gonegirl gonegirl komentáře u knih

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Má prvotina od Hrabala a hned můžu říct, že jsem mu propadla. Píše krásnou češtinou, všímá si všedních každodenních maličkostí a všechny úkony provádí vědomě a se vší láskou a grácií. Nádherně popisuje prostředí Prahy a ryze českou povahu. Vidíme, jak se naše země v průběhu let měnila a formovala...

02.02.2018 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Jazyk, kterým je kniha psaná, mi skutečně sedl. Kombinace rozverné hantýrky a knižních spisovných výrazů vložená do úst malého chlapce je zkrátka geniální. Sama jsem měla při čtení chuť se vrátit do dětství a prožívat všechna ta dobrodružství s Péťou.

04.08.2018 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak jako u Anny Bolavé jsem vyprávění této autorky podlehla. Líbilo se mi pitvat se v Sářiných pocitech a postupně odkrývat tajemství její rodiny. Příběh dívky, která byla proti své vůli donucena opustit rodinu a žít naprosto odříznutá od pulzujícího města, žít bez moderních vymožeností, dokonce i takových "samozřejmostí" jako je topení nebo voda. Líbil se mi její vývoj, ta osoba, jakou byla na začátku, a v jakou se na poslední straně transformovala.

08.04.2018 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Tato kniha byla pohlazením na duši. Měla jsem pocit, jako bych se sama brodila potokem, obdivovala rododendrony a pásla krávy. Magické prostředí, drsná krajina s majestátními mlčenlivými vrcholky, které jsem měla tu čest sama navštívit, vztahy mezi přáteli a v rodině,... kniha je o tom, kam až nás může zdánlivá náhoda zavést. Je o dosahování vrcholků, nejen těch horských.

21.03.2018 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Líbí se mi, jak naše trojice ignoruje zákony a zásady, nerespektuje pravidla a kašle na nadřízené, ale z dobrého důvodu. Porušují pravidla v zájmu bezpečnosti občanů, napravení starých křivd, odhalení křiváků a potrestání zla. Tento díl na mě velmi zapůsobil. Dvě časové linky, které se na konci skvěle prolnuly a vysvětlily. Ani jsem nebyla zmatená z velkého množství postav. To, co se dělo na ostrově, je zkrátka strašné, ale je to realita, která probíhala a v některých místech stále probíhá. Jen mi Carl s Asadem ke konci už trochu připomínali superhrdiny. Málokdo by to přežil...

20.01.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Každý správný vyšetřovatel má nějaké osobní problémy. Tady je má dokonce celý tým. A do toho přijde záhadná a mrazivá vražda...
Jsem nadšená! Tato kniha má vše, co od dobré detektivky očekávám. Propletené osudy lidí, složité mezilidské vztahy, studené severské prostředí a naprosto nechutná a děsivá vražda.
Jen doufám, že se brzy dočkáme dalšího dílu, protože už teď mi ti podivínští policisti chybí.

02.01.2018 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jsem ráda, že jsem měla možnost nahlédout do americké historie, ve které mám, přiznávám se, poněkud mezery. Prostřednictvím jedné prosté rodiny jsme měli možnost prohlédnout do všech problémů třicátých let v Americe. O to více si knihy vážím, že byla psána z pohledu dětí, které ještě nejsou zaslepeny lidskými předsudky a nesmyslnými zákony a zvyky.

16.12.2017 4 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Knih s tímto tématem už jsem pár četla a Chlapec v pruhovaném pyžamu se řadí k těm nejlepším z nich. Je to něco nového, jiného, psaného úplně jiným stylem a z úplně jiného pohledu, tedy z pohledu dítěte. Mladé nezkažené oči, které v lidech nevidí nepřátele, protože je tak vidí ostatní. Těm očím jde o něco jiného než rasu, vzhled nebo původ. A to o přátelství.

15.07.2017 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Knihy s tématem druhé světové války zkrátka zbožňuju... Vždy si uvědomím, jak jsou všechny mé problémy nedůležité v porovnání s těmi, které museli řešit lidé před sto lety. Otčenášek je prostě autor s velkým A a jsem neskutečně vděčná za to, jaké poklady nám tu po sobě zanechal.

24.04.2017 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Na začátku jsem si říkala, co by chtěl autor vecpat do téměř šesti set stran, ale na konci jsem byla zklamaná, že kniha nemá stran více.
Okamžitě po přečtení jsem věděla, že se musím vrhnout na další knížky od "Keplerů".

24.02.2016 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Dosud jsem se v žádné knize asi nesetkala s tak silnou ženou, jakou byla Sophie. Na začátku knihy, kdy se se Sophií seznamujeme, ji máme jen za poťouchlou roztomilou imigrantku holdující nejrůznějším milostým hrátkám. S postupem času nám však odhaluje svou bolestnou minulost, nahlížíme do její spletité duše, poznáváme její nesmírný půvab a inteligenci. Nástrahy, které život Sophii přichystal, jako by neměly nikdy skončit. To, co si vytrpěla v dětství a v mládí s otcem byla jen předehra útrap, které měla prožít v Osvětimi, a bolestivý vztah s Nathanem byl zkrátka krutým doslovem jejího krátkého a smutného života.
Rozhodně stojí za přečtení, jen nebuďte zklamaní (jako z počátku já), že se děj neodehrává pouze za války v koncentračním táboře, ale počítejte s tím, že se dozvíte také něco o otroctví a americkém Jihu.

17.08.2018 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Vidět pohromadě uskupeny životy tří žen žijících naprosto odlišné životy v naprosto odlišných podmínkách bylo kolikrát zdrcující. Problémy, které každá z nich řešila, by se zajisté daly nazvat existenciálními. Je jen na vás, se kterou hrdinkou budete více sympatizovat, budete ale neustále balancovat na hranici mezi odporem, soucitem a porozuměním.

15.07.2018 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

"... a pojedeme někam do velehor, abych poznala, jak nebezpečné je být naživu." Tato kniha obsahuje tolik prostých, ale krásných mouder! Nabádá nas k životu, k riskování. Je to o tom nebát se vypadat jako blázen, projevovat emoce a nezůstávat zakotven na jednom místě.

18.02.2018 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Velmi emotivní kniha. Vypráví o prostých lidských touhách, potřebách a pocitech. Na nic si nehraje, je to jen (ne)obyčejná realita, kterou všichni známe. Měla jsem pocit, že jsem to já, kdo tiskne Richardovi jeho vyhublé rameno, že jsem to já, kdo peče Danovi dort a já, kdo ráno dlouhé hodiny píše s již vystydlým šálkem kávy na stole. Byl to zážitek, pravděpodobně se s knihou ještě párkrát setkám a rozhodně si nenechám ujít film.

13.10.2017 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Tak jako už spousta lidí pode mnou jsem z Kafky zkrátka nadšená. Vyhnu se jakémukoli popisování děje, jelikož je tu omílán už tolikrát, a řeknu jen, jak jsem vděčna, že jsem se mohla s panem Murakamim seznámit. Jeho mysl je úžasný oceán plný tužeb, snů, nápadů a příběhů, které nám v náznacích představuje na stranách svých úžasných knih. Každá jeho kniha je pro mě úplně novým čtenářským zážitkem. Promlouvá mi přímo do duše a hladí mě po ní svými milými slovy.

02.06.2017 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Bylo to velmi milé čtení. Hlavní hrdina se mi hned zalíbil. Narozdíl od všeschopného Harryho, kterého jistě všichni dobře známe, je tento vrah velmi lidský. Má normální touhy, potřeby, je naivní, podceňuje se, překvapuje svou inteligencí a myšlenkovými pochody.. Knihu jsem zhltla za dva dny a už mám za sebou i druhý díl. Stejně dobrý jako první.

25.11.2016 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Popravdě nevím, co bych měla napsat. Přijde mi, že ke všem Nesbovým knihám píšu to samé. Skvělý promyšlený děj, dobrá zápletka, napínavé od začátku až dokonce atd.. Bohužel to dnes musím zopakovat. Kniha mě opět dostala do kolen, zase jsem měla pár tipů na vraha, ale jako obvykle jsem se spletla a autor mi dal skvělý popis příběhu, který tomu všemu předcházel. Moc se mi líbilo střídání současnosti a minulosti, palec nahoru!
Jednu hvězdičku musím strhnout pouze za to, že jsem se v ději občas ztrácela, protože tam bylo moc postav, ale to musím Nesbovi prominout a natěšená se vrhám na další díl..

14.07.2016 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Na této knize oceňuji, že se nedržela předem stanovených norem červené knihovny. Bylo v ní od všeho trochu. Především se mi líbil také vývoj postav, to, jak vypadali na začátku a nakonci.. to je velký pokrok. Nad touto knihou budu ještě dlouho přemýšlet, rozhodně doporučuji

05.03.2016 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Velmi čtivý a jednoduchý příběh prosté české rodiny během okupace očima Kvida, malého, brýlatého, předčasně vyspělého kluka s velkým literárním talentem. Přečte se za dvě odpoledne a zanechá milou vzpomínku na časy minulé. Velmi povedená je i filmová adaptace s hvězdným obsazením (role rodičů v podání Libušky Šafránkové a Ondřeje Vetchého).

21.08.2018 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tato kniha na mě velmi zapůsobila. Je to příběh, který promluví snad ke všem generacím. O podstatě lidské duše, pokrytectví, přetváření, nalhávání, falši. Je zde spousta podnětů k přemýšlení, postavy jsou skvěle vykresleny, jako byste měli pocit, že vidíte dokonale celou jejich podstatu... Je šílené, jak může pár dobře zvolených slov neúmyslně zničit život jiného člověka...

04.08.2018 5 z 5