s Harrym Potterem:-) Zlovolné bytosti na mě ve srovnání s nejznámější čarodějnickou sérií působily opravdověji, reálněji. Především první část knihy, kterou tvoří drsný prozaický příběh Když se nedíváš, ve kterém dostala Mariana od života pěkně naloženo. Asi to je tím, že se příběh odehrává v prostředí mně blízkém, a spoustu popisovaných věcí jsem zažila nebo znám z vyprávění babičky. Vesnice, sušení sena, dojení krav, péče o malé miminko, kojení atd. Hodně jsem při čtení tohohle příběhu přemýšlela, jak bych se asi v situaci Mariany zachovala. Tohle se mi na příběhu líbilo asi nejvíc, že jsem byla konfrontována s vlastními pocity. No a ten konec. Za mě, velmi realistické vyústění celé anabáze. Myslím, že na Marianu jen tak nezapomenu. Ti, kdo mě „sledují“, si teď možná říkají, proč nedávám plný počet hvězdiček. Jsem v pokušení, jenže mám jisté výhrady ke stylu, kterým je úvodní balada napsaná. Kraťoučké věty působí na jednu stranu úderně, ale na druhou stranu jsou narušovány přirovnáními, která mě úplně vytrhovala z vybudované atmosféry. Např. „Jeník na prahu ztvrdnul jak týdenní rohlík“. Podobný problém jsem měla s přirovnáními I. Kučery v knize Prasa. No a pak ty zvláštní výrazy jako „bimbas“ nebo některá vulgární slova, která se mi tam zkrátka nehodila. I když nemám s vulgarismy sebemenší problém, tak zde působily jako pěst na oko. Možná je to tím, že jsem si do příběhu moc projektovala své představy o tom, jak se dřív mluvilo:-)

Druhá část obsahuje 11 básní (balad). Zde je silně patrná inspirace Erbenovou Kyticí. I když jsem si jejich čtení užila, tak mě tolik nezasáhly. Erben je zkrátka jenom jeden a pro mě bude vždy na prvním místě. Balady N. Černohorské mají fajn příběhy, ale nejsou natolik propracované a verše neplynou tak hladce jako u Erbena. Nicméně jsem moc ráda, že jsem si je přečetla a vážně uvažuji nad tím, že jimi oživím jednu čtenářskou lekci pro starší děti:-)

„Večer, když dere se peří,
svorně jsou všichni spolu.
Ve zlé síly se věří
kol toho jednoho stolu.
Ztiší svůj hlas a vyprávějí.
O bosorce, před kterou miminka
neochrání ani maminka.“ (z básně Čarodějnice)

Takže, Nelly, díky za příjemné počtení, u kterého mi vždy nebylo lehko, nutilo mě prozkoumávat své nitro a navíc mě inspirovalo a obohatilo. A musím pochválit krásné černobílé ilustrace a obálku, která mě ke knize přitáhla na první pohled:-)

Fiddis
Fiddis
03.04.2021 5 z 5

Tak toto je pecka. Hned, jak jsem viděla obálku a název knihy, věděla jsem, že to bude něco pro mě. Příběh v první polovině napínavý, temný a pro mě s celkem překvapivým koncem. Druhá polovina balady ala Erben, opět temné, hororové, drsné. Tématicky netradiční kousek a já se těším na případné další tituly autorky :-)

MamaKnihomolka
MamaKnihomolka
23.03.2021 5 z 5

Hned na úvod recenze bych chtěla moc poděkovat samotné autorce o poskytnutí výtisku v rámci spolupráce. ???? Jsem moc ráda, že mi tento skvost může zdobit knihovnu a stal se i mým vzorem, protože je vydaný přes vydavatelství Pointa.
▪️
Chtěla bych podotknout, že Nelly (ač vypadá jako něžná dívka) se s ničím nepáře. Jde rovnou na věc. Žádné omáčky. Žádné okecávačky. Čarodějnice, jezinky, rusalky, umrlci a další...to je její svět.
▪️
Kniha je rozdělená na dvě části. Hororovou novelu s názvem Když se nedíváš a z balad. Co se týče novely tak jsem se od ní nemohla odtrhnout. Hltala jsem slovo za slovem a vůbec mi nevadilo, že je to v nádechu slovanské mytologie, kterou osobně moc nemusím. Příběh je tajemný, ponurý a plný tajemství. Balady jsou všechny skvělé. Cítila jsem při jejich čtení přesně stejné mrazivé pocity jako u Erbenovy Polednice, Svatební košile nebo Dceřiny kletby.
▪️
Autorka si umí skvěle hrát se slovy. Jsem nadšená. Dokonce i přítel, nečtenář a absolutně mimo knižní svět. Si nechal přečíst balady, které se mi líbili jen kulil oči. Nelly! Chci další. Piš dál

kosmondra
kosmondra
19.03.2021 5 z 5

Rozhodně velmi příjemné překvapení na naší literární scéně. Útlá knížka v sobě skrývá vlastně knihy dvě: první část je tvořena novelou "Když se nedíváš", druhá je pak malou básnickou sbírkou.
Básně jsou, jak už bylo řečeno v předchozím komentu, výrazně inspirovány Erbenem. Některé jsou překvapivě dobré, například za "Baladu o zakletém klavíru" by se možná ani sám K. J. E. nemusel stydět.
Co ale jednoznačně knihu zdobí, to je úvodní novela. Přiznám, že jsem ji musel přečíst na jeden zátah, nedokázal jsem prostě knížku odložit. Mix mezi Stephenem Kingem a klasickými pohádkami v člověku budí ještě dlouho po přečtení lehce úzkostné pocity. Postavy a prostředí jsou dobře uchopeny a na rozdíl od mnoha jiných literárních děl mají aktéři pochopitelné a věrohodné motivy svého konání (což je za mě obrovské plus). Někoho možná bude trochu trápit občasné použití nářečí, ale u mě jen podtrhlo uvěřitelnost postav, navíc jsem ze stejného kraje jako autorka, takže jsem se chvilkami vracel do dětských let a k prázdninám u babičky.
Jednoznačně dobrý počin a doufám, že nezůstane jen u něj!

Pitbullka
Pitbullka
19.03.2021 4 z 5

Zlovolné bytosti byly velké překvapení. Už úvodní balada byla hodně čtivá, tématika baby Jagy byla dobře zvolená a příběh promyšlený. I následující básně byly fajn, horové, temná atmosféra, oživlí mrtví. Nešlo si nevšimnout jistě inspirace od Erbena, zejména z balad Vodník, Svatební košile, Zlatý kolovrat či Vodník. Jediné co, tak mi občas přišlo, že autorka si skvěle vystavený příběh trošku podkopala zbytečným vulgarismem a nebo poznámkou, která byla naprosto zbytečná.