Zlovolné bytosti

Zlovolné bytosti jsou jedinečnou knihou, v níž si přijdou na své nejen milovníci prózy, ale i příznivci poezie. Celé dílo je zastřešeno slovanskou mytologií, takže pokud máte rádi zkazky o vílách, čarodějnicích, jezinkách či jiných nedobrých stvořeních – neváhejte! Sbírka je otevřena hororovou novelou Když se nedíváš, ve druhé části je ukryto 11 epických, veršovaných balad napsaných v duchu Erbenovy Kytice. Když se nedíváš je velice temná a velice expresivní novela, jež čtenáře zavede do malinké vesničky, která se již po léta dusí pod hávem strachu a smrti. Každý rok se zde ztratí jedno dvě děti, žádné není v bezpečí a nikdo neví, kdo bude další. Z temných hvozdů přichází čarodějnice… Co vše se může stát, když v kotlíku smícháte rodinnou tragédii, dva kluky, malou holčičku a psychicky labilní matku?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453921/big_zlovolne-bytosti-mFn-453921.png 4.163

Kniha Zlovolné bytosti

Morbidus

Úvodní novela se s ničím nepáře a vtáhne čtenáře do děje s kadencí prudkého vichru. Co víc, díky čtivosti textu se od příběhu dá velmi těžko odtrhnout a naopak se do něj dá opět snadno ponořit. Příběh budí emoce, má skvěle vykreslenou atmosféru a na správných místech neváhá být drsný.
Následné balady zde spousta čtenářů přirovnává ke Kytici. Já si dovolím trochu oponovat; zde vnímám spíše motiv „zakázané touhy“. Minimálně jsem ji tam pokaždé v nějaké podobě našel. Jako tematický celek mě to oslovilo; motivy ze slovanské mytologie jsou čtenářsky vděčné.
I tak nemohu hodnotit naplno. Občas slova prostě nezapadla v textu na správné místo a rušivě „zavrzala“. Příliš mne také neoslovila obálka knihy (a některé ilustrace), která by mě ke koupi nejspíš nenalákala. Nicméně atmosféru knihy dokreslit i přesto dokáží.
Na prvotinu jde o kvalitní počin, zejména máte-li rádi temné slovanské příběhy.

Mayla

No,co na to říct...ačkoliv všichni chválí,já se přiznávám,toto rozhodně není šálek mojí kávy.

haannyys
29.12.2021

Po knize jsem sáhla na Světě knihy kvůli vydařené obálce a zajímavé anotaci. Trochu jsem váhala mezi hodnocením 3 nebo 4 hvězdami. Dávám 4, protože se mi líbí myšlenka balad a čtivý sloh, kterým je celá kniha napsaná. To, co mě znejistilo v hodnocení, jsou někdy dle mého nevhodně užitá slova, která do děje nesedí, párkrát jsem se přistihla u nechápavéhilo zavrtění hlavou, ale klady pro mě převážily. Jelikož se jedná o autorčinu prvotinu, rozhodně jí dám šanci i v jejím novém počinu.

FlexiMZ
26.11.2021

Několik měsíců jsem si brousila zuby na tuto autorčinu knihu a pořád tak nějak odolávala. Když jsem se ale dozvěděla, že jí bude vycházet novinka u mého oblíbeného nakladatelství, rozhodla jsem se, že si nejdřív přečtu její prvotinu a trošku se s její tvorbou seznámím. Na úvod musím říct, že Erbena v tom pozná nejspíš každý, kdo přečetl Kytici. Je to stejná hororová atmosféra, slovanská mytologie, duo dítě a matka...
V knize máme jednu povídku a několik balad. Oboje má své kouzlo. Udělalo na mě dojem to vykreslení tehdejší doby, vesnické prostředí, strašidelné příběhy tradující se mezi lidmi. Líbilo se mi to moc! Povídka za mě trošilinku slabší než balady, ty jsem si opravdu užila snad všechny. Těším se na autorčinu další tvorbu. Tohohle nutně potřebuju víc!

INCOGNITOREADER
29.10.2021

Kniha je rozdělena na dvě části. V první se nacházi lehce strašidelná novela a ve druhé jsou balady, které jsou velmi podobné Kytici.
Obě části jsou inspirované slovanskou mytologií a to se mi líbilo.
Novelka určitě není určená pro děti.
Obsahuje docela dost vulgarismů, násilí a fekálií.
Zrovna u toho posledního bych se bez toho myslím obešel.
Jinak se mi, ale novelka líbila a dobře se četla.
Balady jsou také dobré.

Marekh
10.10.2021

ZLOVOLNÉ BYTOSTI je autorčina prvotina. Kniha je inspirovaná slovanskou mytologií. Kniha je napsána ve stylu KYTICE od K. J. Erbena. Knihu hodnotím na 100 %.

V knize se nachází hororová novela KDYŽ SE NEDÍVÁŠ a 11 balad. Novela má 2 části. V novele se vyskytují také poznámky pod čarou. Balady se četly dobře a všemu jsem porozuměl.

Kniha se mi líbila a navodila mi strašidelnou atmosféru a na podzim je toto čtení ideální. V knize se nachází různá stvoření jako např. víly, jezinky, čarodějnice, tajemná světýlka aj. Docela jsem se bál. Pokud máte rádi Kytici od K. J. Erbena, mohla by se vám líbit také tato kniha.

Kniha není vhodná pro děti, zejména počáteční novela. Jednak by se bály a vyskytují se v ní scény, které nejsou vhodné pro děti. Autorka používá také vulgarismy. Pokud by vulgarismů bylo méně, nebylo by to na škodu.

Kniha obsahuje také černobílé ilustrace. V závěru knihy se nachází PODĚKOVÁNÍ.

Arkagas
09.10.2021

Děkuju! Tohle je přesně kniha, kterou jsem po přečtení Rudé galerie tak nutně potřebovala, abych se ujistila, že kvalitní tvorba žije. Tohle je krása, novela na začátku je děsivá, dechberoucí a skvěle napsaná. O lásce, odvaze, strachu, odhodlání. Místy dost děsivá, temná a nechutná, přesně tak, jak to mám ráda.

A balady v druhé polovině knížky jsou skvostné. Nelly psát prostě umí.

AlčaH
12.09.2021

Výborná kniha, která mě jako celek opravdu bavila.

Její první část tvoří temná novela Když se nedíváš. Musím pochválit autorčinu fantazii i to, jakým způsobem novelu napsala - mělo to spád, bylo to dramatické, tajemné, depresivní, v příběhu byly skvěle vykreslené postavy (byť na relativně malém prostoru)... No prostě to bylo moc dobré. :-) Jediné, co do teď nemůžu překonat a autorce odpustit, tak to je Dora - to jsem tedy vážně nečekala... :-)

Druhou část knihy tvoří jedenáct balad v duchu Erbena a musím říct, že i ty se mi moc líbily. Měly skvělou, tajemnou atmosféru a jejich čtení mě úplně vtáhlo.

Na závěr tedy jen doufám, že autorka bude v psaní pokračovat, a že se dočkáme dalších skvělých knih inspirovaných slovanskou mytologií. Protože tato tematika a navíc takhle dobře zpracovaná mě vážně moc baví, a myslím, že nabízí ještě hodně zajímavého prostoru k prozkoumání!